Mutasd az okulárjaidat!

Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.11.08. 15:58

Attila írta:
2020.11.08. 15:14
Mozdonyos írta:
2020.11.08. 11:42
Igen láttam hogy legutóbb a Skywatcher árai is
emelkedtek. ...
Természetesen, hiszen egyre jobb a SW! :lol:

MDA
Remélem rászolgál a jövőben az árakra.
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.11.08. 15:59

Attila írta:
2020.11.08. 15:21
Mozdonyos írta:
2020.11.08. 11:26
... akkor
meg kellene méretni a pupillaméretet.
De gondolom sok mindentől függ az értéke.
Igen, úgy hallottam, hogy pl. a kábítószerek jelentősen tágítják a pupillát... :lol: :lol: :lol:

MDA
:lol:
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.11.08. 15:59

D.Laci írta:
2020.11.08. 15:54
Attila írta:
2020.11.08. 15:21
Mozdonyos írta:
2020.11.08. 11:26
... akkor
meg kellene méretni a pupillaméretet.
De gondolom sok mindentől függ az értéke.
Igen, úgy hallottam, hogy pl. a kábítószerek jelentősen tágítják a pupillát... :lol: :lol: :lol:

MDA
Hogy ez milyen igaz! :shock:
Beszélni kell Leventével és a BTC-sekkel, hogy állítsanak össze észlelés előtti narkó csomagot.
Csakis az észlelés támogatására!

D.Laci
Ezért is ilyen drága hobbi ez :lol:.
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.09. 09:43

Mozdonyos írta:
2020.11.07. 20:02
Azt nem tudjátok véletlenül ,hogy az 55mm-es
Televue plösslt milyen távcsővel,és célra szokták használni ?
Én hosszúfókuszú műszerekben a legnagyobb
látómező elérésére gondolok.
Kitakarásos tükrösnél akkor mi a helyzet a segéd-
tükör okulárban látott képével ?
Próbálom a kilépő pupilla kérdését gyakorlatiasan megragadni. Lehet, hogy sokak számára extrém lesz a nézőpont, de talán tanulságos.

Ugyebár a távcsövek objektívje nagyobb, mint a pupillánk. Ezt a nagyobb, sőt általában jóval nagyobb apertúrát kell a pici pupillánkhoz igazítani, hogy a szemünkkel "kompatibilis" legyen, azaz passzoljon. Ezt az optikai törvények alapján szögnagyítással érhetjük el; kicsi átmérő esetén kis nagyítás is elég, nagyobb átmérő esetén nagyobb... (Természetesen általában a nagyítás, mint eszköz alkalmazása nem kényszerből történik, hanem épp ellenkezőleg: azért használunk minél nagyobb átmérőjű objektíveket, hogy minél nagyobb szögnagyítást alkalmazhassunk.)
A szemünknek van egy "munkapontja", azaz egy intervalluma, amin belül jól működik. Ha valakinek pl. 5 mm-re tágul ki a pupillája, akkor ez az intervallum 5 és 0,5 mm kilépő pupillaméret között van. Az utóbbi értéket a szemtestben lévő úszók jelenléte határolja be; sokakat zavar, ha ennél kisebb kilépő pupillát alkalmaz a távcsőben. Tehát egy távcső nagyítástartományát a kilépő pupilla mérete határolja alulról is és felülről is - jó optikát feltételezve.

Most arra fókuszálok, mi van akkor, ha nagyobb kilépő pupillát alkalmazunk, mint a pupillánk mérete; azaz nem nagyítunk eléggé.
Ilyenkor egy kitakarásmentes rendszerben, pl. egy refraktorban tulajdonképpen blendézést hajtunk végre, hiszen nem növeltük meg a nagyítást eléggé ahhoz, hogy a teljes apertúráról képes legyen a szemünk a fényt fogadni. Ahogy Attila is írta, a szivárványhártyánkról (egyúttal az objektív pereméről) nem jut a fény a szemünkbe => kvázi leblendéztük a távcsövünket.
Ha a szemünk munkapontján belül dolgoztatjuk a kukkert, akkor a nagyítás csökkentésével világosodik a kép, mert egyúttal növeljük a kilépő pupilla méretét. DE ha a pupillánk méreténél nagyobb kilépő pupillát választunk, akkor hiába csökkentjük a nagyítást, nem növekszik tovább a kép fényereje, csupán az objektumok képmérete zsugorodik. Ezért Józsi, ha egy 55 mm-es TV Plössl okulárt veszel a 80/600-as távcsövedhez, akkor a következő fog történni: alig 11x-es lesz a nagyításod és ha mondjuk 5 mm-es a pupillád, akkor 10,0909x5=54,5454 mm átmérőjű refraktorral fogsz nézelődni 11x-es nagyítással. Ez kb. egy keresőtávcsőnek felel meg!!!!!!!!!!!
Szerintem egy jó 80-as ED refraktorból egy drága TV okulár segítségével egy alig 5 és fél centis keresőtávcsövet csinálni überbrutál pazarlás!

Kitakarásos rendszereknél még rosszabb a helyzet: a kilépő pupilla extrém növelésével addig "blendézzük" a kukkert, míg végül csak a segédtükör árnyéka marad. :lol:

Ez csak amolyan kis kitérő volt, mert a kérdéseidre másoktól már érkezett hasznos válasz. :)

Ja és igen: most már tudjuk, miért "látnak" a narkósok annyi mindent! :lol:
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Lovász András 2020.11.09. 09:58-kor.
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.11.09. 09:52

Lovász András írta:
2020.11.09. 09:43
Mozdonyos írta:
2020.11.07. 20:02
Azt nem tudjátok véletlenül ,hogy az 55mm-es
Televue plösslt milyen távcsővel,és célra szokták használni ?
Én hosszúfókuszú műszerekben a legnagyobb
látómező elérésére gondolok.
Kitakarásos tükrösnél akkor mi a helyzet a segéd-
tükör okulárban látott képével ?
Próbálom a kilépő pupilla kérdését gyakorlatiasan megragadni. Lehet, hogy sokak számára extrém lesz a nézőpont, de talán tanulságos.

Ugyebár a távcsövek objektívje nagyobb, mint a pupillánk. Ezt a nagyobb, sőt általában jóval nagyobb apertúrát kell a pici pupillánkhoz igazítani, hogy a szemünkkel "kompatibilis" legyen, azaz passzoljon. Ezt az optikai törvények alapján szögnagyítással érhetjük el; kicsi átmérő esetén kis nagyítás is elég, nagyobb átmérő esetén nagyobb... (Természetesen általában a nagyítás, mint eszköz alkalmazása nem kényszerből történik, hanem épp ellenkezőleg: azért használunk minél nagyobb átmérőjű objektíveket, hogy minél nagyobb szögnagyítást alkalmazhassunk.)
A szemünknek van egy "munkapontja", azaz egy intervalluma, amin belül jól működik. Ha valakinek pl. 5 mm-re tágul ki a pupillája, akkor ez az intervallum 5 és 0,5 mm kilépő pupillaméret között van. Az utóbbi értéket a szemtestben lévő úszók jelenléte határolja be; sokakat zavar, ha ennél kisebb kilépő pupillát alkalmaz a távcsőben. Tehát egy távcső nagyítástartományát a kilépő pupilla mérete határolja alulról is és felülről is - jó optikát feltételezve.

Most arra fókuszálok, mi van akkor, ha nagyobb kilépő pupillát alkalmazunk, mint a pupillánk mérete; azaz nem nagyítunk eléggé.
Ilyenkor egy kitakarásmentes rendszerben, pl. egy refraktorban tulajdonképpen blendézést hajtunk végre, hiszen nem növeltük meg a nagyítást eléggé ahhoz, hogy a teljes apertúráról képes legyen a szemünk a fényt fogadni. Ahogy Attila is írta, a szivárványhártyánkról (egyúttal az objektív pereméről) nem jut a fény a szemünkbe => kvázi leblendéztük a távcsövünket.
Ha a szemünk munkapontján belül dolgoztatjuk a kukkert, akkor a nagyítás csökkentésével világosodik a kép, mert egyúttal növeljük a kilépő pupilla méretét. DE ha a pupillánk méreténél nagyobb kilépő pupillát választunk, akkor hiába csökkentjük a nagyítást, nem növekszik tovább a kép fényereje, csupán az objektumok képmérete zsugorodik. Ezért Józsi, ha egy 55 mm-es TV Plössl okulárt veszel a 80/600-as távcsövedhez, akkor a következő fog történni: alig 11x-es lesz a nagyításod és ha mondjuk 5 mm-es a pupillád, akkor 10,0909x5=54,5454 mm átmérőjű refraktorral fogsz nézelődni 11x-es nagyítással. Ez kb. egy keresőtávcsőnek felel meg!!!!!!!!!!!
Szerintem egy jó 80-as ED refraktorból egy drága TV okulár segítségével egy alig 5 és fél centis keresőtávcsövet csinálni überbrutál pazarlás!

Kitakarásos rendszereknél még rosszabb a helyzet: a kilépő pupilla extrém növelésével addig "blendézzük" a kukkert, míg végül csak a segédtükör árnyéka marad. :lol:
Köszi a sok infót.
Remélem még 6mm-körüli is tud lenni a pupillám.
A 8×56-os binokuláromat már eladtam.
Egyébként ezt a segédtükör árnyékdolgot még
mindig nem értem.
Mondjuk van egy 150/1800-as MC távcsövem és a lehető legkisebb nagyítâshoz keresek okulárt.
Honnan tudom azt ,hogy melyik a leghosszabb
fókuszú okulár amit használhatok ,hogy ne legyen
zavaró a segédtükör képe ?
kazi
Hozzászólások: 1202
Csatlakozott: 2019.02.23. 13:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kazi » 2020.11.09. 10:14

Egyébként honnan veszitek ezt az 5mm-es kilépő pupillát. vki tudja, hogy lehet megmérni? :D
a Józsi által is említett 8x56 ill még egy csomó binokulárnak nem lenne értelme, ami 7 mm-es kilépő pupillára lő.
Kazinczi Zoltán
Dobson 250/1400(eladó), Celestron Nexstar 6 SE, 120/950 GPU, SW 120/600,12x60 bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2020.11.09. 10:22

kazi írta:
2020.11.09. 10:14
Egyébként honnan veszitek ezt az 5mm-es kilépő pupillát. vki tudja, hogy lehet megmérni? :D
a Józsi által is említett 8x56 ill még egy csomó binokulárnak nem lenne értelme, ami 7 mm-es kilépő pupillára lő.
A vadászok is vérre mennek a keresőtávcsöves
fórumon a kilépőpupilla miatt :lol: .
Szerintem ez nagyon változó dolog lehet.
Kicsit felnézek a távcsőmellől mert mondjuk tele-
fonon keresnek,aztán mindjárt lecsökken egy
darabig.
Vagy megijedek valamitől stb. :lol: .
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.09. 11:19

kazi írta:
2020.11.09. 10:14
Egyébként honnan veszitek ezt az 5mm-es kilépő pupillát. vki tudja, hogy lehet megmérni? :D
a Józsi által is említett 8x56 ill még egy csomó binokulárnak nem lenne értelme, ami 7 mm-es kilépő pupillára lő.
Egyszer megpróbáltam megmérni majdnem sötétben, kb. 5,5 mm-esnek láttam. Mindenesetre 5 mm fölé nem megyek, az a biztos. Fiatalabbaknak 7 mm-re is kitágul, úgyhogy nem értelmetlen a 7 mm-es kilépő pupilla sem.
Ennek viszont nem sok értelmét látom:

https://tavcso.hu/termekcsoport/bino_omegon_2x42

Ha mondjuk egy 7 mm-es pupillájú fiatalt veszek alapul, akkor 7x2,1=14,2 mm átmérőjű binokulárt kap, ha ezt megveszi. Én ha belenéznék, akkor mintha egy bő 1 cm-es apertúrára blendézett kukkerbe néznék, a többi kuka...
Szóval a fenti binoklit nem igazán sikerült az emberi szem dinamikájához igazítani. :lol:
Mindegy, a tévhitek miatt ezt is el lehet adni...
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1696
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2020.11.09. 11:45

Lovász András írta:
2020.11.09. 09:43
Mozdonyos írta:
2020.11.07. 20:02
Azt nem tudjátok véletlenül ,hogy az 55mm-es
Televue plösslt milyen távcsővel,és célra szokták használni ?
Én hosszúfókuszú műszerekben a legnagyobb
látómező elérésére gondolok.
Kitakarásos tükrösnél akkor mi a helyzet a segéd-
tükör okulárban látott képével ?
Próbálom a kilépő pupilla kérdését gyakorlatiasan megragadni. Lehet, hogy sokak számára extrém lesz a nézőpont, de talán tanulságos.
...
Kitakarásos rendszereknél még rosszabb a helyzet: a kilépő pupilla extrém növelésével addig "blendézzük" a kukkert, míg végül csak a segédtükör árnyéka marad. :lol:

Ez csak amolyan kis kitérő volt, mert a kérdéseidre másoktól már érkezett hasznos válasz. :)

Ja és igen: most már tudjuk, miért "látnak" a narkósok annyi mindent! :lol:

Szemléletes volt a magyarázatod András, külön köszönöm!
Nem szoktam belemerülni az optika mély rejtelmeibe, de szívesen olvasom az ilyen magyarázatokat.
Jobbára empirikus megismerője vagyok ezeknek a dolgoknak, de itt a fórumon sok hasznos elméleti ismeretet is szereztem.

Üdv. D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2465
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.11.09. 12:40

Örülök Laci és köszönöm! :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”