Mutasd az okulárjaidat!

Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.18. 09:55

Varus írta:
2019.09.17. 21:52
Attila írta:
2019.09.17. 20:47
Varus írta:
2019.09.17. 20:37
... Ezek a TV Plössl okulárok valóban kiválóak (nekem a 15, 25 és 32 mm-es változat van még meg a sorozatból), és megfizethetőek.

KJG
Köszönöm a független megerősítést. :D
Én már el is felejtettem ezt a hozzászólásomat (ötéves...), de a mai napig fenntartom.

Talán annyival egészíteném ki az elmúlt öt év tapasztalatai alapján, hogy ha nagyobb LM kell, mint amit a TV Plössl tud, akkor a 82°-os ES üvegekről hasonló a véleményem (best-buy) abban a LM-méretben.


MDA
Attila, ebben a véleményedben is megerősítelek, nagy nagyításokhoz előszeretettel használok egy 4,7 mm-es, 82°-os ES okulárt, valóban kiváló.;)
Van egy hozzá hasonló 4 mm-es, szintén 82°-os Lacerta UWA okulár is a készletemben, a két okulárt a kis 6 cm-es távcsőben összehasonlítva az alábbi észrevételeim voltak:
A 4,7 mm-es ES gyakorlatilag faltól-falig éles képet ad, a Lacerta UWA-ban a látómező legszélén nagyon enyhe mértékben, de már érezhetően megnyúltak a csillagok. Az UWA viszont könnyebb, ami igen kényelmessé teszi a használatát.

Egyébként az olcsó, 12 mm-es Magellan okulárt is nagyon szeretem: igen jó a fényáteresztése, kicsi és nagyon könnyű, ráadásul 60° látómezővel rendelkezik. Vizuális mélyegezésre kötelező darab!!!
Gratulálok a Radiánhoz.
Azt szeretném kérdezni,ha én alkalmi nézelődő,és gyönyörködő vagyok,
és nem megszállott holdészlelő,akkor számomra nem-e lenne megfelelőbb
a 4,7-es 82fok-os ES okulár, mint valamelyik 4-es/5-ös Ortho okulár ?
Lehet hogy többre értékelném a látómezőt,és a betekintési kényelmet,
és a képminőségbeli különbséget pedig nem igazán venném észre.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.18. 10:09

Mozdonyos írta:
2019.09.18. 09:55
Azt szeretném kérdezni,ha én alkalmi nézelődő,és gyönyörködő vagyok,
és nem megszállott holdészlelő,akkor számomra nem-e lenne megfelelőbb
a 4,7-es 82fok-os ES okulár, mint valamelyik 4-es/5-ös Ortho okulár ?
Lehet hogy többre értékelném a látómezőt,és a betekintési kényelmet,
és a képminőségbeli különbséget pedig nem igazán venném észre.
Én épp ezért (a Holdhoz) vettem meg annak idején a 4,7mm-es 82°-os ES-t.
Mert egyébként az 5mm-es Baader Genuine Ortho-val 99%-ban elégedett vagyok; az a hiányzó 1% éppen a szűk LM.

Így bolygókhoz továbbra is az ortho-t használom, de a Holdon már az ES-sel nézelődöm, ha a légkör megengedi. :D

Azaz egyformán gondolkozunk... :lol:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.18. 10:18

Attila írta:
2019.09.18. 10:09
Mozdonyos írta:
2019.09.18. 09:55
Azt szeretném kérdezni,ha én alkalmi nézelődő,és gyönyörködő vagyok,
és nem megszállott holdészlelő,akkor számomra nem-e lenne megfelelőbb
a 4,7-es 82fok-os ES okulár, mint valamelyik 4-es/5-ös Ortho okulár ?
Lehet hogy többre értékelném a látómezőt,és a betekintési kényelmet,
és a képminőségbeli különbséget pedig nem igazán venném észre.
Én épp ezért (a Holdhoz) vettem meg annak idején a 4,7mm-es 82°-os ES-t.
Mert egyébként az 5mm-es Baader Genuine Ortho-val 99%-ban elégedett vagyok; az a hiányzó 1% éppen a szűk LM.

Így bolygókhoz továbbra is az ortho-t használom, de a Holdon már az ES-sel nézelődöm, ha a légkör megengedi. :D

Azaz egyformán gondolkozunk... :lol:


MDA
Köszönöm az infót.
A nagyobb látómező a Holdon talán az AZ-4-es mechanika miatt is jobb lenne
ekkora nagyításnál(127,5×).
De azért ki szeretném próbálni az Orthot is.
Lehet,hogy veszek egy hosszabb fókuszút mondjuk egy BCO 10-est.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.09.18. 10:38

Mozdonyos írta:
2019.09.18. 10:18
... A nagyobb látómező a Holdon talán az AZ-4-es mechanika miatt is jobb lenne
ekkora nagyításnál(127,5×). ...
Ezt nem egészen értem, hogy hogyan függ össze.
Talán több idő alatt megy ki a LM-ből az objektum? De ez bármilyen Alt/Az mechanikára igaz, nem csak az AZ-4-re...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Végh Zoli
Hozzászólások: 955
Csatlakozott: 2009.09.15. 21:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Végh Zoli » 2019.09.18. 12:26

Mozdonyos írta:
2019.09.18. 10:18
Attila írta:
2019.09.18. 10:09
Mozdonyos írta:
2019.09.18. 09:55
Azt szeretném kérdezni,ha én alkalmi nézelődő,és gyönyörködő vagyok,
és nem megszállott holdészlelő,akkor számomra nem-e lenne megfelelőbb
a 4,7-es 82fok-os ES okulár, mint valamelyik 4-es/5-ös Ortho okulár ?
Lehet hogy többre értékelném a látómezőt,és a betekintési kényelmet,
és a képminőségbeli különbséget pedig nem igazán venném észre.
Én épp ezért (a Holdhoz) vettem meg annak idején a 4,7mm-es 82°-os ES-t.
Mert egyébként az 5mm-es Baader Genuine Ortho-val 99%-ban elégedett vagyok; az a hiányzó 1% éppen a szűk LM.

Így bolygókhoz továbbra is az ortho-t használom, de a Holdon már az ES-sel nézelődöm, ha a légkör megengedi. :D

Azaz egyformán gondolkozunk... :lol:


MDA
Köszönöm az infót.
A nagyobb látómező a Holdon talán az AZ-4-es mechanika miatt is jobb lenne
ekkora nagyításnál(127,5×).
De azért ki szeretném próbálni az Orthot is.
Lehet,hogy veszek egy hosszabb fókuszút mondjuk egy BCO 10-est.

Ahogy olvasom az írásaidat , az az AZ-4-es mechanika erősen behatárol . Biztos , hogy ennyire ragaszkodnod kell hozzá?
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.18. 16:27

Attila írta:
2019.09.18. 10:38
Mozdonyos írta:
2019.09.18. 10:18
... A nagyobb látómező a Holdon talán az AZ-4-es mechanika miatt is jobb lenne
ekkora nagyításnál(127,5×). ...
Ezt nem egészen értem, hogy hogyan függ össze.
Talán több idő alatt megy ki a LM-ből az objektum? De ez bármilyen Alt/Az mechanikára igaz, nem csak az AZ-4-re...


MDA
Igen erre gondoltam,de szerencsére könnyű vele a "manuális" objektumkövetés.
Igaz eddig 150×-es nagyításig próbáltam.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.18. 16:33

Végh Zoli írta:
2019.09.18. 12:26
Mozdonyos írta:
2019.09.18. 10:18
Attila írta:
2019.09.18. 10:09




MDA
Köszönöm az infót.
A nagyobb látómező a Holdon talán az AZ-4-es mechanika miatt is jobb lenne
ekkora nagyításnál(127,5×).
De azért ki szeretném próbálni az Orthot is.
Lehet,hogy veszek egy hosszabb fókuszút mondjuk egy BCO 10-est.

Ahogy olvasom az írásaidat , az az AZ-4-es mechanika erősen behatárol . Biztos , hogy ennyire ragaszkodnod kell hozzá?
Amikor "visszatértem",akkor úgy gondoltam,hogy valami "fogd és vidd" megoldás a nekem való,
és eddig nagyon bejött ez a kis mechanika.
Gondolkodtam,hogy veszek mellé egy SW EQM-35-öt is,de azt már nem biztos hogy
lesz kedvem kipakolni olyan sűrűn.
Ha nagyobb tubust veszek a jövőben,akkor vagy egy 150-es/200-as Dobson,
vagy egy max 150-es tubus az AZ4/EQM-35 párosra.
Ezeknél nagyobbat nem szeretnék.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.19. 12:36

Mozdonyos!
Tudom, hogy ez az okuláros topik, de itt vetődött fel az állványod kérdése. Bennem is végig ott villogott a kérdőjel, ahogyan Végh Zoliban is. Látom, hogy szeretnéd bővíteni a műszerparkodat a nagyobb átmérő felé, hogy a halványabb objektumokat is lásd. Olvasom, hogy többféle kb. 150-es tubust is elbírna az állványod. Persze, az enyémet is elbírta az EQ5 (értsd: nem rogyott össze alatta), sőt vizuális észleléshez épphogy, de ajánlják is a kereskedők. Mégis hiába volt jó képem 300x-osban, remegett, mint a nyárfalevél. Azt is látom, hogy ennél továbbléptél és belátod, hogy ennél nagyobb átmérőre van szükséged és itt véget is ért az AZ-4 szerepe.

Én azt tenném, hogy vennék egy KIPRÓBÁLTAN JÓ tubust (akár használtan is) minimum 200 mm-es átmérővel. Horváth Tamással csináltatnék hozzá egy zsámolyt, amely a gyárival ellentétben remekül és egyszerűen kiegyensúlyozható ellensúly nélkül és egy sereg olyan megoldást tartalmaz, amelyeket a GYAKORLATBAN felmerülő problémák kiküszöbölésére fejlesztett ki sikeresen. Feltenném rá a nagy tubust, arra pedig mintegy "keresőként" a jelenlegi lencsésedet, (amely minőségét és teljesítményét tekintve természetesen jóval több, mint egy kereső) párhuzamosítva a tükrössel. Igen jól használható okulárkészletedet bevetve nagyjából ezzel az összeállítással le is fednéd az összes objektumot. Ezenkívül Tamástól megrendelnék egy EQ platformot is, ezzel extra kényelmessé téve az észlelést. Kitelepüléskor (megmértem) 7 percbe(!) telik a cucc összerakása, ha az előző észleléshez használt helyre pakolom! Ha nem, akkor + 2 perc a pólusraállás, azaz 9 percre módosul, kényelmesen! 10-ből 9-szer kollimálnom se kell, de ha igen, az mondjuk + max. 3 perc, vagyis összesen 12 percbe telik a leparkolástól az első objektum becserkészéséig az előkészület! Ez - azt gondolom - simán belefér a "fogd és vidd" kategóriába! Ennél már csak a csillagda frappánsabb. :D
És persze az AZ-4-es állványt sem kéne eladnod, hiszen ha csak tényleg csak egy gyors körülnézésre van időd (ellenőrzöd, nem pottyant-e le az Albireo egyik tagja :lol: ), akkor az is bevethető a 80-as ED-vel.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.20. 01:59

Lovász András írta:
2019.09.19. 12:36
Mozdonyos!
Tudom, hogy ez az okuláros topik, de itt vetődött fel az állványod kérdése. Bennem is végig ott villogott a kérdőjel, ahogyan Végh Zoliban is. Látom, hogy szeretnéd bővíteni a műszerparkodat a nagyobb átmérő felé, hogy a halványabb objektumokat is lásd. Olvasom, hogy többféle kb. 150-es tubust is elbírna az állványod. Persze, az enyémet is elbírta az EQ5 (értsd: nem rogyott össze alatta), sőt vizuális észleléshez épphogy, de ajánlják is a kereskedők. Mégis hiába volt jó képem 300x-osban, remegett, mint a nyárfalevél. Azt is látom, hogy ennél továbbléptél és belátod, hogy ennél nagyobb átmérőre van szükséged és itt véget is ért az AZ-4 szerepe.

Én azt tenném, hogy vennék egy KIPRÓBÁLTAN JÓ tubust (akár használtan is) minimum 200 mm-es átmérővel. Horváth Tamással csináltatnék hozzá egy zsámolyt, amely a gyárival ellentétben remekül és egyszerűen kiegyensúlyozható ellensúly nélkül és egy sereg olyan megoldást tartalmaz, amelyeket a GYAKORLATBAN felmerülő problémák kiküszöbölésére fejlesztett ki sikeresen. Feltenném rá a nagy tubust, arra pedig mintegy "keresőként" a jelenlegi lencsésedet, (amely minőségét és teljesítményét tekintve természetesen jóval több, mint egy kereső) párhuzamosítva a tükrössel. Igen jól használható okulárkészletedet bevetve nagyjából ezzel az összeállítással le is fednéd az összes objektumot. Ezenkívül Tamástól megrendelnék egy EQ platformot is, ezzel extra kényelmessé téve az észlelést. Kitelepüléskor (megmértem) 7 percbe(!) telik a cucc összerakása, ha az előző észleléshez használt helyre pakolom! Ha nem, akkor + 2 perc a pólusraállás, azaz 9 percre módosul, kényelmesen! 10-ből 9-szer kollimálnom se kell, de ha igen, az mondjuk + max. 3 perc, vagyis összesen 12 percbe telik a leparkolástól az első objektum becserkészéséig az előkészület! Ez - azt gondolom - simán belefér a "fogd és vidd" kategóriába! Ennél már csak a csillagda frappánsabb. :D
És persze az AZ-4-es állványt sem kéne eladnod, hiszen ha csak tényleg csak egy gyors körülnézésre van időd (ellenőrzöd, nem pottyant-e le az Albireo egyik tagja :lol: ), akkor az is bevethető a 80-as ED-vel.

Üdv, András
Elnézést az offért.
Legutolsó gondolatom a 150-es MAK.
Abból választott gyanánt talán ki lehetne fogni jobbat.
Egy korábbi Meteorban gaba tesztelte a 127-est,
és nagyon jókat írt róla.
Azért is megkeresem azt a Meteor számot.
Nem kellene kollimálni(remélem).
Még elég kis méretű(de azért 150-es),és könnyű.
Nem koszolódna a belseje,mert zárt a tubus.
Pl: gömbhalmazokra,és planetárisokra kiegészíteném vele
a nagyobb látómezejű kis ED80-at.
Néztem a BTC-ben a 180-ast.
Egyedüli gondom,hogy AZ4-en a kereső elég alulra kerülne.
A kombinált keresőpapucs enyhítene ezen a problémán.
És néztem egy érdekes kis EQ-mechanikát is: https://www.skywatcher.it/montatura-eq-al55/
Nagyon pici feje van(csak az óragépet hiányolom).
Kérdeztem a boltban,és azt mondták hogy állítólag lesz hozzá óragép.
Olyan "fogd és vidd" megoldás ekvatoriálisban,
és lazán elbírná a tervezett csöveket.
A két cső,és a két mechanika(esetleg vagy EQM-35) nálam talán kiegészítené egymást.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.20. 11:45

Lovász András írta:
2019.09.19. 12:36
Mozdonyos!
Tudom, hogy ez az okuláros topik, de itt vetődött fel az állványod kérdése. Bennem is végig ott villogott a kérdőjel, ahogyan Végh Zoliban is. Látom, hogy szeretnéd bővíteni a műszerparkodat a nagyobb átmérő felé, hogy a halványabb objektumokat is lásd. Olvasom, hogy többféle kb. 150-es tubust is elbírna az állványod. Persze, az enyémet is elbírta az EQ5 (értsd: nem rogyott össze alatta), sőt vizuális észleléshez épphogy, de ajánlják is a kereskedők. Mégis hiába volt jó képem 300x-osban, remegett, mint a nyárfalevél. Azt is látom, hogy ennél továbbléptél és belátod, hogy ennél nagyobb átmérőre van szükséged és itt véget is ért az AZ-4 szerepe.

Én azt tenném, hogy vennék egy KIPRÓBÁLTAN JÓ tubust (akár használtan is) minimum 200 mm-es átmérővel. Horváth Tamással csináltatnék hozzá egy zsámolyt, amely a gyárival ellentétben remekül és egyszerűen kiegyensúlyozható ellensúly nélkül és egy sereg olyan megoldást tartalmaz, amelyeket a GYAKORLATBAN felmerülő problémák kiküszöbölésére fejlesztett ki sikeresen. Feltenném rá a nagy tubust, arra pedig mintegy "keresőként" a jelenlegi lencsésedet, (amely minőségét és teljesítményét tekintve természetesen jóval több, mint egy kereső) párhuzamosítva a tükrössel. Igen jól használható okulárkészletedet bevetve nagyjából ezzel az összeállítással le is fednéd az összes objektumot. Ezenkívül Tamástól megrendelnék egy EQ platformot is, ezzel extra kényelmessé téve az észlelést. Kitelepüléskor (megmértem) 7 percbe(!) telik a cucc összerakása, ha az előző észleléshez használt helyre pakolom! Ha nem, akkor + 2 perc a pólusraállás, azaz 9 percre módosul, kényelmesen! 10-ből 9-szer kollimálnom se kell, de ha igen, az mondjuk + max. 3 perc, vagyis összesen 12 percbe telik a leparkolástól az első objektum becserkészéséig az előkészület! Ez - azt gondolom - simán belefér a "fogd és vidd" kategóriába! Ennél már csak a csillagda frappánsabb. :D
És persze az AZ-4-es állványt sem kéne eladnod, hiszen ha csak tényleg csak egy gyors körülnézésre van időd (ellenőrzöd, nem pottyant-e le az Albireo egyik tagja :lol: ), akkor az is bevethető a 80-as ED-vel.

Üdv, András
Megtaláltam a Meteort: 2009/1-ik szám.
Ott van a 127/1500-as MAK-ról cikk.
Mondok egy példát,hogy mennyire érzékeny vagyok a dolgaimra.
Tegnap a "Déliben" jártam,és el mentem megint a BTC-be.
Gondoltam egy nagyot,és megveszem a Baader Ortho-készletet.
De mivel a revolveren,és a Barlow-on lévő okulárrögzítő csavarok
sima fémek,és nem tudtak adni műanyagbetétes csavarokat,
ezért nem vettem meg a készletet.
Így majd külön szerzem be őket revolver,és Barlow nélkül.
A "tegnapi" eladó a TeleVue Powermate-el(1,25"/2,5×) kapcsolatban
nem tudott mondani semmit,hogy esetleg jó lenne-e mondjuk
a BCO 6-os/10-essel.
Amikor korábban voltam,akkor a boltvezető nagyon ajánlotta
a Powermate-et,és a 3-6mm-es Zoom-ot is a TeleVue-től.
Lehet,hogy ha beszélek a jézuskával,akkor megemlítem neki a TeleVue
3-6mm Planetary Zoom-ot :D ;) .
Egyébként régen volt egy 2,4×-es Orosz Intes Barlowom,és annak
a csavarjában már akkor ott volt a lágyműanyag betét.
Ha már nincs szorítőgyűrű,vagy mondjuk Click-Lock,akkor legalább
a csavar lenne kíméletes :cry: .
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”