Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
szoja
Hozzászólások: 162
Csatlakozott: 2018.04.10. 19:48

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: szoja » 2020.03.01. 19:49

Gábor1967 írta:
2020.03.01. 11:51
Áthoztam a témát ide és itt válaszolnék, ha nem baj. A piaci árakban mindig van mind két irányba ármozgás, ezért sokszor várni kell, ha nem sürgős egy egy vásárlás. Főleg a használt piacon. Örülök, hogy vettél egy Nagler Zoom okulárt, de kép minőségben egy leheletnyit elmarad a sima Naglertől. De gondolom ezzel tisztában voltál, amikor a zoom okulárt részesítetted előnyben. Persze vannak előnyei is... Rendben van vele minden, jól működik? Vagy még csak ezután fog megérkezni? A kisebb, 50° látómezőt meg kell szokni pl. a 60°-t adó Radián után. Hidd el menni fog, csak használni kell az okulárt :mrgreen:

üdvözlettel:
Gábor
Nincs gond, persze, jobban ideillik. Megvan már, igen, használtam is a zoom-ot. Szép képe van nagyon - igaz, fix Naglerrel nincs összehasonlítási alapom. Igazából leginkább a 3-4 mm-es állások környékén használom kb 180-240x nagyításokkal, mivel a másik végén vanak széles látószögű okulárjaim (aláírásomban látszik, mik). A szűkebb látómező sem nagy gond, mivel főleg kettősökre meg bolygókra használom majd, követéssel. Szóval szuper nagyon, elégedett vagyok vele :)

üdv,
Tamás
Fehér Tamás
Explore Scientific 102/714 CF APO
Olympus DPS-I 10x50
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2020.03.06. 09:47

Tegnap volt az első alkalom, hogy a használatra szánt körülmények között (tehát távcsöves bemutatón) sikerült kipróbálni a 4 mm-es 82°-os Lacerta okuláromat.
Tiszta égbolt, jó átlátszóság de Debrecen fényei miatt jelentős fényszennyezés mellett tartottam bemutatót egy 80/600-as ED + AZ4 kombóval és még egy ES 24 mm-es 68°-os okulárral.
A Holdat, a Vénuszt, az M42-t és kettősöket néztünk meg.
Az okulár teljesen hozta az elvárt teljesítményt.

Korábban összehasonlítottam a 4 mm-es Vixen orthó okulárommal.
Az orthó - mint ahogy az elvárható is - kontrasztban jobb volt mint a nagylátószögű okulár, de bemutató szinten ezt magasan kompenzálta a kényelmesebb betekintés és a nagyobb látómező.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.03.10. 09:30

Sziasztok!

Ehhez a TAL Plössl 25mm-es okulárhoz most jutottam hozzá egy TAL-75R távcső kiegészítőjeként. Sajnos, amint a képeken is látszik valami folt van a lencséken.
Először azt hittem, hogy egy sima tisztítással el lehet ezeket távolítani, de szétszedés után rájöttem, hogy sajnos mindkét 2 tagú ragasztott lencse között vannak ilyen foltok. Az is megfordult a fejemben, hogy esetleg az előző tulaj napkivetítésre használta és megolvadt a ragasztás? Lehet szét kellene választani mindkét lencsét és újra összeragasztani? Egyébként nagyon jó képe van az oklinak, ezért sajnálom nagyon a dolgot.
Nektek mi a véleményetek, ötletetek ezzel kapcsolatban?

Kép
Kép
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.10. 09:53

ruszatti írta:
2020.03.10. 09:30
...Nektek mi a véleményetek, ötletetek ezzel kapcsolatban?
Csak egy ötlet jut eszembe: esetleg Rózsikát lenne érdemes meginterjúvolni, megmutatni neki az okulárt(?) :?

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.10. 12:13

Ruszatti ez a jelenség a ragasztó elvállása okozza. Az interferencia jelenség a nagyon vékony légrés miatt jött létre! Koccanástól vagy hősokk is okozhatja a lencse hirtelen deformálódását, amit nem követ a másik tag, így elválnak. Megnyugodhatsz, nagy baj nincs! Szét lehet választani és újra kell ragasztani. Én tiszta fenyőfagyantát használok higított változatban. :) De lehet kapható erre a célra készült balzsam is.
Gyuricza István
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2020.03.10. 13:04

András: Köszönöm az ötletet, de sajnos egyelőre biztos nem járok arrafelé, a postázási hercehurcát meg inkább egyelőre elkerülném.

István: Köszönöm a véleményedet. Ezek szerint nem olyan nagy a baj. Házilag egyébként mivel lehetne szétválasztani a ragasztott lencséket? Érdemes-e nekifognom? Ha mégis sikerülne, muszály-e összeragasztani? Az esetleg nem lenne elég, ha csak egymásra tenném a két tagot és a közgyűrű meg a leszorítógyűrű úgyis egybetartaná az egészet? Az okulár leképzésén ez rontana-e valamit?
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2020.03.10. 14:16

A szétválasztást én hajszárítóval végzem,vagy ha nagyon terjedelmes a szétvállás, akkor elég pengét nyomni az illesztésbe a szétvállá írányából de óvatossan, hogy semilyen sérülés sem legyen. Utánna aceton, nitrohigító vagy alkohol is el lehet távolítani a maradék ragasztót a felületekről, de a zsírmentességre törekedj! Ha nincs ragasztód, akkor egy csepp étolaj is jó a lencsék légközének feltöltésére. Ez ugyan nem ragasztja egybe, de nincs szellemkép és ugyan olyan jó lesz mint előtte és a lencseház ugy is egybentarja. Amúgy forgalmaztak itthon is erre a célra alkalmazott kanadabalzsam optikai ragasztót. Lehet találsz még!
Gyuricza István
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mizar » 2020.03.11. 11:16

gyuri17 írta:
2020.03.10. 14:16
A szétválasztást én hajszárítóval végzem,vagy ha nagyon terjedelmes a szétvállás, akkor elég pengét nyomni az illesztésbe a szétvállá írányából de óvatossan, hogy semilyen sérülés sem legyen. Utánna aceton, nitrohigító vagy alkohol is el lehet távolítani a maradék ragasztót a felületekről, de a zsírmentességre törekedj! Ha nincs ragasztód, akkor egy csepp étolaj is jó a lencsék légközének feltöltésére. Ez ugyan nem ragasztja egybe, de nincs szellemkép és ugyan olyan jó lesz mint előtte és a lencseház ugy is egybentarja. Amúgy forgalmaztak itthon is erre a célra alkalmazott kanadabalzsam optikai ragasztót. Lehet találsz még!
Egyetértek Istvánal, szerintem is a ragasztó adta meg magát.
Én egy-két dolgot másképpen csinálnék, ha a hajszárító elég, akkor az jó, még nem próbáltam, én simán a gáz fölé tartom, de ezt senki ne csinálja. :D
Hőlégfúvó vagy olajban való melegítés is megfelelő, ha kevés a hajszárító hője.
Biztos, hogy én is olajjal oldanám meg, lehet, hogy jobb mint a ragasztók. De az étolaj nem megfelelő, sárgul hamar és szárad. A növényi olajok kerülendők. Finom műszerolaj az jobb, ha nem akarsz erre a célra gyártott olajat venni. Van egy légréses akromátom, olajjal is használtam már évekig, szerintem jobb képet adott mint légréssel.
Lovász András
Hozzászólások: 2453
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2020.03.11. 12:53

Én a paraffinolajat használom sokmindenre. Patikában lehet kapni, kissé nagyobb a viszkozitása, mint a műszerolajé. Teljesen átlátszó és színtelen, nem avasodik. Talán egy próbát megér...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2020.03.14. 11:33

2011-ben azt vettem észre, hogy a remek 50/540-es Zeiss lencsén hasonló foltok, csíkok jelentkeztek. Azt mondták, hogy a ragasztás elengedett, de a Távcsőboltban kapható Kanada balzsammal lehet ragasztani. Vettem egy kis üveggel, elhasználtam belőle egyetlen cseppet. A többi most is az üvegben van, kikeményedve, beszáradva, de lehet kapni oldószert is hozzá. A problémát a lencsetagok szétválasztása okozta. A módszerem az volt, hogy egy kis edényben kezdtem rezsón vízben melegíteni, de úgy, hogy az edény aljára egy többrétegű textil darabot tettem. Amikor a víz bugyogni, forrni kezdett, leszedtem a rezsóról, majd kis idő múlva többrétegű ronggyal megfogtam a lencsét, és kis erővel kezdtem ide-oda tekerni, oldal irányban elnyomni, és lám, megmozdult. A meglágyult ragasztó lassan egyre kisebb felületen tartotta össze a két lencsét. Miután oldal irányban szétjött, alkoholban leáztattam a felületről a maradékot. Ezt két zárható műanyag tégelyben végeztem, napokon át. Idő van, a lényeg, hogy fülpucolóval ellenőriztem, hogy a felületről mindenhol leoldódott-e az eredeti valamilyen ragasztó - feltételezhetően az is Kanada balzsam, és miután alaposan ellenőriztem mindkét lencse felszínét, nagyítóval is, megszárítottam foltmentesre. Ez után következett a ragasztás. A domborúbb felület közepére egyetlen csepp, azaz borsónyi mennyiségű - hiszen méz-folyós volt a Kanada balzsam - cseppentettem, és a pormentes másik homorú felületet központosan fölé helyeztem. Felülről nézve a csepp egy ponton rátapadt a felső üveg közepére, és szinte körkörösen kezdett magától szétterülni a lencse saját súlya alatt. Ha oldalra akart elmászni, akkor finoman középre igazítottam, és miután a 2/3 átmérő között már szétterült, enyhe nyomással a két felületet teljesen összenyomtam. Rendesen jött is ki a felesleges Kanada balzsam a rétegek közül. A szélét alkoholos tiszta ronggyal letöröltem, és ellenőriztem, hogy nem maradt-e buborék a két felület között. Nem maradt, tehát vissza is helyezhettem az eredeti alumínium hengerébe. A lencsét nem szabad kézzel fogni, hanem használni kell egy vékony fehér védőkesztyűt! Ezt is jobb kissé alkohollal nedvesíteni, mert a száraz kesztyű sajnos hajszálkarcot okozhat! Pormentes helyen kell végezni a műveletet, és az összenyomással óvatosan kell eljárni, hiszen az esetleges porszemek a balzsam szélén kisodródnak a rétegek közül, de ha hirtelen nyomjuk, akkor rátapadhat a felületre, és közte marad! Jobb ha nem marad porszem, de ha van, akkor inkább szedjük szét, és tisztítás után ismételjük meg a műveletet! Balzsam van bőven, alkohol is, csak a türelem fog idővel fogyni. A művelet másnap is elvégezhető! Felesleges kapkodni, senki sem csinálja meg helyettünk! Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”