Az élet lehetőségei más bolygókon?

Avatar
jat
Hozzászólások: 120
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:55

Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: jat » 2014.01.11. 09:44

Itt lehet arról beszélgetni, hogy kialakulhatott-e élet más bolygókon, esetleg a Naprendszeren kívül.
Jat
Banzai
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2011.12.04. 17:06

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: Banzai » 2014.01.11. 09:59

Szerintem senki ne írjon ide tüntetőleg, amíg meg nem nyitják újra a másik topikot... Miért kell egy témának 2 top?
Sárki
Hozzászólások: 37
Csatlakozott: 2011.12.10. 17:09

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: Sárki » 2014.01.11. 13:09

Egy mintánk van, a földi. Ha annak a fejlődéstörténetét nem tárgyalhatjuk akkor nincs értelme az asztrobiológiáról értekezni, mert egyedül a földi fejlődéstörténetből tudunk jelenleg következtetéseket levonni a más égitesteken esetlegesen végbemenő fejlődéstörténetre vonatkozóan.
p137
Hozzászólások: 28
Csatlakozott: 2013.12.09. 10:02

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: p137 » 2014.01.15. 08:40

jat írta:Itt lehet arról beszélgetni, hogy kialakulhatott-e élet más bolygókon, esetleg a Naprendszeren kívül.



Tehát azzal, hogy a hogyan alakult ki az élet tip kérdést inkább áttalicskázod egy másik bolygóra , ezzel máris csillagászatibb jellegű lesz a topic , elveszíti biokémiai jellegét . Hát nem tudom szerintem a Föld is csillagászati fizikai objektum , hogy fizikai folyamatok egy bizonyos stádiumában miért lehet már élő rendszerről beszélni , ez fizikai kérdés tehát a biológiai tip válaszok kezdőpontja fizika ... A legkezdetlegesebb lények megjelenése fizikai folyamatok eredménye ( már ha magától alakult ki az élet, ha valakik idehozták, vagy teremtett az is egy lehetőség ) szóval biológiai alapról az élet keletkezését nem lehet levezetni .
kissgabor
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.01.17. 19:34

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: kissgabor » 2014.01.17. 19:38

Sziasztok!

Még elég kezdő vagyok a témában. Lehet, hogy volt már róla korábban szó.
Van arra valamilyen bizonyíték, hogy volt már élet a Marson? Erről különböző híreket lehet hallani.

Gábor
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2014.01.21. 09:47

Kedves Gábor!
Mivel eddig minden neked adott választ töröltek, kénytelen vagyok tömören és lényegre törően írni: NINCS.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.01.21. 11:19

kisgabor kérdezi:

"Még elég kezdő vagyok a témában. Lehet, hogy volt már róla korábban szó.
Van arra valamilyen bizonyíték, hogy volt már élet a Marson? Erről különböző híreket lehet hallani."

Az előző válasz megadja a lényeget. Semmi félé konkrét adatot nem mutattak ki eddig, amely valóban élet-nyomokat mutatott volna ki. Ezzel kapcsolatban megjelent sajtó közlemények többnyire félreértésen, vagy éppen túlzásokon, egyoldalú értékelésen alapultak: egyes adatok arra utalnak, hogy megvoltak a körülmények, de eddig nem találtak olyan nyomokat, amelyek valóban arra utaltak volna, hogy az adott körülmények közt az élet meg is jelent.
Egy másik nagy port felvert híradás szerint (vagy két évtizede) egy, az Antarktiszon begyűjtött meteoritban, amely talán a Marsból származott, egyszerű szervezetek nyomaira bukkantak. A lelet körül eléggé élénk vita támad, végül is arra az eredményre jutottak, hogy az "élet nyomának" tartott alakzatok szervetlen óton keletkeztek. Azóta is nagy csend van a kérdés körül.
De a kutatás még nincsen lezárva! Csak éppen pillanatnyilag semmilyen bizonyító erejű adat sincsen! - BQ.
Banzai
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2011.12.04. 17:06

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: Banzai » 2014.01.21. 12:10

astrohist írta:végül is arra az eredményre jutottak, hogy az "élet nyomának" tartott alakzatok szervetlen óton keletkeztek


Úgy tudom ezt nem sikerült végérvényesen eldönteniük a kutatóknak. Fogalmazzunk inkább úgy, hogy nagyobb valószínűséggel élettelen folyamatok eredményeként alakultak ki a korábban (nano)baktériumok maradványainak hitt objektumok.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2014.01.21. 12:16

astrohist írta:Egy másik nagy port felvert híradás szerint (vagy két évtizede) egy, az Antarktiszon begyűjtött meteoritban, amely talán a Marsból származott, egyszerű szervezetek nyomaira bukkantak.

Fogalmazzunk úgy, hogy szinte biztosan a Marsról származott, néhány másik ritka meteorittal együtt. Sokáig nekem is rejtély volt, mi alapján állítják marsmeteoritnak, de azóta valami ismeretterjesztő anyagban megvilágosítottak. A meteor kőzetösszetétele, és még inkább a gázzárványok vegyi összetétele arra utal, hogy az eredeti forrás egy gázburokkal rendelkező NAGYOBB égitest kell legyen, nem pedig az a maradék-törmelék, ami például a kisbolygóövben visszamaradt. Három ilyen jöhet szóba (Vénusz, Föld, Mars) viszont a becsapódásos anyagkidobódások pályaszámítási statisztikái erősen a Marsra terelik a gyanút. Meg az izotóparányok is erre utalnak.

A meteorban talált "baktériumalakú" dolgok pedig valószínűleg abiotikusan keletkeztek, amúgy is jóval kisebbek voltak egy működőképesnek tekinthető élőlénynél.
kissgabor
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2014.01.17. 19:34

Re: Az élet lehetőségei más bolygókon?

Hozzászólás Szerző: kissgabor » 2014.01.21. 12:21

Rögtön a megérkezése után az egyik Viking-szonda talált életre utaló jelet. Aztán rögtön cáfolták is, hogy élet lett volna, de sehol sem találtam, hogy akkor valójában mi okozhatta a jelzést. Erről hallott valaki valami?

Gábor
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”