Mutasd az okulárjaidat!

kisszecso
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2010.04.07. 19:07

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kisszecso » 2010.06.29. 15:25

Üdvözlöm a hozzászóltakat!
Igaz nem szeretek barlow-t használni. A megfigyelni kívánt objektum szerint választom meg a nagyítást, s ha részletekre vagyok kíváncsi akkor haladok lejjebb 3.5 irányában. Jelen pillanatban Sigma 72/400 APO teleobi végére van egy adapterem ami 31,7 szűkít. Mind a 21 és 3.5 éles fókuszra tudok vele állni.
21 mm/2x Barlow =10.5 ez épp a 8-13 közötti
13 mm/2x Barlow =6.5 ez meg az 5-8 közötti
8 mm/2x Barlow =4 ez meg a 3.5-5 közötti
egyedül a 17 mm/2x Barlow 8.5 ami közel van a 8mm
A Televue Nagler 90e árához képest a felénél is olcsobb 32e.
A szem fáradsága se utolsó: Pl este 22h-ig dolgozol, hazaesel és 8h-ban elszenvedett neonlámpa fény károsító hatása után közvetlen nézel okulárba.
Nappali természet figyeléshez inkább a 21 mm használtam eddig, olykor a 3.5 a TV-torony részleteit néztem, de volt rá eset hogy a 8 mm vagyis cserélgetem mikor mit mivel mekkorába :D
Igen a 24 mm ami még hiányzik ami késik nem múlik :D de még egy amici is kell, WO Di..zenit van.
http://makszutov.hu/termek/bp_hyper
néztem már rengeteg SkyWatcherbe sok típusába GSO-ba is, de nagyon drága Televue soha :( William Optics Uwan :( se
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kisszecso 2010.06.29. 15:53-kor.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.06.29. 15:50

ez jól hangzik, van egy pár kérdésem : milyen vége van a sigmának? canone vagy nikon? milyen adapterrel tudod beletenni az okulárokat? hogy fókuszálsz magával az obival vagy az okulárfoglalattal? zenit tükröt is tudsz bele tenni? teljesen nyitott blendével is használható a képe? ezen régen sokat gondolkodtam, hogy egy jó minőségű fotó objektívet utazó távcsőnek használni, nem kell nagy állvány és two in one a cucc, mert nappal lehet vele madarazni, este az eget lesni..
kisszecso
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2010.04.07. 19:07

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kisszecso » 2010.06.29. 16:01

Canon bajonett-s. Maga a Tele külső átmérőjére lett esztergáltatva a 67 átmérő. Igaz prizmám az nincs így fejtetőre állt képet látok nappali megfigyelésnél ami engem nem minden esetben zavar. A tele-vel állítom az élességet.http://www.dangl.at/ausruest/geoptik/geoptik_e.htmajánlom figyelmetekbe. Sajnos itt Sopronban se a Photo hall se a Fuji, se a Kodak ba betérve nem jutottam ilyenhez és nem is rendelnek....
Magyarán mondva: Spektívként használom
400/21=19.04
400/3.5=114.28
kerekítsünk 20x-115x
72 átmérő x2= 144 max, de ott már kéne 3.2 vagy 2.5 okli
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára kisszecso 2010.06.29. 16:12-kor.
kisszecso
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2010.04.07. 19:07

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kisszecso » 2010.06.29. 16:04

A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kisszecso 2010.08.12. 20:09-kor.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.06.29. 17:01

nagyon zsír technika!!
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2010.06.29. 20:36

Janicsillagasz írta:Nekem azt mondjátok meg hogy miért érdemes olyan okulárok venni amik szinte fedik egymást? Ezt úgy értem hogy pl. itt a Hyperion sorozatban is ott van a 17 mm-es meg a 8-as. Ugyanis ha van egy 2x-es barlow akkor végül is nem fölösleges a 8-as? Mert a 17-eshez használva ott van hogy 8.5mm az okulár fókusza. De ha van egy 8-as akkor meg az 5-ös áll már közel hozzá a barlow segítségével. Nem bolondság ez így?


Nem feltétlenül bolondság, nem minden esetben fog egy okulár egy barlow-val megfelelően működni, pl nekem van egy 32mm-es plössl és egy barlow3x, abból nem lesz 10mm-es okulár. A LM összeugrik, ha a kelleténél közelebbről nézek bele és a szemtávolság is túl nagy lesz. Nem jó semmire.

Barlow-t inkább rövid fókuszú okulárokhoz érdemes használni szerintem, de az sem túl szerencsés, hogy eleve barlow-taggal szerelt oklit mégegyszer megbarlow-zunk, és a Hyp ugyebár ilyen. (vannak ugyanaakkor a CN fórumában olyan topikok, ahol arról elmélkednek, hogy ez és ez a nagyon drága nagyon csillogó nagyon nagyon okulár hogyan viselkedik a plusz barlow-val, és kedvezőek a tapasztalatok, tehát a legjobb szabály valóban az, hogy próba.)

Amúgy a hétvégén új fotót teszek be ide, ui. történt némi kedvező változás a fő oklikészletemben.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.06.30. 00:38

Minden fókusznyújtó (Barlow) rendszernél azt kell tudni, hogy minden okulár egy geometriai optikailag megkonstruált, "zárt" rendszer, amelyben minden lencse-tag görbületének, fókuszának megvan a maga értelme, amelyet megbontani nem lehet a minőség romlása nélkül. Mennél több tagból áll az okulár, annál érzékenyebb (mindig a képromlás irányában) a rendszer valamilyen megbontására. A Brlow azonban megbontja a rendszer zárt optikai konstrukcióját, mivel "kéretlenül" beépített idegen lencse-tag. Érdekes módon, mennél több tagból épül fel egy okulár, annál érzékenyebb pluszban hozzá illeszett tag okozta hibára.
Valahol azt olvastam (lehet, hogy reklám szöveg volt, de hihető), hogy egy aránylag kis távcsőnél, ahol a fókusz abszolut értelemben eleve rövid, a Barlow kisebb torzitást okoz. Lehet, hogy ezért ajánlanak könnyű szívvel egy 6-8 cm-eshez kétszerezőt, sőt háromszorozót.
Én egyszer próbáltam meg a 3 méter fókuszú Heyde refraktorhoz egy 1,5-szörös nyujtó barlowot. A nagyítás növelését jól bírta, de csak a látómező legközepén. Már a jupiter a saját átmérőjének megfelelő szöggel eltólva a középtől érezhetően rosszabbodott. A fentiek szerint egy 6-7 cm-eshez aggály nélkül alkalmazható egy jó minőségű Barlow! Egy kis 72 mm-es refraktornál rendszeresen használtam az egy szem Ramsden okulárom elé Barlowot, és semmi panaszom nem volt rá. De már egy szuper-okulárnál neggondoandó.
A Barlowot egyébként Daves kezdte rendszeresen alkalmazni, mégpedig az okulár mikrométerekhez, kettőscsillag mérésekre. Amikor ui. a jó levegő nagyobb nagyitást engedne meg, a szál-mikrométerbe egy rövidebb fúkuszú okulár tehető, de akkor az egész mikrométer rendszert újra kell beállítani, az állandókat meghatározni, mivel az okulár fókuszába elhelyezett szálrendszer újra kell élesre állítani. Ha azonban a szálrendszer előtt van a Barlow, a nagyítás megnő, de az eredeti okulár marad, ezért nem kell újra rektifikálni.
Hát ennyit tduok a Barlowról.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2010.07.03. 12:58

Megérkezett a fantasztikus hármas legnagyobb darabja, így most végre teljes a sor. Most ezt a triót használom saját célokra. (A kevesebb néha több:-))
(Bemutatókra továbbra is a plössl-ök, barlow, lidl gazdaságos okli...)

Kép

A Panoptic látómezeje óriási, ekkora égterületet lehet látni vele:
(belülről kifelé: 3, 6, 13, 35mm-es oklik)
Kép
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.26. 06:34

Üdv Városlakók,

Fontolgatom, hogy a táborban beszerzek egy újabb okulárt a refraktoromhoz (adatokat ld. lejjebb). A GSO Pössl sorozat 6mm-es fókuszú darabjára gondoltam; a kérdésem, hogy szerintetek ideális ez még a refraktoromhoz? 150x-es lenne így a nagyítás. Gyárilag egy 25 ill. egy 10mm-es darab járt hozzá.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2010.07.26. 07:44

Arpstronomer írta:Üdv Városlakók,

Fontolgatom, hogy a táborban beszerzek egy újabb okulárt a refraktoromhoz (adatokat ld. lejjebb). A GSO Pössl sorozat 6mm-es fókuszú darabjára gondoltam; a kérdésem, hogy szerintetek ideális ez még a refraktoromhoz? 150x-es lenne így a nagyítás. Gyárilag egy 25 ill. egy 10mm-es darab járt hozzá.


Ha már egyszer úgyis ott leszel Tarjánban, akkor a legegyszerűbb, ha kipróbálsz ténylegesen egy 6 mm-es oklit, biztos, hogy többünknél lesz ilyen. Szerencsés esetben pl a Jupiteren le is tesztelheted. Mivel a bazár úgyis szombaton van, addigra saját tapasztalat alapján lehet dönteni.
(egyébként szerintem még elmegy bőven a 150x)
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”