Mutasd az okulárjaidat!

Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.20. 13:05

Vettem a fáradságot és megnéztem a 10 mm-es BCO-mon a csavarnyomokat, de egyszerűen SEMMI nem látszik az okulár hordóján, pedig gyakran használom és mindig rögzítem! A GSO SV 30-asomon (2") viszont akármilyen gyengén húztam meg a parfokalizáló gyűrű csavarjait, nem úsztam meg apró sérülések nélkül. Azon mondjuk a kómakorrektor szorítógyűrűje is nyomot hagyott, de ez nem von le - szerintem - egy okulár értékéből.

Visszatérve a BCO-ra, azt nem ilyen "fából" faragták...

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.20. 13:09

Lovász András írta:
2019.09.20. 13:05
Vettem a fáradságot és megnéztem a 10 mm-es BCO-mon a csavarnyomokat, de egyszerűen SEMMI nem látszik az okulár hordóján, pedig gyakran használom és mindig rögzítem! A GSO SV 30-asomon (2") viszont akármilyen gyengén húztam meg a parfokalizáló gyűrű csavarjait, nem úsztam meg apró sérülések nélkül. Azon mondjuk a kómakorrektor szorítógyűrűje is nyomot hagyott, de ez nem von le - szerintem - egy okulár értékéből.

Visszatérve a BCO-ra, azt nem ilyen "fából" faragták...

Üdv, András
Értem köszi.
Én meg olyan idióta voltam,hogy aztán nem vettem BCO-t ez miatt
a csavarnyavajám miatt.
Pedig a 6-ost,és a 10-est meg akartam venni.
Hiszen a zenittükröm szorítógyűrűs :oops:.
Annyira rávoltam "izgulva" a készletre.
Mondtam az eladónak,hogy majd visszatérek
az Ortho témára.
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.20. 13:20

Ne bánkódj emiatt, jársz Te még a Déliben :D
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.20. 13:40

Lovász András írta:
2019.09.20. 13:20
Ne bánkódj emiatt, jársz Te még a Déliben :D
Igen.
Már holnap reggel is.
De akkor szerintem még a BTC-sek is alszanak,
nem csak a távcsövek :lol:
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.20. 14:29

Lovász András írta:
2019.09.17. 11:20
Én is kacérkodtam a SW 23/82-essel, nekem is ugyanazt írta Sánta Gábor, mint amit leírtál. Viszont Neked van egy kiváló, jól korrigált ES 24/68-asod! Nem vagyok abban biztos, hogy előrelépés lenne az előbbi okulár megvásárlása, sőt! Kereséshez áttekinthetőbb a 68 fok, mint a 82 - szerintem. A külső zónában inkább csak azt látjuk, hogy van ott valami, de azt nem igazán, hogy mi (ha középtájt szemlélődünk).
Hát nem tudom. Most már jó ideje, sok megfigyeléshez használtam az SW 23/82-est, F5-ös newtonban (200/1000) és F5-ös akromátokban (102/500 és 120/600) is. Én csak a látómező külső sávjában, max a sugár 15 %-ában vettem észre torzítást, a többi részen, szép éles képet adott. Hasonló tapasztalatom van egy 32mm-es 82 fokos Omegon okulárral is. (Mivel én ezeket az okulárokat általában nagy kiterjedésű objektumokhoz használom, kihasználom a nagy látómezőt, és szoktam nézni a széleket is, nem csak a képmező közepét...)
A 68 fokos ES_hez képest szerintem még akkor is nagyobb a torzításmentes látómező ezekben, ha az ES-nél 100%-nak tekintjük a tökéletes részt...

És még egy érv: A nagy látómező, különösen a nagyobb, halványabb mélyegeknél nem csak azért kell, hogy a szélén is nézegessük a részleteket, hanem inkább azért, hogy a látómező lényegesen meghaladja az objektum méretét, és az objektum széle és a képmező pereme közötti sötét sávnak köszönhetően az objektum kontúrja tisztábban látható legyen. Ilyen megfigyeléseknél tehát nem annyira lényeges, hogy a képalkotás tökéletes legyen a széleken, de mégis fontos, hogy legyen nagyobb látómező körbe-körbe.

Szóval én széleslátómezős megfigyelésnél mindenképpen 82-est választanék a 68-assal szemben, még ha a széleken kicsit gyengébb is a teljesítménye. Viszont egyszer szívesen megnézném egy hosszú fokuszú ES 82-es képét, (mondjuk egy 30 mm-esét), mert biztosan érezhetően a különbség, de egyelőre nem találtam olyan helyet kies hazánkban, ahol ezt meg lehetne tenni. Pedig, ha kiderülne, hogy az árával arányosan jobb, akkor lehet, hogy gyűjtögetnék az árára egy darabig.
(És akkor még nem is beszéltünk az ES 100 fokos 25 mm-es, pláne a 30 mm-es szörnyetegeiről...)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.20. 16:00

Mozdonyos! Andrásnak igaza van, tényleg nem kell félni attól, hogy a ókulárnyak esetlegessen karcos lesz. Másrészt ez a rendeltetéséből fakadó járulékos kár, az hogy surlódás és csavar enyhe nyomásától kissé karcos lesz, az értéke ezzel nem csökken. Ha valaki csilivilit szeretne, annak ott a bolti állapot. Haszáltan vásárólt okli esetében, engem soha nem zavart ha ilyen nyomok voltak láthatók, és hihetőbb, hogy legalább használtban volt. :) Ezek használati tárgyak kopnak karcolódnak. A por esete hogy egy tükrös csövébe jutva mit tesz,nincs nagy kűlömbség egy makszutov vagy lencsést hasonlítva. Az optikai felületen mindegyikén ott van egyenlő mennyiségben. Sőt, a lencséket, korrekcióstagot fokozottan vigyázva kell takarittani, hiszen ezek antreflexiós rétegeit nem szokás újragőzőlni. A kolimálást, meg simán szemmel, minden ezköz nélkül csinálom mert tényleg egyszerű. Szabájosságot kell tartani és megy minden. Aztán meg ha nem is egy extrém fényerős csöved lesz, akkor még valamivel engedékenyebb is a rendszer. Szóval lépj a tettek mezejére! :) Korán sötétedik, az ég is kiváló, Támadááás! :)
Gyuricza István
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.09.20. 17:11

gyuri17 írta:
2019.09.20. 16:00
Mozdonyos! Andrásnak igaza van, tényleg nem kell félni attól, hogy a ókulárnyak esetlegessen karcos lesz. Másrészt ez a rendeltetéséből fakadó járulékos kár, az hogy surlódás és csavar enyhe nyomásától kissé karcos lesz, az értéke ezzel nem csökken. Ha valaki csilivilit szeretne, annak ott a bolti állapot. Haszáltan vásárólt okli esetében, engem soha nem zavart ha ilyen nyomok voltak láthatók, és hihetőbb, hogy legalább használtban volt. :) Ezek használati tárgyak kopnak karcolódnak. A por esete hogy egy tükrös csövébe jutva mit tesz,nincs nagy kűlömbség egy makszutov vagy lencsést hasonlítva. Az optikai felületen mindegyikén ott van egyenlő mennyiségben. Sőt, a lencséket, korrekcióstagot fokozottan vigyázva kell takarittani, hiszen ezek antreflexiós rétegeit nem szokás újragőzőlni. A kolimálást, meg simán szemmel, minden ezköz nélkül csinálom mert tényleg egyszerű. Szabájosságot kell tartani és megy minden. Aztán meg ha nem is egy extrém fényerős csöved lesz, akkor még valamivel engedékenyebb is a rendszer. Szóval lépj a tettek mezejére! :) Korán sötétedik, az ég is kiváló, Támadááás! :)
Értem,és köszi az infókat.
A Makszutov korrekciós lencséjét talán később kell tisztítani,
mert a levegős pumpával(Giottos Rocker Air 8-) ) a por egy részét le tudom fújni.
Kiváncsi lennék,hogy ilyen műanyagfejű csavart az okulár rögzítéséhez
lehet-e kapni csavarboltban,vagy ez nagyon speciális dolog ?
Egyébként,ha nem kapok ajándékba egy Meade 90/1250-es MAK-ot az
1998-körüli évek tájékán,akkor vettem volna egy Dán András-féle(Gemini Telescope Design)
150/1500-as INTES-optikájú MAK-ot annak idején.
Emlékszem,hogy valamelyik Szentléleki táborban észleltem a Jupitert
a GTD Intes 200/2000-es MAK-al.
De az álmok mezejére lépek lassan,mert éjjel kettőkor kelek :lol: .
Lovász András
Hozzászólások: 2448
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.09.21. 08:22

Ankalimon írta:
2019.09.20. 14:29
Lovász András írta:
2019.09.17. 11:20
Én is kacérkodtam a SW 23/82-essel, nekem is ugyanazt írta Sánta Gábor, mint amit leírtál. Viszont Neked van egy kiváló, jól korrigált ES 24/68-asod! Nem vagyok abban biztos, hogy előrelépés lenne az előbbi okulár megvásárlása, sőt! Kereséshez áttekinthetőbb a 68 fok, mint a 82 - szerintem. A külső zónában inkább csak azt látjuk, hogy van ott valami, de azt nem igazán, hogy mi (ha középtájt szemlélődünk).
Hát nem tudom. Most már jó ideje, sok megfigyeléshez használtam az SW 23/82-est, F5-ös newtonban (200/1000) és F5-ös akromátokban (102/500 és 120/600) is. Én csak a látómező külső sávjában, max a sugár 15 %-ában vettem észre torzítást, a többi részen, szép éles képet adott. Hasonló tapasztalatom van egy 32mm-es 82 fokos Omegon okulárral is. (Mivel én ezeket az okulárokat általában nagy kiterjedésű objektumokhoz használom, kihasználom a nagy látómezőt, és szoktam nézni a széleket is, nem csak a képmező közepét...)
A 68 fokos ES_hez képest szerintem még akkor is nagyobb a torzításmentes látómező ezekben, ha az ES-nél 100%-nak tekintjük a tökéletes részt...

És még egy érv: A nagy látómező, különösen a nagyobb, halványabb mélyegeknél nem csak azért kell, hogy a szélén is nézegessük a részleteket, hanem inkább azért, hogy a látómező lényegesen meghaladja az objektum méretét, és az objektum széle és a képmező pereme közötti sötét sávnak köszönhetően az objektum kontúrja tisztábban látható legyen. Ilyen megfigyeléseknél tehát nem annyira lényeges, hogy a képalkotás tökéletes legyen a széleken, de mégis fontos, hogy legyen nagyobb látómező körbe-körbe.

Szóval én széleslátómezős megfigyelésnél mindenképpen 82-est választanék a 68-assal szemben, még ha a széleken kicsit gyengébb is a teljesítménye. Viszont egyszer szívesen megnézném egy hosszú fokuszú ES 82-es képét, (mondjuk egy 30 mm-esét), mert biztosan érezhetően a különbség, de egyelőre nem találtam olyan helyet kies hazánkban, ahol ezt meg lehetne tenni. Pedig, ha kiderülne, hogy az árával arányosan jobb, akkor lehet, hogy gyűjtögetnék az árára egy darabig.
(És akkor még nem is beszéltünk az ES 100 fokos 25 mm-es, pláne a 30 mm-es szörnyetegeiről...)
Igen, valóban a nagy LM egyik előnye, hogy nagyobb az élmény akkor, ha a kiterjedtebb objektumok környezetét is látjuk. Én csak a kereső funkciót tartottam szem előtt...

Az ES 30/82-est volt alkalmam tesztelni. Rendkívül jó okulár!!! Jól korrigált, hatalmas LM, (pedig eléggé hisztis vagyok a szélekre)! A Newtonomban kómakorrektorral együtt parádés a látvány! Sokkal több csillagot látok korrektorral (a nagyobb nagyítás ellenére), mint anélkül és azok rendkívül aprók. De önmagában az okulárt használva is jó képet ad. Egyetlen hátránya van: több, mint 1 kg-ot nyom, amely korrektorral együtt bevetve becsületesen átrendezi a súlypontot.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Ankalimon
Hozzászólások: 561
Csatlakozott: 2019.04.06. 11:51

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Ankalimon » 2019.09.21. 14:49

Hát ezek, mindig nagyobb darab oklik. Az én 32 mm-es omegonom is 1 kilós. (A 100 fokos, 30 mm-es ES meg már majdnem 2,5 kg. Ezeknél már súlyban is a távcső fele az okulár... :) )
Kellene csinálni egy összehasonlító tesztet ezekkel a nagy látószögű, hosszú fókuszú okulárokkal. Esetleg kölcsön tudod kérni azt az ES 25/82-es t megint? Megnézhetnénk egy kómahiba nélküli akromáttal, meg összevethetnénk másik kettővel.
(Meg, ha valakinek van egy TeleVue Nagler 31mm-ese, esetleg egy 31 mm-es Celestron Luminos-a, akkor azt is megnézhetnénk.)
Üdv:
Ankalimon
(Füzessy Tamás)

Az elmélet elméletileg megegyezik a gyakorlattal.
Avatar
gyuri17
Hozzászólások: 1285
Csatlakozott: 2018.01.02. 20:17

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: gyuri17 » 2019.09.21. 16:17

A tesztekhez hozzátennék egy érdekességet ami tanuságos lehet. 2018-ban volt egy Explore 24/68-as és 11/82mm oklim. Kedves barátomnak szintén volt egy 24/68-as oklija. Ő nagyon elégedett volt a mező korigáltságával, még én annyira nem. Ő szemüveges, én nem. Gyanakodtunk hogy eltérő lehet a szemünk korigáltsága talán. Erre nem olyan rég, bizonyíttékként szolgált egy teszt, ami valóban ezt a látszatot támasztotta alá. Barátom az Explore kómakorrektorát tesztelve, beálította a korigáltságot egy 150/450 Newtonba azzal, hogy most pontszerűek a csillagok a szélén és szép csillagpöttyös a látómező egésze. Az okli APM 20/100-as volt. Belenézve merőben mást volt a helyzet részemre, ugyanis, a csillagok befelé irányuló kómát mutattak vagyis, túlkorigált volt nekem a mező egyazon oklival. Szóval, ezek után szemünk eltérését tényként kezeltük. Az Explore oklikat persze eladtam, és az én szemhez a Lacert 82fokkal rendelkező szériáját adta a megfelelő korigáltságot. Ennek tudatában arra a döntésre jutottunk, hogy gyakorlati szempontból nem jelenthető ki az, hogy létezik legjobb okulár egységesen. Az Explor jó okli, de nekem sajnos nem még másnak igen. A Lacerta meg nekem jó, másnak meg épp ez nem. T
Gyuricza István
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”