Mutasd az okulárjaidat!

mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.08.23. 20:15

Ertem. Levente tanacsanak megfeleloen en is egy maximum 10mm-est valasztanek, azzal a nagyitas kb 90x lehet (tipp), szepen latszik mar a Jupiter korongja, a Szaturnusz gyuruje, hat meg a Hold. Utana meg meglatod, merre tovabb.

--mpt
czejczej
Hozzászólások: 54
Csatlakozott: 2009.09.16. 20:12

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: czejczej » 2010.09.25. 16:14

Egy kicsit megszaporodott az a kiegészítők mennyisége az elmúlt hetekben :) Az eddigiek mellé társult egy sárgászöld szűrő, egy Hold szűrő, egy Castell UHC szűrő és egy jusztír okulár :) így most így néz ki az egyre szaporodó kiegészítők:
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Atis
Hozzászólások: 333
Csatlakozott: 2010.06.18. 21:03

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Atis » 2010.11.14. 13:55

Gratula a szép repertoárhoz! ;)

Lenne 2 kérdésem: miért "érzem" úgy, hogy a műszerem a 10mm-es Barium okulárral gyengébb képet ad? A 25-nek és a 7,5 vagy 6,5-nek is szép a képalkotása, de valamiért a 10-es nem az igazi. Nincs benne elmozdulva semmi és tiszta is.

Másik: A barlow 2x jelentősen ront a kép minőségén, színez és homályos is. Egy ideje már nem is használom. Mi lehet a gond?
Inkább segíts minthogy kötözködj.
ge.nom
Hozzászólások: 311
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:54

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: ge.nom » 2010.11.14. 15:02

Bemutatom az új okulárkészletemet!

8 mm-es Planetary - 10 és 20 mm-es Scopium SWA - 40 mm-es Omni Plössl

Okulárjaim.JPG

A kis család még egy Planetary és egy Hyperion okilval fog bővülni.
Lesz még 1-2 szűrő, meg néhány egyéb kiegészítő is. Csak idő kérdése!
Nincs meg a kellő jogosultságod a hozzászóláshoz csatolt állományok megtekintéséhez.
Avatar
Vizi Péter
Hozzászólások: 2652
Csatlakozott: 2009.10.12. 17:59

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Vizi Péter » 2010.11.14. 16:16

Atis írta:Gratula a szép repertoárhoz! ;)

Lenne 2 kérdésem: miért "érzem" úgy, hogy a műszerem a 10mm-es Barium okulárral gyengébb képet ad? A 25-nek és a 7,5 vagy 6,5-nek is szép a képalkotása, de valamiért a 10-es nem az igazi. Nincs benne elmozdulva semmi és tiszta is.

Másik: A barlow 2x jelentősen ront a kép minőségén, színez és homályos is. Egy ideje már nem is használom. Mi lehet a gond?

Milyen távcsöved van és milyen a többi okulárod (típus)?
Sidius

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.14. 17:15

Szia Atis!

Az adatlap szerint 130/900-as SW-ed van. Úgy mondják, azok elég jó távcsövek. (Én is láttam egy ilyet, az biztosan jó volt.)
Ha nagyobb nagyítást adó típusokkal jó a kép, akkor az okulárhiba valószínű. Ez azonban nem feltétlenül rossz okulárt jelent. Sokszor bebizonyosodott már, hogy egy adott okulár nem mindegyik távcsővel működik maradéktalanul együtt, habár külön -külön mindkettő remek optika.
Egyes esetekben a Barlownál is előfordul hasonló, de a homályos kép és a színhiba elég riasztó "tünetek". Azt nem tudom milyen a Barlow, de érdemes megnézni, hogy a lencsefelülete elég nagy-e a sugárkúp befogadására (általában elég), vagy esetleg belevág abba. Ezenkívül a lencse tubusának árnyékolását is érdemes ellenőrizni.
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2010.11.16. 10:59

Sidius írta:Egyes esetekben a Barlownál is előfordul hasonló, de a homályos kép és a színhiba elég riasztó "tünetek". Azt nem tudom milyen a Barlow, de érdemes megnézni, hogy a lencsefelülete elég nagy-e a sugárkúp befogadására (általában elég), vagy esetleg belevág abba. Ezenkívül a lencse tubusának árnyékolását is érdemes ellenőrizni.


Hát a vignettálás biztosan nem fog színhibát okozni, viszont a barlow meg a gyenge okulár esetében is előfordulhat, hogy a lencse (vagy okulárnál az egyik lencse) fordítva van a helyére téve. Így látszólag semmi nem mozog, lötyög, csámpa - csak épp nem működik.

A barlow 2x-ezőmmel jártam egyszer így, hogy kiszedés után úgy emlékeztem, hogy "úgy" kell visszatenni. Hát nem, megfordítás után lett jó.
Sidius

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.16. 15:57

Kedves András!

Köszönettel vettem a kiigazítást, de mégsem adhatok feltétlenül igazat. Tudok mutatni olyan Barlowot, amelyik egész jónak mondható, mindaddig, míg a belépő sugárkúp nem közelíti meg mondjuk a lencse átmérőjének kétharmadát. A Barlow túl hosszú nyújtástól, ill. a részben hibás kiviteltől is színezhet, (a megfordított lencse lehetőségéről nem is beszélve). Valóban, a vignettálás általában nem okoz színhibát, de szórt fényt juttathat a fényútba, főleg fényrekeszek hiányában. Ez azután csuda dolgokat is művelhet a képpel, pl. hogy a tulajdonos azon töpreng, kukába dobja az optikát. Mielőtt ezt tenné, én azt mondom, előbb érdemes alaposan megnézni.
(A Newtonok különben sokszor pont a csak részben (középen) tökéletesen sík és alulméretezett segédtükrök peremközeli hibái miatt teljesítenek gyengén, -de ezt nálam sokkal "optikusabb" emberek is leírták már.)
András
Hozzászólások: 485
Csatlakozott: 2009.09.07. 20:27

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: András » 2010.11.16. 19:29

Sidius írta:Kedves András! Köszönettel vettem a kiigazítást, de mégsem adhatok feltétlenül igazat. T


Aztán a végén mégis teljesen igazat adtál, úgyhogy jól is van ez így: )
Sidius

Re: Mutasd az okulárjaidat!

Hozzászólás Szerző: Sidius » 2010.11.16. 21:55

Nos, leírni még csak leírtam föntebb, lerajzolni sajnos nem tudom!
Válasz küldése

Vissza: “Okulárok, barlow-k, szűrők”