Mutasd az okulárjaidat!

kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.07.26. 18:45

rémlik, mintha nekem is lett volna 6 milis GSO-m. két bajom volt vele, a méter közeli fókuszomnál és közepesen kakkanat egek alatt eléggé ritkán volt igazán éles képe, a látómezeje se volt valami széles (de végül is ez nem akkora para, hisz az orthok se szélesek) és rövid volt a pupillatávolsága, eléggé kényelmetlen volt a betekintése (ez már 3). egy hatos planetary talán csak pár ezer forinttal drágább, de jóval kényelmesebb oksi, én inkább azt ajánlanám. emlékeim szerint az enyém végül is egyik barátomnál kötött ki, aki akkor vette első távcsövét.
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.26. 20:49

Köszönöm az infókat! Milyen távcső mellett használtad az oklit?
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.07.26. 22:41

a TAL125 R-emmel biztosan (1125 milis fókusz), a newton-ig már lehet nem jutott el, mert mielőtt tükröst vettem volna már elajándékoztam. amúgy van egy hosszabb fókuszu GSO-m, egy 32-es, az jobban bevált - értelem szerüen, mivel hosszabb a fókusza, kényelmesebb bele nézni, nagyobb lencsefelület stb.., azt gondolom, hogy rövidebb fókuszu oksiknál macerásabb a kényelmes betekintést megtartani.. igazán jó vétel egy 6os ortho lenne, ami viszont már 20 rugó körül van. az othoknak a legszebb a képe, bár nincs nagy látómező, nehéz is belenézni viszont ezt a 6os GSO-t leradírozza.

nekem az vált be, hogy ortho marad a bolygózásra, de ha mélyegezni akarok, akkor valami nagyobb látómezejü oksit veszek elő (erre nekem 2 hyperionom van)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.07.27. 09:28

Kaviat mesterrel teljesen egyetertek. A Planetaryban a betekintes sokkal kenyelmesebb, mint a sima Plosslben (ha gondolod, egy 5mm-es Planetaryt majd odaadok kiprobalni). A GSO Plossl-ok egyebkent szerintem is jok, a 9 es 12mm-es nalam a napkukker tartozeka.

--mpt
Arpstronomer
Hozzászólások: 549
Csatlakozott: 2010.04.04. 10:40

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Arpstronomer » 2010.07.27. 17:48

Köszönöm a lehetőséget! Ha nem gond, lenyúlom az 5 milliset egy Jupiter erejéig ;)
Épp akartam kérdezni, mennyire törvényszerű az okulároknál, hogy a nagyítás növelésével csökken a látómező és a betekintés kényelmi szintje. De nyilván a drágábbak ezt tudják kompenzálni. Nagyjából 10ezer ft-ot szánnék rá, ennél többet nem nagyon mernék. Meglátjuk. :)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2010.07.27. 19:30

Arpstronomer írta:Épp akartam kérdezni, mennyire törvényszerű az okulároknál, hogy a nagyítás növelésével csökken a látómező és a betekintés kényelmi szintje. De nyilván a drágábbak ezt tudják kompenzálni.

Igazából optikai elrendezés kérdése, nem feltétlen árfüggő. Vannak a 10E Ft-os keretnél lényegesebben húzósabb árú okulárok, amelyekbe egy gombostűfej méretű lyukon lehet belenézni, míg az emlegetett planetary használtan akár még ki is jön ennyiből.
Kompromisszum kérdése, ki melyik paraméterből enged és melyik létfontosságú. Plusz lencsetagokkal a betekintés távolság, a lm megnövelhető, csakhogy vannak minimalisták, akik inkább a gombostűfejnyi lyukat választják, mintsem az extra lencsetagokat, a túl sok üveg-levegő felületet. .
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2010.07.27. 20:30

Van valakinek TMB Optical Planetary II 3.7mm-es okulárja?Kiváncsi lennék a referenciára?Én nagyon kiválónak
találom!

HDH
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2010.08.09. 11:15

Sziasztok,Géza vagyok.
Tetszik ez a témakőr,úgy hogy én is szivesen csatlakozom...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2010.08.09. 11:33

Pár szavakkal melékelve....
Hátul balról,jobbra-Egy 5mm SkyW 70°-os (kedvenc), 30mm-esTS WA okli,jusztir okli,
elötte, Hát ez a csúcs: 16mm Uwan 82°-os látómezővel
elöl egy 2xbarlov Orion Shorty-plus.
Gondolkodom egy zoom oklin.
Ezzel kapcsolatosan bárki véleményét szivesen olvasom.Hogy milyet érdemes. Én egy 21-8mm-es skyw-en tünődöm kb 21000 ft-ért.
Kinek mi a véleménye.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2010.08.09. 12:06

lakatosgeza írta:Pár szavakkal melékelve....
Hátul balról,jobbra-Egy 5mm SkyW 70°-os (kedvenc), 30mm-esTS WA okli,jusztir okli,
elötte, Hát ez a csúcs: 16mm Uwan 82°-os látómezővel
elöl egy 2xbarlov Orion Shorty-plus.
Gondolkodom egy zoom oklin.
Ezzel kapcsolatosan bárki véleményét szivesen olvasom.Hogy milyet érdemes. Én egy 21-8mm-es skyw-en tünődöm kb 21000 ft-ért.
Kinek mi a véleménye.


Ez egy nagyon jó sornak tűnik!
UWAN-ból csak a legnagyobbat, a 28-ast próbáltam, egészen kiváló darab! Mindenhol nagyon jó fogadtatásban részesülnek az uwanok. A WA oklit én annyira nem komálom, mert a rövid fókusz miatt már nagyon elhúzott a széleken a hasonló GSO. Viszont tegnap kipróbáltam egy f/8-as Bozsoky-féle newtonban azt a Baader nagylátószögűmet, amit már egyáltalán nem használok, pont ugyanezen okok miatt: a szélkorrekció nem túl jó. És láss csodát, a hosszú fényerőtlen newtonban szinte pontszerű a csillag a szélén is!
Az az 5mm-es nekem talány, mert olyanba még sosem néztem.

A SW zoomot a helyedben ilyen oklik mellé nem venném meg. Kis nagyításon 40 fok LM, ráadásul a fix okliknak jobb képalkotásuk van. Esetleg amiről még számos jó beszámolót olvastam: a Baader Hyperion zoom. De az nem 21E ft...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”