Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1193
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.08.21. 19:08

Maczó András írta:
2021.08.21. 19:03
Anti_45 írta:
2021.08.21. 18:11
Tehetünk egy Zsiguliba Ferrari motort,attól az nem lesz Ferrari.
Ez így ebben a formában a távcsöveknél nem feltétlenül jó hasonlat
Én mondtam,hogy nem értek hozzá. :mrgreen:
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Mozdonyos
Hozzászólások: 1630
Csatlakozott: 2015.08.23. 21:31

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Mozdonyos » 2021.08.21. 20:10

b4xter írta:
2021.08.21. 18:59
Ha már így pörög ez a topic, akkor kérdezek én is egyet gyorsan: egy ideje szemezek a Baader Hyperion 8-24mm zoom okulárral, erről mi a vélemény? Super Plössl okulárjaim vannak (40, 32, 20 és 10 mm), valamint egy 7mm-es Planetary. Van fókuszreduktorom és 2x Barlow-m is, szerintem számomra teljes a sorozat, viszont nagyon tetszene a zoom által nyújtott kényelem. Kérdés, hogy ez a Baader van-e annyival jobb optikai minőségű, hogy megérné ebbe beruházni? Tudom, a zoom mindenképp kompromisszumos megoldás, dehát mégiscsak egy Baader...
Nekem van ilyen okulárom, és nagyon
tetszik.
Volt olyan gondolatom hogy csak három
okulárt használok.
A Baader HYP Zoom-ot és a TV Nagler Zoom-ot,
valamint a 24mm-es fókusznál, ahol a Baader
Zoom szűkebb látómezejü ott a meglévő
Explore Scientific 68-fok/24mm-es okulárt.
De inkább megtartom a többi(TV Delos 6/10/14)
okulárt is.
Ilyen árak mellett nem herdálom el őket.
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.21. 21:27

b4xter írta:
2021.08.21. 18:59
Ha már így pörög ez a topic, akkor kérdezek én is egyet gyorsan: egy ideje szemezek a Baader Hyperion 8-24mm zoom okulárral, erről mi a vélemény?
...
Kérdés, hogy ez a Baader van-e annyival jobb optikai minőségű, hogy megérné ebbe beruházni? Tudom, a zoom mindenképp kompromisszumos megoldás, dehát mégiscsak egy Baader...
Ha ebben a fókusztartományban zoom okulárt szeretnél, csak a Baader-t szabad megvenni.
Sok éve használom és nagyon szeretem.
Először évekig az első verzióm volt, most a Mark III. van az okulárkofferemben.
Több ilyen fókusztartományú zoomba néztem már, de a Baader Hyp. messze felülmúlta őket.
A 24mm-es fókusz közelében a látómező beszűkül kb. egy Plössl méretére, vagy némileg az alá és a 8mm-es fókusz nem egészen parfokális a hosszabb állásokkal, de ezzel együtt lehet élni, mert közben a képe jó.
Nálam mindkét említett változat Így működött ill. működik.
A betekintési kényelme és a használati komfortja pedig kiváló.
Mindig ezzel kezdem a mechanikáim betanítását és az észlelést, majd utána váltok fix fókuszú okulárra.
Csak ajánlani tudom, de az ekkora zoomok közül kizárólag a Baader-t.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Lovász András
Hozzászólások: 2479
Csatlakozott: 2017.12.08. 16:06

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Lovász András » 2021.08.22. 08:03

Anti_45 írta:
2021.08.21. 19:08
Maczó András írta:
2021.08.21. 19:03
Anti_45 írta:
2021.08.21. 18:11
Tehetünk egy Zsiguliba Ferrari motort,attól az nem lesz Ferrari.
Ez így ebben a formában a távcsöveknél nem feltétlenül jó hasonlat
Én mondtam,hogy nem értek hozzá. :mrgreen:
A jó okulár nem javítja fel a távcső képét, legfeljebb nem rontja le annyira.
Ha az ember később esetleg egy dobsonra vált, nem mindegy, hogy akkor az okulárkészletét IS cserélnie kell-e. Nekem jelenleg a 6,7 mm-es, 82°-os ES az egyik leggyakrabban használt okulárom; 15,7 mm a szemtávolsága, 179x-es nagyítást ad az F/4,7-es távcsövemben, faltól falig pontszerű csillagokat leképezve (természetesen kómakorrektorral). Por- és vízálló. A 7 lencse több fényt enged át, mint a Planetary 5 lencséje. A kontraszt nagyobb, a kép színhűbb. Tudom, egy ekkora mc-hez túlzásnak tűnhet, de az első mondatom fényében nem biztos, hogy az. :)
15x70 Scopium Nature binokulár
254/1200 Dobson,
eq-platform
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.22. 10:23

Lovász András írta:
2021.08.22. 08:03
A jó okulár nem javítja fel a távcső képét, legfeljebb nem rontja le annyira. ...
Talán szemléletesebb a bélyeggyűjtős hasonlat. :?
A bélyeggyűjtő egy lupéval nézegeti imádott bélyegeit, és minél jobb a nagyítója, annál szebben látja a bélyegek nyomatait. Számára a nagyító a műszer.

A távcső esetében viszont nincs egy kész nyomat, azt az objektív állítja elő a lupé, azaz az okulár számára.
Tehát ott a "bélyeg" minősége sem adott: minél jobb az objektív, annál jobb az "alapanyag", amit aztán egy jobb vagy rosszabb okulárral nézegetünk.

Magyarán mindkét optikai elem egyformán sarkalatos tényező a távcső képében; ezért zseniális Al Nagler mondása (ami egyben persze kiváló ön-reklám is...): "az okulár a távcsöved fele".
Csak azt ne felejtsük el, hogy a másik fele, azaz az objektív még kritikusabb, mert minél nagyobb a felület, annál nehezebb azt pontosra elkészíteni. A kiváló objektív (akár lencse, akár tükör) - azon kívül, hogy több anyag van benne - ezért ritkább és drágább, mint egy jó okulár. Ezért "hanyagolták el" régebben az oklikat, és ez ellen "lázadt fel" Nagler papa a fenti marketing-kampányával.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.22. 11:06

Jó okulár, rossz okulár. Jó távcső rossz távcső. Csillagászati optikáknal ez nem kategória. Ha teljesíti az előírt kritériumot akkor megfelelő. Ha nem akkor az nem csillagászati távcső és nem okulár. Egy kiváló Ramsden egy fényerős Newtonban soha nem fog perfekt képet adni, de attól a saját optikai rendszerén belül lehet kiváló. A jó a rossz, és a csúf az nem csillagászati meghatározás
Az filmes kategória 😀
Avatar
Anti_45
Hozzászólások: 1193
Csatlakozott: 2021.07.08. 17:58

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Anti_45 » 2021.08.22. 11:50

Na ,most azoknak próbálok okoskodni akik nálam fényévekkel tapasztaltabbak. De azért csak bedugom a fejem az oroszlán szájába. :D
Mindenkinek tökéletesen igaza van. Én inkább arra próbáltam utalni,a távcsövem felbontó és fénygyűjtő képességének van egy határa,elő tud állítani egy bizonyos képet (bélyeget..),és ezt a lehető legjobb minőségben megtekinteni,lehet elég egy olcsóbb okulár,nem feltétlenül kell 100ezres kategória. Úgy gondolom,hogy egy bizonyos kategória felett nem lesz láthatóan szebb.
Hangsúlyozom,csak gondolom.
Egy Baader orthoval nézett Jupiterhez képest nem biztos, hogy sokkal jobb képet adna egy ES82° okulár.
Vagy akár az M13-at is mondhatnám. A távcsövem nem tudja felbontani,tehetek bele bármit,egy bizonyos határon túl már nem lesz szebb a kép. SZERINTEM!
Ha ordas nagy hülyeséget írtam,csak nyugodtan osszatok ki! :D
Kiss Antal
195/1200T , 130/865T , 130/650T , 60/700L , 50/500L , 50/200L ED
10x50 ED binokulár
Alt-az zsámoly ; Skytee 2 alt-az mechanika
Sparta alt-az mechanika ; TMS Eq platform
Avatar
D.Laci
Hozzászólások: 1708
Csatlakozott: 2015.09.22. 17:09

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: D.Laci » 2021.08.22. 12:01

Az ortho nagyon jó választás ahhoz a példának hozott Jupiter képhez.
Nem kell hozzá 82° inkább kevés lencse és jó áteresztés.

D.Laci
Rend a lelke mindennek. A fejekben is!
ESPRIT 150/1050 APO triplet + NEQ6-Pro mech. ; MEADE 254/2500 LX200GPS SC ; APM MS16x80 ED bino MDA féle állványon; Delta Optical Extreme 10x50 ED bino
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: Attila » 2021.08.22. 12:05

mizar írta:
2021.08.22. 11:06
Jó okulár, rossz okulár. Jó távcső rossz távcső. Csillagászati optikáknal ez nem kategória. Ha teljesíti az előírt kritériumot akkor megfelelő. Ha nem akkor az nem csillagászati távcső és nem okulár. Egy kiváló Ramsden egy fényerős Newtonban soha nem fog perfekt képet adni, de attól a saját optikai rendszerén belül lehet kiváló. A jó a rossz, és a csúf az nem csillagászati meghatározás
Az filmes kategória 😀
Sanyi, már megbocsáss, de ez csak szájkarate... ;)

A használhatatlan, nagyon rossz, rossz, használható, megfelelő, jó, nagyon jó, kitűnő, perfekt jelző-sorozat elemeit úgy illeszted a lambdákhoz, meg Strehl-ekhez, meg bármi egyébhez, ahogy akarod.

Szerintem amire utalni akarsz (de majd kijavítasz, ha nem), az a diffrakció-határoltság, mint minimálisan elvárt diszkrét leképezési határérték, mint SZÁM.
A humán világban ilyet valóban nehéz találni, pl. a "filmes kategóriák" között is. Tetszik a film, vagy nem, arra nehéz lenne bármilyen határértéket, számot mondanod. (Hacsak nem pl. hány perc után kapcsoltad ki... :lol: )

De ettől még a fenti jelzők a reál-tudományokban is megállják a helyüket, tehát pl. András vagy mások is joggal használhatják a leképezésre is.
Meggyőződésem szerint.


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: Milyen okulár ajánlott a távcsövemhez?

Hozzászólás Szerző: mizar » 2021.08.22. 12:25

Szerintem egyre gondolunk. A. számok mögött lehet még szubjektív megítélés akár pozitív akár negatív, de azt gondolom, hogy szükség van a számszerű objektivitásra.
Pontozzák a filmeket és a tornászokat is
Így lehet korrekten véleményt mondani. A "szép a képe egy távcsőnek", és a "jól sikerült a tükör" számomra nem meggyőző.
De elfogadom, ha másnak ez is elég
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”