Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.04.12. 23:35

Vurai Tamás írta:... a 8 mm-es közgyűrűvel szebb képet ad, mint az 5-ös...


Összehasonlító tapasztalat alapján mondom, hogy a fenti megállapítás igaz.
Sajnos nem egyforma minőséget hoznak a széria darabjai, és az 5 mm-es és a 24 mm-es a tapasztalatok szerint kicsit lefelé lógnak ki a sorból.

Vurai Tamás írta:... de felsőkategóriásnak mondott - írt minőség még talán elérhető áron ...


Mondani, írni bármit lehet, de a Hyperoin - jó minőségű - középkategóriás okulár.
Ez akkor azonnal kiderül, ha össze tudod hasonlítani egy azonos paraméterű, de ténylegesen felső kategóriás okulárral.
Az árak itt a legtöbb esetben mérvadóak.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.04.12. 23:38

géza írta:... Csak újat mindig, megbizható helyről. ...


Én egy csomó dolgot - köztük több okulárt - is vettem használtan, és egyikben sem csalódtam.
És remélem, hogy azok sem csalódtak, akik tőlem vették meg a lecserélni kívánt, de mindig nagy gonddal kezelt eszközeimet.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2018.04.13. 06:54

géza írta:... Használt darabnál fordulhat elő esetleg torzulás, mindig újat kell venni. ...


Miért torzulna?
Ha sokszor nézel át rajta, lefittyen az üveg? :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
pisza
Hozzászólások: 348
Csatlakozott: 2011.01.09. 19:45

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: pisza » 2018.04.13. 08:34

Vurai Tamás írta:Egyúttal szeretném megkérdezni, hogy a 200/800-as f4-es newtonhoz megfelelőnek találjátok-e ezt a sorozatot, ha nem, akkor melyik lenne jó? (Naglerre nincs pénzem :( )
Üdv!
Tamás

Kedves Tamás! Volt alkalmam a saját Baader 24 mm-es okuláromat tesztelni egy f/4-es csőben. Hát mit mondjak, az már sok neki. Engem kimondottan zavart a látómező 1/4 külső részén a kóma. A csillagok mint egy pici üstökösök. Én egy f/5 ös Newtonban használom, na ott még rezeg a léc, de elmegy.
Ebből a tapasztalatból vásároltam az Explore Scientific 82fokos, 11 mm-est mélyégre, na az már döfi az f/4 hez is.
A betekintési kényelem szempontjából a Baader sokkal jobb, de minden más szempontból megveri az E.S. Igaz kicsit drágább, de ha megveszed tuti örök darab lesz. Én is sajnáltam a Neglerre a pénzt, de utólag nem bántam meg.

A tavalyi Hortobágyi Messier-Maratonon egy F/4 es Newtonban tesztelük le a 11-mm E.S-t, egy szintén 11-mm es Naglerrel nyílthalmazon. Kimondottan képélesség, színhűség, szélkorrekció, kényelmi szempontok volt a teszt alapja. ( Mivel nem volt bolygó fennt a kontrasztról nem tudok nyilatkozni. Ugyanúgy az oldalfény, illetve becsillanást se vizsgáltuk, amiért így utólag kár )

Néhány ismerőssel teszteltük, úgy hogy egyik sem tudta melyik okulár van a kihuzatban.
Egységes megállapítás a következő volt, amit magam is alátámasztok:
- szélkorrekció ugyanaz, talán az E.S ben a látómező határoló blende közvetlen közelében nem
- képélesség ugyanaz, a csillagok ugyanolyan pontszerűek mindkettőben
- betekintési kényelem: E.s pupillatávolsága: 15 mm, a Nagleré 12 mm-es, és ez már észrevehetően jobb volt az E.S
- szín: a Naglerben a csillagok a valóságtól egy árnyalatnyival kékebbek, hidegebbek
az E.S -ben ellenkezőleg, a valóságtől lényegesen sárgásabbak, melegebbek
Ez már mindenkinek a szubjektív döntése hogy melyik tetszetősebb, nekem a Nagleré kékesebb árnyalata jött be,
de ezért az esztétikai pozitívumért nem adnék több mint kétszer annyi pénzt.

Az meg hogy az E.S gázzal töltött a párásodás miatt, biztos hogy csak pozitívum, igaz nekem még a Baader sem párásodott le sosem belülről.

Üdv
Tisza Csaba
zbaka
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2018.04.06. 13:57

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: zbaka » 2018.04.13. 08:44

Vizi Péter írta:Szia!

A 21 mm-es Hyperion nem jó nagy látómezejű mélyegezésre? Miért nem? 1,9fok LM/36x nagyítás. A távcsöveddel az elméleti szélső határ a 2,4fok/25x nagyítás. Majdnem ott vagy, és a Hyperion jó okulár.

Miért bántad meg az 5 mm-es Hyperiont?


Lehet igazad van, kicsit meg nehezen tajekozodom az egen, igy jo lenne nagyobb teruletet latni kereseskor, ezert gondoltam egy 30mm-esre. Az 5mm-est azert bantam meg, mert nem tudom kihasznalni jelenleg, nincs motoros vezerlesem es nagyon beremeg, de lehet a legkor sem volt eddig a legtokeletesebb. Lenyeg a lenyeg nem az okularral van baj, csak jelenleg kihasznalhatatlannak erzem.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.13. 08:47

Attila, még soha nem pottyantottál okulárt ?
Avatar
ruszatti
Hozzászólások: 361
Csatlakozott: 2013.11.16. 13:11

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ruszatti » 2018.04.13. 10:18

mephi írta:
géza írta:... Csak újat mindig, megbizható helyről. ...


Én egy csomó dolgot - köztük több okulárt - is vettem használtan, és egyikben sem csalódtam.
És remélem, hogy azok sem csalódtak, akik tőlem vették meg a lecserélni kívánt, de mindig nagy gonddal kezelt eszközeimet.


Én a TVP 20-ast és a 15-öst vettem használtan, csakúgy mint a TV 3x barlow-t. Szerencsére semmi gond nincsen velük. Igaz a barlow-t egy 2.5x Powermate dobozában kaptam meg. Hát, nem kicsit lepődtem meg, az biztos. :lol:
A 32-es TVP-t viszont újonnan rendeltem. Már a súlyán is érződik, hogy van benne anyag rendesen, a képminősége pedig lenyűgöző, de sajnos nem egy olcsó darab.
Rusz Attila
Távcsövek: Carton 60/910 refraktor, TAL-75R (75/600) refraktor
Binokulárok: 8x30 Zeiss Deltrintem, 7x50 Tento, 10x50 Tento
Vurai Tamás
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2018.02.26. 16:50

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vurai Tamás » 2018.04.13. 11:16

"Szentségtörő" vagyok? Ha csak a 24 mm-eseket nézem: a Baader Hyperion 24-es a maga 68fokos látómezejével 37500.- ft. Az Explore Scientific 82 fokkal 85 - 90.000.- ft. Még a 68 fokos explore Scientific 57.000.- ft-ért, de arra is azt mondják, hogy csak f5,f6. Esetleg a Lacerta WA 70-es 26 mm-es? Vagy az alacsonyabb kategória?
Lényeg a lényeg, hogy itt már dupla, tripla árakról beszélünk. Ha okulársorozatról, akkor pedig nemhogy a "távcsövem fele", hanem sokszorosa... S mint hobbi nézelődő, meg kell találnom azt a bizonyos arany középutat, hogy igen, szeretném jó minőségben látni, az élvezetes szintet elérni, de férjen bele egy családi költségvetésbe... Ezért érdeklődöm ennyit. :oops:
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2018.04.13. 12:03

Tamás, nekem sem a főhobbim a csillagászat, hasonló gondjaim vannak egész életemben. De minden hobbim komolyan veszem, mint ezt is itt. Amiket vásárolok előtte hosszú spekuláció előzi meg. Mihez, mit, mennyiért. Inkább lássam általában jól, mint esetenként kicsit jobban méregdrágán, amire kiváncsi vagyok. A net ezért jó. A bolygók szatellitképeit ma már "házilag" lehetetlen lekörözni. Meg sem próbálom. A Hold, az más. Itt az orrom elött tele még ismeretlennel. Nem kell drága felszerelés hozzá. Baader Hyperion, és Orthó, nem profi felé törőnek épp jó. Igy is hirdetik ezeket, és német nem hullámzó minőség a volkswagen bogárhátú jut eszembe(...).
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2018.04.13. 13:37

Vurai Tamás írta:... Ezért érdeklődöm ennyit. :oops:


Jól teszed, hogy érdeklődsz.
Én néhány évnyi Hyperion használat során szerzett tapasztalat alapján azt javasolom, hogy TVP-t vegyél.
Az 50°-os látómező elegendő mélyegezéshez, az ára a Hyp-ek árfekvése, a képe pedig tényleg felső kategória.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”