Mutasd az okulárjaidat!

Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.03.20. 22:13

Be mutatom a birtokomban levo orthoszkopikus okularokat .

DSCN0733-400.jpg


Jobbrol balra:Circle V 9mm ,Circle V 7mm ,Circle V 5mm es egy alitolag Kasai 4mm.

DSCN0745-400.jpg


A Circle V okularok 0,965'' atmeroben vannak ,1.25'' adaptereket keszitetem mindegyiknek.
Tagulni fog a csalad , uton van egy 6mm -es Circle V ortho kistesver is.
A 4mm-es ortho az egyetlen 1,25'' atmeroben.

Udv, Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Mircea
Hozzászólások: 665
Csatlakozott: 2012.01.29. 15:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Mircea » 2015.03.25. 19:28

Carol egy nagyon kedves eszlelo es ugyes tavcso epito kolega no a ''60mmtelescopeclub'' -ban.
Most vagy harom hete sok optikai elemeket kuldot , koztuk volt ez a 0.965'' Japan okular sorozat.


DSCN0798-400.jpg



A bal felso okular Huygens 20mm , a jobboldali Huygens 12.5mm .
Lent bal oldal SR 4mm ,kozepso modositot Huygens HM 6mm es jobboldal egy masodik SR 4mm.
A H 20 mm , a H12.5mm es az egyik SR 4mm a ''Rombusz Z'' markat viselik.

DSCN0807-400.jpg


Az okularok 0.965'' meretben vannak.
Sok fem , keves muanyag.
Es a meretek nagyon pontosak.
Lehet hogy ez meglepo ,de a japanoknal a 24.5mm meret eppenseggel 24.5 mm-t jelent !

A 125 mm F/7 reflektorban ''ilyen es olyan'' eredmenyeket nyujtotak az okularok.
Viszont a 60mm x 828mm ,vagyis F/14 refraktorban gyonyoru Jupiter, Hold es Orion kettos csillag kepeket mutatnak.

Jovoben biztosan nem fogom ki kerulni a regi Japan H okularokat.
(Viszont a kinai H keszletekrol nem mondhatom ezt.
Semmi sziv szoritas nelkul , mar el ajadekoztam kett vagy harom H kinai keszleteket.)

Udv , Mircea
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.16. 14:31

Egy no name japán? Ismeri valaki ezt ? Nem tudom mit gondoljak róla. Kínai?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.17. 09:30

Több opt.elemen látok egy pusztán JAPAN nyomatot. Ezek hamis jelzéssel kínálják magukat? Pár éve egy ilyen jelzéssel ellátott 4mmes orthot kellett visszavinnem (azonnal visszafizettek) csapnivaló képalkotása miatt. Pedig gyártóneve is volt. Az igazság az, azóta félve vásárolok. Másnak is volt ilyen bizonytalansága?
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.05.18. 11:20

6 mm-es University Optics ortho teszt, 2. forduló

Időpont:
2015.05.16. 18:00-22:00.

Helyszín:
Szilváskő.

Körülmények:
Elenyésző fényszennyezés, jó nyugodtság, kezdetben jó átlátszóság, de a körülmények 21:00 után fokozatosan, de jelentősen romlottak.

Résztvevők:
Danyi Roland, Kiss Gábor, Kása János

Felszerelés:
- SW 120/600-as akromát (100x nagyítás),
- AZ4 acéllábon,
- 1,25"-es Lacerta dielektrikus zenittükör,
- Baader fólia,
- sárga és kék Baader színszűrő,
- összehasonlításként egy 8 mm-es Baader Hyperion 14 mm es közgyűrűvel 6 mm-re módosítva,
- összehasonlításként egy 3-6 mm-es TV Nagler Zoom.

A tesztelés során minden objektumnál először az ortho-t (LM 40°), utána a Hyperion-t (LM 68°), aztán a TV-t (LM 50°) majd újra az ortho-t használtuk.

Nap, Baader fóliával és sárga szűrővel:
Nagyon hasonló kép mindhárom okulárral (több foltcsoport és fáklyamező volt látható), talán az ortho és a TV picit kontrasztosabb.

Jupiter kék szűrővel:
Mindhárom okulárral szép képet kaptunk, de a Hyperion egyértelműen gyengébb a másik kettőnél. Az ortho és a TV nemcsak kontrasztosabb, de peremig éles képet ad pontszerű csillagokkal, a Hyperion-nál már felfedezhető egy kis széltorzítás.

Jupiter kék szűrővel, a távcső 50 mm-re blendézve:
Sokkal fényszegényebb, de enyhén kontrasztosabb képet kaptunk. A Hyperion kicsit felzárkózott a másik két okulárhoz. Úgy tűnik, hogy a blendézésnek inkább szűrő nélkül van értelme.

Szaturnusz sárga szűrővel, blendézés nélkül:
Ekkorra már kicsit romlottak az észlelési körülmények, de itt is egyértelmű volt az ortho és a TV fölénye a Hyperionhoz képest.

Ennyi idő alatt természetesen több objektumot is megnézhettünk volna, de mentségünkre szóljon, hogy közben még két dobson-nal mélyegeztünk is a holdtalan estét kihasználva.

Konklúzió:
A Hyperion ugyan nem vérzett el, de egyértelműen mindhárman a harmadik helyre soroltuk. Az ortho és a Nagler Zoom között nagyon finom eltéréseket lehetett csak észrevenni, és nem is sikerült egyforma véleményt kialakítani a végső sorrend tekintetében. Roland a Nagler Zoom képét érezte szebbnek, Gábor és én az ortho-ban látott képet favorizáltuk. A Nagler mellett szól természetesen a nagyobb látómező és a kényelmesebb betekintés is, valamint, hogy azt 3 mm-re tekerve is kiváló képet kaptunk. Viszont az ára sem az ortho árfekvése. Azt viszont nyugodtam kijelenthetjük, hogy az ortho leképezése verhetetlen ár/érték arányt takar.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.05.27. 22:32

Sziasztok!

Kis fényerejű (f/15-17) műszerekhez érdemes e beszerezni 40 mm fókusztávolságnál hosszabb fókuszú plössl tipusú okulárt?

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.05.29. 12:42

Scopos 2" 35mm. Szépen pontszerűen mutatja a csillagokat, a szélen elhúz nem feltűnően kb. húsz százalékban.Engem nem zavart, elveszett a nagy látómezőben. Az SW BD 80/600 ban a 17xes nagyítással meghökkentő volt a nagy tér ilyen tisztán. Nagy súlya miatt (1,1 Kg) a Crayfordot körülményes élesre állítani főleg zenit körül. Kuriozumnak jó, de nem praktikus. Jószemű barátom javaslatára pótlólag: szemem lencsebeültetett, az Ő szeme szerint a széltorzítás jóval kisebb annál amit láttam, írtam. Hát igen, mindenki másképp látja...
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára géza 2015.05.29. 18:47-kor.
Varus
Hozzászólások: 337
Csatlakozott: 2009.12.16. 18:31

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Varus » 2015.05.29. 15:00

gabo67 írta:Sziasztok!

Kis fényerejű (f/15-17) műszerekhez érdemes e beszerezni 40 mm fókusztávolságnál hosszabb fókuszú plössl tipusú okulárt?

üdv, Gábor


Szerintem érdemes. Nekem van egy 2"-os, 55 mm-es TeleVue Plössl okulárom (a sorozat legnagyobb darabja), amely a még RFT-nek minősülő 105/600-as refraktoromban is kiválóan rajzol: a látómező legszélén csak igen-igen minimális torzítás érezhető. Egyetlen szépséghibája ennek az összeállításnak a kilépő pupilla mérete. Egy f/15-17 műszerben csodálatosan dolgozhat egy ilyen okulár.
A kérdéssel kapcsolatban egy érdekesség:
Az amerikai Russell Optics kínálatában elérhető áron szerepelnek 65-85 mm-es Plössl modellek is :o
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.06.01. 21:06

P1060182.JPG


Továbbra is a minimalizmus jegyében:
- Explore Scientific 24mm 68° Series (mélyegezés)
- Baader Hyperion 8 mm (általános használat, bemutatózás),
- University Optics ortho 6 mm (bolygózás),

A Hyperion-ról és az ortho-ról már többször írtam.

Az újdonság az ES 24 mm.
A 120/600-as akromátomban ennek van a legnagyobb valós játómezeje 1,25-ös platformon, 4,8 mm-es kilépő pupilla mellett.
Volt alkalman együtt észlelni vele egy 11 mm-es Nagler-rel.
Érdemi tesztnek nem volt értelme az eltérő nagyítás és a különböző látómező miatt, azt viszont sikerült megállapítani, hogy a Nagler kiváló képe mellett az ES is nagyon élvezetes képet ad.
Az első észlelések alapján nagyon jó választásnak tűnik.
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
A hozzászólást 2 alkalommal szerkesztették, utoljára mephi 2015.06.28. 20:27-kor.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.06.02. 15:35

Varus írta:
gabo67 írta:Sziasztok!

Kis fényerejű (f/15-17) műszerekhez érdemes e beszerezni 40 mm fókusztávolságnál hosszabb fókuszú plössl tipusú okulárt?

üdv, Gábor


Szerintem érdemes. Nekem van egy 2"-os, 55 mm-es TeleVue Plössl okulárom (a sorozat legnagyobb darabja), amely a még RFT-nek minősülő 105/600-as refraktoromban is kiválóan rajzol: a látómező legszélén csak igen-igen minimális torzítás érezhető. Egyetlen szépséghibája ennek az összeállításnak a kilépő pupilla mérete. Egy f/15-17 műszerben csodálatosan dolgozhat egy ilyen okulár.
A kérdéssel kapcsolatban egy érdekesség:
Az amerikai Russell Optics kínálatában elérhető áron szerepelnek 65-85 mm-es Plössl modellek is :o


Szia!

Nagyon köszönöm, hogy megosztottad tapasztalataidat! Tervezek én is vásárolni egy hosszabb fókuszú Plössl okulárt a meglévő 90 mm-es műszeremhez. Amennyiben a választásom a TV Plössl 55 mm-es darabjára esne, akkor ezzel az okulárral 28x nagyítást fogok elérni. Ez nagyobb látómező méretet biztosít (akár keresésre is tudom majd használni) és vele együtt a látott kép is fényerős lesz. Nagyméretű, akár halvány ködöknél ez előnyt is jelenthet.

Köszönöm, hogy fölhívtad a figyelmemet erre az amerikai cégre! Számomra ez ezidáig teljesen ismeretlen volt.

üdvözlettel,
Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”