Mutasd az okulárjaidat!

ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.06.19. 10:43

Kép

fönt egy egyszerű kollimációs okulár

alatta balról jobbra:
- 21mm hyperion (71x)
- 15mm gso superview (100x)
- 9mm goldline (167x)
- 6mm goldline (250x)
- 5mm planetary (300x)

legalul szűrők:
- scopium uhc (ez nem az enyém, csak Levi jóvoltából van nálam)
- baader uhc-s (érdemes összehasonlítani a mellette lévő feleannyiba kerülő scopiummal már így is... sztem a scopiumnak jobb képe lesz egy nagyobb tükör esetén mert szemmel láthatóan többet nyel el, de még nem tudtam tesztelni)
- 15% neutrál
- 30% neutrál
- scopium oiii (eddigi kevéske tapasztalatom alapján sokkal (!!) jobb vétel volt, mint a baader...feleannyiért...)

a koffer saját készítés: egy egyszerű alukoffer valamelyik barkácsáruházból, bele 3 csík ablakba való szivacs a madaras teszkóból, amikbe szépen bele lehet vagdosni a megfelelő lyukakat.
nincs aláírás
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.19. 11:34

mpt írta:Sose band, a lenyeg, hogy hasznaljad oket ;)
Miert pont sarga meg kek a szuro? Mire hasznalod oket, mik a tapasztalatok?

--mpt


Dehogy bánom!:))...mindig használom őket:) A sárga szűrővel a Szaturnuszt szoktam megfigyelni..észrevételem szerint kiemeli a háttérből így könnyebben tudom megfigyelni:) A kékkel pedig a Jupiter felhősávjait tudom valamivel jobban előcsalni:)
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2010.06.19. 15:30

Vásároltam egy hónapja körül egy TMB Optical Planetary II 3.2 mm-es okulárt és nagyon jók a tesztek alapján az eredmények.Borotvaéles képet rajzom még a LM szélén is a maga 58 fokosával.A 200/1000 newtonommal
így 320X-os nagyítást érek el és döbbenetesen bontott volt az M13 magon belül is.A Epszilon Lyr kettőse
tág résekkel és szép difrakciótüskével jön.Kinek van még ilyen oklija mert merem ajánlani.

HDH
Harkat
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.05.28. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Harkat » 2010.06.19. 19:43

Kezdőként lenne tanácsokra szükségem okulár vásárlással kapcsolatban és bár nem tudom, hogy jó helyre írok e de nem találtam megfelelőbb fórumot; egy 90/900-as refraktor SkyWatcherrel rendelkezem ehhez széria tartozékként egy 2x-es Barlow, egy zenit tükör és egy 10-es és 25mm-es Barium, nincs is több. Tudom, hogy ez az eszköz nem a legmegfelelőbb a mélyegezésre de engem mégis csak az érdekelne, így az erre a célra alkalmas nagyítású okulárokat keresek, viszont sajnos nem tudom, hogy mekkora az ebből a távcsőből kihozható legnagyobb nagyítás még egészséges tartományon belűl, sajos anyagilag nem vagyok nagyon eleresztve így az olyan okulár szériák amik a távcső árának az ötszörösét is kiteszik nem nagyon jöhetnek szóba. : )Ezen felül milyen célpontok ajánlottak számomra a már meglévő technikához? Remélem sikerült értelemesen megfogalmazni a kérdéseim/kéréseim. Előre is köszönöm a segítséget.
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.06.19. 20:13

Harkat írta:Kezdőként lenne tanácsokra szükségem okulár vásárlással kapcsolatban és bár nem tudom, hogy jó helyre írok e de nem találtam megfelelőbb fórumot; egy 90/900-as refraktor SkyWatcherrel rendelkezem ehhez széria tartozékként egy 2x-es Barlow, egy zenit tükör és egy 10-es és 25mm-es Barium, nincs is több. Tudom, hogy ez az eszköz nem a legmegfelelőbb a mélyegezésre de engem mégis csak az érdekelne, így az erre a célra alkalmas nagyítású okulárokat keresek, viszont sajnos nem tudom, hogy mekkora az ebből a távcsőből kihozható legnagyobb nagyítás még egészséges tartományon belűl, sajos anyagilag nem vagyok nagyon eleresztve így az olyan okulár szériák amik a távcső árának az ötszörösét is kiteszik nem nagyon jöhetnek szóba. : )Ezen felül milyen célpontok ajánlottak számomra a már meglévő technikához? Remélem sikerült értelemesen megfogalmazni a kérdéseim/kéréseim. Előre is köszönöm a segítséget.



Szia!:)

igaz csak 2 okulárom van de én úgy tudom, hogy az ajánlott max nagyítás az a objektív átmérő 2x-ese azaz nálad úgy 180x-os:)...igazából mély egezésre nem alkalmas szerintem ez a cső. Én egy ekkora csővel a Holdat, a Napot, a bolygókat illetve a kettőscsillagokat nézném:)

üdv.: Csaba
SzarkaLevente
Hozzászólások: 1037
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:26

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: SzarkaLevente » 2010.06.19. 22:16

Harkat írta:Tudom, hogy ez az eszköz nem a legmegfelelőbb a mélyegezésre de engem mégis csak az érdekelne, így az erre a célra alkalmas nagyítású okulárokat keresek, viszont sajnos nem tudom, hogy mekkora az ebből a távcsőből kihozható legnagyobb nagyítás még egészséges tartományon belűl, sajos anyagilag nem vagyok nagyon eleresztve így az olyan okulár szériák amik a távcső árának az ötszörösét is kiteszik nem nagyon jöhetnek szóba. : )Ezen felül milyen célpontok ajánlottak számomra a már meglévő technikához? Remélem sikerült értelemesen megfogalmazni a kérdéseim/kéréseim. Előre is köszönöm a segítséget.

Azért elég sok mély-ég objektumot megfigyelhetsz a 9 cm-es lencséssel is. Nem kell hajszolni a nagyítást, legtöbb esetben 80x-100x-os nagyítás megfelelő. (Nagyobb nagyitás esetén igen fényszegény lesz a kép...) Maximum 180x-os elérhető egy 9 cm-es lencséssel, azonban ez leginkább Hold és bolygók esetén ajánlott.
Egy hely, ahol igazán értenek a távcsövekhez Makszutov.hu távcső bolt
Harkat
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2010.05.28. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Harkat » 2010.06.19. 23:50

Nagyon szépen köszönöm mindkettőtők válaszát!
Janicsillagasz
Hozzászólások: 639
Csatlakozott: 2009.09.22. 13:13

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Janicsillagasz » 2010.06.20. 07:39

Szia!
Nos czejczej-nek félig van igaza, igaz hogy kb. 180x-os nagyítás érhető el, de ezt leginkább az optika minősége határozza meg. Van olyan amivel elérhető akár 300x-os is, de van olyan is amivel csak 30x-os :S (elég gagyi optika). Viszont az hogy nem alkalmas mély-égre....nos ez nem így van. Hiszen akár még szabadszemmel is lehet mélyegezni, úgyhogy MINDEN távcső alkalmas észlelésre, bármi téren legyen az. Mély-ég, kettős, változó... bármi. Egy 9 centis refinek valahol 12.5-13 magni között kell lennie a teljesítőképességének. A legtöbb látványosabb objektum mind elérhető ezzel a műszerrel. Ha felnyitsz egy jó csillagtérképet, magad is elcsodálkozhatsz hogy hány galaxis, köd és planetáris várja hogy leészleld őket. Volt már dolgom nem egyszer 9-es refivel, és én nagyon megelégedtem vele. És nem is volt olyan jó égboltom! Csak 6.1 magni volt a szabadszemes hmg. Észlelj vele és azt tartsd fejben, hogy: Minden távcső annyit tud teljesíteni, amennyit használják.
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.06.20. 17:24

Mivel én is ilyen 9 centissel észlelek, tanúsíthatom hogy minden észlelési területre megfelelő. És mélyegezéshez én is csak a tartozék oklikat használom. Van egy 5 mm-esem is, és tény hogy a légkör ritkán engedi hogy kihasználjam, de láttam már 180x-on éles Szaturnusz képet és gyönyörűen négyfelé szedett epsz Lyr-t.

Janicsillagasz írta:És nem is volt olyan jó égboltom! Csak 6.1 magni volt a szabadszemes hmg.


:D
90/900 refraktor
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2010.06.26. 15:33

Üdvözlet!

Egy 90/900-as távcsővel kiválóan lehet gömbhalmazokat bontogatni és ehhez még 100X-os nagyítás is elég!
Kiváló még planetáris ködökre Én csak ajánlani tudom.

HDH
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”