Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

lászló rokoska
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2012.03.09. 10:12

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: lászló rokoska » 2012.03.27. 10:10

maro írta:Ha annak idején Kulin Gyurka bácsihoz odament volna egy zöldfülű ezzel a kérdéssel akkor elhajtotta volna-e az öreg, hogy "Ez minden könyvben le van írva" vagy azt mondta volna "Gyere kiskomám, számold csak ki". Szerinted? Szerintem ezerszer megtette volna az utóbbit és egyszer sem az előbbit.
Kedves Tamás! Tanúsíthatom, hogy Gyurka bácsi valóban az utóbbit választotta. Akkoriban én kislegényként úgy néztem fel rá mint bálványra. Rendszeresen eljött előadást tartani, mindig kérdezhettünk tőle és mindig mindenkinek barátságosan válaszolt. Még a "legbutább" kérdésekre is.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2012.03.27. 11:45

Kedves Barátaim!
Hát jó messze eljutottunk a Föld forgásától. No, de hát, ha már Kulin Györgyről van szó, meg arról, mit válaszolt volna, hadd folytassam. Megtehetem, mert 25 évig voltam vele, sok időn át napi kapcsolatban, ismeretterjesztőként és magánemberként.
Semmi esetre sem mondta volna, hogy "Ez minden könyvben le van írva", annál kevésbé nem minden könyvben van leírva, sőt a kérdésre adott konkrét válasz így a magyarországi könyvekben nem nagyon található (más kérdés, hogy ki lehet következtetni).
Valószínűleg nem számoltatott volna semmit, hanem ő maga egy használt boriték háulján felskiccelte volna a helyzetet, és légikailag rávezette volna a kérdezőt a válaszra.
Viszont igaznak tartom, hogy sokkal nagyobb türelemmel válaszolt volna, és nem ragozta volna túl a kérdést.
Mindenesetre nem rontott volna rá a kérdezőre olyan indulattal, mint itt egyik-másik írásban látható. BQ.
szolcs
Hozzászólások: 224
Csatlakozott: 2009.09.14. 20:21

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: szolcs » 2013.04.05. 17:12

Gondolkodtam, hogy megosszam-e Veletek ezt a videót - lehet sokan látták már, talán fel is tették ide -, és ha megosztom, akkor melyik topikba tegyem. Nézegetve a régi témákat, ezt találtam alkalmatosnak. (Semmi fekete lyuk, semmi csillagász humor,...).

Lássuk - kiváltképpen az első videónak vannak csillagászati vonatkozásai -I:-):((

http://subba.blog.hu/2013/04/04/ev_musora

Üdv: Szolcs

U.i.: A nyitó kérdésre a válasz: 1, azaz egyszer. Nagy blamázs, hogy senki sem jött rá a megfejtésre több, mint egy év alatt. It's shame!
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2013.04.05. 21:11

Mivel ez a két liba már több helyen is felbukkant a maguk ostobaságaival, ma megkérdeztem ugyan ezt a házunkban lakó 10 éves cigány gyerektől. (Nem nagyon töri magát iskolába járással, de néha megkér, hogy engedjem meg a távcsőbe nézni.) Azt válaszolta, hogy "A Föld forog a nap körül és közben forog a tengelye körül is, és 1 évben 12 hónap, ill. vagy 365 nap van". - A keringést és a tengelyforgást egyébként nála tanultabb emberek is összekeverik, ez legyen a legkisebb baj.
Lehet, hogy a két hölgyet valami wlőválogatáson szemelték ki: pl. 100 közül először kiválasztották a 10 legostobábbat, azután a 10-ből valami rabasz kérdéssel a két legnyomottabbat.
De az is lehet, hogy előre betanították a hülye válaszokat, és valami nagyobb jutalmat adtak a legostobábbnak.! - BQ.
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2013.04.07. 11:57

Legyen világosság!
És csak nem lőn...
nagy60
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2014.04.12. 16:57

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: nagy60 » 2014.04.12. 18:02

SzZoli írta:Legyen világosság!
És csak nem lőn...


Sőt, nemrég kellett volna legyen újév. Mert eszetlenség nem a tavaszi napéjegyenlőség dátumával kezdeni az évet. Valójában Március 1. lenne az épeszű kezdet, de úgy, hogy az csillagászati időpontjában a mostani Március 21.-re esne. Így pontosan 4 évszak lenne egy évben, nem pedig 5.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.04.12. 23:59

"Mert eszetlenség nem a tavaszi napéjegyenlőség dátumával kezdeni az évet. Valójában Március 1. lenne az épeszű kezdet, de úgy, hogy az csillagászati időpontjában a mostani Március 21.-re esne. Így pontosan 4 évszak lenne egy évben, nem pedig 5."

Mindenekelőtt tartózkodnék (főleg kellő ismeretek híján) az olyan féle jelzőktől, hogy "esztelenség nem a tavaszi napéjegyenlőség dátumával...." stb. Egyébként hol az ötödik lévszak? Mert bárhogyan számolom,csak négyet tudok összehozni (tavasz, nyár, ősz, tél).
Egyébként voltak olyan naptár rendszerek, amelyekben valóban a tavaszi napéjegyenlőséggel kezdődött az év, és volt olyan is (aminek a nyoma a mai naptár rendszerben felismerhető), amelyben a téli napfordulóval, ill. Karácsonnyakl. De úgy látszik, az emberiség vagy ezer éve meg van elégedve az "esztelen" naptárral.
Lényegében a mai naptár rendszerünk a késő római naptár és a keresztény időszámítás kombinációjából alakult ki. Voltaképpen a késő ókori nyugat-európai népeknek azon a hagyományán alapszik az év kezdete, hogy az évet a "Nap feltámadásával", vagyis azzal az időponttal kezdik, amely a legrövidebb nappalt és a leghosszabb éjszakát követi. Ami eléggé logikus, csak éppen a napok kicsit elcsúsztak. De ma már ez senkit sem zavar.
--- Ajánlott olvasmány: Hahn I.: Naptári rendszerek és az időszámítás. (Több kiadásban is megvan). Goudsmit, S.A. stb. "Az idő". De van még jó egynéhány könyv erről a témáról. BQ.
raro28
Hozzászólások: 70
Csatlakozott: 2012.10.24. 15:16

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: raro28 » 2014.04.13. 00:16

Úgy sejtem arra gondolt, hogy egy évben kettő tél évszakkal is találkozunk. Eggyel az év elején, eggyel pedig a végén. Tehát tél-tavasz-nyár-ősz-tél.
nagy60
Hozzászólások: 21
Csatlakozott: 2014.04.12. 16:57

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: nagy60 » 2014.04.13. 08:43

Valóban meg van elégedve? Nem logikusabb lenne a szökőévnek megfelelő 366. napot az év utolsó napjára, vagyis február 29.-re tenni? És ha netán tudsz latinul, akkor tudhatnád, hogy a dec nem 12 hanem csak 10. Akkor tudhatnád, hogy a szept és a többi számnév sem stimmel. Valóban ilyen bazi összevisszasággal meg van elégedve a világ? Én nem hiszem. Ránk van kényszerítve, mint annyi sok más. Elviseljük, mert el kell viselni. De hogy meg lennénk vele elégedve, azt negálom.

Egyébként nem voltak mindig évszakok. Az Atlantiszról szóló mitológiák arról tudósítanak, hogy Atlantisz az örök tavasz állapotában volt mindig. Eltűnésével jelentek meg az évszakok. Egyesek még azt is tudni vélik, hogy nem természeti katasztrófa volt a kiváltó ok, hanem egy szörnyű háború (Mú szigetén lakókkal), illetve annak következménye. Vagyis mesterséges kataklizma.
PIR
Hozzászólások: 43
Csatlakozott: 2009.10.05. 22:17

Re: Igaz e, hogy a Föld 366-szor fordul meg a tengelye körül 365

Hozzászólás Szerző: PIR » 2014.04.13. 10:39

Szegény atlantisziakkal nagyon ki volt babrálva.. állandó tavaszban leledzettek.. minden örökké virágzott, de sose érett be semmi.. nem csoda, ha kipusztultak :roll:
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”