Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.16. 21:04

A ma esti észlelési programomat az 52°/ 3mm-es ES LER okulár tesztelésével kezdtem, mert jobb az ég, mint a legutóbbi alkalommal; bár a Hold most már nagyon fényes.
Az Orion Trapezium csillagainak E és F tagjain próbálgattam az alábbi bejegyzésben megadott okulárokat a 160/F8.2-es apo-val, tanulságos volt...

Trapezium-v2.JPG

A Baader Genuine Ortho 40°/ 5mm-es üveg pazarul mutatta nem csak az E tagot, de még az F is stabilan látszott. Gyönyörű Airy korongok és egy diffrakciós gyűrű látszott határozottan, de némileg villogva a kb. 5-ös seeing miatt a főcsillagok körül, míg az E és F ici-pici, kis tűszúrásnyi pontokként látszottak (természetesen azok már gyűrűk nélkül). Most sem bírtam csalódni ebben az ortho-ban. :D

Másodikként az ES 82°/ 4.7mm-es oklit próbáltam ki ugyanezen az objektumon. A nagyítás csak kicsit nagyobb, de a háttér és a csillagok is picit, de érzékelhetően halványabbak voltak. Ez szerintem nem csak a nagyítás-különbség miatt lehetett így, sőt, talán kevésbé e miatt, hanem inkább a két okulár nagyon különböző optikai felépítése okozhatja a különbséget. Az E összetevő most is szépen jött, de az F-re már nagyon rá kellett koncentrálnom. Ez érdekes, mivel a katalógusok szerint az F a fényesebb (bár csak kicsivel), viszont a mellette lévő C a legfényesebb csillag a Trapezium-ban, így nehezebb a mellette lévő F megpillantása a hasonló A-E és C-F távolságok ellenére is. Összefoglalva: a 4,7mm-es ES egy nagyon tisztességes üveg!!! Majdnem hozza az Ortho teljesítményét, de sokkal nagyobb LM-vel (és persze jóval több pénzért...).

Az ES 52°/ 3mm-es LER viszont megint némi csalódást okozott (de hadd tegyem hozzá rögtön, hogy "törvényszerűen"; lásd alább). Ezzel már az E összetevő megpillantásához is "össze kellett szednem magam". A fenti két okulárba csak belenéztem, és ott volt, ezzel viszont hasonlóan keresgélni kellett az E-t, mint a 4,7mm-essel az F-et. Az F tag pedig ebben már nem is látszott... És talán nem is a még halványabb kép miatt, merthogy a "csillagteszt" is, azaz a fényesebb csillagok elhajlási képe is jóval lágyabb rajzolatú volt. Hiába a még nagyobb nagyítás, a csillagok Airy korongja itt már valóban inkább "korong" semmint "pont", ami érthető, hiszen itt már a nagyítás (436x) jócskán túl van a kukkerem hasznos nagyításán (2x160=320x). Erre utaltam fentebb, hogy "törvényszerűen" volt ilyen a kép. Egy nagyobb átmérőjű (és persze hasonlóan kiváló optikájú) távcsővel egész biztosan jobb lenne.

A fentiek miatt úgy gondolom, hogy a 3mm-es okulár az én tubusomban inkább a Hold és a bolygók apró részleteinek könnyebb megfigyelhetőségében lesz hasznos, nem pedig a "szoros kettősözésben" (arra továbbra is a Baader Genuine Ortho a király). Ezt majd egy következő tesztben fogom ellenőrizni.

MDA
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2019.02.18. 15:45-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1690
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.02.17. 10:29

Attila írta:
2019.02.16. 21:04
A ma esti észlelési programomat az 52°/ 3mm-es ES LER okulár tesztelésével kezdtem, mert jobb az ég, mint a legutóbbi alkalommal; bár a Hold most már nagyon fényes.
Az Orion Trapezium csillagainak E és F tagjain próbálgattam az alábbi bejegyzésben megadott okulárokat a 160/F8.2-es apo-val, tanulságos volt...

...A fentiek miatt úgy gondolom, hogy a 3mm-es okulár az én tubusomban inkább a Hold és a bolygók apró részleteinek könnyebb megfigyelhetőségében lesz hasznos, nem pedig a "szoros kettősözésben" (arra továbbra is a Baader Genuine Ortho a király). Ezt majd egy következő tesztben fogom ellenőrizni.

MDA


Nagyon jó kis teszt!
Az ortho most is hozta a formáját.
Igaz szűkebb látómezővel rendelkezik, de ott a kép perfekt, vagy legalább ahhoz közeli. (Mondjuk az ES LER 3mm-el már összemérhető a látómezeje.)

Köszönet érte!

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.02.17. 13:55

Attila írta:
2019.02.06. 22:30
Végre feldughattam a friss ropogós ES 3mm/52°LER oklimat a kukkerembe.
Három üveget hasonlítgattam egy darabig, nagyon kaki seeing mellett (pedig nincs is jet-steam most a fejünk fölött), de örültem, hogy végre derült az ég; viszont az egyiket hamar félretettem:


Okli-teszt_v1.JPG

Ugyanis az első próbák után rögvest kiderült, hogy az ortho nem való ebbe a ringbe.
Brutál kemény, metszően éles és fényerős képe van, gyakorlatilag torzítás és színi hiba mentes képszéllel. A tartozék gumi szemkagyló pedig hihetetlenül jó betekintési komfortot ad - hatékonyan kitakarva az oldalfényeket is -, a nagyon szűk betekintési távolság ellenére. Azaz könnyen tartható a centrális szempozíció is. Ez az egyik kedvenc (és referencia) okulárom!

DE!!!!!!!!!!!!!!!!

Vegyük észre, hogy alig feleakkora nagyítással focizik ugyanazon a pályán, mint a 3mm-es LER. Ez viszont nagyon nem fair az Explore Scientific-ekkel szemben... Bár a 4,7mm-es fókusza közel van az 5mm-es ortho-hoz, ennek ellenére mégis "bizonytalanabb" a képe, tehát valószínűleg nem csak a nagyítás-különbség miatt veri az ortho a két ES-t. Mindegy, az ortho-t kivettem a mérkőzésből.

A két ES viszont nagyon hasonlóan teljesített, de a hosszabb fókuszú példány mindig egy lehelettel jobbat mutatott, mint az új LER, főleg a széleken, és annak ellenére is, hogy az ő LM-je a nagyobb, ráadásul nem is csak egy-két fokkal. Ezen azért elcsodálkoztam, bár nem kicsit kerül többe, s ennek nyilván oka van. Most már többszörösen beigazolódott tapasztalatom immár meggyőződésemmé vált, hogy - finoman szólva - nagyon nem szerencsés, vagy nagyon "nem illik" különböző fókusztávolsággal rendelkező okulárokat összemérni. Főleg a pózna vége felé...

Mindezzel együtt nagyon tetszik az új 3mm-es üveg. Bár minimális, de érzékelhető laterális színi hibája és szintén minimális torzítása a széleken nem engedi, hogy bevonuljon a prémium szegmensbe (mondjuk ezért az árért az nem kis durranás lett volna...), mégis egyfolytában az volt az érzésem tesztelés közben, hogy a jelentős légköri nyugtalanság nem engedi kifutni ezt az oklit. Egész biztosan újra nekifutok majd ennek a tesztnek egy jobb ég alatt, és csakis diszperzió-korrektorral. A 250-300x körüli, vagy pláne a fölötti nagyítások esetén már viszonylag magasan (50-60°körül) is durván megjelenik a színszórás a csillagok körül.

Egyetlen komolyabb kritikai észrevételem a korábban már említett nehezen tartható szempozíció. Azaz pont az előnye a hátránya, legalábbis számomra. A szemüvegesek miatt fejlesztették ki a Long Eye Relief (nagy betekintési távolságú) okulárokat, de én szemüveg nélkül használom az oklikat, így viszont a 15mm-es szemtávolság miatt - ha az egész LM-t be akarom tekinteni - nem ér hozzá a szemgödröm vagy a szemöldökcsontom a gumi szemkagylóhoz. Ezért állandóan "elmegy a kép", mert nem tudom a fejemet abszolút egy helyben tartani. Ráadásul nagyon szűk tartományban látni az egész LM-t egyben. De - ahogy mondják - szegény ember vízzel főz, tehát 3mm-es fókusszal most nem igen tudok jelenleg mást (pl. Taka-t, Pentax-ot vagy TeleVue-t) megvenni, és ennyi pénzért egyáltalán nem rossz ez a cucc, sőt.

De jó eséllyel ez az első és egyben utolsó LER okulárom, az szinte biztos. A képe jó, ahogy írtam, azzal nincs alapvetően probléma, és "hozza az árát", de meglehetősen kényelmetlen a használata. A "jó betekintési kényelem" nem csak a betekintési távolságot jelenti, hanem a centrikus pozíció tűrését is.
Ahogy írtam korábban, nyomtatok hozzá egy hosszabb szemkagylót műanyagból, az szerintem jó eséllyel megoldhatja ezt a problémát. Viszont a 4,7mm/82°-os ES egy nagyon jól sikerült Nagler klón; ezt továbbra is így látom.

Mindenesetre a 3mm-es LER-rel egy "jó eges tesztet" is fogok csinálni, mert igazán most még nem tudta megmutatni, hogy mit is tud.

MDA
Gratulálok az ES oklihoz.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.18. 14:00

Mozdonyos írta:
2019.02.17. 13:55
Gratulálok az ES oklihoz.
Köszönöm.
Alig várom, hogy az óriásbolygók emberi időben észlelhetők legyenek, mert azokon is szeretném kipróbálni.
Egyelőre tetszik, tetszik, de nem ez a legjobb oklim. Mondjuk az ára alapján ez nem is volt várható; kifejezetten "olcsó" (22eFt), ugyanakkor az árához képest egyáltalán nem rossz!

A jobbaknak tűnő üvegek ebben a fókusztartományban (3 - 3,5 mm körül) mind sokkal drágábbak. Egy Taka Abbe Ortho biztosan jobb lenne, de az is csak 4mm-es van (és már 55eFt-ért), vagy még feljebb egy Taka TOE 3.3mm-es, de az már 100e fölött, hogy a 3,5mm T6 TV-ről már ne is beszéljünk (130eFt)... :(

Szóval 22 ezerért ez a kis ES nagyon is jól teljesít... :D Viszonylag. :?
A még olcsóbbak (SW és társai) között nem keresgéltem, mert azért van az a bizonyos minimum szint; nekem nem elég, ha átlátok egy üvegen - bocs, ezzel nem akarok senkit megsérteni... :oops:


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.18. 14:22

D.Laci írta:
2019.02.17. 10:29
... Az ortho most is hozta a formáját. ...
Nagy kár, hogy a Baader Genuine Ortho sorozatot már nem gyártják; eszméletlenül jó ár-érték aránya volt!!!
Sajnos nekem is csak ez az egy darab van a sorozatból... :(


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
corwen
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.08.07. 07:34

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: corwen » 2019.02.18. 14:34

Helló!

Egy f/5-ös newton-hoz, bolygózáshoz mely okulárt ajánljátok a leginkább, olyan 30-35e Ft-ig?

üdv,
Corwen
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.18. 15:31

corwen írta:
2019.02.18. 14:34
... bolygózáshoz mely okulárt ajánljátok a leginkább, olyan 30-35e Ft-ig?
A magam részéről bolygókhoz kizárólag orthoszkopikus okulárt javaslok (bármilyen távcsőhöz); de vigyázni kell, mert azok között is találni gagyit, bár nem jellemző. Kása Jani azért hozott egy ortho-nak látszó tárgyat a két (vagy már három...?) évvel ezelőtti okulártesztre... :lol: Én már nem emlékszem, melyik gyártó bírta előállítani, de ő biztosan tudja.
Ezekkel viszont nem hiszem, hogy gond lenne (bár nem Takahashi-k): https://www.tavcso-mikroszkop.hu/termek ... ssic-ortho
És árban is barátságosak.

Viszont a nagyítással fel kell menni min. 150x fölé, ha látni is akarsz valamit; nem tudom, hogy az F/5-ös Newton-od nem túl rövid-e...
Legalább 1m-es fókusz kellene a 6mm-es ortho-hoz (ami a legrövidebb a fenti sorozatban), ami 200mm-es átmérőt jelent F/5 esetén. Van ekkora a távcsöved?

Ha nincs, akkor még szóba jöhet egy Barlow is, de az - az esetek zömében (olcsóbbik zömében...) - úgy tönkre vágja a képet, hogy attól kezdve már tök fölösleges az ortho...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
corwen
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2018.08.07. 07:34

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: corwen » 2019.02.18. 16:11

Egy 150/750-es kályhacsövem van (skywatcher).
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2459
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2019.02.18. 16:16

Attila írta:
2019.02.18. 15:31
... Kása Jani azért hozott egy ortho-nak látszó tárgyat a két (vagy már három...?) évvel ezelőtti okulártesztre... :lol: Én már nem emlékszem, melyik gyártó bírta előállítani, de ő biztosan tudja....
6 mm-es University Optics ortho az idézett okulár, és nem olyan nagyon gagyi az.
Csak a történeti hűség kedvéért, aki nagyon lehúzta ezt az okulárt az kevesebb pontot adott a 8 mm-es TVP-re, mint Te erre az ortho-ra. ;)
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.02.18. 16:17

corwen írta:
2019.02.18. 16:11
Egy 150/750-es kályhacsövem van (skywatcher).
Azzal 125x nagyításod lesz a 6mm-es Baader orthoval; szerintem határeset. (Egy 5, vagy főleg 4 mm-es jobb lenne, de nem használhatatlan a 6mm-es sem.)
Jupiterre és Szaturnuszra jó lehet, a Marshoz kevés (pláne mostanság, amikor távolodóban van). Vénusz esetében fázisfüggő.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”