A gyorsuló idő

BíróZ
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.12.16. 16:57

A gyorsuló idő

Hozzászólás Szerző: BíróZ » 2012.12.16. 17:40

Kérem, ha ráértek kritizáljátok meg a gyorsuló idő című cikkemet!
Idézet a cikkből:
"Abban az esetben, ha a táguló Univerzumban a gravitációs potenciál nagyléptékben növekszik, akkor kimondhatjuk azt, hogy az idő is gyorsul, tehát a távoli múltban-lassabban jártak az órák, mint napjainkban. Illetve a jövőben is gyorsabban fognak járni, mint napjainkban."
Üdv:
Bíró Zoltán
http://cosmologist.eu/blog/read/24/2012-12-12-A-gyorsulo-ido.php
Pdfben:
http://cosmologist.eu./files/blog/2012/12/a_gyorsulo_ido.pdf
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A gyorsuló idő

Hozzászólás Szerző: dgy » 2012.12.17. 07:18

Abban az esetben, ha a táguló Univerzumban a gravitációs potenciál nagyléptékben növekszik, akkor kimondhatjuk azt, hogy az idő is gyorsul, tehát a távoli múltban-lassabban jártak az órák, mint napjainkban. Illetve a jövőben is gyorsabban fognak járni, mint napjainkban.

Az általános relativitáselméletben a "gravitációs potenciál" fogalma nincs értelmezve, ezért nem használatos.

Ezt a fogalmat csak az einsteini gravitációs elmélet nemrelativisztikus közelítésekor használjuk, amikor a szituációt össze akarjuk hasonlítani a newtoni fizika által leírt helyzettel. Ilyen eset lehet egy magányos, viszonylag kis gravitációs hatású objektum (pl egy közönséges csillag vagy bolygó) körüli téridő, amely a térbeli végtelenben a Minkowski-téridőhöz közelít - hagyományos nyelven a végtelenben a gravitációs potenciál nullához tart. Szükséges feltétel még az is, hogy a (sebességnégyzet dimenziójú) gravitációs potenciál abszolút értéke a fénysebesség négyzetéhez képest nagyon kicsi legyen. Ebben a határesetben az általános relativitáselmélet g_kl metrikus tenzorának g_00 komponense közelítőleg így írható: 1+2Fi/c^2, ahol Fi a newtoni gravitációs potenciál, c pedig a fénysebesség. Minden más esetben a "gravitációs potenciál" fogalmának bevezetése felesleges, értelmetlen, és csak zavart okoz.

Tipikusan ilyen helyzet az egész Univerzum tágulásának leírása. Erre az esetre nem alkalmazható a "gravitációs potenciál" fogalma, mert a fent leírt feltételek nem állnak fenn. De nem is szükséges, ugyanis a tágulás dinamikáját és annak minden aspektusát kiválóan leírja a metrikus tenzor, legcélszerűbben az ún. együttmozgó koordinátarendszer választása esetén. Ebben az esetben a rendszeridő (az ún. "világidő") egybeesik az egyes mozgó (illetve az e koordinátarendszerben nyugvó) objektumok, azaz a galaxisok sajátidejével. A tágulás dinamikáját az Einstein-Fridman-Robertson-Walker-egyenletek írják le, ezek megoldásai a sokat idézett és jól ismert Fridman-görbék (ha a kozmológiai állandó nulla voltát nem tételezzük fel, akkor számos további fajta görbe is adódik, köztük a jelenlegi tapasztalatokhoz illeszkedő "gyorsulva táguló" modell). Az Univerzum tágulása a világidő függvényében, illetve ennek inverze, a lokális idő folyása az Univerzum sűrűségének függvényében tehát jól ismert. leírásához nem szükségesek további feltételezések az Univerzum múltjáról és távoli tájainak fizikai viszonyairól, elég a jól bevált kozmológiai elv. A kb tíz éve befejeződött (napjainkban pedig megnövelt pontossággal megismételt) preciziós Univerzum-felmérés óta e függvények paramétereit (köztük az Univerzum életkorát, a Hubble-állandó jelenlegi és korábbi értékeit stb) kb egy százalék pontossággal ismerjük. A mérési adatok és az elmélet tökéletes összhangban vannak. Semmiféle - a "gravitációs potenciál" feltételezett hatására alapozott korrekcióra, újrakalibrálásra nincs szükség.

A beidézett cikk egész gondolatmenete az általános relativitáselmélet tökéletes félreértésén, a relativisztikus és a klasszikus fogalmak értelmezési tartományának összemosásán alapul. Tudományos értéke nulla.

dgy
BíróZ
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2012.12.16. 16:57

Re: A gyorsuló idő

Hozzászólás Szerző: BíróZ » 2013.01.20. 19:08

T. Dávid Gyula!
Köszönöm véleményét. Gravitációs potenciál nélkül újrafogalmaztam.
Kérem ha van rá ideje, ismételten kritizálja meg, a gyorsuló idő című hipotézist.
Üdv:
Bíró Zoltán
Skirka
Hozzászólások: 16
Csatlakozott: 2012.03.02. 22:39

Re: A gyorsuló idő

Hozzászólás Szerző: Skirka » 2013.05.06. 17:26

Valamiért nekem nem működik a link.
Ezt az üzenetet kapom: "Hoppá! A Google Chrome nem találta meg a cosmologist.eu webhelyet"
Így sajnos nem tudom elolvasni, bár bennem is felmerült ez a lehetőség a gyorsuló idővel kapcsolatban, szívesen olvasnám a gondolatait másnak is.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A gyorsuló idő

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.05.07. 10:00

Skirka írta:Valamiért nekem nem működik a link.
Ezt az üzenetet kapom: "Hoppá! A Google Chrome nem találta meg a cosmologist.eu webhelyet"
Így sajnos nem tudom elolvasni, bár bennem is felmerült ez a lehetőség a gyorsuló idővel kapcsolatban, szívesen olvasnám a gondolatait másnak is.


Nem csak a link, az egész oldal halott. Talán törölték, talán nem fizették az éves díjat.
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: A gyorsuló idő

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2013.05.07. 11:07

Lemaradt a gyorsuló idő mellett. :)
Kutakodo
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2014.03.14. 14:45

Re: A gyorsuló idő

Hozzászólás Szerző: Kutakodo » 2014.03.15. 15:00

Az idő lassul. Az első pillanat végtelen gyorsan telt el, az utolsó végtelenül lassan fog eltelni.
anak1n
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.11.16. 07:49

Re: A gyorsuló idő

Hozzászólás Szerző: anak1n » 2014.11.16. 08:10

Kutakodo írta:Az idő lassul. Az első pillanat végtelen gyorsan telt el, az utolsó végtelenül lassan fog eltelni.


Nem, a sajátidő mindig ugyan olyan ütemben telik.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”