Mutasd az okulárjaidat!

kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.06.26. 17:08

Harkat írta:Kezdőként lenne tanácsokra szükségem okulár vásárlással kapcsolatban és bár nem tudom, hogy jó helyre írok e de nem találtam megfelelőbb fórumot; egy 90/900-as refraktor SkyWatcherrel rendelkezem ehhez széria tartozékként egy 2x-es Barlow, egy zenit tükör és egy 10-es és 25mm-es Barium, nincs is több.


szia,

szerintem kezdj el ezekkel az oksikkal, barlow-val dolgozni, nézegetni a nyílt-, gömbhalmazokat, néhány fényesebb galaxis is megcsíphető már ezzel. jókat lehet kettősözni is ezzel az átmérővel. használd ezeket az oksikat, adj magadnak időt, ha nagyon sok olyan objektumba futsz bele, aminél más nagyításra van szükséged, akkor legfeljebb abba az irányba mehetsz tovább. szerintem jó ez a cső, f10, szép rajzú, alig színez, ha én ilyen távcsővel kezdhettem volna 20 - 30 évvel ezelőtt nagyon boldog lettem volna, csak akkor ilyen csövet nem nagyon lehetett itthon kapni.

őszintén szólva én egy 1000es fókusznál manapság legtöbbet egy 17es hyperiont használok mélyégre (meg a 8ast gömbökre), ami alapján szerintem neked egy 900ason jó lesz a 25ös. a kisebb cuccokat, gömbhalmazokat, gyűrűs ködöt pedig lesd meg a 10essel. az m13-at pedig próbáld meg a 10+barlow-val és persze a holdat, azt nem lehet eléggé nagyítani.
kisszecso
Hozzászólások: 15
Csatlakozott: 2010.04.07. 19:07

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kisszecso » 2010.06.28. 16:42

Ma érkezett meg a kiegészítőim "befejező" része.
Fotó691.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.06.28. 22:47

impozáns ez a hyperion széria! mekkora fókuszú távcsővel használod? és melyik van leginkább használatban? érzel e különbséget képminőségben közöttük (értelemszerűen nem a fókusz eltérésre gondolok, hanem a képalkotásra, kontrasztra, széltorzításra stb)?
sp.
Hozzászólások: 300
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:55

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: sp. » 2010.06.28. 23:22

szépek! melyik az a befejező? másba nem is néztél?
sp.
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.06.29. 10:19

Nekem azt mondjátok meg hogy miért érdemes olyan okulárok venni amik szinte fedik egymást? Ezt úgy értem hogy pl. itt a Hyperion sorozatban is ott van a 17 mm-es meg a 8-as. Ugyanis ha van egy 2x-es barlow akkor végül is nem fölösleges a 8-as? Mert a 17-eshez használva ott van hogy 8.5mm az okulár fókusza. De ha van egy 8-as akkor meg az 5-ös áll már közel hozzá a barlow segítségével. Nem bolondság ez így?
Én így gondolkozok pl.:
20-as okulár mellé nem vennék 10-eset, hanem akkor már inkább valami 5-ös körülit. Mert a 20-ashoz a barlow annyi mint egy tízes. De ha vennék egy tízest akkor minek használnám az ötöset mikor ha a 10-eshez használnám a kétszerezőt akkor ott van hogy van egy 5-ös okulárom... :?
Hát ez így egy kicsit zavarosnak tűnhet, pedig nagyon sok haverom azt mondja hogy értelmetlen ez a vásárolgatás (tehát nekem adnak igazat) de ugyanakkor az is ott van hogy a barlow használatával nő a fényútba helyezett optikák száma ami szintén nem jó. Akkor most melyik a jobb megoldás? Ja és a barlowos módszer sokkal olcsóbb is, mert egy teljes sorozatból a barlow segítségével ki lehet spórolni egy pár okulárt ami elég sok pénzt jelenthet.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.06.29. 11:09

pontosan ezért szerintem, mint amit mondtál. példának okáért egy hyperion eléggé drága ahhoz, hogy utána egy kevésbé jó barlow-al elrontsuk a képét. másrészt a kényelem, az ember ha teheti, a leginkább használt oksi fókuszokat szeretné pikkpakk csereberélni, barlow ki be csavargatásával elvész a kényelem.

az már egy másik kérdés, hogy nem biztos, hogy megvennék egy teljes okulár sorozatot, én mostanában egyre kevesebb okulárt használok, pont az említett 8-as és 17-es hyp. teljesen elégnek tűnik mélyégre, bolygóra pedig még 4-es és 7-es ortho-kat használok (talán egy 24-est hyp.-et még veszek valamikor). egy darabig még használtam a 32-es GSO-t is, de csak a 3 csillagos allignmentre az észlelés legelején goto beállításra, de mostanában már arra is a 17-est használom. akkor döbbentem rá, hogy már a 32-es is felesleges, amikor összehasonlítottam, hogy az ikerhalmaz majdnem ugyanannyira látszik ebben a nagyobb látószögű 17-es hyperionban mint a csőlátóbb GSO-ban. pl a 25-ös nem is tudom mikor vettem elő, pedig annak is szép a rajza bár szintén nem egy hyperion méretű a látómezeje ennek se. még az 5-ös planetary-t se nagyon használom, azt körbelőttem ortho-kkal, azok azért kontrasztosabbak, persze kéznél tartom, mert lehet egy gömbhalmazt mégis kényelmesebb egy nagyobb látómezejű planetary-val nézni mint otrho-val.

amúgy pont a hyperionnál, a barlownál olcsóbb megoldás (és talán kevésbé fényrontó) ha az ember belecsavarja a hozzá vehető közgyűrűket az okulárba, így pl. a 8-asból lehet csinálni 4.3-ast, ma hajnalban pl. pont holdaztam egy jót ezzel a közgyűrűvel, de ezeket a gyűrűket is nagyon ritkán veszem elő mióta megvannak az ortho-k.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára kaviat 2010.06.29. 11:24-kor.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.29. 11:13

Szerintem ki-ki egyeni izlese szerint donti el, hogy allitja ossze a keszletet.
Pl. en sem igazan szeretem a barlowot vizualis celra. Inkabb felhasznalasi cel szerint valogattam ossze a sajatjaimat:
- nagy nagyitashoz, bolygozashoz vannak rovid fokuszu, szerintem igen jo minosegu okularjaim (pl 4mm-es Ortho)
- kozepes nagyitashoz van altagos Plossl (12 es 9mm-es GSO, ezekkel szoktam napozni, szerintem meglepoen jok)
- nagy latomezos nezelodeshez, kis nagyitashoz egy 32mm-es 2" GSO
Ezen kivul van meg olyan, mit bemutatasokon hasznalok (pl 10mm Barium). Valtozozashoz van egy 25mm-es regi Plosslom meg.

--mpt
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.06.29. 12:51

Értem. Akkor elnézést mindenkitől akinek esetleg a lelkébe gázoltam ezzel.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.06.29. 13:47

Szerintem nem gazoltal sehova (remelem, en se?), csak megbeszeltuk a kerdest.
A Barlowval nekem az is neha a problemam, hogy valahogy a hosszu fokuszu okularokba valo betekinteskor az a jelenseg bukkan fel, hogy nagyon pontosan az optikai tengelyben kell lennie a szememnek, kulonben nem latszik a kep egyaltalan. (Nem tudom, mi ennek a jelensegnek a neve.) Reszben emiatt nem szeretem igazan a barlowos megoldast.
A masik, hogy minden okulartipus mas es mas, eltero modon es mertekben korrigalt bizonyos hibakra (amiket a rendszerbe bevisz a barlow is). Tehat egyaltalan nem mindegy, milyen muszerben, milyen barlowval, milyen okulart hasznal az ember.

--mpt
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.06.29. 14:15

jaja, ezt még a közgyűrű is tudja okozni, azaz jobban el kell találni a szemtávolságot az oksinál. ez van, ha mindenfélékkel megváltoztatja az ember az okulár optikai elemeit, akkor az eredmény eltérhet a gyárilag optimalizált működéstől. amúgy ha jól tudom pl. a baderekre is igaz, hogy eleve van benne egy barlow tag..

amúgy lacibarátom mondta nemrég, hogy barlow-t úgy érdemes választani, hogy az ember kipróbálja őket a saját oksijain, saját távcsövén saját szemével és ez alapján szabad csak választani. könnyen lehet, hogy nem is a legdrágább, legapóbb barlow lesz a nyertes..

csak kíváncsiságból, kipróbáltam milyen ha egy 3x-ozó barlow-t csavarok a 8 milis hyp. mögé és így próbáltam megnézni a vénuszt. nehéz volt az élesség állítás, mondjuk ez természetes, mert nappal süti a nap a csövet, franc tudja milyen turbulenciák vannak a tubusban,viszont ami azonnal feltűnt, hogy olyan volt mintha egy csőbe próbáltam volna belenézni.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”