A sötét energia kérdőjelei

Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.04.26. 16:48

Nem akartam rád kényszeríteni semmit. De a grav. hasonlatoddal élve is: nincs szívóhatás.
lambertp
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.05. 16:57

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: lambertp » 2016.04.26. 17:15

Elnézést , megpróbálom kifejezni magam egy másik hasonlattal, bár ez is nagyon a földi gravitációhoz ragadt. Egy kúp tetejére helyezek egy labdát. Ezzel látszólag stabil helyzetbe hozom mindaddig míg bármilyen kis hatás miatt spontán sértve a stabil állapotot valamelyik alkotó mentén legurul. De mi lenne akkor, ha nem a szimmetria sérülne hanem spontán szimmetriasértés nélkül az egyformán ható gravitáció, mintegy minden alkotó mentén lassú lefolyásra kényszerítené az anyagot és persze a kúp hegye sosem szúrná át. Az anyag az összetartó erők határáig nyúlhatna a kúp palástja mentén. Én hallottam már arról, hogy feltételezte valaki, hogy a vákuumunk mivel nem abszolút nulla a legkisebb energiája akár ki is billenhetne ebből a látszólag stabil állapotból és kisebb energiájú vákuumba zuhanna.Igaz ott egy vákuum buborék terjedne fénysebességgel elnyelvén a világegyetemet. Persze ez majdnem biztos, hogy nem történhet meg, mert az univerzum nagy energiájú hatásai már kibillentették volna.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.04.26. 17:28

Még mindig nem értem, miféle gravitációról, vonzásról beszélsz. Ez miből adódna?
lambertp
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.05. 16:57

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: lambertp » 2016.04.26. 18:31

Inkább gravitáció jellegű hatás. A sötét energia mint modell arra utal, ha jól értem én, hogy az univerzumot egyenletesen kitöltve többek között gyorsuló tágulásra bírja azt és persze a hiányzó tömeghez is hozzá kell járulnia. Ha S.H. el tudja képzelni azt, hogy univerzumunkat egy szerencsétlen nagy energiájú kísérlet a nemlétbe illetve egy alacsonyabb nullponti energiájú vákuumba taszítja és ez a létezésen a létezőn belül keletkezhet, mint egy buborék aminek a széle, határa c -vel terjedne, akkor akár azt is elképzelhetnénk, hogy ez a szél vagy határ létezik már, az univerzumunk határa és a másik oldalon(nem kívül, mert nem egy gömb) egy kisebb nullponti energiájú vákuum mintegy húzóerővel hat rá. Mint egy zuhanás csak éppen minden irányba.Mert az alacsonyabb energiaszint elérésére törekszik minden. Így minden mindentől távolodna, gyorsulva és a jellege illetve hatásra ugyanaz lenne, mint az univerzumban feltételezett sötét energiáé. Nem biztos, hogy ellentmondana azt áltrelnek, hiszen az univerzum gyakorlatilag majdnem teljesen sík és éppen az a kis különbség szeretne még eltűnni, egyensúlyba kerülni.
lambertp
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.05. 16:57

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: lambertp » 2016.04.27. 09:19

Nem lehetséges-e az, hogy az univerzumunk jelenleg olyan stabil, vagy metastabilis, szuper szimmetrikus pozícióban van, hogy ez az állapot kizárólag a gyorsuló tágulással tartható fenn?
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.04.27. 11:57

Nem ismerek olyan állapotot, ami "kizárólag a gyorsuló tágulással tartható fenn".
lambertp
Hozzászólások: 8
Csatlakozott: 2015.09.05. 16:57

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: lambertp » 2016.04.28. 22:21

Nem mondom, hogy sokkal jobban érzem magam tőle, de kevésbé érzem magam együgyűnek, de találtam itt a fórumon másik témában egy hozzászólást DGY-től,bemásolom. Ez semmiben sem támasztja alá amit a kérdésemben felvetettem, de legalább valami nagyon hasonló jelenséget magyaráz és segít tisztázni a kérdésem lényegét.

"A negatív nyomás viszonylag egyszerű fogalom: szívásnak is nevezhetjük. Pl. az Univerzum inflációs korszakának végén, amikor a korábbi ún. Higgs-vákuumban létrejönnek a jelenlegi vákuum (definíció szerint nulla nyomású) buborékai, és gyorsulva tágulni kezdenek a korábbi vákuumban, ezt a legegyszerűbb termodinamikai fenomenológiával úgy írhatjuk le, mint ha a korábbi vákuumállapotnak negatív nyomása lenne, ezért ehhez képest a nulla nyomású "új" vákuumbuborékok nyomástöbblete növeli meg a buborékot. (Persze fenomenológia helyett pontos mezőelméleti számolással is kijön ugyanez az eredmény.) Hasonló a helyzet, mint a víz forralásakor keletkező buborékok esetében. Nincs benne semmi misztika, semmi titokzatos megértenivaló"

Kb ennyi. Elnézést kérek tőle is, hogy belekeverem.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2016.04.28. 23:41

Javaslom, kérdezd személyesen DGY-t. Most itt elérheted: http://kozmoforum.hu/
szabiku
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.09.16. 20:56

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: szabiku » 2016.12.11. 04:50

http://index.hu/tudomany/2014/03/25/vit ... nyitekait/
http://www.c3.hu/scripta/lettre/lettre31/stwein.htm
https://en.wikipedia.org/wiki/Inflation_(cosmology)
https://en.wikipedia.org/wiki/Dark_energy

Sajnos a Wikin nincs magyar fordítása a kozmológiai infláció elméletének. (Vagy ha van, én nem találtam meg..)
Szorosan kapcsolódik hozzá az úgynevezett "sötét energia" kérdése is.

A negatív nyomás inkább csak egy hasonlatos felfogás a fenti elméletekben.
A negatív nyomás nem illeszthető be a relativitáselméletbe, mint ahogy a negatív energia(sűrűség) sem. Ez kapcsolatos azzal is, hogy a fény (EM hullám) pozitív impulzust "szállít" magával (értem ez alatt azt, hogy az a terjedésének irányába mutatót, vagyis lökő hatásút), azaz lökősugár jellegű. (Ennek ellentettje a vonósugár jelleg lenne.)
A kozmológiai konstans (vagy hasonló jellegű mennyiség), és a kvantumos eredetű úgynevezett "vákuum-energia" energiának értelmezése is problematikus (sőt konkrétan ellentmondásos) a relativitáselméletben. Utóbbit a kvantumelmélet is egyszerűen kiszorítja az energiának való értelmezése alól.

Persze nyilvánvaló, hogy a csillagászati megfigyeléseink alapján próbáljuk elméleteinket a megfigyelések szempontjából logikusnak tűnő következtetések magyarázására megerőszakolni.
Ezen a téren kiváltképpen szükséges lenne már a két nagy elmélet (relativitáselmélet és kvantumelmélet) egyesítése, hogy megszűnjenek a fent említett elméleti problémák, melyeket jelenleg csak egyszerűen szőnyeg alá söpörve átlépünk.
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára szabiku 2016.12.15. 02:22-kor.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A sötét energia kérdőjelei

Hozzászólás Szerző: dgy » 2016.12.11. 21:25

Nem szoktam már idejárni, de most nem tudom megállni, hogy figyelmeztesselek benneteket.

A "szabiku" nevű felhasználót most zártuk ki a kozmoforumról, mérhetetlen ostobaságainak és téves "elméleteinek" agresszív terjesztése, és ezzel kapcsolatos pökhendi viselkedése miatt - nem hallgatott semmiféle kiigazításra, jótanácsra, csak magával volt elfoglalva. Egyszóval tipikus áltudományos troll. Annyi a különbség a többi trollhoz képest, hogy gyakran használ matematikai(nak látszó) szakkifejezéseket, ezért a laikusok esetleg komoly hozzáértőnek nézhetik.

Most úgy látszik, benneteket óhajt boldogítani.

Máris egy otromba nagy marhasággal kezdte:
A negatív nyomás nem illeszthető be a relativitáselméletbe, mint ahogy a negatív energia sem.

Ebből természetesen egy szó sem igaz. Legfeljebb annyi, hogy az ő fejében élő elméletekbe nem illeszthetők be ezek a fogalmak.

Óva intek mindenkit attól, hogy szabiku egyetlen állítását is komolyan vegye!

Felhő- és trollmentes új esztendőt kívánok minden amatőrcsillagásznak!
dgy
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”