Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.18. 12:46

Sajnos a Baaderrel kapcsolatban nincs tapasztalatom, a friss beszerzésű ES 4,7/82-essel viszont van egy érdekesség.
Tegnap már lement a Nap, amikor kipróbáltam: derültség híján be kellett érjem a jó öreg "teszt-villanyoszlopommal". Az talán nem újdonság, hogy kiváló a képélessége, viszont nem láttam azt a meleg színtónust, amit már megszokhattunk a sorozat tagjaitól. Volt ugyanis egy kék lyuk az égen és amikor pl. a 2012-es gyártású ES 6,7/82-essel néztem abba az irányba, akkor türkiznek mutatta a kéket, a 4,7-essel viszont színhűen adta vissza azt. A hosszabb fókuszú okulár bevonata zölden tükrözi vissza a lámpa fényét, a 4,7-esé viszont semlegesen és kevésbé.

Szóval ez még csak az első "fél" tapasztalatom, továbbra is várom a derült eget...

Visszatérve a Baaderhez úgy gondolom, ezen típusú okuláron is ugyanazt a jól bevált Phantom coating-et alkalmazzák, amelyet a többi Baaderen, tehát a kontraszt borítékolható. Ha Plössl, akkor a szélkorrekciónak is jónak kell lennie (ha JÓ Plössl). Én a nyújtótag nélküli okulárokon ezt úgy szoktam megnézni, hogy mint lupén át veszek szemügyre velük mondjuk egy cérnaszálat. Amilyen képet így ad, olyan lesz a kép a távcsőben is (elsősorban a LM szélét szoktam így vizsgálni). A Te távcsöveid úgysem termelnek kómát, tehát azokban sem lesz rosszabb a kép, mint önmagában az okulárban. Ezt a kísérletet a távcsőboltban is el lehet végezni, de online rendelés esetén 14 napod van, hogy kipróbáld és ha nem tetszik, visszaküldd.

Hangsúlyozom, ez pusztán logikázás, NEM tapasztalat. Ahogy pedig ismerlek, számodra a TE tapasztalatod lesz a döntő (én is ilyen vagyok) :D
Mások véleményére nehezen fogsz tudni hagyatkozni, mert olyan nagyon sok APO és SN kukker nem fordul elő kis hazánkban... SZERINTEM.

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.11.18. 14:39

Lovász András írta:
2019.11.18. 12:46
Sajnos a Baaderrel kapcsolatban nincs tapasztalatom, a friss beszerzésű ES 4,7/82-essel viszont van egy érdekesség.
Tegnap már lement a Nap, amikor kipróbáltam: derültség híján be kellett érjem a jó öreg "teszt-villanyoszlopommal". Az talán nem újdonság, hogy kiváló a képélessége, viszont nem láttam azt a meleg színtónust, amit már megszokhattunk a sorozat tagjaitól...
...
Szóval ez még csak az első "fél" tapasztalatom, továbbra is várom a derült eget...
...
Visszatérve a Baaderhez úgy gondolom, ezen típusú okuláron is ugyanazt a jól bevált Phantom coating-et alkalmazzák, amelyet a többi Baaderen...
...
Hangsúlyozom, ez pusztán logikázás, NEM tapasztalat. Ahogy pedig ismerlek, számodra a TE tapasztalatod lesz a döntő (én is ilyen vagyok) :D
Mások véleményére nehezen fogsz tudni hagyatkozni, mert olyan nagyon sok APO és SN kukker nem fordul elő kis hazánkban... SZERINTEM.

Üdv, András

Köszi András a tapasztalataidat és észrevételeidet!
Lehet hogy az ES 4,7mm 82° jelenlegi bevonatai különböznek az induló sorozatétól? :shock:
Valamikor a megjelenése után (2015-ben) rövid ideig nekem is volt egy ilyen okulárom, erre éppen Kása Jani ébresztett rá :o és biztosan emlékszem az enyhe sárgás tónusára. Egyáltalán nem zavaró a meleg tónus, de rögtön észrevehető volt. Előtte egyetlen okuláromon se tapasztaltam ezt.
A Zeiss binóm látómezejének van talán még ennél is halványabb zöldes beütése.
A Baader plössl azért érdekelne, mert 1,25" kihuzatba keresnék egy 32mm-es kevés lencsés jó képalkotású okulárt, azért mert az SN-em fókuszírozóját szeretném feljavítani egy helikális betéttel. Amit kinéztem a BTC-nél az a Lacerta fókuszírozó 1,25"-ös okulárt fogad. Ezt a 32mm-t redukálnám a Q-Turret-tel/1,3-as tagjával 24,6mm-re ami 6,1mm kilépő pupillát ad. A 32 mm-es fókusz jól illene a meglévő okulársorozatomba és az SN-nek ( 24,6 mm fókusszal)ez lenne az ésszerű legkisebb (41,3x) nagyítása.
A TV Plössl 32mm-el szemeztem, de ha a kettő között csak nüansznyi eltérés lenne, akkor hajlanék a Baader felé, mert az árkülönbözetből kijönne a Lacerta fókuszírozó.
De ismerve magamat tudom, hogy nagy valószínűséggel a végén a drágábbat veszem meg, mert nem szeretem a kompromisszumok miatti utólagos bánkódást. :?

Üdv: D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.19. 08:49

Igen, lehet, hogy más bevonatot kapnak a mostaniak; talán panaszok érkeztek melegebb szín miatt? :roll: Engem nem zavar egyik sem, számomra a kép élessége a legfontosabb és azt nagyon jól teljesíti! :)

A Televue Plössl biztosan többet tud, mint a "hagyományos", a fényerősebb rendszerekben jobb a szélkorrekciója; igaz, kicsit változtattak is az elrendezésen. Viszont az is megfontolandó, hogy a Baaderhez Baader illik...

Azonban többször elolvasva az írásodat nekem mindig az ES 24/68-as okulár villan be megoldásként. Mindenki dicséri (köztük én is :D ), kimaxolja az 1,25-ös kihuzat lehetőségeit, jó a szélkorrekciója és jóval nagyobb látómezőt kapsz vele, mint az általad tervezett kombinációval. Nem tartalmaz több lencsét, ráadásul komplett optikai rendszert képez igen kényelmes betekintéssel. Tudom, nem szereted a nyakát, de miért is? :roll:

Üdv, András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.11.19. 13:04

Lovász András írta:
2019.11.19. 08:49
....
Azonban többször elolvasva az írásodat nekem mindig az ES 24/68-as okulár villan be megoldásként. Mindenki dicséri (köztük én is :D ), kimaxolja az 1,25-ös kihuzat lehetőségeit, jó a szélkorrekciója és jóval nagyobb látómezőt kapsz vele, mint az általad tervezett kombinációval. Nem tartalmaz több lencsét, ráadásul komplett optikai rendszert képez igen kényelmes betekintéssel. Tudom, nem szereted a nyakát, de miért is? :roll:

Üdv, András
Köszönöm András, hogy ennyi figyelmet szenteltél rám.
Tudod az ES okulárjaival szemben van egyfajta fóbiám, amit magam sem tudok megmagyarázni.
A Vizi Péter szerinti érzelmi hozzáállás, ami kizárja a racionalitást ( Mozdonyosnak írta korábban.)
Nem tetszik a "nyaka". Nem Péternek, hanem az okulárnak. :lol:
Mondhatnád, a BCO-k még hülyébb kiképzésűek.
Igaz, mégis jobban elfogadom.
(Ez olyan mint, hogy ha kis autót szeretnék vásárolni és csak két típus létezne, a Ford KA és a Citroen CV2 (Kacsa), akkor inkább ne legyen autóm.)
Tudom hülye dolog és lehet, hogy sokak számára érthetetlen, de ez van.
Rövid ideig volt ES okulárom (kb. 1 hónap a 4,7mm-es), de nem is lesz többet.
Én így működöm, lehet hogy hibásan. :roll:
Minden más megoldás érdekel.
Még ha jóval többe is kerül, legfeljebb többet várok rá, a rávaló miatt.
Remélem van még rá időm. ;)
Még egyszer köszi! :)

D.Laci
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára D.Laci 2019.11.19. 13:45-kor.
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.19. 13:37

D.Laci írta:
2019.11.19. 13:04
... Nem tetszik a "nyaka". Nem Péternek, hanem az okulárnak. :lol: ...
A kiesés-gátló letörést én sem szeretem az okulárok kihuzatának tövénél, sőt, utálom, de az optikai teljesítmény nálam felül tudja írja ezt a problémát (már ha van annyira jó persze...).
Kivéve, ha annyira kotyogós a cucc, hogy a meghúzáskor kitolja a csavar az oklit az optikai tengelyből, sőt, rosszabb esetben még el is fordítja (ilyet is tapasztaltam)...

A legkényesebb pedig a CCD csatlakoztatása; ott a legkisebb rögzítési offset- és/vagy szöghiba sem engedhető meg! Ennek ellenére már ott is találkoztam a kifogásolt nyak-kiképzéssel!!! :twisted:
(Én pl. készíttettem egy esztergályossal cuppanásra tűrésezett toldatot a CCD-mhez.)

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.11.19. 14:37

Attila írta:
2019.11.19. 13:37
D.Laci írta:
2019.11.19. 13:04
... Nem tetszik a "nyaka". Nem Péternek, hanem az okulárnak. :lol: ...
A kiesés-gátló letörést én sem szeretem az okulárok kihuzatának tövénél, sőt, utálom, de az optikai teljesítmény nálam felül tudja írja ezt a problémát (már ha van annyira jó persze...).
Kivéve, ha annyira kotyogós a cucc, hogy a meghúzáskor kitolja a csavar az oklit az optikai tengelyből, sőt, rosszabb esetben még el is fordítja (ilyet is tapasztaltam)...

A legkényesebb pedig a CCD csatlakoztatása; ott a legkisebb rögzítési offset- és/vagy szöghiba sem engedhető meg! Ennek ellenére már ott is találkoztam a kifogásolt nyak-kiképzéssel!!! :twisted:
(Én pl. készíttettem egy esztergályossal cuppanásra tűrésezett toldatot a CCD-mhez.)

MDA

Örülök, hogy nem maradtam egyedül ezzel a dilimmel, ezek szerint nem csak az én észrevételem.
(Több helyen is olvastam már ezt a felasználói kifogást, külföldi fórumokon is.)
Még az SW Panorama bumfordi kinézetét is jobban tolerálom.
( Tény, az ES-ek optikai minősége többségében tényleg jó.)
De hát kinek a pap, kinek a papné... " Nekem a fia " - szokta mondani a nejem. :)

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2019.11.19. 20:09

Ha már itt tartunk, valóban nem a szorítógyűrűs rögzítés barátja ez a nyakkiképzés, mivel nagyon keskeny az okulár-hordó találkozásánál a "gallér", amit a gyűrű meg tud fogni. Ráadásul nem is 31,7 mm az átmérője, hanem kevesebb. Én pl. a kómakorrektorhoz olyan szűkítőt csináltam, amelybe szisszenősen csusszan az ES 24/68-as, azonban semmilyen más okulár hordója nem fér bele! Amúgy nincs bajom vele, de tény, hogy a kihuzatba tolva mindig kissé igazgatnom kell, hogy tövig becsússzon a helyére. Már megszoktam, engem nem zavar.
Viszont a jó optikai minőség mellett az is tetszik még a 82 fokos sorozatban, hogy pontosan parfokálisak egymással (legalábbis a 6,7-es és a 4,7-es biztosan).

Üdv András
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2019.11.19. 20:51

A Takahashi kezdte el először alkalmazni, de már más márkákhoz is létezik, sőt, márkafüggetlen gyártók is kezdik készíteni a szorítógyűrűs ("compression ring" vagy "clamp ring") okulár-foglalatot.
Itt egy (a jobbak esetében két) O-gyűrűbe, vagy hasított műanyag gyűrűbe csusszan bele az okli, amiket egy optikai tengellyel centrikus elhelyezkedésű peremgyűrűvel axiálisan megszorítanak. Így a gumi vagy műanyag gyűrűk radiális irányban alakváltoznak annyit, hogy megszorítják az okli toldatot, ráadásul abszolút központosan.

Például:
https://www.rothervalleyoptics.co.uk/ta ... older.html
vagy
https://www.365astronomy.com/Primaluce- ... M72x1.html
vagy
https://tavcso.hu/termek/M364center317

Én is akartam hasonlót készíteni (sőt, készítettem is), de hasított fém kettős-kúppal, mert a gumi O-gyűrű azért rugalmas, és nem tartja 1000%-osan pontosan a nehezebb oklikat, pláne egy nehéz CCD-t.
Jól is működik az én verzióm, sokkal merevebb, mint a fentiek, de még kissé körülményes a használata, ezért még egy kicsit kapargatni kell a megoldást; mostanában viszont sajnos nem nagyon van rá időm...


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2019.11.19. 20:58

Mennyivel központosabb és kíméletesebb mint az eddigi megoldások.
Főként a szorítócsavarhoz képest, ami kitolja az okulárt és még nyomot is hagy rajta.
Pedig nem egy nagy csoda, a vízvezetékeknél már régóta használt tömítési megoldás.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Okulár 65+ látómezővel - melyiket?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2019.11.19. 22:58

.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Mozdonyos 2019.11.20. 12:37-kor.
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”