Elméleti csillagászat kezdőknek

HiL
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2021.11.19. 12:01

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HiL » 2022.12.14. 13:59

Sziasztok!

A Michelson–Morley-kísérlet az észlelő elmozdulásának sebességét kívánta megmérni a feltételezett éterhez képest, de az eredménye nem az észlelőhöz viszonyított fénysebesség állandóságának, hanem az éter hiányának bizonyítása. Az észlelt fénysebesség állandóságának megkérdőjelezésével még nem dől össze a speciális relativitáselmélet, de lehetőség van arra, hogy a klasszikus mechanika ismét szóhoz jusson.
Relativitáselmélet szócikk, Speciális relativitáselmélet fejezet:
(A speciális relativitáselmélet) „Megoldja a klasszikus mechanika és a Maxwell-elmélet közötti ellentmondást is: az első szerint a fénnyel szemben haladva nagyobbnak kell mérnem a sebességét, a második szerint ugyanakkora minden rendszerben…”
Mondattanilag, a ”második” a Maxwell-elméletet jelöli ebben az idézetben. Sajnos, Maxwell-elméletet szócikk nem létezik sem a magyar, sem az angol nyelvű wikipedi-án. A Speciális relativitáselmélet szócikkben talált bővebb közlés nem ugyanazt a tartalmat fedi, mint az előbbi idézet.
Speciális relativitáselmélet szócikk, Maxwell-elmélet fejezet:
„Ezek az egyenletek az ún. éter fogalmán alapultak, melyben a fény sebessége nem változik, ha a forrás mozog hozzá képest, ez összhangban van a mechanikai hullámokkal. Ezzel ellentétben, ha a megfigyelő mozog az éterhez képest, akkor a fény sebességének változnia kell a számára.”
(Ez a tartalom nagyon jól illeszkedik klasszikus mechanika rendszerébe. Az, hogy az egyenletek éter fogalmán alapultak, nem kizáró körülmény. Csupán azt a megszorítást kell érvényesíteni, hogy az éter vonatkoztatási rendszere essen egybe a fényforráséval. Az éternél feltételezett többi esetet törölni lehet.)
A fejezet végét már korábban idéztem. Itt a Michelson–Morley-kísérlet alapján a megfigyelő rendszerében hibásan állandónak tekintett fénysebesség okozza az ellentmondást. Amely ellentmondás megszűnik a kísérlet másik értelmezése esetén. Szerintem erre a látszólagos ellentmondásra utaltak az első idézetben, amikor azt állították, hogy fénysebesség ugyanakkora minden rendszerben.
A radiális sebesség igenis csökkentheti, vagy növelheti az észlelt fénysebességet, és ez összefér a Maxwell-egyenletekkel. Ezt csupán a formális logika alapján állítom, de ha nagyon muszáj, átrágom magam a Maxwell-egyenleteken.

Üdvözlettel:

HiL
HiL
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2021.11.19. 12:01

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HiL » 2022.12.23. 15:45

Sziasztok!

Hiába maradt meg (az általam elképzelt kontextusban) az elvi lehetőség az érzékelt fény „c”-től különböző voltára, ez semmi szín alatt nem zavarhatja össze a távoli galaxisok képét. Az eszmefuttatást le is lehet zárni. A galaxisból érkező – különböző mértékben és irányban eltolódott – fényjelek egymás mellett haladnak, akár egy autópálya sávjaiban az autók. Nincs torlódás, ütközés, interferencia. A kép folyamatos. A galaktikus keringés során minden sávban újabb és újabb csillagok lépnek a korábbiak helyére. Más lenne a helyzet, ha egy félnapos keringési periódusú kettőscsillag-rendszerről lenne szó.
Még nem mondtam el, hogy miért problémás a spektrumeltolódást „c”-től különböző fénysebességgel magyarázni?
Nem tudok olyan bizonyító kísérletről, amely a különböző rezgésszámú fény sebességét hasonlította volna össze, de elhiszem, ha mondják, hogy a mi rendszerünkben a fénysebesség frekvenciától függetlenül, minden kétséget kizáróan, „c”. Mondjuk, hogy egy zöld fénysugár elindul a galaxis egyik csillagából. Mire elérkezik hozzánk vörös, vagy kék lesz. Az energiája azonos lesz a nálunk képződött vörös, vagy kék fényével. Ez feloldhatatlan ellentmondásra vezet. Különböző sebesség esetén csak akkor lehet azonos az energia, ha a fotonok tömege különböző lenne. Márpedig a fotonnak nincs is tömege, csak lendülete. Hogyan lehet különböző az energia, ha a fénysebesség állandó, tömeg pedig nincs? Tudom, mert olvastam, hogy a frekvenciától függ! Nem értem, hogy mi az idő reciprokának a hatásmechanizmusa és a logikája, amivel eléri az energiaszint megváltozását? A modern fizika számomra felfoghatatlan. Nem véletlenül voltam hármas!

Üdvözlet:

HiL
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2023.11.10. 11:17

Kedves "Hil" !
Válasz a problémára amit tárgyalsz és magyarázat minden fénnyel kapcsolatos kérdésre.
A fény nem hullám! Nincs szüksége másik anyagra a terjedéshez! Anyag. Neve foton. A fénynek kibocsájtási sűrűsége van. Ez adja a frekvenciáját. Ééés..kibocsájtási sebessége is van! Ez a fény...
Két szereplős viszonyrendszerben, jellegéből adódóan, a viszonyítás mindig egy, mindkét rendszeren áthaladó egyenesen történik! Nem minden összehasonlításban van ennek jelentősége, de az egymáshoz viszonyított sebesség különbség észlelésében fontos! Hogy értsed mit is jelent...kétszereplős viszonyrendszerben, mindig szemben állsz a másikkal, vagy mögötte, ez meghatározás kérdése. Mivel ez így van, az egymáshoz viszonyított sebesség különbség észlelése korlátozott!! Ha, szemben állsz a másikkal, csak úgy tudod észlelni a távolodását, közeledését, ha nagyobbnak, vagy kisebbnek látod, amiből levonod a következtetést. Éés..a fotonnál...hogyan?
Ezért nagy segítség Herr Doppler.
Azt tudod mi az igazi oka, hogy Herr Doppler felfedezte, a róla elnevezett fizikai jelenséget? Mert harmadik szemlélő volt!!! A két szereplős viszonyrendszerben, ha egy autóról, feléd, vagy tőled elfele, labdát dobálnak, akkor te nem vagy képes észlelni a labda által megtett útbeli különbségeket! Ahhoz harmadik szemlélő kell!!! Herr Doppler, az előtte elhaladó vonat zajában bekövetkező hangszín elváltozásra figyelt fel!
Nem igaz az az állítás, amit Einstein tett, mi szerint a fény vonatkoztatási rendszer független állandó! A fény sebessége csak a kétszereplős viszonyrendszerben állandó! Miért? Mert a hang hullámok sebessége sem változik, függetlenül attól, hogy a kibocsájtó távolodik, vagy közeledik. Csak a frekvenciája változik. A fénynél ugyan így.
A fény jellegéből adódóan, csak szemből látható!! Ez nem meghatározás kérdése! Mert hátulról sem látható!! Sem oldalról! Te találkoztál már, fény sebesség mérésénél szereplő, harmadik szemlélővel? (LIGO)
És még amire senki nem gondol....nem a kibocsájtott hullám vagy, foton sebessége változik a viszonyrendszerekben!!!!! Ha nem az út!!! A megtett út!!!
Egy érdekes felvetés....a második leggyakoribb anyag az univerzumban a foton!!! Nyilván nem állhatunk minden terjedő foton útjába, de elképzelni ellehet....nincs egy qantumnyi üres hely az univerzumban, mindenhol fotonok terjednek. Nem a hidrogén az első.
HiL
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2021.11.19. 12:01

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HiL » 2023.11.10. 16:40

Kedves Qadmester!
Nekem tetszene az a valóság, ahol a fény nem hullám, hanem különböző gyakorisággal kibocsátott anyagi részecskék (fotonok) sorozata. Ami valóban lehet a frekvencia értelmezése. Azért kíváncsi lennék, hogy mivel magyarázod a fényinterferenciát?
A kétszereplős viszonyrendszerben nincs harmadik szemlélő. A Doppler-radarral, szemből megállapítható a közeledő vagy távolodó objektum relatív sebessége.
Érdekes a fénysebességgel kapcsolatos okfejtésed, de ezzel kapcsolatban is számos kérdés merül föl. Merészség a hanghullámok analógiájára hivatkozni! A hang közegben tejed. A fénynek nincs szüksége közegre. Vagy mégis létezne az éter?
Azt állítod, hogy nem a foton sebessége változik, HANEM AZ ÚT? Mire gondolsz? Tér-idő rövidülésre? Innentől már egyáltalán nem értem. Fejtsd ki apró lépésekben, hogy követni tudjam a gondolatmenetedet!
Minden jót!
HiL

u.i: Mi lehet az a LIGO?
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2023.11.12. 11:49

Kedves Hill!
" A Doppler-radarral, szemből megállapítható a közeledő vagy távolodó objektum relatív sebessége." Igaz...És a radar hullámok sebességét mivel állapítják meg?
A fény, foton, a radar hullám! Milyen jó lenne, ha a rádió, illetve a fény "hullám" sebességéhez hozzá adódna a mért objektum sebessége és kész. Nem ez történik...!
Képzeld el, hogy a fény a radar. Egyébként van ilyen. Amikor tőled indul ki a radar hullám, nem feltételezed azt, hogy az objektum változtatta meg a hullám sűrűséget. Hiszen tőled indul, adott sűrűséggel...azonban ez történik! Az objektum változtatja meg a hullám sűrűséget. A mozgásával! Akkor is ez történik, ha az objektum a kibocsájtó! Mozgása, frekvencia változást eredményez. Hozzád viszonyítva...távolság különbség...a megtett út változik. Vedd figyelembe azt is, hogy az állapot változás impulzusa fény sebesség!! Ez alatt azt értem, a radar hullámok vissza verődése, kibocsájtása, állapot változása, fény sebességgel történik. A naprendszerben szétnézve, az egymáshoz képest mozgó objektumok sebessége elhanyagolható a fény sebességhez viszonyítva. Mint ha állnának...kis túlzással. Ezért a feléd közeledő objektum sebességét ábrázolhatom álló objektumokkal, kitöltve a közöted és a feléd közeledő objektum között lévő teret, a doppler hullám sűrűségének megfelelően. A homo faj képviselője, 4 db álló képet látva, másodpercenként a mozgásról, már folyamatosnak érzékeli azt. A fény egy másodperc alatt 300 000 km-t tesz meg. Hány foton töltené ki ezt a távolságot....? Ennyi álló objektummal lehet érzékeltetni a mozgást, a doppler hullámok visszaverődése és kibocsájtásához viszonyítva. Két "álló" objektum között, a térbeli eltérés mennyi lenne.....szerinted? Ez az egyik oka annak, hogy nem adódik az objektum sebessége hozzá a doppler hullámokhoz, érzékelhető mértékben. A hang hullám sebessége véges! Elhagyni lehet, de hozzá adni nem. A fény véges sebességének oka van, ugyan úgy, mint a hang hullám sebességének. A fényt elhagyni nem lehet.
Egyenes vonalú, egyenletes mozgás, természet ellenes! Ok nélkül soha nem jön létre!
A hullám az epicentrumtól elfele egyenesen terjed! A foton anyag, az nem egyenesen terjed, oldal irányú mozgást is végez. Okkal. Interferencia...
A LIGO a gravitációs hullámok mérésére létrehozott szerkezet. A fény, adott pontba való érkezésének a különbségét méri. Útbeli eltérés.
Egy érdekesség...azt "mondják", az atom mag körül keringő elektron nem mindig látható. Fotonokat bocsájt ki...néha. Azt senki nem tudja, hogy a homo nem látja az anyagot!!! Nekünk az anyag láthatatlan! Csak! Kizárólag a fotont látja a homo! Amennyiben nem az érzékelőbe, nem a retinahártyánkra érkezik a foton, nem lát a homo!!!
Egyértelműsítem. Az állóképes ábrázolással azt akartam érzékeltetni, hogy a változás impulzusa olyan gyors, fénysebesség, hozzá képest mint ha, állna a feléd közeledő, távolodó objektum. Álló objektum nem befolyásolja, a róla visszaverődő, kibocsájtott fény sebességét. A frekvenciát azt igen. A hozzád viszonyított távolságával.
A LIGO harmadik szemlélőként érzékeli a különbséget. A fény által megtett út, változását.
HiL
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2021.11.19. 12:01

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HiL » 2023.11.12. 21:36

Szia, Qadmester!
Mindenkinek lehet jó elképzelése. Igyekszem minden gondolatot felfogni, de olyan érzésem van, mintha Google-fordítón keresztül írnál nekem. Lehet, hogy Te meg az én megfogalmazásom tartod körülményesnek vagy nehézkesnek. A legjobb szándékkal próbáljuk megérteni a másikat! Azt hiszem sikerült az üzeneted lényegét felfognom. Eddig még nem gondolkodtam a radarhullámok visszaverődésének mikéntjén. Úgy tűnik, igazad lehet. A jel ugyanúgy fénysebességgel érkezik vissza, csak nagyobb sűrűséggel. (közeledés esetén)
Az interferenciával kapcsolatban ezt írtad:
„A foton anyag, az nem egyenesen terjed, oldal irányú mozgást is végez. Okkal. Interferencia…”
Ha a foton anyag, és nem hullám – mi az oka az interferenciának, és miben nyilvánul meg?
Üdvözöl,
HiL
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2023.11.12. 22:45

Üdv! Kedves Hil!
Nagyon örömteli számomra, az a szándékod, hogy szeretnél engem és egyébként mindenkit megérteni! Én is így érzek! Szeretnék mindenkit megérteni! Ha nem értek valakit, hogy tudnám eldönteni, helyes amit közöl, vagy tévedés?! Egyébként megfogtál, mert nem igazán értem, miért okoz gondot a fény anyagi mivolta, interferencia vonatkozásában?! Megírnád, hogy szerinted mi az interferencia és hogy okoz gondot, ha a fény anyag!?
Számomra a hullám a következőt jelenti. Epicentrumból kiinduló, teret kitöltő anyag állapot változása, 360 fokban terjedve. A fény nem ilyen! Számtalan bizonyíték arra, hogy anyag. Legfontosabb bizonyíték, a fényt alkotó elem, a foton. Ennek megfelelően gondolok rá és gondolkodom róla! Az elektromosság, elektromágnesesség hat rá, szerintem ez is azt támasztja alá, hogy anyag. De! elég az érvelésből! Egyetlen gondolatom sem elfogadás köteles!!!!!!!!!! Kérlek ne is gondolj így az írományomra! Használd te is az eszed úgy ahogy azt te akarod. Elvagyok képedve azon, hogy fizikusok, kutató fizikusok sem döntötték még el, hullám, vagy anyag a fény!!? Miért?
A szokásos kérdésem...Az úgynevezett vákuumban, mi az amiben terjednek a rádió hullámok????
HiL
Hozzászólások: 88
Csatlakozott: 2021.11.19. 12:01

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: HiL » 2023.11.13. 17:14

Szia, Qadmester!
Én magam is sötétben tapogatózom. A hullámokkal kapcsolatban inkább „nervin”-t kellene kérdezned. Ő, (a modern fizikával összhangban) azt vallja, hogy minden - még az anyag is - hullám.
A bennem kialakult összkép ismeretében nem sokkal jutsz előbbre. Az interferencia az a jelenség, ami két (vagy több) hullám találkozásnál lép föl. Azonos fázisban összeadódnak, ellentétes fázisban kioltják egymást. A vízfelszínnél, a hangnál magának az anyagnak van rezgési fázisa, és tapasztalható mindkettőnél interferencia. A fény már különleges eset. Ha a foton csupán száguldó anyagi részecske lenne, két foton találkozása (ütközése) esetén mi interferálhatna, ha nincs hullám? Márpedig a Young-féle kettős rés kísérletnél a fény esetében is tapasztaltak interferenciát. Innen a következtetés, hogy a fény is hullám. Mindezt elfogadom, de meggyőződés nélkül mondom. Mindez akkor válna meggyőződésemmé, ha egy számítógépes modell számított értékei megegyeznének a kettős rés kísérletnél tapasztalt értékekkel. Ha az elmélet visszaigazolná a gyakorlatot.
A többinek magad is utána tudsz nézni. A foton hogyan lehetne anyag, hiszen nincs nyugalmi tömege? Hogy is ne lenne tömege, hiszen a gravitációs térben elhajlik. Tehát mégis anyag? Dehogyis, az elhajlás a téridő görbülete! Ez itt már a feltételezések ingoványos területe. Itt nincs keresnivalóm. A magam részéről azzal értek egyet, hogy az anyagnak kettős természete van.
A modern fizika szerint, a fény energiája csakis a rezgésszámától függ. Attól, hogy egy másodpercnyi időközben hány pörgő energiacsomag van. Ha az anyagi fotonjaidat energiacsomagokra cserélnéd, a saját elképzelésed pontosan megegyezne azzal, amit a modern fizika képviselői vallanak. Mindezt csupán az olvasottakból bennem kialakult összkép alapján mondom. Én magam, még nem tudom, hogy mi is a fény.
A vákuumban terjedő rádióhullámokról: az a megalapozatlan véleményem, hogy nincs tökéletes vákuum. Az intergalaktikus térben is van némi anyag, töltésmegosztás, térerő. A térerő a töltéstől a távolság négyzetével fordított arányban csökken, de sehol sem nulla. Ennek a térnek a rezgése a rádióhullám. Nem vagyok fizikus, kérdezz meg mást is.
Üdvözöl,
HiL
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2023.11.14. 12:33

Üdv! Kedves Hil!
Válaszolni fogok....most kevés az időm. Az interferenciáról a Wikipédián tájékozódtam, ott nincs semmi ami ellentmondana a fény anyagi mivoltának. A válaszom talán hosszú lesz, kérlek olvasd el majd többször! Az eddigi írásaimat is többszöri olvasásra ajánlom...
Később...
qadmester
Hozzászólások: 18
Csatlakozott: 2023.11.09. 12:51

Re: Elméleti csillagászat kezdőknek

Hozzászólás Szerző: qadmester » 2023.11.15. 02:30

Üdv!
Minden írásom, úgy értendő, hogy szerintem! Nem akarom mindenhol, mindenhova kiírni. Értsd úgy minden írásomat!

Anyag térbeli állapotváltozása, képi jellege szerint, az állapotváltozás, geometriai formájának a neve! A HULLÁM. Főnév. A hullám fikció, fogalom. Anyag nélkül nincs, nem létezik! Jelenlegi tudásom szerint, minden hullám anyag!! A fény nem hullám! Közérthetően.... nem hullámzik! A fénynek frekvenciája van! A hullámnak is van frekvenciája, de a frekvencia, az nem az övé! Nem csak a hullámnak van frekvenciája!!! Nem a hullámzás nevű állapotváltozás, kizárólagos következménye, jellemzője a frekvencia!!!
Interferencia.
Térbeli egyenesen, ezen vizsgált, adott szakaszon, megjelenő anyag, közöttük lévő távolság és megjelenési sűrűség, ez a frekvencia! Rajzolj magad elé egy hullámot. Ezen, térbeli kiterjedésével párhuzamosan bárhol, húzz egy egyenest. Ahol metszi a hullámot, ott jelenik meg, a vizsgált szakaszon az anyag. A metszés pontok és a köztük lévő távolság, képezik a frekvenciáját a vizsgált szakasznak. Ahol nem metszi, ott nincs anyag. Könnyű elképzelni, így két d-ben. Térben....képzeld el, hogy vízzel töltött medence alján kiabálsz. Így a képzeletbeli egyenesen nem anyag és hiánya adja majd a hullám frekvenciáját ha nem, az anyag sűrűség maximum és anyag sűrűség minimum adja a frekvenciát! Nyilván, hiszen mindenhol anyag van. A dobhártyádra, a maximum fejt ki nagyobb nyomást, a minimum kisebb nyomást és ennek ismétlődése rezegteti azt meg. Hanghullám. A hullámok esetében egyértelmű az interferencia oka, két hullám, erősítheti, gyengítheti, kiolthatja egymást. A fény erősítheti, gyengítheti, de ki nem olthatja egymást!! Két vagy több fény interferenciája, soha nem két vagy több foton interferenciája!! Egy fény, nem egyenlő, egy foton!!! A fény mindig milliárdnyi foton terjedése. Az interferencia egyszerűsítve, frekvencia változás. Egy kis kitérő....A szilárd test, a fizikában nem ugyan azt jelenti, mint technika órán! Minden anyag átjárható! Mit gondolsz, miért színes a világ? A színek micsodák? Adott hullámhosszúságú fény verődik vissza. Mondják...tévesen!!!!!!!!! Tudom, hogy a hullámhossz egyenes következménye a frekvencia. De! Ahogy már írtam, a frekvencia nem a hullám tulajdonsága kizárólag!!!! Ezért helyes megfogalmazásban, adott frekvenciájú fény verődik vissza!!! Ez adja világunk színeit. A többi frekvencia elnyelődik! Két fény interferenciájánál, frekvencia változáskor, keletkezik olyan frekvencia ami elnyelődik. Ezért látszik olyannak, mintha kioltódna a fény, de ez nem lehetséges. Belegondoltál már...? A fehér fényben, milyen módon van jelen az összes szín? A fény frekvenciája, fotonok kibocsájtási sűrűsége, a minimumtól, a maximumig, infravöröstől, az ultraibolyáig terjed. A fény színe...pedig a kibocsájtási energiájától függ. Az az, a minimumtól a maximumig, periodus, ismétlődésének a sűrűsége, periodus sűrűség függvénye, a fény színe. Ezért léthatunk, vöröstörpét és óriási kék csillagot. Gondoljunk arra is, hogy hőkamerával az épületben lévők számát is megtudják mondani. Mert a foton, adott frekvenciájú foton, átmegy az anyagon!
A végére a szokásos felvetés....A hanghullámok a légkör anyagában terjednek. Azt gondolom ez vitathatatlan. Bizonyíték erre, hogy ahol nincs a földihez hasonló légkör, ott nem terjed. A rádió hullámok nem a légkör anyagában terjednek. Bizonyíték...ott is terjed ahol nincs légkör. Én azt állítom, hogy minden hullám, anyag, annak állapot változása! Ezért azt is állítom, hogy ott, ahol, a jelenkor fizikusai szerint, a semmi van, néhány anyag molekulával fűszerezve, az ott jelenlévő anyag, az van itt a földi atmoszférában is. Megbújva a látható anyag köd mögött. Képletesen. Sőt, bennünk és a földben, magában is! A semmi nem hullámzik!
Szerintem....
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”