Mutasd az okulárjaidat!

Levente
Hozzászólások: 111
Csatlakozott: 2011.09.19. 21:32

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Levente » 2012.06.29. 08:30

csoknyai attila írta:Köszönöm, bár ezzel együtt is kicsit fura, ott tartok, hogy a 10-est a barlow első lencséjével (így asszem 7,5-es) többet használom mint a planetary-t.
Biztos velem van baj, de mintha szebb és világosabb képet adna. (tudom a 7,5 még nem 6mm de elég kemény különbséget érzek)


Szia!
Nem veled van a baj. A 6-os planetary-val 150-es nagyítást kapsz, a barlow-val 7,5 vagyis 120-at, ami egy 90-es lencsés esetében jelentős különbség.
Levente
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2012.06.29. 09:34

Hozzátenném, hogy - amint azt a másik topikban is írtam - szerintem a SW 6mm-es oklijának némileg rövidebb a fókusza, mint ami rá van írva (legalábbis a nagler zoom 6mm-es állásához képest láthatóan nagyobb a nagyítás, és valószínűsítem, hogy inkább a TV-nek vannak pontosan belőve a paraméterei) legalábbis az enyémben!
Tehát ez is lehet az oka, ugyanis a 90/900-as akromátnak az 5-6 mm-es okli már eléggé a határait feszegeti.
Szerintem hosszútávon érdemes lecserélgetni azokat a hozzáadott okulárokat, a következő egy 9mm-es planetary lehete, stbstb.
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.29. 10:38

Azért van valami a fényáteresztésben is. A sok tagú TV-k például bevallottan kisebb áteresztésűek, és egy olcsóbb plössl (pl. planetary) is sok fényt nyel el. Azt hiszem, Lőrincz Imi írta valahol, hogy a Bariumoknak a kevés tag miatt nagyszerű az áteresztésük, mély-égre dicsérte őket, pedig sok jó cucca van. Görgei Zolival noname kéttagú oklikkal észleltünk nemrég egy jót a Polarisban. Én is használok kellnert, és kéttagú urániás okulárt bővítő adapterrel a mai napig, mert szép fényes a látómezejük, pedig van egy kupac plössl és japán ortho is a táskámban. A minőség-hajszában gondolni kell a lencsék számára is.
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.29. 10:44

Óóó.. ez öröm!
Akkor mégsem csak bedumáltam magamnak és annyit szeretnék még kérdezni, hogy ezekből az "occó" kevés lencsésekből melyikről van jó tapasztalatotok?
(már ami kapható is, gondolom régi urániást nem árulnak minden trafikban)
Illetve bérelni gondolom nem lehet okulárt sehol, pedig tapasztalatlan embereknél ez nem lenne rossz.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
zozee
Hozzászólások: 304
Csatlakozott: 2011.12.11. 21:24

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: zozee » 2012.06.29. 10:49

csoknyai attila írta:Illetve bérelni gondolom nem lehet okulárt sehol, pedig tapasztalatlan embereknél ez nem lenne rossz.


Nem kell ott bérelni, csak egy találkozóra kell ellátogatni, ha nincs amatőr ismerős. Nem tudom elképzelni, hogy bárki visszautasítaná, ha ki akarnád próbálni az okulárját.
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.29. 10:53

csoknyai attila írta:Óóó.. ez öröm!
Akkor mégsem csak bedumáltam magamnak és annyit szeretnék még kérdezni, hogy ezekből az "occó" kevés lencsésekből melyikről van jó tapasztalatotok?
(már ami kapható is, gondolom régi urániást nem árulnak minden trafikban)
Illetve bérelni gondolom nem lehet okulárt sehol, pedig tapasztalatlan embereknél ez nem lenne rossz.


van egy egész jó összesítés az egyes oklitípusokról, sajnos az eredetijét nem találom. az egyes színek a különböző üveganyagokat jelölik de már nem emlékszem, áteresztésben melyik szín mit jelent. aki ismeri ezt az ábrát, megoszthatná a megfejtést (ha ráklikkre sem jelenne meg a teljes kép, akkor jobb-gomb/kép megjelenítése (vagy view image vagy bitte die piktuhr sehen mussen vagy peutetrement je voulais voisir le imageaux entire vagy veliko rama prosim):

Kép
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára sq 2012.06.29. 10:55-kor.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.29. 10:55

Az enyémeket kipróbálhatod Tarjánban, ha jössz (és bárki más is).
Használtan lehet venni egyszerű oklikat a bazárban. Persze mielőtt beszerzel egy rahedlit, mondom, hogy bolygózni, kettősözni, holdazni stb. nem ezek valók!
sq
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2011.05.10. 15:00

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: sq » 2012.06.29. 11:00

kulizoli írta:Az enyémeket kipróbálhatod Tarjánban, ha jössz (és bárki más is).
Használtan lehet venni egyszerű oklikat a bazárban. Persze mielőtt beszerzel egy rahedlit, mondom, hogy bolygózni, kettősözni, holdazni stb. nem ezek valók!


enyémeket is kipróbálhatod, bár tarjánba szerintem csak a vasárnapi napra tudok menni, de a kiskun táborba is elmegyek pár éjszakára.
"alapvetően gonosz"
/by kukac/
csoknyai attila
Hozzászólások: 225
Csatlakozott: 2011.12.06. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: csoknyai attila » 2012.06.29. 11:24

Kulizoli nagyon belenyúltál :-)

Igazából a Hold nézegetés közben jött ez elő. (pedig elvileg más még szűrőt is rak be a fény csökkentésére)
Tarjánban természetesen nem lesz Hold. Sokakat zavarna, engem meg főleg az érdekel.
Más részt ugye egy kis lencsésnél mindig jól jön egy kis plusz fény még az M42-höz is.
Sokat szeretnék tudni és gyorsan, na ezért kérdezek hülyeségeket!
kulizoli
Hozzászólások: 329
Csatlakozott: 2009.09.16. 21:49

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: kulizoli » 2012.06.29. 11:47

A holdfelszín apró részleteihez éles, kontrasztos kép kell, pl. egy ortho.

A holdfénnyel nincs is baj, ha az ember nem akar utána már mélyeget nézni, vagy nem túl nagy a távcső átmérője. Egy 30-40 centisben a Hold kivetítve szinte meggyújtja a papírlapot :)
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”