Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.09. 20:53

gabo67 írta:MI volt annak az oka, hogy a Radián okulárok gyártását megszüntették? Ha jól emlékszem akkor bolygó észlelésre nagyon ajánlották. Áruk elég borsos volt.


Sajnos minden TV okulár ára "elég borsos"... De hogy arányban áll a minőségével, az vitán felül áll.
A prémium kategória konkurens termékei sem olcsóbbak (pl. Pentax).

Egyébként - ha jól tudom (de ez nem biztos) - épp a minősége miatt szelektálták ki a gyártásból. Ugyanis jöttek az új üvegek (Delos, Ethos, stb.), ezért profil-tisztítás miatt szűkíteni akarták a sortimentet, és a Radián volt a leggyengébb láncszem. Emlékeim szerint Gyulai Pali is meglehetősen kritikus volt a Radiánt illetően, márpedig az ő véleményére lehet adni.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re:

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.09. 21:07

géza írta:... A 2"ben (nagylátószög) vannak nagy átmérővel és karcsúbbak. Elképzelésem szerint a leképzés( fizika) a nagyobb üvegátmérő felé javulhat , a tendenciából ítélem. Aztán látom a méregdrága kisebbeket, amik ugyanolyan vagy még jobban teljesítenek. Két út van a megoldás felé? Mi az egyik és mi a másik. Ha tényleg két út van. Lencsék száma, bevonatok száma (primitíven fogalmazva) tömeggyártási praktikum?


Az okulár méretét több paraméter együttesen határozza meg, ami a tervezésnél dől el; ezek közül a fókusz csak az egyik. Amikor egy optikus szakember okulárt tervez, akkor ő nem "nagy" vagy "kicsi" oklit akar tervezni, hanem meghatározott elvárásai - de legalábbis elképzelései - vannak az okulár teljesítményét illetően, s ahhoz, hogy ezek teljesüljenek, a végeredmény "kicsi" vagy "nagy" lesz.

A fenti paraméterek közül a legmeghatározóbb módon az elvárt látómező, majd a fókusz határozza meg a méretet. De egy soktagú lencserendszerhez is nagy foglalat szükséges, márpedig a nagy LM megfelelően korrigált leképezése egytagú lencsével megoldhatatlan... Nagy látómezőt hosszú fókusszal (kis nagyításokhoz), és jól korrigált leképezéssel fizikai képtelenség vékony, rövid csőbe "beletuszkolni".

Tehát az okli mérete nem döntés kérdése, hanem a tervezés "kimeneti eredménye".
De Gyulai Pali ennek a témának egyik legautentikusabb hazai szekértője; őt kellene megkérdezned erről.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.10. 07:50

Szia Attila!

Még ha a Radián okulárok nem is érik el az Ethos tudását (igaz más kategória), ettől függetlenül azért még lehet velük észlelni ;)

Derült eget Mindenkinek!
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.10. 20:09

gabo67 írta:... a Radián okulárok ...


Gábor!

Kérlek, ne forgasd ki a szavaimat. :evil:
Sehol sem írtam azt egy szóval sem, hogy a Radián rossz lenne.
Ellenben azt valóban írtam, hogy a TV okulárok családjában a Radián volt a "leggyengébb láncszem".

Mindazonáltal szerintem sok kínai "márka" összecsinálná magát örömében, ha Radián minőséget tudna produkálni...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.10. 20:27

Attila írta:
gabo67 írta:... a Radián okulárok ...


Gábor!

Kérlek, ne forgasd ki a szavaimat. :evil:
Sehol sem írtam azt egy szóval sem, hogy a Radián rossz lenne.
Ellenben azt valóban írtam, hogy a TV okulárok családjában a Radián volt a "leggyengébb láncszem".

Mindazonáltal szerintem sok kínai "márka" összecsinálná magát örömében, ha Radián minőséget tudna produkálni...


MDA


Szia Attila!

Egy szóval se akarom, hidd el!
üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.11. 05:04

A Tele Vue cégnek, a korábban gyártott Plössl okulárjai is ugyan olyan minőséget képviselnek, mint a mostani Plösslei? A bazárban néha néha fel fel bukkan egy egy ilyen fókuszú okulár. Ezeket a régebbi plössl okulárokat kb. mettől meddig forgalmazta a Tele Vue cég?

TV_1p25_Plossls_38.jpg




üdvözlettel:
Gábor
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Gábor1967 2015.06.19. 14:14-kor.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.11. 07:21

gabo67 írta:A Tele Vue cégnek, a korábban gyártott Plössl okulárjai is ugyan olyan minőséget képviselnek, mint a mostani Plösslei?


Nem vagyok "TeleVue-szakértő", de amennyire tudom, Al Nagler-nek (aki korábban dolgozott az amerikai hadseregnek és a NASA-nak is) a Plössl volt a legelső "kereskedelmi okulárja". Valójában ezzel alapozta meg a hírnevét, mivel annyira jó minőségű üvegek lettek. Az optikai felépítése szerintem nem változott, mert akkor Type-2 vagy Type-3 jelölés lenne utána - Nagler így jelzi a módosított verziókat. Csak a mechanikai foglalat lett más.

Érdemes elolvasni:
http://www.televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=94&Tab=_bLevy
http://televue.com/engine/TV3b_page.asp?id=51&Tab=_back


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.11. 10:59

Szia Attila!

Köszönöm a tájékoztatást és a két linket, amelyeket már idő közben át is tanulmányoztam.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Gábor1967 2015.06.12. 08:48-kor.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.06.11. 17:50

gabo67 írta:A Tele Vue cégnek, a korábban gyártott Plössl okulárjai is ugyan olyan minőséget képviselnek, mint a mostani Plösslei? A bazárban néha néha fel fel bukkan egy egy ilyen fókuszú okulár. Ezeket a régebbi plössl okulárokat kb. mettől meddig forgalmazta a Tele Vue cég?

TV_1p25_Plossls_38.jpg




üdvözlettel:
Gábor


Az én 55 mm-es példányom az 1990-es évekből való darab, azaz ugyancsak régebbi, bár nem annyira, mint az általad csatolt képen láthatóak. Az enyém ugyanúgy néz ki mint a mostani verzió, azzal a kis különbséggel, hogy a nyakán nincs kiesésgátló horony. Gyakorlatilag a látómező teljes egészében tűszúrásnyiak a csillagok, csak a legszélén tapasztalok egy nagyon, de nagyon minimális torzulást.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.11. 18:15

Hallani, a nanotechnológia új rétegfajtákra ad alkalmat. Elképzelhető, hogy ez a technológia most változtat meg itt mindent a bevonatok révén. Nem tudom. Van valami képlet az okulárok számának növekedésével arányos megfigyelés csökkenéssel kapcsolatban?
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”