Mutasd az okulárjaidat!

Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.02.04. 11:50

Sziasztok!

Elsőnek két képet mutatok a tubusról, mely részben nyitott állapotban van észlelés előtt ill. még azt az állapotát mutatja, amikor megkapta az új borítását a korábbi kartonpapír borítás helyett. Ennél olcsóbb és hatékony megoldás nem hiszem, hogy létezik :idea: A kartonpapir természetesen le volt kezelve festékkel. Ezért többé kevésbé a lecsapódó párának is ellen állt.

szleléskor.jpg

DSC_0161.1.jpg


Saját kis 50/540 mm-es Zeiss C objektívvel szerelt távcsövemnek a prizmasínje egyedi módon van megoldva: szintén fából. Ekészülte után kapott egy felületkezelést, amelynek következtében meghagytuk a fát eredeti színében, légmentesen le lett zárva a fa pólusa. Ebben az össze állításban vezetőként ill. önállóan is használható akár másik mechanikán. A prizmasín olalára egy laposlemez lett fölerőssítve.

kereső felfogatása.JPG
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.02.04. 12:21

gabo67 írta:... Több személytől is megkaptam, hogy a fa nem igazán való távcsőtubusnak. ... Mondják, hogy mivel a fa rugalmas, ezért mozog. Ez igaz. ...


Ez valóban így van, de az ebből adódó problémák megfelelő konstrukcióval jelentősen csökkenthetők.

S mivel - a fémekhez, még az aluhoz képest is - rendkívül könnyű anyagról van szó, így a méretek növekedése sem jelent komoly problémát: tehát egy vastagabb rétegelt lemez szinte tudja hozni pl. az alumínium vékonyabb lemezének paramétereit is.

Azt hiszem, kipróbálom.
(Természetesen nem fő teherviselő elemként; a rektatengely helyére én sem tennék seprűnyelet...) 8-)


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Gábor1967
Hozzászólások: 937
Csatlakozott: 2010.05.31. 08:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Gábor1967 » 2015.02.05. 08:40

Egy újabb linket szeretnék megosztani, itt is találunk jó pár tippet a fadoboz elkészítésére:
http://www.wood-wonders.com/Eyepiece.htm

üdv, Gábor
"A kitakarásmentes távcső lényege, hogy ne takard ki az összetartó fénysugár közepét, mert ez a távcsöved lelke" - A. S. Leonard
Avatar
mephi
Hozzászólások: 2468
Csatlakozott: 2009.09.18. 10:06

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mephi » 2015.03.04. 08:29

Most jött el a pillanat, hogy komolyabban ki tudtam próbálni a decemberben beszerzett 6 mm-es University Optics ortho-t. Ennek oka, hogy a 2"-es zenittükörrel nem volt fókusz, ezért be kellett szereznem egy 1,25"-est.

Időpont:
2015.03.03. 20:10-20:50.

Helyszín:
Debrecen belvárosa.

Körülmények:
Nagy fényszennyezés, jó nyugodtság, az átlátszóságot a szmog rontja.

Felszerelés:
- SW 120/600-as akromát (100x nagyítás),
- AZ4 acéllábon,
- 1,25"-es Lacerta dielektrikus zenittükör,
- egyszerű zöld holdszűrő,
- sárga és kék Baader színszűrő.
- összehasonlításként egy 8 mm-es Baader Hyperion 14 mm es közgyűrűvel 6 mm-re módosítva.

Hold (98%-os holdfázis):
Nagyon hasonló kép, az ortho-nak kevésbé remeg a képe.

Jupiter szűrő nélkül:
Jelentős színi hiba mindkét okulárral, csak sejthető sávok.

Jupiter sárga szűrővel:
A színi hiba szinte eltűnik, nagyon hasonló kép mindkét okulárral.

Mizar, Alcor:
Lekerül a színszűrő, jelentéktelen a színi hiba. Mindkét okulár bontja, nincs érezhető különbség.

Sarkcsillag:
Először csak az ortho-val látom a kísérőt, a Hyperionnal csak akkor veszem észre, amikor már tudom, hogy hol keressem.

Orion-köd:
Ami látszik, az kényelmesen belefér mindkét okulárba. A Trapéz csillagai talán pontszerűbbek az ortho-val.

Pleiádok:
Ami látszik, az nagyon hasonló mindkét okulárral. Értelemszerűen a Hyperionba kicsit több fér bele.

Jupiter kék szűrővel:
Gyönyörű! A Hyperion által mutatott látvány is lenyűgöz, de az orthoval szebb a kép, és a fő sávokon kívül is felsejlenek részletek. Sajnos holdárnyék nem volt, és a Nagy Vörös Folt sem volt optimális helyzetben. Ezeket egy másik derült estén vadászom le.

Konklúzió:
A Hyperion egy kiváló okulár, bemutatókon egy ilyennel lehet meggyőzni a laikusokat, hogy érdemes észleléssel foglalkozni.
Az ortho több esetben is egyértelműen jobb volt, és a képe is stabilabb (a Hyperionnál néha enyhe remegést éreztem). Viszont mehetek tisztítani a lencsét, mert háromszor is rányomtam a szemem, amitől még könnyeztem is. Az objektumok is hamarabb kimentek a képből, de ha rászánjuk az időt, akkor a látott kép miatt megéri sűrűn használni.
Kása János ... aki a sört is 3D-ben issza.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.17. 10:52

Nem az én okulárom, de lehet, elkezdek gyűjteni egy ilyenre.

Nem túl rég óta van ilyen a piacon (meg lehet, az USA-ban exporttilalom alatt van),
de ez egy nagy ugrás a vizuális észlelés területén, amire rég óta vártam.


Gyakorlatilag a katonai éjjellátók (foton sokszorozás elven műköző képerősítők)
technológiáját alkalmazza és most már távcsövekhez is kapni, 1,25" és 2" méretben.

http://darkerview.com/wordpress/?tag=eyepiece
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2015.03.17. 12:10

"but the contrast range seem compressed, such that HII regions and similar low contrast details disappeared"

Szerintem emiatt nem terjed el. Ki kéne próbálni, de így látatlanban nem kéne.
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Attila » 2015.03.17. 14:27

Kukac írta:... Gyakorlatilag a katonai éjjellátók (foton sokszorozás elven műköző képerősítők)
technológiáját alkalmazza és most már távcsövekhez is kapni, 1,25" és 2" méretben.


Szerintem az én "minőség-mániámat" messze nem elégítené ki...

De egy próbát megérhetne, ha valahol bele lehetne nézni (mert messziről jött ember azt mond, és azt photoshop-ol, amit akar...).

De az is meggondolandó (mint alternatíva-költség), hogy a várhatóan nem alacsony árából mekkora primer átmérőnövekedést lehetne finanszírozni pl. egy Newton-nál. Lehet, hogy az is hozná ugyanazt az "érzékenység-növekedést".


MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Imre » 2015.03.17. 15:23

Adatlapját hol találni? Az érdekelne, hogy a szemem által láthatatlan infra, és ultra fényre hogyan viselkedik, mert én elsősorban ott látnám hasznát, ha ezzel az okulárral megfigyelhető lenne az, amit nem látunk, mert kívül esik a szemünk tátható tartományán. A semminél nagyságrenddel többet látnék pl. a Vénusz felszínéből. Üdv. Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.17. 22:26

Imre írta:Adatlapját hol találni?


Itt:

http://www.ceoptics.com/ccd/ccd_tech_report.html
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2015.03.17. 22:29

Vizi Péter írta:"but the contrast range seem compressed, such that HII regions and similar low contrast details disappeared"

Szerintem emiatt nem terjed el. Ki kéne próbálni, de így látatlanban nem kéne.



Igen, írja is több helyen, hoyg nem minden mély-ég objektumnál jön ki az előnye. Viszont ködöknél, nebuláknál valame elképesztően erős képjavulás van, főleg azért, mert IR tartományba is "belelát" a rendszer, és
látható tartományba konvertálja azt is, amit a szemünk nem lát.

Neked meg azt az oldalt ajánlom:

http://www.ceoptics.com/index.html
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”