Mutasd az okulárjaidat!

kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.09. 14:11

bavallom, én a zoom-októl félek, mindezt annak ellenére mondom, hogy talán egy darabba néztem eddig életemben..
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2010.08.09. 16:05

Hát ez az!
Ezért kérem ki ,ki-ki véleményét. 40-60ezer ft-om nincs egy zoom-ért láthatatlanba. Igaz 21000 is nehézkes.
Csak olyan érdekes lehet amikor a kiszemelt objektumot csere nélkűl csak közelebbre hozza az ember.
Ja!!!!!!!!! Még én sem néztem bele egybe sem. Gőzöm nincs hogy milyen a képalkotása.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.09. 16:24

én régebben futottam pár kört, hogy közvéleményt kutassak, barátaimat, ismerőseimet faggattam, ki használ és milyen zoom oksit. nem nagyon volt senkinek se, volt aki nézet ilyenbe, de nem győzte meg őket. hogy nem terjedtek el annyira, ez vagy előítélet csupán, vagy tapasztalat. valószínűleg egy igazán jó zoom oksi árából több jobb minőségű fixet is lehet venni ugyanerre a tartományra, másrészt, tapasztalatom szerint egy jól megválasztott okulár sorral teljesen jól el lehet boldogulni (vagy barlow-val vagy több szóló oksival). talán csak a nagler zoom-jairól hallottam eddig jókat, de azok 100 rugó felettiek és kisebb átfogásúak.. talán egy 3 - 6 ossal jókat lehet bolygózni, itt nem annyira számít a látómező (de ha számolgatunk, akkor kiderűl, hogy fele annyiból 2 - 3 ortho-val ugyanott vagyunk). másik nézőpont, hogy ha a zoom-ot tekergetjük, akkor gyakorlatilag ugyanúgy berázzuk, bemozgatjuk a tubust mintha simán oksikat cserélnénk, azaz ugyanott vagyunk használat szempontjából..
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.08.09. 22:11

nekem az vette el a kedvem a zoom oksitól, hogy vki egyszer azt mondta, hogy az egyes zoom fokozatok nem tökéletesen parfokálisak egymással még a drágább modellek esetén sem. így meg nem láttam semmi értelmét.
nincs aláírás
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2010.08.09. 23:10

Eljutottam odáig,hogy Leventétől kértem ki egy szak véleményt miután felsoroltam az én okli készletemet. Kíváncsi vagyok mi lessz a véleménye. De viszont abban szeretném a segítségeteket kérni ,hogy lehet-e amichi pdizmát feltenni a tubuson levő keresőre. Meg lehet ezt házilag csinálni? Igaz nem biztos ,hogy idetartozik..amiért elnézést.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2010.08.10. 01:06

nekem az vette el a kedvem a zoom oksitól, hogy vki egyszer azt mondta, hogy az egyes zoom fokozatok nem tökéletesen parfokálisak egymással még a drágább modellek esetén sem. így meg nem láttam semmi értelmét.


Ez előfordul. Pl az enyém esetében a 6mm felé zoomolva a fókuszírozót kifelé kell tekerni. Jóllehet a tulajdonosok inkább azt mondják, hogy parfokális. De szerintem nem ez a lényege a zoom oklinak, tehát ezt még elnézem neki.

egy igazán jó zoom oksi árából több jobb minőségű fixet is lehet venni ugyanerre a tartományra, másrészt, ... talán egy 3 - 6 ossal jókat lehet bolygózni, itt nem annyira számít a látómező (de ha számolgatunk, akkor kiderűl, hogy fele annyiból 2 - 3 ortho-val ugyanott vagyunk). másik nézőpont, hogy ha a zoom-ot tekergetjük, akkor gyakorlatilag ugyanúgy berázzuk, bemozgatjuk a tubust mintha simán oksikat cserélnénk, azaz ugyanott vagyunk használat szempontjából.


Ez egyfelől valóban így van, csakhogy az én zoomom az optikára vigyázni képes tulajdonostól, használtan került hozzám, és azért a pénzért (ha ezt a minőséget tartani akarnám) sajnos nem jönne ki mondjuk 2 Baader Genuine ortho meg pl. egy TeleVue 2x barlow (ezt azért írom le, mert ezen a váltáson gondolkodtam) Használtan pedig mindezek egyszerre nem fognak szembejönni sajnos... A BGO-nak ráadásul eleve nincs 5mm-nél rövidebb fókuszú példánya, és ahhoz azért dukál egy minőségi barlow.

A 3-6 látómezeje amúgy nagyobb, mint az orthoké (és ez nem változik!!!) és a szemtávolság is elég jó. Ideális nekem, mondhatnám.
Ami vitathatatlan előnye a 3-6-nak, hogy (a klikkelés ellenére) fokozatmentesnek tekinthető a zoom, és azt tudjuk, hogy a légkör egy nagyon változékony valami, ha nagy nagyításról van szó. nyugszik-szétesik, folyton mozog, és a zoommal folytonosan és kényelmesen lehet követni a még épp jó nagyítással, most egy kicsit nyugtalan, visszaveszek, hopp most megállt, ráadok egy kicsit, szerintem egy igen hasznos dolog. Ezt fix oklikkal követni egy macera. Persze nem lehetetlen, de a zoom egy nagyon rugalmasan alkalmazkodó cucc.
Kár, hogy ilyen drága, ennek 100x nagyobb értelmét látom, mint a hosszabb fókuszú (tipikusan 8-24mm) zoomoknak.
Egyébként ezt a képességét is a 3-4mm tartományban használom ki igazán, tehát meglehet, el kéne cserélnem egy 2-4-re.

A zoomolás közbeni rezgetés nekem még nem tűnt fel, szerintem ez nem akkora horderejű dolog.
Szóval lesni kell a bazárokat (akár külföldit is) és ha jó az ár, lecsapni rá.

P1050026.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
kaviat
Hozzászólások: 174
Csatlakozott: 2009.09.15. 12:02

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kaviat » 2010.08.10. 01:29

igen, ha használtan jó áron sikerül kifogni egy nagler zoomot az azért más történet! én bevallom a japan ortho-ra gondoltam, nem tudom az mennyivel rosszabb a baadernél. amúgy nekem egy vixen és ez a japán van, előbbi 7, utóbbi 4 milis, ezzel a kettővel egész jól tudok jupiterezni 1000-es fókusszal (persze valóban macerás a csere bele, meg a fókuszuk sincs ugyanott). a japánt újonnan, a vixent használtan vettem, ketten együtt kb. 30 - 35 körül volt az árul. érzem még, hogy ritka jó egek esetén még 3-as is használható lenne, de sokszor még a 4es is szétesik. érdekes viszont, hogy az ég hullámzásából eredő kép szétesés nekem nagyon rövid időnként változik, azaz másodperces nagyságrendben ugrál vagy tisztul ki pl. a jupiter, ilyen gyorsan nem biztos hogy lenne értelme előre hátra tekergetni a zoom-ot. amikor generálisan rosszabb az ég, visszarakom a 7est.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.08.10. 09:08

Én próbáltam 3-6mm-es TeleVue zoom-ot és teljesen beleestem! Semmivel sem volt rosszabb a képe, mint a japán orthoknak, a fókusz egyáltalán nem ment el zoomolás közben és bizony a folyamatos 50fok látómező és kényelmes betekintés igencsak megkönnyíti az észlelést. Szaturnuszra éppúgy tökéletes volt mint fényesebb halmazokra, pl. belemászni az M13-ba. Az 1200-es fókusszal pont a 200-400x tartományt fogta át, élmény volt a használata. Drága? Igen, drága. Sajnos az ár/érték arány erre az oklira is igaz...
lakatosgeza
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2009.11.29. 16:04

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: lakatosgeza » 2010.08.15. 18:25

Na Sziasztok
A zoom okliról-val kapcsolatos véleményeket mindenkitől köszönöm.Köszönöm Leventének is a szakszerű hozzá állását. Sajnos le kellett mondanom róla. Már a Hyperionon gondolkodtam,de az anyagiak miatt talán a következő életemben összejön. De viszont, meg csináltam a keresőmet amichi prizmásra. Eszméletlen kényelmes a használata. A 250-es tubusom fő tűkőrjét sikerűlt szakszerűen meg tisztítanom,majd jusztírozás......és még nem tudom mit csináltam a felhős idő végett. Talán ma...
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.08.17. 14:13

Hello!

Szeretnék segitséget kérni, mert van egy okulárom, és nem tudom milyen felépitéssel készült.
Super 10mm van ráirva egy matricán és más semmi. Szétszedtem egyszer és nem tudom hogy voltak benne a lencsék.
Van benne egy ragasztott és egy sima lencse, akkor ez Kellner tipusu volna?

Remélem valakinek van ilyen és tudja az elrendezését a lencséknek.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”