Csillagászat a mitológiákban

géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.11. 23:32

Kedves Tamás. Nem vagyok csillagász. Meg is nőttem, a kérdéseid, érzelmeid visszaidézik a fiatalságomat.Hányszor lázba hoztak ugyanezek a hírek aztán megúntam az ismétlődésüket holtszezonokkor. Ha majd Te is megnősz, ugyanúgy megmosolygod magadat ahogy én most azt a régi magamat. Egyszer rájövünk nem a gólya hozott. Figyeld meg, Neked is benő majd. De ezek nagyon szép emlékeid lesznek. Mint nekem. Tudod mi a furcsa? Szinte szóról szóra ugyanazok.
Tamás5
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.11.08. 11:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Tamás5 » 2015.11.12. 00:47

Kedves Géza!

Ne a honlapból indulj ki, kérlek, ahonnan az idézet való, csak a szövegrész miatt linkeltem be.

Nem arról van szó, hogy én mesevilágban élek e vagy sem, hanem arról, hogy azon ezoterikus meséket nem gyengeelméjűek találták ki, s jó okkal teszik ezt. Ahhoz viszont, hogy érvelhessek ellenük, legalább ezen alapvető hazugságaikat illik tettenérni - hiszen egy kérdezz-felelekkel kideríthető.

Tehát, én a tisztelt csillagász szakemberektől számítok válaszra. És ahogy fentebb írtam, többet nem kérdezek, csak még hirtelen felmerült ez a két kérdés, ami ugyanabból az ezoterikus szemétből ered, de fontos lenne tudnom, hogy ez a része sem igaz. Vagy ha részben mégis az, akkor miért az...

Üdvözöllek
Tamás
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: géza » 2015.11.12. 08:05

Éppen erről beszélek....
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2015.11.12. 10:21

A csillagászok szerint kell lennie egy égitestnek, amely vonzást gyakorol naprendszerünkre.


Nem egy égitest. A Tejútrendszer egésze, annak tömegközéppontja körül kering minden csillag, a Nap is, a Szíriusz is (sőt még a csillagközi gáz- és porfelhők is). Vannak persze lokális tömegfelhalmozódási helyek, pl. a gömbhalmazok. Itt a csillagok a gh. tömegközéppontja körül keringenek, a gh. pedig csillagostul a Galaxis tömegközéppontja körül.

A kettőscsillagok egymás körül, együttesen viszont megint a Gx közepe körül keringenek. A Nap nem kettőscsillag. Semmi köze a Szíriuszhoz.

És mindez nem mitológia.
Tamás5
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.11.08. 11:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Tamás5 » 2015.11.12. 12:35

Köszönöm a kimerítő, s egyértelmű választ Zoli!

Elnézést az offtopikért, de nem szerettem volna a totál laikus kérdéseimmel máshová is írni, hiszen az első hozzászólásom is itt történt, aminek le is írtam okát, hogy miért ezt a topikot választottam, s ezutóbbi kérdések, ha közvetve is, de kapcsolódtak azokhoz.

Mindenkinek köszönöm a türelmet és a segítséget! És nem mellesleg, nem csak okultam, hanem tanultam is a válaszokból.

Már csak egyetlen kérdésem maradt megválaszolatlan: "Olyan létezik e, hogy "25920 éves nagyciklus?" - amit a naprendszerünk ír le - s a különböző napimádó népek naptárai is megemlítenek(pl maják)?

Üdvözlettel
Tamás
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: mpt » 2015.11.12. 13:54

Az jo, ha tajekozodni szeretnel, es megismerni a csillagaszati erveket, magyarazatokat.

Viszont szerintem teljesen felesleges ezekkel - vagy barmivel - felvertezve "cafolni" probalni az ezoteriat, ugyse fog menni. Mindig lesz valami "erv", ami miatt azt kepviseloknek lesz igazuk, a fejed tetejere is allhatsz.
Szoval ellene kuzdeni nem lehet, de a valodi csillagaszati ismereteket lehet (kell is) terjeszteni, magyarazni annak, akit erdekel.

--mpt
Avatar
szamosv
Hozzászólások: 222
Csatlakozott: 2011.12.01. 17:50

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: szamosv » 2015.11.12. 14:38

Tamás5 írta:
Már csak egyetlen kérdésem maradt megválaszolatlan: "Olyan létezik e, hogy "25920 éves nagyciklus?" - amit a naprendszerünk ír le - s a különböző napimádó népek naptárai is megemlítenek(pl maják)?

Üdvözlettel
Tamás


Kedves Tamás!

A "nagy ciklus" nem más mint a precesszió jelensége. A Föld tengely, itt most részletesen nem kifejtendő okok miatt, egy kört ír le az égi pólus körül. Napjainkban a Polaris (Sarkcsillag) irányában látható az északi égi pólus. 4500 évvel ezelőtt a mai Sárkány (Draco) csillagképben volt az északi pólus. A precessziónak köszönhető, hogy a tavaszpont is (ezoterikusan:Kos pont) vándorol. 4500 évvel ezelőtt a Kos és Halak csillagképek határán volt. Ezért kezdődik a horoszkóp is a Kossal, annak 0-ik fokával. Ami már régen nem tükrözi a valóságot, mert ma a Halak és a Vízöntő határán van. A földtengely 25 920 év alatt tesz meg egy kört. Ezt nevezik "nagyciklusnak", platóni évnek. A precesszió jelenség az ókor óta a ismert a kultúrnépek körében (görögök, maják, sumérek, egyiptomiak, stb). Ennek a jelenségnek semmi hatása nincsen az emberi életre,mint az ezoterikusok, asztrológusok állítják. Ahogyan annak sem, hogy születéskor hogyan álltak a bolygók, a Nap éppen melyik csillagképben tartózkodott. Egyébként az asztrológiában használt zodiákus és az igazi állatöv köszönő viszonyban sincsen egymáshoz. Pl. az asztrológia szerint Kos jegyű az, aki március 20 és április 20 között született, mert a Nap ekkor tartózkodik e jegyben. A valóságban a Nap április 14 és május 7-e között van a Kos csillagképben.

Vitatkozni nem érdemes, mert a hívők a hittel pótolják ki a tudományos ismeretek hiányát. Az ezotéria szeret a csillagászatból átvenni szakkifejezéseket, ezzel is "baromi" tudományosnak feltüntetve magát, amit a félművelt népek be is kajálnak. Ez olyan kb, mint az ősmagyar-sumér eredet, rokonság, vagy a boszniai piramisok és még lehetne a sort folytatni. Egyébként nagyon elszomorít, hogy délelőttönként a különféle jósműsorokba sok pénzért betelefonáló szerencsétlenek, elhiszik, hogy ha bediktálják keresztnevüket és születési idejüket, akkor a következő lottóötös az övék lesz, és a "mágus" segítségével megoldódnak életük problémái, boldogok lesznek. Ma egy Szántai Lajos előadáson többen vannak, mint a Pázmány régészprofesszorának Türk Attilának előadásán, aki tényleg a magyar őstörténetet kutatja. Sajnos ide jutottunk! :shock:

Zsolt
vgabriel
Hozzászólások: 129
Csatlakozott: 2015.01.03. 12:51

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: vgabriel » 2015.11.12. 19:22

szamosv írta:Egyébként az asztrológiában használt zodiákus és az igazi állatöv köszönő viszonyban sincsen egymáshoz. Pl. az asztrológia szerint Kos jegyű az, aki március 20 és április 20 között született, mert a Nap ekkor tartózkodik e jegyben. A valóságban a Nap április 14 és május 7-e között van a Kos csillagképben.


Én pl. Kígyótartó vagyok. Az benne sincs a 12 között... :)
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára vgabriel 2015.12.26. 22:09-kor.
150/750 N ~ 127/1500 MC ~ 80/910 L
20x80 Celestron B ~ 10x50 Scopium B
Engem nem zavar a sötétség, csak legyen világos!
Tamás5
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2015.11.08. 11:59

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: Tamás5 » 2015.11.12. 19:24

Kedves Péter és Zsolt!

Nagyon köszönöm a részletes választ, most már a precesszióról is van némi fogalmam.

Én is tapasztalom, hogy az ezotériában sok a mellébeszélés(erről tudnék beszélni) és az áltudománytalanság - vagyis, a tudományra való frázisos hivatkozás, mögöttes tartalom nélkül. A helyzetet már csak az bonyolítja tovább -Szántai Lajos példájánál maradva-, hogy nem csak az "alternatív" kutatók beszélnek mellé, hanem a "mainstream", a hivatalos kutatók is, tisztelet a kivételnek, akik még nem adták el a lelküket - így nem is csoda, hogy a kiábrándult emberek, keresik az igazságot, s ami a "megoldást" kínálja, az sem stimmel.

Fentebb rosszul fogalmaztam, nem is vitatkozni szeretnék a "tanítókkal", hanem inkább a "tanítás" alatt álló embereknek szeretném a figyelmét felhívni, hogy "ez sem stimmel", s a csillagászati kérdésben -amire szeretnek hivatkozni(Szíriusz és Fiastyúk)- van némi alapom, Önök, Ti Általatok.

Sajnos, ez a témakör jóval messzebbre mutat, mint szimpla kuruzslás.

Nagyon köszönöm a segítőkészségeteket!

Üdvözlettel
Tamás
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára Tamás5 2015.11.13. 03:29-kor.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Csillagászat a mitológiákban

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2015.11.12. 22:54

"nem csak az "alternatív" kutatók beszélnek mellé, hanem a "mainstream", a hivatalos kutatók is, tisztelet a kivételnek, akik még nem adták el a lelküket - így nem is csoda, hogy a kiábrándult emberek, keresik az igazságot, s ami a "megoldást" kínálja, az sem stimmel".

Eléggé sértő vélemény, de szerencsére nem igaz. Egy valódi tudományos kutató "nem adja el a lelkét". Tévedni tévedhet, és ha a tények ellent mondanak a nézeteinek, beismeri a tévedését. Egyébként pl. Ptolemáiosz és utána még sokan mások a földközpontú nézetükkel és számításaikkal senkinek sem adták el a lelküket, hanem az akkori ismeretek, adatok, mérési eszközök és lehetőségek mellett ez volt a legkézenfekvőbb. (Még Kopernikusznak és Galileinek sem volt megfigyelésen alapuló bizonyítéka a heliocentrikus rendszer mellett, csupán filozófiai sőt esztétikai érvelésük volt!) Ezért lehetett a XVI-XVII. sz-ban még vitatkozni a két rendszer felett. Azután jöttek a konkrét bizonyítékok, és utána már nm volt többé vita.
Természetesen mindig is voltak, ma is vannak olyan diplomás emberek - főleg a humán tudományok terén -, akik valamiféle népszerűség hajhászásból, politikai vagy anyagi érdekből valótlanságokat állítanak, ill. meghamisítanak adatokat. (pl. néhai Kiszely "női Petőfije", vagy a mostanság elburjánzott "hun-magyar őstörténet" hirdetői), de ezeket nem tudósoknak hanem szélhámosoknak hívják.
Mo és miből "ábrándultak ki az emberek"? A tudomány egyes rész területei ma már olyan alapos ismeretet kívánnak, hogy nem csak egy laikus, de még másik tudomány-ág területének művelője sem tudja érdemileg felülbírálni. Az interneten felbukkanó "álszenzációkat" többnyire a kérdésben teljesen járatlanok találják ki. Nem érdemes odafigyelni.
(Csak halkan és mellékesen jegyzem meg, hogy a precessziót sem a maják, sem az egyiptomiak nem ismerték, a kínaiaknak a kezükben volt a kulcs, csak nem vonták le a következtetést, így hát Hipparkhosz és Ptolemáiosz állapította meg a létezését a történelmi ókor végén.) - BQ.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”