Mutasd az okulárjaidat!

Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.07.07. 17:58

dienes58 írta:Köszönöm Gábor, a Makszutov topicját ismertem és hát ugyan ez volt a dilemmám amit ott leírnak.
Kedvencem a mélyég, ahhoz pedig jó a nagy fénygyűjtőképesség és a kis nagyítás (nagy látómező).

"Mekkora a legkisebb célszerű nagyítás?

Bármely furán hangzik is, a csillagászati távcsövek nagyításának alsó határa is van. A kis nagyítás értelme a nagy látómező, ami lehetővé teszi, hogy könnyen keressünk meg égitesteket. Illetve bizony égi látványosságok (pl. egyes nyílthalmazok, ködök, tejútmezők) eleve kis nagyításon nyújtják a legszebb képet. Mekkora tehát a legkisebb értelmes nagyítás? Ökölszabályként azt szokták mondani, hogy a távcső kilépő pupillája maximum 7 mm legyen, 40 éves kor fölött inkább csak 5 mm. A kilépő pupilla méretének kiszámítása egyszerű: osszuk el távcsövünk milliméterben vett objektív átmérőjét a nagyítással. Tehát például egy 102 mm-es távcső, 25-szörös nagyításon 4 mm-es kilépő pupillát eredményez.

A legkisebb értelmes nagyításra vonatkozó alsó korlátot a tükrös távcsövek esetében muszáj szigorúan betartani. Ennek oka, hogy az elméleti legkisebb nagyításnál kisebb nagyítás során a segédtükör árnyéka zavaróan látszik a látómezőben."

Hát bizony tényleg zavaróan, erről írtam korábban és arról, hogy a kor előrehaladtával ez az alsó érték is változik. Sajnos! (Mert attól, hogy szemüveget csináltat valaki a pupillája nem lesz nagyobb.)


Az ezen az oldalon alaposan körüljárt, kielemzett 55 mm-es Tele Vue Plössl okulár képességeit a saját távcsövemben (105/600 lencsés) épp a kilépő pupilla miatt nem tudom kihasználni. Hiába profi darab, hiába rajzol torzítás mentesen, a kilépő pupilla értéke mégis kedvezőtlen. Egy f/10 - f/15-ös lencsés távcsőben viszont álomszépen teljesíthet. Sajnos nincs ilyen távcsövem.
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.07.07. 18:24

Kedves Varus!
Ebben az esetben két út áll előtted:
- Veszel hozzá egy illeszkedő műszert
- Eladod mélyen ár alatt ( hogy valami visszajöjjön a befektetésből)

Ebből is látszik, hogy nem minden "match", akármi is a márka.
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.07.07. 18:39

dienes58 írta:Kedves Varus!
Ebben az esetben két út áll előtted:
- Veszel hozzá egy illeszkedő műszert
- Eladod mélyen ár alatt ( hogy valami visszajöjjön a befektetésből)

Ebből is látszik, hogy nem minden "match", akármi is a márka.


Eladni? Na, azt biztosan nem! :D
Egy megfelelő f/11 körüli akromatikus tubust szeretnék majd hozzá.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.07.07. 18:43

Varus írta: Hiába profi darab, hiába rajzol torzítás mentesen, a kilépő pupilla értéke mégis kedvezőtlen. Egy f/10 - f/15-ös lencsés távcsőben viszont álomszépen teljesíthet. Sajnos nincs ilyen távcsövem.


Bízok benne, hogy minél előbb megoldódik az okulár adapteri probléma és betudok majd számolni a saját tapasztalataimról amit a kis fényerejű műszereimmel szereztem. Már egy jó ideje a tervezés fázisában volt ennek a okulárnak a beszerzése, de ehhez az anyagi részének is a háttérben rendelkezésre kellett álljon.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
uxamatőr
Hozzászólások: 161
Csatlakozott: 2011.04.08. 10:11

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: uxamatőr » 2015.07.07. 20:53

Varus írta:
dienes58 írta:Köszönöm Gábor, a Makszutov topicját ismertem és hát ugyan ez volt a dilemmám amit ott leírnak.
Kedvencem a mélyég, ahhoz pedig jó a nagy fénygyűjtőképesség és a kis nagyítás (nagy látómező).

"Mekkora a legkisebb célszerű nagyítás?

Bármely furán hangzik is, a csillagászati távcsövek nagyításának alsó határa is van. A kis nagyítás értelme a nagy látómező, ami lehetővé teszi, hogy könnyen keressünk meg égitesteket. Illetve bizony égi látványosságok (pl. egyes nyílthalmazok, ködök, tejútmezők) eleve kis nagyításon nyújtják a legszebb képet. Mekkora tehát a legkisebb értelmes nagyítás? Ökölszabályként azt szokták mondani, hogy a távcső kilépő pupillája maximum 7 mm legyen, 40 éves kor fölött inkább csak 5 mm. A kilépő pupilla méretének kiszámítása egyszerű: osszuk el távcsövünk milliméterben vett objektív átmérőjét a nagyítással. Tehát például egy 102 mm-es távcső, 25-szörös nagyításon 4 mm-es kilépő pupillát eredményez.

A legkisebb értelmes nagyításra vonatkozó alsó korlátot a tükrös távcsövek esetében muszáj szigorúan betartani. Ennek oka, hogy az elméleti legkisebb nagyításnál kisebb nagyítás során a segédtükör árnyéka zavaróan látszik a látómezőben."

Hát bizony tényleg zavaróan, erről írtam korábban és arról, hogy a kor előrehaladtával ez az alsó érték is változik. Sajnos! (Mert attól, hogy szemüveget csináltat valaki a pupillája nem lesz nagyobb.)


Az ezen az oldalon alaposan körüljárt, kielemzett 55 mm-es Tele Vue Plössl okulár képességeit a saját távcsövemben (105/600 lencsés) épp a kilépő pupilla miatt nem tudom kihasználni. Hiába profi darab, hiába rajzol torzítás mentesen, a kilépő pupilla értéke mégis kedvezőtlen. Egy f/10 - f/15-ös lencsés távcsőben viszont álomszépen teljesíthet. Sajnos nincs ilyen távcsövem.


Üdv Varus!

Egy 127/1200-es refraktort fel tudok ajánlani a kipróbálásra.
Számításaim szerint kb. 22x-es nagyítást és 2.3 fok látómezőt lehetne elérni így, 50 fokos látószöggel számolva az okulár látómezejét. 5.82mm -es pupilla adódna.
Én épp most szeretnék egy hosszú fókuszú okulárt ehhez a műszerhez,és egyenlőre a GSO Superview 42 lényegében ugyanezt a látómezőt adná 28,5x-es nagyítással. 4.45mm pupillával. 65 fokos okulár látószöggel számolva.

Tolna megyében ,Tamásiban megtalálsz,ha érdekel a dolog.

Vagy ,ha elkészül a kis lencsés távcsövem,akkor a következő lehetőség is adódik.
66.6/600-as lencséssel kb 11x-es nagyítás, 6.6mm-es pupilla,50 fokos okulár látószög 4,54 fok látómező.
GSO Superview 42 esetében: 14x-es nagyítás,4.75 kilépő pupilla, 65 fokos okulár látószög 4.55 fokos látómező.

Remélem mindent jól számoltam.............

Baráti üdv:Laci
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.07.07. 22:08

Gábor1967 írta:Bízok benne, hogy minél előbb megoldódik az okulár adapteri probléma és betudok majd számolni a saját tapasztalataimról amit a kis fényerejű műszereimmel szereztem. ...


Amióta megvan az 55mm-es TV Plössl oklim, a nyílthalmazok szerelmesévé váltam...
Fantasztikusan szépek, gyönyörűek a csillagcsoportosulások ebben a szettben (160/F8.2 APO & 2°@24x); színesen izzó, tűszúrásnyi pontocskák a csillagok fekete bársony égháttér előtt. De a késő alkonyi mélykék ég előtt még szebbek!!! Nem tudom megunni... :P


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.07.08. 12:36

uxamatőr írta:
Varus írta:
dienes58 írta:Köszönöm Gábor, a Makszutov topicját ismertem és hát ugyan ez volt a dilemmám amit ott leírnak.
Kedvencem a mélyég, ahhoz pedig jó a nagy fénygyűjtőképesség és a kis nagyítás (nagy látómező).

"Mekkora a legkisebb célszerű nagyítás?

Bármely furán hangzik is, a csillagászati távcsövek nagyításának alsó határa is van. A kis nagyítás értelme a nagy látómező, ami lehetővé teszi, hogy könnyen keressünk meg égitesteket. Illetve bizony égi látványosságok (pl. egyes nyílthalmazok, ködök, tejútmezők) eleve kis nagyításon nyújtják a legszebb képet. Mekkora tehát a legkisebb értelmes nagyítás? Ökölszabályként azt szokták mondani, hogy a távcső kilépő pupillája maximum 7 mm legyen, 40 éves kor fölött inkább csak 5 mm. A kilépő pupilla méretének kiszámítása egyszerű: osszuk el távcsövünk milliméterben vett objektív átmérőjét a nagyítással. Tehát például egy 102 mm-es távcső, 25-szörös nagyításon 4 mm-es kilépő pupillát eredményez.

A legkisebb értelmes nagyításra vonatkozó alsó korlátot a tükrös távcsövek esetében muszáj szigorúan betartani. Ennek oka, hogy az elméleti legkisebb nagyításnál kisebb nagyítás során a segédtükör árnyéka zavaróan látszik a látómezőben."

Hát bizony tényleg zavaróan, erről írtam korábban és arról, hogy a kor előrehaladtával ez az alsó érték is változik. Sajnos! (Mert attól, hogy szemüveget csináltat valaki a pupillája nem lesz nagyobb.)


Az ezen az oldalon alaposan körüljárt, kielemzett 55 mm-es Tele Vue Plössl okulár képességeit a saját távcsövemben (105/600 lencsés) épp a kilépő pupilla miatt nem tudom kihasználni. Hiába profi darab, hiába rajzol torzítás mentesen, a kilépő pupilla értéke mégis kedvezőtlen. Egy f/10 - f/15-ös lencsés távcsőben viszont álomszépen teljesíthet. Sajnos nincs ilyen távcsövem.


Üdv Varus!

Egy 127/1200-es refraktort fel tudok ajánlani a kipróbálásra.
Számításaim szerint kb. 22x-es nagyítást és 2.3 fok látómezőt lehetne elérni így, 50 fokos látószöggel számolva az okulár látómezejét. 5.82mm -es pupilla adódna.
Én épp most szeretnék egy hosszú fókuszú okulárt ehhez a műszerhez,és egyenlőre a GSO Superview 42 lényegében ugyanezt a látómezőt adná 28,5x-es nagyítással. 4.45mm pupillával. 65 fokos okulár látószöggel számolva.

Tolna megyében ,Tamásiban megtalálsz,ha érdekel a dolog.

Vagy ,ha elkészül a kis lencsés távcsövem,akkor a következő lehetőség is adódik.
66.6/600-as lencséssel kb 11x-es nagyítás, 6.6mm-es pupilla,50 fokos okulár látószög 4,54 fok látómező.
GSO Superview 42 esetében: 14x-es nagyítás,4.75 kilépő pupilla, 65 fokos okulár látószög 4.55 fokos látómező.

Remélem mindent jól számoltam.............

Baráti üdv:Laci


Laci, köszönöm a felkínált lehetőséget!
Igazából egy 125/1000-es, vagy egy 104/1200-as RR akromát lenne az, ami az 55 mm-es TV Plössl használata esetén megdobogtatná a szívem. Sajnos ezek az optikák ritkák. Eljátszogattam azonban az alábbi gondolattal is:
Az egyik ismerősömnek van egy régi, ütött-kopott, viharvert "Celestron Firstscope 80" típusú 80/910-es akromátja (ez még Japánban készült, és "Vixen 80/910" néven is futott). Na, ha ezt olcsón meg tudnám szerezni, akkor felújíttatnám, és egy 50,8 mm-es kihuzatot szereltetnék rá. Ehhez kiváló lenne az említett okulár, ráadásul a tubus is nagyon könnyű. A lencse ugyan "csak" 80 mm-es, de ez egyáltalán nem probléma.
Varus
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.07.08. 13:00

Attila írta:
Gábor1967 írta:Bízok benne, hogy minél előbb megoldódik az okulár adapteri probléma és betudok majd számolni a saját tapasztalataimról amit a kis fényerejű műszereimmel szereztem. ...


Amióta megvan az 55mm-es TV Plössl oklim, a nyílthalmazok szerelmesévé váltam...
Fantasztikusan szépek, gyönyörűek a csillagcsoportosulások ebben a szettben (160/F8.2 APO & 2°@24x); színesen izzó, tűszúrásnyi pontocskák a csillagok fekete bársony égháttér előtt. De a késő alkonyi mélykék ég előtt még szebbek!!! Nem tudom megunni... :P


MDA


Tegnap, miután a 105/600-as RR akromáttal leészleltem az M9 gömbhalmazt, még volt idő a Hold felkeltéig, és gondoltam, hogy három okulárt tesztelnék az alábbi nagyszerű nyílthalmazokon: IC 4665, IC 4756, NGC 6633, M25, M39, NGC 6940, IC 1396. A három okulár pedig: GSO Plössl 40 mm, Celestron Plössl 26 mm (régi, japán változat), TeleVue Plössl 25 mm.
A GSO Plössl meglepően jó volt, ugyanis a látómező legszélén is csak igen enyhe elhúzás volt tapasztalható. A másik két okulárban viszont egy hajszálnyival erősebbnek éreztem a csillagok tűszúrásnyi jellegét, azaz ezekben egy leheletnyivel élesebb volt a kép. A három közül a Celestron okulárban a látómező széle felé haladva egyértelműen torzultak a csillagok, azonban messze nem zavaró mértékben. Ezt leszámítva nem maradt el a TV Plössl teljesítményétől.
A poros ég ellenére izgalmas este volt, és ha nem lett volna zavaró a Hold, akkor pirkadatig nézelődtem volna a nyílthalmazok világában. Nem lehet őket megunni, mindig mutatnak valami újat.
UBI
Hozzászólások: 32
Csatlakozott: 2011.09.07. 18:53

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: UBI » 2015.07.11. 11:57

Szevasztok!
A frissen vásárolt Baader Hyperion-t /10-es/ az elmúlt viharok után tegnap vittem ki az ég alá.
Az első meglepetés akkor ért mikor a 2" fókuszírozóban nem tudtam élesre állítani a képet, kiderült, hogy kb. 60 mm hiányzik a kihuzatból. No sebaj, majd 37,5-es!!! Hát itt is szűken majdnem teljesen kitekerve a kihuzatot kaptam éles képet. A szaturnuszon próbáltam ki , de itt ért a második meglepetés: a szélein komahibás, színezés, csak a látómező közepén volt elfogadható a kép. Kicserélve az okulárt Planetary 8-ra
a kép a Baaderhez képest nagyszerű volt, színezés nélkül. A színezés amúgy nem megszokott nálam, Newtonnál nem tapasztaltam még a meglévő okulárokkal. / 200x1000 mikrofókusz,35SP, 25P, 20K,15P, 10RK,8Planetary, 4K/ Ha már dél felé nézek, itt van a szomszédban az Omega nézzük meg már azt is a Baaderral! Ez volt a harmadik meglepetés! de ez már kellemes érzés volt. A csillagok pontszerűek, a látómező elég nagy, határozott kontrasztos kép. / Planetarynál lágyabb./ M22 csodálatosan bomlott, az M11 máskor is gyönyörű, de most.....igaz már jóval éjfél után. Kíváncsian várom milyen meglepetés ér még ennél az okulárnál, azon túl, hogy a 2" kihúzatnál miért kell valami toldatot barkácsolni, hogy használni lehessen.
150x1800MC+Celestron CG5 GT, Omni XLT120x1000+EQ5, 200x1000N+Dobson 20x80 Levenhuk/BRUNO PLUS/
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2015.07.11. 12:58

UBI írta:Szevasztok!
A frissen vásárolt Baader Hyperion-t /10-es/ az elmúlt viharok után tegnap vittem ki az ég alá.
.


Egyszer én is próbáltam egy 21mm-t és hasonlóan éreztem.
Nagyon szép,nagy, élmény nappal nézegetni és forgatni a kezedben, de közelében sem jár annak a teljesítménynek amit az ára mutat.

Ennek ellentéte volt a GSO 30mm 2" Superview amit használtan vettem valami 10eft környékén és sokkal szebb képet adott mint a Hyperion.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”