Mutasd az okulárjaidat!

Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2016.08.04. 22:10

Janos

Ugy nez ki a dolog hogy talaltam gazdat a 315mm-es korongoknak.
Alkalom lesz egy nagyob latoszogu okli vasarlasra.
Milyen tapasztalatod van a ES 24mm okularral ,kerlek ?
Csak Mely Eg eszlelesekre lesz hasznalva.

(Finom reszletek eszlelesere itt vannak az ortho okularok.
Mikor jonni fog az ido a nagy utazasra ...veszem oket velem a piramisban. :o )

Udv , Mircea
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2016.08.04. 22:29

Mircea írta:... Milyen tapasztalatod van a ES 24mm okularral ,kerlek ? ...


Bár nem engem kérdeztél, de nekem is van ES oklim, kettő is (4.7mm/82° és 20mm/100°), ráadásul többet teszteltem (vagy inkább csak próbálgattam) is.
Szerintem az Explore Scientific a szegény(ebb...) ember TeleVue-je.
Egy hajszálnyit kevésbé penge, kicsit sárgásabb a képe, a széleken ici-picit jobban elhúz, de alapvetően teljesen rendben van.

Összefoglalva: nem sokkal rosszabb, de jelentősen olcsóbb.
Szerintem.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2460
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2016.08.04. 22:47

Attila írta:
Mircea írta:... Milyen tapasztalatod van a ES 24mm okularral ,kerlek ? ...

... Összefoglalva: nem sokkal rosszabb, de jelentősen olcsóbb ...


Teljesen egyetértek.
A legtöbbet használt okulárom.
Saját magam nem tudtam összehasonlítani Nagler-rel, de külföldi fórumok tesztjei szerint a TV Panoptic 24 mm-t földbe gyalázza.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
pergerg
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.12.25. 14:22

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: pergerg » 2016.08.05. 22:14

MrYeneou írta:Sziasztok!

Egy 200/1000 SkyWatcher Newton tükröshöz (NEQ5), milyen okulárokat javasolnátok (márkanévvel), hogy a lehető legjobb teljesítményt ki tudjam hozni belőle!

1. Mélyegezésre (ködök, galaxisok, halmazok) - ugye itt a nagyítások elég képlékenyek az objektumok kiterjedése miatt, tehát lehet kicsi közepes és nagy

2. Bolygókra - itt főként a nagy nagyítás

De egyszerűen azt is kérdezhetném, hogy milyen fajta okulárokból áll az a készlet, amit egy ilyen távcsőhöz vennétek? Árban tudom határ a csillagos ég, de azért ár/érték arányban is feleljen meg.

G :)


Szia, én ehhez a méretű csőhöz mindenek előtt egy NEQ6-ot javasolnék. Ha van ilyen a környezetedben, kéredzkedj fel rá, és meg fogsz döbbenni, hogy a meglévő okulárjaid mit tudnak!
Miden esetre a preferenciáid meg fognak változni. Nem én találtam ki, de "az állvány a távcsöved fele", de lehet, hogy több!
Üdv.: pergerg
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.09.09. 10:30

TAL Plősslők, nézegetem http://www.cloudynights.com/page/articl ... 6ssl-r2844 ez a symmetrical dolog izgat. Van egy Baader 3,6mm-em , nagyon szeretem. Ezzel kapcsolatban keresgélve bukkantam erre. A frissen vett GSOim kulleme a megszolalásig ilyen, de a GSO pld. 6mm feliratost ad nem 6,3at még néznivalo:................................http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... RH_01.jpg' http://r2.astro-foren.com/index.php/de/ ... ........... figyelmesebben nézve, a GSOimon kiesés elleni bemarás van. Mégsem ugyanaz a gyárto.
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.09.13. 20:20

sziasztok!
A segítségeteket szeretném kérni okulárokkal kapcsolatban!
A vásárolt Newton 114/900-as tubushoz kapott okulárokat cserélném,egészíteném ki ha persze van értelme.
egy 10 és 25 mm-t kaptam hozzá plusz egy 2X barlow lencsét.
Elvileg a távcső max 228-szoros nagyítást tud.Az ugye a 10 mm-esel 90+a Barlow az 180.Van értelme másikat vásárolna ha csupán a nagyítást nézem?Illetve van értelme a Barlowot egyátalán használni vagy inkább egy plössl okulárral probálkozzam?Ha igen melyikkel?
Köszönöm ha válaszoltok!
Üdv:Norbi
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2647
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2016.09.13. 20:39

Szia! Elvileg 228x, a gyakorlatban 150-180x, mert a nagyítás növelésével csökken az objektum fénye, és bizony a 114-es átmérő ennyire elég, kivéve a Holdat. Egyszóval egy 6 vagy esetleg egy 5 mm-es SW Planetary a jó megoldás. Plössl-be ilyen rövid fókusszal nagyon rossz a betekintés (a szemed bele kell nyomni a szemlencsébe).
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2016.09.13. 20:51

Egyelőre nem kellene több okulár, hiszen nagyon ritka az a kedvezően nyugodt és tiszta ég, amely indokolná a kisebb gyújtótávolságú okulár megvételét. Egy hasznos tanácsot azért adok. Ha a nyújtó lencsébe nem teszed be ütközésig a 10 mm-es okulárt, akkor nagyobb lesz az eredő nagyítás. Néhány Barlow lencse 3 részre tekerhető. Ha a középső üres cső hosszát megnöveled, mondjuk egy kétszer hosszabbra cseréled, akkor máris több lesz a nagyításod, mint amit a távcsöved indokolna. Sima papírcső is megfelel a kísérletre! Különben a nagy nagyítás igen erős fénycsökkenéssel jár, maximum a Hold esetében lehet előnyös tiszta és nyugodt légkör mellett. Kétszeres nagyítás növekedés esetében már a negyede a fény! 114 mm átmérő még nem gyűjt elegendő fényt pl. a Mars nagy nagyítással történő megfigyeléséhez. A Jupiter meg amúgy is óriásbolygó, nem kell maximális nagy nagyítással nézni. A javaslatom, hogy először használjad amid van, és majd 2-3 év múlva költs pénzt egy jó minőségű kisebb gyújtótávolságú okulárra, ha még látod indokát. Most a Hold terminátorát lehet jól megfigyelni, és próbáljad ki, hogy maximális, vagy kisebb nagyítással látod élesebben, szebben a krátereit! Ha hosszan nézed, akkor esetleg belefárad a szemed az erölködésbe, és ha állandóan imbolyog, lüktet, remeg a kép a nyugtalan légkör miatt, akkor egyértelműen a kisebb nagyítás mellett ad szebb és megfigyelhetőbb képet a távcsöved. Élvezzed most azzal, amid van, és inkább csillagatlaszra, vagy tagsági díjra költsed a pénzt. Egy jó okulár árban 3 évi MCSE tagdíjnál kezdődik! Nekem egyértelmű, hogy melyiket választom, ha már van 2 lencsém és 1 nyújtóm.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.09.13. 21:10

Köszönöm,illetre még a véleményedre lennék kiváncsi,hogy a 10mm barium+2XBarlow és az említett Planetary között milyen különbség lenne.Csak ugy nagyjából,érdemes-e beruházni plusz 18e. ft.-ot?
boom
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.08.03. 17:45

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: boom » 2016.09.13. 21:24

Köszönöm Imre az ön válaszát is!
Próbáltam,hogy nem ütközésig teszem a 10mm-es okulárt de nem adott szép képet hamar fel is adtam azt a próbálkozást.(de azért majd még egy próbát megér).
A Barlow alapjáraton nem tetszik,homályos,remeg a kép,kicsinek találom a látómezőt,elmosodott.
De erről már olvastam fórumom,másnál is probléma.Itt olvastam,hogy többen hanyagolják is ez miatt.
Viszont ha minőségbeli változást látnék egy jobb okulárral akkor beruháznék rá,persze ésszerű keretek között(távcső 55e.)
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”