Mutasd az okulárjaidat!

dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.06.12. 21:31

Érdekes és elgondolkodtató dolgokat írtok az okulárokról, mindig tanul az ember és új szempontokat ismer meg.
Elismerve a Tele Vue okulárok minőségét, szerintem több olyan más típusú okli is van, ami nagyon szép képet ad, de árban lényegesen barátibb. Nekem nagyon tetszenek a William Optics Swan és Uwan, valamint a Baader Hyperion okulárjai. Néhány hozzászólással ezelőtt próbáltam véleményt kérni a Baader Hyperion zoom-hoz kifejlesztett barlow-val kapcsolatban. Mivel senki nem reagált és a külföldi értékelésekben nagyon elismerően szóltak róla, megkértem Leventét /Makszutov.hu/, hogy ha tud szerezzen be belőle.
Három napon belül átvettem a futártól az optikát. Köszönet érte. Levente azóta felrakta rendelhetőként a honlapjára.
Az eredmény az elismerő értékelések mellett engem is meglepett. Elképesztően jó képet ad, a Hyperion zoom tartományát ami eredetileg 8-24mm leviszi a 3,5-10,5mm közé. Eddig is nagyon szerettem ezt a zoomot, mert a kényelme mellett nagyon jó képet ad. Ezzel a kis és kompakt eszközzel sokkal szebb képet kaptam 5mm körüli fókusz tartományban, mint a fix 5mm-es Hyperionomban. Gyakorlatilag kaptam vele egy másik rövidfókuszú okulársorozatot.
Nagyon örülök, hogy a Baader ilyen lehetőséget kínált fel és a jövőben megpróbálok még több időt az ég alatt tölteni.
Blahota Győző
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.01.10. 13:52

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Blahota Győző » 2015.06.12. 22:10

Érdekes dolgokat olvastam a okulárokal kapcsolatban.
Nekem az tetszik, hogy egyes gyártókat egyesek hogyan favorizálják.
Nekem következő okulárjaim vannak.
Takahasi 50 le 2coll
Takahasi 30 le 1,25coll
Takahasi 24 le 1,25coll
Tele Vue 20mm Nagler 2coll
Tele Vue 12mm Nagler hibrid 2coll-1,25 coll

Japán orto 7mm 1,25coll
Planetary 5mm 1,25coll
Takahasi 3,6 mm Hi-le 1,25coll
Planetary 2,5 mm 1,25coll
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.13. 08:32

Nézem figyelmesen az új beírásokat és a felsorolások kép nélkül vannak, hiányérzetem van. Jó lenne látni is, amiről szó van. Mint az Égen. A fórum is elevenebb képekkel. (megaztán a katalógusképnéző ösztön is kielégítődik...hí ). Látni azt a típust más házban is néha, az ilyesmi érdekes lehet.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.13. 19:05

Blahota Győző írta:... Nekem az tetszik, hogy egyes gyártókat egyesek hogyan favorizálják. ...


Természetes, hogy mindenkinek vannak kedvencei, pláne, ha ezt személyes tapasztalataival tudja alátámasztani; bár még így is szubjektív az ítélete.

Nyilván, azt nem lehet mondani, hogy valamelyik darab a "legjobb" lenne, hiszen ahhoz a világ összes okulárját tesztelnie kellene, ami azért elég bajos volna. Ráadásul a prémium kategóriában sokszor már csak árnyalatnyi, alig észrevehető különbségek vannak (ha vannak...). Jómagam az elmúlt kb. 30 évnyi amatőrködésem alatt elég sok üvegen keresztülnéztem már, de még így sem mernék kőbe vésni semmit. (Bár a gagyi és a prémium között kár versenyt rendezni...)

Másrészt az objektív és az okulár mindig "együtt dolgozik", azaz egy adott távcsőben ugyanaz az okli is mást mutathat, mint egy másikban (már csak pl. a különböző fókuszsík-görbület miatt is). Tehát nincsenek abszolút igazságok: az okulár a távcsöved fele (Al Nagler szlogenje), de csak az egyik fele!!! A másikról se feledkezzünk meg; ráadásul az a drágább, és a "nyűgösebb"...

Örök igazság, amit már sokszor itt is leírtak: "gyakorlatilag" a legjobb okulár az, amit használnak. A fiókban bármi lehet; ha csak ott áll, akkor mindegy is, hogy milyen...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.13. 19:35

dienes58 írta:... Elképesztően jó képet ad, a Hyperion zoom tartományát ami eredetileg 8-24mm leviszi a 3,5-10,5mm közé. ...


Nem vitatva a tapasztalatodat, azt azért fontos megjegyeznem, hogy egy zoom okulár - bármennyire is kiváló - SOHA nem tud olyan jó lenni, mint egy fix fókuszú. (Kivéve azt az egy, optimális fókuszt, amire méretezték, tehát a zoom "méretezési fókuszán" kívüli tartományában; valamint ez nem érvényes a "kiváló zoom" kontra "gagyi fix" relációra...).

Egyszerűen azért, mert - az optika törvényei szerint - elvileg is LEHETETLEN olyan lencserendszert tervezni (pláne kivitelezni), ami több fókuszban is képes olyan szintű korrigáltságot produkálni, mint egy, az adott zoom okulár tartományba eső fix fókuszú rendszer. (A fotóművészek is ezért használnak fix objektíveket zoom-ok helyett.)

Ettől még vannak valóban kiváló zoom-ok is, de a fentiekkel azért legyünk tisztában.


MDA
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára Attila 2015.06.13. 19:45-kor.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Sidius

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2015.06.13. 19:38

Nekem egyetlen drága okulárom sincsen, csak kölcsönben volt nálam egy-egy márkás darab. Az én kommersz, esetleg fölső kommersz kategóriás darabjaimmal összehasonlítva azonban nem tudtak többet mutatni, tehát sohasem állt elő olyan helyzet, hogy a vagyont érő optikával jobban ki tudtam használni a távcsövet. Az igaz, hogy főleg szélsőséges esetben a kép több kontrasztot mutatott a bolygókon, de nem több részletet.
Sohasem próbálhattam nagy látómezejű pl. Nagler típust, mélyégen ez azért szinte pótolhatatlan és pazar lehet, de ez jobbára kívül esik a tevékenységi körömön, legfeljebb néha nézelődni szoktam. Nekem az jó okulár, amelyikkel alkalmasint ki tudom használni a távcsövem kapacitását.
Amit Attila mond, azzal teljesen egyetértek, sőt sarkítom is, mert egy jó objektív egy lupéval is élvezhető képet ad, de egy rossz nem lesz használható akármilyen okulárral sem. (De még egyszer mondom, ezzel nem a kiváló okulárok létjogosultságát akarom vitatni.)
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.13. 19:42

Sidius írta:... egy jó objektív egy lupéval is élvezhető képet ad, de egy rossz nem lesz használható akármilyen okulárral sem. ...


Bingó!!! ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Blahota Győző
Hozzászólások: 14
Csatlakozott: 2010.01.10. 13:52

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Blahota Győző » 2015.06.13. 21:23

Természetesen egyet kell értenem az előbbi hozzá szólásokkal .
Nem az okulár árra, hanem a minősége a döntő.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.13. 21:30

Blahota Győző írta:... Nem az okulár árra, hanem a minősége a döntő.


A kettő között azért van némi korreláció... ;)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
dienes58
Hozzászólások: 59
Csatlakozott: 2014.01.26. 13:08

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: dienes58 » 2015.06.13. 22:00

Egyetértek Attila hozzászólásával, hogy egy zoom elvileg nem lehet jobb leképzésű egy köztes tartományban, mint egy hasonló minőségű ez esetben ugyan azon gyártmányú fix okulár.Csakhogy és itt hozzáteszem, hogy az én két távcsövemben egy TS 127/820-as Fraunhoferben és a Meade 254/1016 Scmidt-Newtonban azt tapasztaltam amit korábban leírtam. Tehát nem csak az egyikben. Az 5mm-es fix elejében van egy kicsavarható barlow tag, hát ezt érdemes öösszehasonlítani a zoom-hoz otimalizált barlowal. Félreértés ne essék, én nem favorizálom ezt a márkát, csupán megjegyeztem, hogy néhány évtized óta én is bújom az eget és láttam rosszabbat jobbat de ár érték arányban ezt találtam kedvezőnek. A zoom -ot pedig a kényelme miatt használom, volt fix fókuszban is hasonló oklim amit szerettem pl. WO de a látott kép számora annyival nem rosszabb, mint a mennyivel a zoom használata kényelmesebb.Természetesen a zoomok között is van katasztrofális, ilyen pl. a spektívemben lévő Soligor 8-24mm amit íjászatban használok találatértékelésre, de csapnivaló. Ez is egy konkrét tapasztalat.
És hogy Gézának is kedvére tegyek, mert úgy emlékszem Neki is ilyen zoomja van egy link:

http://hyperionzoomlover.blogspot.hu/20 ... 105mm.html
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dienes58 2015.06.13. 23:23-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”