Az óriás távcsövek képességei

tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Az óriás távcsövek képességei

Hozzászólás Szerző: tobe » 2012.07.20. 11:23

Megnéztem a videót már majdnem a végén vagyok, de emiatt van egy ötletem, nem is az adaptív optikára, hanem az elhajlási gyűrűkre.

Mi lenne, ha egy főtükrünk elé tennénk egy olyan felületet, ami nagyobb lenne valamivel annál és a főtükör szélein egy fényelnyelő fokozatosan sötétítő réteget párologtatnánk rá, ez nem tudná a fényelhajlási gyűrűket megszüntetni ?

Ez korlátozza a felbontást ugye, erre van valamilyen megoldás vajon ? Vagy gondolkodnak rajta ? Tehát nem az átmérő növelésével, hanem más módszerrel.

Másik. Ha az adaptív optika a torzítást helyre hozza, ez a hullámfront viszont egy adott hullámhossz esetén tökéletes csak elvileg is, pl. kék-piros színösszetevőnél nem ugyanoda esik tehát ha csak keskeny sávot eresztünk át, akkor még élesebb képet kapunk, ugye ?

Érdekes, hogy mennyibe kerül valami is, mert ott viszont egy fizetés köszönőviszonyban sincs egy ittenivel, tehát itt lehet tizedannyiból kijön ... :)
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Az óriás távcsövek képességei

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.08.06. 19:57

tobe írta:Csak ilyen adaptív optikát házilag nem is engednék, mert ahhoz valami engedély kellene a lézer miatt ...


Én azért láttam a polarisban lézerpointert, amivel lehetett a csillagokra mutatni :-)
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”