Mutasd az okulárjaidat!

ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.08.17. 14:46

elvileg super plössl, és valahogy így kéne kinéznie az elrendezésnek (szerintem elég az ívek irányára figyelni (vagyis, hogy merre homorú és merre domború)).

Kép
nincs aláírás
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.08.17. 15:34

Nekem van egy pont ilyen, de az barium okulár, amely (puskázok a kisatlaszból :) ) RKE azaz reversed kellner rendszerű. Ebben a szemlencse egytagú és a mezőlencse ragasztott.
90/900 refraktor
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.08.17. 15:44

Csináltam képet a lencsékröl, hogy biztos legyen a tipus megállapitása.
IMG_1667_l.jpg

Szerintem ez egy kellner rendszerü, olcsó (2000ft) okulár.
osculars_clip_image007.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.08.17. 15:50

Pape írta:Nekem van egy pont ilyen, de az barium okulár, amely (puskázok a kisatlaszból :) ) RKE azaz reversed kellner rendszerű. Ebben a szemlencse egytagú és a mezőlencse ragasztott.


Ha biztos hogy ez egy RKE akkor pont forditva kell összerakni mit a "sima" Kellner-okulárt.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.08.17. 15:57

ja tényleg, a báriumnál is elsütötték a "super" kifejezést. :)

tulajdonképp miért is szedted szét? :)
nincs aláírás
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.08.17. 18:07

Sziasztok,

szetszedtem a hasonlo felepitesu Super Barium okularomat (az is 10mm-es, bar nekem az van ramatrizacva, hogy "Super 10 Long Eye Relief" es tenyleg reversed Kellner.
Tehat a helyes sorrend: a szemlencse (a szemedhez legkozelebbi) az egytagu sikdomboru ugy, hogy a sik fele nez a szemed iranyaba, kozgyuru, majd a ragasztott sikdomboru lencse, melynek a domboru fele nez a szemed fele.
Az olcsosaga szerintem ne tevesszen meg, ez egy nagyon jo kis okular, en igen kedvelem. Bemutatokon rendszeresen ez van a tavcsoben (100x nalam), Holdra-bolygokra idealis. Igaz, hogy kisse mar leharcolt, epp a bemutatok miatt is... (tudjatok, mikor a gyerkocok megkerdezik, hogy "Itt kell belenezni?" es kozben az ujja mar benn is van az okular szemlencsejen... :))

--mpt
plamatis
Hozzászólások: 259
Csatlakozott: 2009.09.15. 23:58

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: plamatis » 2010.08.17. 22:03

mpt írta: Igaz, hogy kisse mar leharcolt, epp a bemutatok miatt is... (tudjatok, mikor a gyerkocok megkerdezik, hogy "Itt kell belenezni?" es kozben az ujja mar benn is van az okular szemlencsejen... :))


De a te ujjad már az ő szemlencséjében van:"...igen, de ezzel!" :twisted:
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.08.18. 09:37

Sziasztok!

Ez tényleg egy Barium Super 10mm Reserved Kellner-okulár. Összeraktam ahogy Peti is irta és tökéletes, mert tegnap még a halvány felhőkön keresztül is sikerült néznem a göncölszekér rudjának kettőscsillagát. Tényleg szép a képe!
Egyébként azért szedtem szét, mert 40'-os a látómező és ha kitágitom az alsó lencsénél lévő tartót, akkor 60'-os lesz.
Ezt mondta az eladó: "így gyártják őket költséghatékonyan egy belendével csökkentik" de a neten is 40 és 60-as látómezővel lehet venni.
Itt szeretném megkérdezni, van értelme nagyobbítani azon a lyukon, többet fogok látni? Nem fog romlani a kép minősége?
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.08.18. 14:50

blendézni azért is szokták, hogy elrejtsék a perem közeli optikai hibákat. ha valóban nagyobb látómezőt kapsz, érdemes kipróbálni (végülis nem drága okulár), legfeljebb

1. a kép külső széle használhatatlan lesz, mert a csillagok képe eltorzul (csík lesz pötty helyett)
2. káros reflexiók keletkeznek a mindenféle festetlen fémalkatrészeken (menet), vagy a lencsék szélén. ez ellen védekezhetsz, a lencsék szélét matt feketére lefested (pl alkoholos filc is elég), ugyanígy a menetet is.

ha tényleg a teljes mezőlencse által gyűjtött fény hasznos helyre érkezik a szemlencsében, akkor jó dolog lehet.
nincs aláírás
Stefi
Hozzászólások: 499
Csatlakozott: 2010.08.08. 14:33

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Stefi » 2010.08.18. 16:05

Köszönöm a választ az okulár blendézésével kapcsolatban!

Most azt szeretném kérdezni, mért nem tudok élességet állítani a SR4mm-es okuláron, mert már beljebb nem tudom tekerni a fókuszálót. Kölcsönkértem Annától a Celestron H20mm-es okulárt, és azon pontosan betudom állítani az éleleséget és nem is kell teljesen ütközésig becsavarni. A 4mm-nél pont egy picit kell, hogy éles legyen a kép de már ütközésig van.
IMG_1680_.jpg

Valaki tudja esetleg, ez az okulár milyen márka és típus?
IMG_1681_.jpg
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A szél fú, a zöld fű. A Föld kering, a Nap korong..."
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”