Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.02. 21:02

gabo67 írta:... Amennyiben a választásom a TV Plössl 55 mm-es darabjára esne, akkor ezzel az okulárral 28x nagyítást fogok elérni. Ez nagyobb látómező méretet biztosít (akár keresésre is tudom majd használni) és vele együtt a látott kép is fényerős lesz. Nagyméretű, akár halvány ködöknél ez előnyt is jelenthet. ...


Gábor!

A TV 55mm-es, 2"-os Plössl okulárja egészen kiváló; izzó tűszúrások a csillagok benne. Nekem is van egy (több TV Plössl között), és nem tudom eléggé dicsérni. Abszolút perfekt, "ne félj tőle", biztosan nem fogsz csalódni benne.

Most egy 13mm-es Nagler van nálam tesztelgetni, és azt hiszem, ez lesz a következő, amit meg is veszek majd (ha összejön valaha a nem kevés rávaló...). Eddig egy TeleVue okulárban sem csalódtam, de pl. a 2x Powermate is fantasztikusan jó. Drága a TV üveg, de minden darabja kiváló. Én inkább tovább spórolok, de hidd el, megéri.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Hermione
Hozzászólások: 172
Csatlakozott: 2009.09.14. 19:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Hermione » 2015.06.03. 18:23

Milyen árba van egy ilyen TV Ploss okulár?
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.03. 18:56

Hermione írta:Milyen árba van egy ilyen TV Ploss okulár?


Te is rákereshetsz: Leventénél (a Makszutovon) 85eFt.

Egyébként a Plössl sorozat a TeleVue legolcsóbb okulár-típusa (de természetesen az olcsóság itt relatív fogalom...), és azon belül ez a legdrágább - nyilván a mérete miatt (mint egy kisebb kézigránát...).

Ugyanakkor a minőségén ez egyáltalán nem érzékelhető, csak a nagyobb látómező-méret miatt drágább a többi típus (Panoptic, DeLite, Delos, Nagler, Ethos), illetve olcsóbb ez azokhoz képest.


MDA

u.i.: a Radián gyártása megszűnt.
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.03. 20:21

Szia Attila!

Igazából még nem döntöttem el, hogy az olcsóbb TV Plöss 55 mm-es darabja, vagy a drágább Takahashi LE 50-es példánya mellett tegyem le a voksomat. A Naglereket, a túl nagy LM mérete miatt nem igazán részesítem előnyben, annál is inkább mivel későbbiek folyamán a korom miatt már nem tudom élvezni a teljes LM méretet egyszerre... Észleltél már Takahashi LE okulárral, van róla tapasztalatod?

Üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.04. 08:09

Tartottam az öregedési romlástól. szerencsére nem olyan mértékű a modern beavatkozások folytán, mint várható volt. Tapasztalom, a különbségeket is (egyik szemem- jobbik szemem...). Ellenben a kezem (jajj finomállítás) nem a régi. A látómeződ jövőjét gondold át újra.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.05. 06:33

Szia Géza!

Meglévő kis fényerejű műszereim nem igazán igénylik a nagy látómező mérettel rendelkező okulárokat. Ezért is esett annak idején a választás az orthoszkópikus okulárokra. Igaz, ezek még a régi 0,96"-es szabványt jelentették. Ezekhez az okulárokhoz idő közben szereznem kellett egy 1 1/4" adaptert, mivel a régi okulár kihuzatok egy részét időközben lecseréltem. Mostanában beszerzésre került pár darab Plössl okulár, melyeket a régi okulárokkal együtt használok. Ez a korábbi, 40° látómezőhöz képest 10°-os látómező méret növekedést jelent. Amennyiben maradnak a későbbiekben is a mostani műszereim és úgy döntök, hogy okulárt cserélek -akkor sem kívánok a 60° látómező méretnél nagyobbat beszerezni.

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.05. 08:47

Gábor (rokonlélek, észrevettem, szereted a technikát is), nagyon élvezetes a 2"os nagylátószög. Teleszkópon. Sajnos drágább okulárokban nem gondolkodhatom. Meg talán mégsem azt látnám benne, amit a jószemű reklámozó. Engem tényleg "mellbe vágott" a 35mmesem képe. Nem ajánlom (Baader Scopos), jó, de a mérete, súlya miatt inkább kuriózum (ezért is örülök neki). Egy Zeiss K15ösöm van 0,96 (?), egy adapterrel használom. Igen szép képe van. Barátom őrizget harmincvalahány éves japán 0,96osokat, jó képük van az f7.5ösömben de nem akarja eladni. Ezek a vénemberek az emlékeik őrültjei, óvatosan velük. Majd az özvegy eladja. A baj, fiatalabb nálam. Mindenről lemaradok.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.06.05. 08:51

gabo67 írta:... Meglévő kis fényerejű műszereim nem igazán igénylik a nagy látómező mérettel rendelkező okulárokat. ...


Szia Gábor!

A fenti mondatodat nem igazán tudom értelmezni (de könnyen lehet, hogy bennem van a hiba... :oops: ).
Én úgy gondolom, hogy az objektív lencse (vagy tükör) fényereje és az okulár fényereje között nem feltétlenül van ilyen jellegű kapcsolat.

Gondolj arra, hogy az objektív előállít egy (fordított állású) képet a fókuszsíkjában (ami nem tökéletesen sík, de ezt most hagyjuk), amit az okulárral (mint egy lupéval egy bélyeget) nézel. Az objektív által rajzolt kép szélei (azaz az objektív látómező-átmérője, vagy az iménti bélyeg mérete) nehezen meghatározható, még egészen szélsőséges szögben is át tud menni a frontlencsén a fény (ahol a harmatsapka, vagy a belső blendézés le nem vágja, s természetesen ugyanez igaza tükörre is). Az igaz, hogy az optikai tengelytől távolodva egyre trágyább minőségű lesz a leképezés (azaz egyre homályosabb, elmosódottabb a bélyegre nyomtatott kép), de kép lesz akár "tubus belső falán" is.

Hogy a fenti képből mennyit látsz (azaz mekkora bélyeget látsz be a lupéban), az az okulár látómezején múlik.

Ha ezt végiggondoljuk, és még hozzátesszük azt is, hogy a kis fényerejű (azaz hosszú fókuszú, F/10 fölötti) objektívek képalkotása (lencsék és tükrök esetében is) az esetek döntő hányadában sokkal jobb az optikai tengelytől távolabb is (mind optikai, mind pedig technológiai okok miatt), mint a forszírozottan rövid fókuszok esetében (tehát nagyobb a bélyeg közepén lévő éles képrész), akkor a képminőség okán semmi okunk nincs ebből a szép, széles primer fókuszsíkból csak a középső, szűk részt élvezni egy szűk LM-jű- de egyébként kiváló - ortho okulárral. Sőt, szerintem ahhoz érdemes igazán nagy LM-jű okulárokat venni, mert ott szebb lehet a kép a LM-széleken is.

Azaz, éppen hogy a nagy fényerejű, rövid fókuszú, de nem különösebben jó minőségű objektívek esetén érdemes meggondolni, hogy vegyünk-e hozzá szuper optikai minőségű "panoráma-okulárt" méreg drágán, ha csupán a látott kép közepén élvezhető - többé-kevésbé - a kép...

Az egy másik kérdés, hogy az egész távcső eredő látómezejét (és persze nagyítását) mindkét képalkotó elem, együttesen határozza meg, s így egy hosszú fókuszú, nagy nagyítású, s ezért eleve korlátozottabb látómezejű objektív képe még egy 100°-os LM-jű Ethos okulárban sem lesz akkora szögátmérőjű az égen, mint pl. egy F/4-es APO 50°-os Plössl-jében.

Remélem, érthetően írtam le (és azt is remélem, hogy helyesen...) :D


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.06.05. 09:19

Attila, nagyon érdekes amit írsz, most emésztem. Hát igen, sok mindenre nem gondol az ember.
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2461
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.06.05. 09:28

Én ezeket a képleteket használom az okulár méretének a kiválasztásához:

Nagyítás = Távcső fókusz / Okulár fókusz (min. 20x, max. tükör vagy lencse átmérő x 2)
Tényleges látómező = Okulár névleges látómező / Nagyítás
Kilépő pupilla = Távcső átmérő / Nagyítás (ha lehet, akkor 5 mm alatt)
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”