A sötét energia kérdőjelei

Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2015.07.18. 22:18

Ha sikerül a dolog, azért majd itt is szeretnénk értesülni, köszönjük. :)
mizar
Hozzászólások: 2669
Csatlakozott: 2010.08.25. 21:25

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: mizar » 2015.07.18. 23:19

smunyo írta:Urak ! Viccesen hangzik, de TUDOM a megoldást ! Ámde a megoldáshoz fűződő jogaimról nem kívánok lemondani. Lehetőség szerint Hivatalosan, és ellenőrzött körülmények között kívánom közzétenni és vitára bocsátani. Szerintem logikus levezetés eredménye a megoldás : NINCS sötét energia - más okozza a gyorsuló tágulást a gravitáció ellenére. Mi lenne a " más " ? Kérek hivatalos megkeresést, és közlöm a levezetést és kísérletet. gl


Üdv!
Ezt nem értem. Ez egy amatőr fórum. Akkor miért jöttél ide?
Itt nyílt színen szoktak elvérezni az elméletükkel a nagy "harcosok"
Ha hivatalosan nem keresnek meg, akkor elnyeli az elméleted a sötét energia?
Szóval, ez egy fórum. Tudod, olyan beszélgetős.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2015.07.19. 10:13

smunyo írta:Urak ! Viccesen hangzik, de TUDOM a megoldást !

Tényleg viccesen hangzik, mivel felvetődik annak a lehetősége, hogy semmit sem értesz a problémához.
Hogy ezt a kételyt eloszlassad, mondjuk írd meg ide, hogy mérések alapján éppen most mennyinek tekintik a sötét energia állapotegyenlet-paraméterének az értékét!

smunyo írta:Lehetőség szerint Hivatalosan, és ellenőrzött körülmények között kívánom közzétenni és vitára bocsátani.

Írd meg egy világos és érthető cikkben (forráshivatkozásokról ne feledkezz el!), és küldd be a Fizikai Szemléhez. Ha tényleg értékes, akkor majd ők is felismerik ezt benne, és megjelentetik. Onnantól az ötlet tulajdonjoga a tiéd, esetleg kell majd egy angol változat a Science vagy Philosophical Transactions of the Royal Society megjelenéshez és a arxiv.org feltöltéshez. (A sorrend fontos, mert az arxiv nem peer-review, oda szinte minden meredek vagy hibás ötlet felkerülhet.) Aztán elkezdheted körbehaknizni a kozmológiai és fizikai konferenciákat előadásaiddal, míg a Nobel bizottság meg nem ítéli a fizikai díjat neked.
EZ a hivatalos út. Nem egy amatőr fórumon a hozzászólás...
lambertp
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.05. 16:57

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: lambertp » 2016.04.25. 20:29

Tisztelt fórumozók!
A feltételezett sötét energia mennyisége, tágulást gyorsító hatása és nagyon egyenletes eloszlása véleményetek szerint nem utalhat-e arra, hogy nem is az univerzumon belül ható ismeretlen faktor, hanem éppen a világegyetemet körülvevő vákuum "széthúzó" hatása? Azért gyorsul a tágulás, mert tulajdonképpen minden irányban a vákuum felé zuhan? Minden a kisebb energia szint elérésére törekszik, hogy végül elérje a stabil egyensúlyi állapotot. Nem az élesztő dagasztja a tésztát, hanem felfordítom a teknőt és a gravitáció nyújtja míg szét nem szakad, persze képletesen. Azért nem találjuk a sötét energiát, mert csak olyan mintha lenne, de a gyorsuló tágulás kiváltó oka máshonnan ered. Ez összhangban lenne azzal, hogy a galaxisokon belül nem okoz lényeges gravitációs hatásokat(egyenlőre), negatív nyomása van, és nem is anyagi természetű.

üdv mindenkinek
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.04.26. 12:19

Az Univerzum jelen tudásunk szerint végtelen. Nincs olyan, hogy "körülötte".

A vákuumnak pedig nincs "széthúzó" hatása. Egy nyomás alatti anyag tud terjedni a kisebb nyomás (akár vákuum) irányában. Az Univerzumban eleve vákuum van. Nincs nyomása. (Vannak persze gáz- és porfelhők benne.)
lambertp
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.05. 16:57

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: lambertp » 2016.04.26. 14:07

Feltételezzük, hogy végtelen az univerzum ezt nem állítja senki. Az ősrobbanástól a térrel együtt tágul az univerzum és vele a mi vákuumunk aminek, ha jól tudom a nullponti energiája sem abszolút nulla. Nem lufiszerű felfújódásra gondoltam amit a nyomások különbsége okoz inkább valamilyen gyorsuló száguldásra a kisebb energiaszint elérése felé. A végtelenség is többféleképpen képzelhető el és azt hiszem ebben még nincs elfogadott álláspont. Tévedek?
Dul
Hozzászólások: 69
Csatlakozott: 2009.10.09. 14:05

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: Dul » 2016.04.26. 14:56

SzZoli írta:Az Univerzum jelen tudásunk szerint végtelen. Nincs olyan, hogy "körülötte".


Vagy: véges, de határtalan. A csillagközi térben sincs teljes vákuum.
Bővebb olvasnivalók:
http://kozmoforum.hu/viewforum.php?f=9& ... 35985f4f98
D.Zsolt
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.04.26. 15:50

Vagy: véges, de határtalan.

Lehetne ezen vitázni, hogy végtelen, vagy véges-e, de nincs értelme. Mai tudásunk szerint végtelen. És a határtalanság miatt nincs körülötte olyan speciális hely, amit az előző hozzászóló vákuumnak nevez. Egyáltalán, ha határtalan, nincs "körülötte".
A csillagközi térben sincs teljes vákuum.

Persze, köbméterenként bóklászik egy-egy proton, és elektron, sőt, néha egy He atommag is.(Sőt, félmillió foton is.)

Azt is írtam, hogy léteznek gázfelhők. Ezek nyomása nyilván nem nulla (bár nagyon kicsi, de elég ahhoz, hogy pl. két galaxis ütközésekor ne menjenek át egymáson, mint a csillagpor és a finom por).

És ne gondoljuk azt, hogy a vákuumnak "szívó hatása van". Semminek sincs szívó hatása. Csak nyomás létezik, ami a kisebb nyomás felé tágul.
A végtelenség is többféleképpen képzelhető el

Igen, matematikailag létezik pl. megszámlálható és meg nem számlálható végtelen, egy végtelen lehet kisebb, mint egy másik.
lambertp
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.05. 16:57

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: lambertp » 2016.04.26. 16:36

Sajnálom, hogy rám akarod kényszeríteni ezt a lufis, nyomáskülönbséges hasonlatot, bár mondtam, hogy egyáltalán nem így gondolom. Semmiképpen sem szeretném filozófiai síkra terelni ezt a dolgot, de ha már úgy értelmezzük, hogy univerzumunk úgymond belerobbant a nemlétezésbe, létrehozván a térrel, idővel és anyaggal a létezést akkor még is valamilyen módon körülvesz minket az a színtiszta vákuum ami maga a nem létezés a dupla nulla a semmi.
Ha már hasonlattal kéne élnem inkább elképzelnék mondjuk egy harmatcseppet a plafonon amit a fizikai erők egyensúlyban tartanak és nem tágulna nem is zsugorodna, de egy harmadik hatás a gravitáció még is arra kényszerít, hogy megnyúlván, alakja esetleg még térfogata is rövid időre megváltozzon. Ha létezne a vízcseppet körülvevő a középponttól kifelé minden irányban gravitációs hatás akkor mi történne a cseppel? Tágulna? És ez nem nyomáskülönbség, inkább ilyen formán képzelem amit kérdeztem.
lambertp
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.05. 16:57

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: lambertp » 2016.04.26. 16:44

Közben rájöttem, hogy hibát követtem el a vízcseppel, mert most majd a gömbhéj gravitációs hatására fog hivatkozni valaki ami a középpontban nulla. De nem is így gondolom. Ez a kérdés tiszta. Nehéz lesz kimásznom ebből :?
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”