A világegyetem összetétele tömeg, vagy anyagmennyiség%?

pasnaat
Hozzászólások: 119
Csatlakozott: 2009.10.10. 16:31

A világegyetem összetétele tömeg, vagy anyagmennyiség%?

Hozzászólás Szerző: pasnaat » 2012.08.13. 02:15

"A Világegyetem mai összetétele a látható anyagot tekintve kb. 75% hidrogén (H), 24/% hélium (He) és 1% egyéb nehezebb elem". Igen ám. De ez anyagmennyiség%-ban van megadva, vagy tömeg%-ban, mert nagyon nem mindegy, hiszen a hélium atommag tömege körülbelül 4-szerese a hidrogén atommagénak. (Hasonlóan a vízben is kétszer annyi hidrogén van, mint oxigén, ha az anyagmennyiséget nézem, de ha a tömegét, akkor nyolcszor annyi oxigén.) Igazából az érdekel, hogy az ősrobbanásban keletkező hidrogénnek mekkora hányada fuzionált héliummá, mert mivel egy héliummag négy hidrogénmagból keletkezik, ezért -az anyagmennyiséget tekintve- négyszer annyi hidrogén tűnt el, mint amennyi hélium belőle keletkezett, tehát ha anyagmennyiség%-ban van megadva, akkor kb. a kezdeti hidrogénnek nem hogy a negyede, hanem a 4/7-e vagyis több mint a fele fuzionált sajnos héliummá.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A világegyetem összetétele tömeg, vagy anyagmennyiség%?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2012.08.13. 12:26

Általában 3 féle százalékot különböztetnek meg. Tömeg% Térfogat% és Mol%
Mivel a térfogat nagyon relatív, csak fix földi körülményekre van értelme számolni,
ezért az első és az utolsó érdekes a kozmológiában.

A mol% az, amit te anyagmennyiség%-nak írtál. Azaz darabra vontakoztatott mutatószám.

Mint ahogy az előző kommentelő megírta, a tömegre vonatkoztatott % az, amit
tipikusan használnak, és ha nem jelzik külön, hogy ez most más, akkor alapvetően
tömeg%-ról beszélünk.
Szitakötö
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2013.07.22. 09:05

Re: A világegyetem összetétele tömeg, vagy anyagmennyiség%?

Hozzászólás Szerző: Szitakötö » 2013.07.22. 09:38

"A termodinamika első törvénye nagyjából: Az összenergia a világegyetemben vagy annak bármely elszigetelt részében állandó. Továbbá: az energia átalakulhat egyik formából a másikba, de energiát sem létrehozni, sem megsemmisíteni nem lehet. "
Ez a főtétel még mindig igaznak bizonyul?Esetleg valami felülírta?
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A világegyetem összetétele tömeg, vagy anyagmennyiség%?

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2013.07.22. 16:27

A termodinamika főtételei (0-1-2-3) egyik sem fogalmaz ilyen pongyolán.
Nézd meg itt:
http://hu.wikipedia.org/wiki/Termodinamika

Egy másik topicban valaki (Sanyilaci?) kifejtette, hogy az Univerzum nem számít zárt rendszernek és
így nem vonatkozik rá a a tétel, hogy az energia szintje állandó.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A világegyetem összetétele tömeg, vagy anyagmennyiség%?

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.07.22. 17:40

Kukac:
Egy másik topicban valaki kifejtette, hogy az Univerzum nem számít zárt rendszernek és így nem vonatkozik rá a a tétel, hogy az energia szintje állandó.

Olvasd el még egyszer. Nem azt fejtette ki, hogy az Univerzum nem számít zárt rendszernek, hanem hogy nem érvényes rá az időbeli eltolás szimmetriája, amelyből az energia (nem az energiaszint! - ez egész mást jelent) megmaradása következNE.

Mindez nem újdonság, két és fél év múlva ünnepeljük felfedezésének századik évfordulóját.

dgy
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”