Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.13. 20:42

Igen, de ennek ellenére a csillagokat is látjuk, pedig a Nap mennyivel közelebb van...

Ez azért van, mert a Nap irányítottan adja le a jeleit. Azokban a tartományokban, amiket nem szór a légkör (ilyen a rádióhullámok), még a nappali égen is lehet csillagászkodni. Amikben szór, ott éjszakára van szükség hozzá, amikor a Föld a Napot kitakarja a képből.
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.14. 04:41

attila dezső írta:Akkor mi van a Voyager szondákkal? Ugye már igen csak messze vannak, és gyanítom, hogy a kimenő teljesítménz alatta van a 10W-nak.. Mégis vidáman veszik a mérési jeleket, és még tervezik pár évig.. És nem is a 300 méteres aceribói antennával.. Szóval a speciálisan megválasztott freki, és irányított jel igenis átvihet csillagászati távolságokat.. különen bele se kezdtek volna a SETI-be.. :D


Úgy tudom, a voyagereknél (meg a pioneer-oknál) azért van egy kis gond, mivel a jel már tényleg igen gyenge, mire ideér, és ténylegesen valami műhold-clusterrel válasszák ki a jelüket a háttérzajból.

A Föld jelei esetében viszont szerintem nem ez az, amit nézni kell. Nem kell tudniuk fogni az egyes rádióink adását sok fényévről! Elég, ha csak az egész Föld összes adását nézik. Ez lényegében az összes földi rádióadó (és tévé... és mobil...) adásának a szuperpozíciója. És mivel majdnem minden adás frekvenciamodulált, ezért lényegében egy táncoló tűsor az, amit a Föld kisugároz.

Külön bónusz ugye a digitális adások terjedése az elmúlt évtizedekben, ezek általában fázismoduláltak ha jól tudom, és még a frekimodulált analóg jeleknél is messzebb van mindentől, ami természetes. Én nem értek hozzá ilyen szinten, de azt tudom, hogy egy rádiós villamosmérnök ha egy ilyen spektrumot lát, abban a pillanatban, emberi szemmel rögtön kiböki, hogy ez micsoda.

Természetes forrásból jövő jeleknél ilyenből még csak hasonló sincs. Még csak távolról hasonló sem.

Esetleg ami gond lehet az az, hogy sok fényév távolságból a Nap rádiósugárzása is belekavar a képbe. De szerintem ezt nem teszi meg minden frekvencián.
Gyurka46
Hozzászólások: 44
Csatlakozott: 2011.08.13. 10:01

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Gyurka46 » 2012.09.14. 10:30

Vannak módszerek (pl. kepstrum-transzformáció - nem elírás!), amivel a negatív jel-zaj viszonyból is kihámozható a hasznos információ, de ehhez ismerni kell az adó jellegzetességeit.

Nemhogy a technikájukat, de még a logikájukat, technikai színvonalukat sem ismerjük.
Eltérő felépítésből, anyagcseréből tőlünk alapvetően eltérő információ érkezhet.

Lehet, hogy már régen nem használják az elektromágneses sugárzást, pláne nagy távolságon, vagy olyan rövid hullámhosszon közvetítenek, (pl. gamma sugárzás), ahol a csillagok már nem zavarják az adást.
makk2
Hozzászólások: 82
Csatlakozott: 2012.08.04. 23:00

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: makk2 » 2012.09.14. 21:50

Ez igaz, de azt viszont valószínűtlennek tartom, hogy a már kifejlesztett technológiát elfelejtenék. Ezért mi az ő jeleiket vagy tudjuk venni, vagy nem. Ők viszont a mi jeleinket szerintem tudják venni (ha léteznek).

A 4 alapvető kölcsönhatás közül egyedül az elektromágnesesre igaz, hogy

1) emberléptékű eszközökkel befolyásolható
2) végtelen a hatótávolsága.
Gyurka46
Hozzászólások: 44
Csatlakozott: 2011.08.13. 10:01

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Gyurka46 » 2012.09.15. 11:00

Ami azt a véleményt illeti, hogy egy miénknél fejlettebb civilizáció venni tudja az adásunkat, szeretném megkérdezni, te tudod venni a hosszúhullámú adást a rádiódon? Vagy a szikratávíró jelét? Egyáltalán, keresel ilyen elavult dolgokat?
A mikrohullámokkal pedig legalább két gond van: a távolsággal csökken a vevőbe jutó energia, továbbá nagyon sok zajforrás teszi csaknem lehetetlenné a vételt.
Ha viszont nálunk fejlettebb technikájuk van, pl. a gamma sugárzás hullámhosszán adnak, ahol a csillagok már nem zavarják az adást, vagy más módon kommunikálnak (korábban írtam S.Lem ötletéről, a neutrínó-áram modulálásáról), akkor ma még nem tudunk kapcsolatba lépni velük.
Ha pedig jelentősen, mondjuk ezer évvel előttünk járnak, végképp nincs közös találkozási felület.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.09.15. 11:33

Gyurka46 írta:Ami azt a véleményt illeti, hogy egy miénknél fejlettebb civilizáció venni tudja az adásunkat, szeretném megkérdezni, te tudod venni a hosszúhullámú adást a rádiódon? Vagy a szikratávíró jelét? Egyáltalán, keresel ilyen elavult dolgokat?


Ő nyilván nem keres, de aki keres, az valószínűleg széles sávon keres, első körben spektrumanalizálást csinál (l. SETI). Abból már látszik, ha az adott hullámhossztartományban van valami mesterséges jel. Egy valamilyen módon modulált vivőjelnek nagyon más a spektruma, mint bármiféle természetes forrásnak. Ezek után a dekódolás már egy másik kérdés. Ez módszer itt a Földön elég jól működik, kézenfekvő ötlet, hogy alkalmazzuk a csillagközi sugárzás analizálására is. Az más kérdés, hogy eddig zéró eredménye volt az ilyen keresésnek, és hogy meddig éri meg valakinek finanszírozni az ilyen jellegű kutatásokat.

Gyurka46 írta:A mikrohullámokkal pedig legalább két gond van: a távolsággal csökken a vevőbe jutó energia, továbbá nagyon sok zajforrás teszi csaknem lehetetlenné a vételt.


Minden elektromágneses sugárzás energiája csökken a távolsággal. Jobban mondva a távolság négyzetével.

Gyurka46 írta:korábban írtam S.Lem ötletéről, a neutrínó-áram modulálásáról


Az Úr Hangja egy zseniális könyv, Lem sokat foglalkozott azzal a kérdéskörrel, hogy ha két idegen civilizáció találkozik, akkor egyáltalán képesek-e felismerni egymást. Nagyon jó ötletei és elképzelései voltak.


Friss hír a SETI-vel kapcsolatban, hogy az Allen Telescope Array-nek ismét szponzora akadt:

http://www.space.com/17392-seti-alien-s ... nding.html

Tavaly decemberben közösségi adományokból sikerült berúgni a rendszert:

http://www.space.com/13832-seti-ata-sea ... dates.html
Mőnich L
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.08.02. 15:06

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Mőnich L » 2012.09.15. 12:06

Az más kérdés, hogy eddig zéró eredménye volt az ilyen keresésnek, és hogy meddig éri meg valakinek finanszírozni az ilyen jellegű kutatásokat.

Ha jól tudom, a NASA már régóta nem ad erre egy kanyit sem. Adományokból tartják el magukat, gondolom, évente egyre kevesebb lóvéból.

Friss hír a SETI-vel kapcsolatban, hogy az Allen Telescope Array-nek ismét szponzora akadt:

Azért vannak, akik még látnak benne fantáziát.
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.09.15. 12:21

Mőnich L írta:Ha jól tudom, a NASA már régóta nem ad erre egy kanyit sem. Adományokból tartják el magukat, gondolom, évente egyre kevesebb lóvéból.


Igen, a SETI Institute egy nonprofit szervezet, amiben persze bizonyos kutatók (főleg asztrobiológiai területeken) azért NASA, vagy NSF grant-ekből (amerikai OTKA) élnek, de az más történet.

Az ATA-t a Berkeley szponzorálta kezdetekben, aztán kihátrált. Tavaly önerőből szervezték meg az adománygyűjtést a működtetésre, most pedig az Uwingun keresztül jut rá valamennyi pénz. Ez a crowdsourcing egyébként egyre jobban működik a hanyatló nyugaton, igen sokan vannak, akik mindenféle tudományos, vagy műszaki projekteknek adakoznak ahelyett, hogy kokainra költenék a fölös pénzüket.
Mőnich L
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2012.08.02. 15:06

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: Mőnich L » 2012.09.15. 12:48

igen sokan vannak, akik mindenféle tudományos, vagy műszaki projekteknek adakoznak ahelyett, hogy kokainra költenék a fölös pénzüket.

És milyen jól teszik. :) Lehet, nem lenne hülyeség nálunk sem bevezetni. Tényleg, az MCSE-nek létezik valamiféle alapítványa, ahová lehetne adományokat utalgatni?
csakb
Hozzászólások: 951
Csatlakozott: 2009.09.16. 02:00

Re: Hol vannak ők? avagy egy ötlet a SETI kutatáshoz

Hozzászólás Szerző: csakb » 2012.09.15. 13:09

Mőnich L írta:És milyen jól teszik. :) Lehet, nem lenne hülyeség nálunk sem bevezetni.


Van már több kezdeményezés is:

http://www.creativeselector.hu/

http://indulj.be/

Asszem, a Puli is várja az adományokat. :)

Ezekkel szerintem az a baj, hogy Magyarország túl kicsi ehhez, a mecénáskodásnak meg soha nem volt hagyománya itthon. Akinek van pénze, az inkább gőgösautót, luxusprostit, Duce & Gabona kollekciót vesz, vagy csak tömködi a pofazacskójába. Természetesen nagy ritkán vannak kivételek is.

A legtöbb hazai projekt szerintem még most is inkább a Kickstarteren próbálkozik.


Mőnich L írta:Tényleg, az MCSE-nek létezik valamiféle alapítványa, ahová lehetne adományokat utalgatni?


Szerintem bármikor támogathatod az MCSE-t, mint nonprofit szervezetet.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”