A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.06.02. 14:49

Tuarego írta: a lassulási görbe a végére egyre jobban kisimul, vagyis egyre kevésbé lehet megkülönböztetni az egyenestől, s egyre kevésbé állapítható meg – pusztán az utolsó szakaszait vizsgálva – hogy miképpen fog a jövőben alakulni a tágulás trendje; megáll-e a tágulás és összeroppanás következik (zárt modell), esetleg folytatódik a tágulás egy értékhez aszimptotikusan közeledve (sík modell), avagy határ nélkül tágulásba csap át (nyílt modell).


Még szerencse, hogy nem így csinálták a valódi kutatók.
Ők fogták az általános relativitáselmélet univerzumra vonatkozó megoldását, behelyettesítették a négy-öt különféle módszerrel megmért paraméterek legvalószínűbb közös értékeit, és ez megadott egy a(t) skálaparaméter-idő függvényt. (Azt, amit idecitáltam, de neked nem kellett.)
Mit ad isten, a görbe inflexiós ponttal rendelkezik, azaz a monoton lassulás azon a ponton gyorsulásba váltott, feltehetően azért, mert az addig anyag-dominálta univerzumban túlsúlyba került a sötét energia.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.06.02. 16:52

Tuarego írta:Tettem én itt arra utalást, hogy az Univerzumra ne lenne érvényes az általános relativitáselmélet? Sőt azt írtam, hogy elfogadom az áltrelt.

Nem. Te nem fogadod el.
Az általános relativitáselméletből ugyanis egyenesen következik, hogy egy csak anyagot tartalmazó sík univerzum nem lehet elég idős a legöregebb megfigyelt csillagokhoz.
Hogy az univerzum sík, azt megfigyelések mutatják. Hogy a csillagok kora mennyi, azt szintén a megfigyelések mutatják. Ha te ezek után csak anyagot tartalmazó univerzumban vagy hajlandó gondolkodni, akkor
- meg kell magyaráznod, hogy miként is jött ki a sík geometria, azaz mi a fityfene egészíti ki a megtalált egyharmadnyi sűrűséget a kritikus sűrűségre
- meg kell tudnod magyarázni, hogy miképpen is lehet fiatalabb az univerzum a legöregebb csillagánál.

Tuarego írta:Azt viszont nem fogadom el, hogy az általános relativitáselmélet alapján ne lehetne olyan világmodellt találni, amiben nincs szükség rejtélyes sötét energia (lambda) feltételezésére.

Lelked rajta.
Azért állítasz ilyesmit, mert nem értesz hozzá. De tudod mit? Bizonyítsd be, hogy értesz hozzá, mondjuk azzal, hogy a téregyenletekből levezeted a saját univerzummodelledet (ha már Friedmannét olyan szakavatottan kritizálod), majd abba behelyettesíted a WMAP, a Planck, a BAO, a Hubble, az Sn Ia (és még ami kutatási programot találsz) mérési eredményeit, és megmutatod, hogy te tudsz sötét energia nélküli megoldást kihozni.
Ne csak szövegelj, bizonyíts!

Tuarego írta:Az igaz, hogy először maga Einstein feltételezte (pusztán elméleti alapon) a kozmológiai állandót (lambdát), de mihelyt megbizonyosodott a táguló világegyetem bizonyítékairól, azonnal kivette az egyenleteiből, mint szükségtelent.

Rosszul tette. Nem volt az szükségtelen, mert éppen az tette teljesen "általánossá" az általános relativitáselméletet.

Tuarego írta:Friedmann eredeti modelljében pedig nem is szerepelt lambda, vagyis antigravitációs tényező, mégis működött a modellje.

Az erős túlzás, hogy "működött". A meglévő kozmológiai információknak nem mondott ellent. De akkoriban olyan kevés kozmológiai információ volt, hogy az alap kozmológiai állandó nélküli három klasszikus Friedmann-megoldás mindegyike azonos valószínűségű volt, azok közül akkoriban senki sem tudott választani.

Tuarego írta:A kulcsmegoldás a világ átlagos anyagsűrűségi paraméterei körül keresendő, amit jelenleg nem ismerünk pontosan,

Csak a magad nevében beszélj!
A WMAP és a Planck műholdak eredményei alapján a tudományos közösség nagyon is jól ismeri az univerzum MEGMÉRT sűrűségi paramétereit.

Tuarego írta:s nem biztos, hogy az a helyes eljárás, ha rejtélyes paraméterekkel (sötét anyag és sötét energia) töltjük ki az ismereteinkben jelenleg meglévő űrt.

És ugyan mi mással??????????

Tuarego írta:De kérdezem: minden atomot, minden rejtett tömeget végig tudtak már számolni az egész Univerzumban?

IGEN!!!!!
Hányszor kell neked elmondani, hogy a részecskefizikai ismereteinket az Ősrobbanás első századmásodperceire alkalmazva SZIGORÚ KORLÁTOT kaptunk arra, hogy az egyes anyagféleségekből pontosan mennyi keletkezhetett. Egy pindurival sem több, mert akkor már más lenne a megfigyelhető univerzum.
Aztán ott van például a gravitációs lencsézés. Az válogatás nélkül kimutat minden tömeget, aminek van legalább egy incifinci gravitációs hatása. Még az se kell, hogy látszódjon. Ha ott van az adott térfogatban, akkor a módszer egybeméri az ugyanott világító anyaggal.

Tuarego írta:Csak kérdezem például: jelenleg hogyan képesek megbecsülni az inaktív fekete lyukakban rejtőző tömegeket?

Megbecsülték, hogy mennyi inaktív fekete lyuk lehet. Mert ugyanis a fekete lyuk nem jön létre csak úgy hipp-hopp magától a homogénen eloszlott híg anyagból, annak idő kell. És idő az korlátozott.
Ha pedig arra gondolsz, hogy esetleg az Ősrobbanásban keletkeztek ősi fekete lyukak, akkor rossz nyomon jársz, mert ha ilyen történt volna, akkor az azt jelenti, hogy sokkal viharosabb volt az Ősrobbanás, akkor pedig nem lehet ilyen homogén és egyenletes a ránkmaradt háttérsugárzás.

Tuarego írta:Amíg az ilyen és hasonló kérdésekre nem tudunk megnyugtatóbb választ adni, addig nem lehet pontos átlagos anyagsűrűséget megállapítani az Univerzumra.

Pont ezért vizsgálják műholdakkal a háttérsugárzást!
Ja, hogy a folyamatosan érkező eredmények nem tetszenek neked? Sajnálom. Az a te problémád.

Tuarego írta:Ismereteim szerint volt már olyan szaktekintély, aki úgy tudta modellezni részecskefizikailag az Ősrobbanás kezdeti folyamatait (Weinberg: Az első három perc), hogy nem számolt rejtélyes sötét anyaggal és sötét energiával.

Ez igaz.
De ha alaposabban odafigyeltél volna Weinbergre, akkor azt is észrevehetted volna, hogy ugyanazok a képletek megadják azt is, hogy összesen mennyi barionos anyag keletkezhetett. És ami kijön a képletekből az édeskevés a kritikus sűrűség eléréséhez. Pedig az univerzum tere sík, azaz éppen kritikus sűrűségű. Tehát újból visszajutottunk az alapproblémához: mi a fityfene egészíti ki a MEGMÉRT anyagot a kritikus sűrűségre?

Tuarego írta:Mindig ugyanoda lyukadunk ki: amíg a sötét energia fizikai mibenléte nincs felfedezve, meghatározva, addig minden ebből levezetett kozmológiai következmény, így a gyorsuló tágulás is levegőben lóg, s csak mint egy elméleti hipotézist lehet kezelni.

Továbbra is tévedésben vagy! A gyorsuló tágulás MEG LETT MÉRVE. (A szupernóvák halványabbak, mint adott z értéknél lenniük kéne monoton lassuló univerzumban.)
Az univerzum MEGMÉRÉSEKOR kijött egy sor olyan eredmény, ami csak és kizárólag a sötét cuccok figyelembevételével magyarázható meg, ha és amennyiben az általános relativitáselméletet helyesnek tartjuk a fizikai világ leírására. Nem kell semmit sem tudnunk a sötét cuccok mibenlétéről azon a néhány paraméteren kívül, ami az Einstein-féle téregyenletekben számít, hogy a furcsa mérési eredményekre magyarázatot adjunk. Az már a második lépés lesz, hogy miután a furcsa mérési eredmények képbe hozták a sötét cuccokat, kiderítsük, hogy mik is azok egyáltalán. Ez valószínűleg új fizikát fog eredményezni, de legalábbis kilendíti arról a holtpontról, ahol jelenleg van.

Valójában a fizika egyik forradalmi fordulópontján vagyunk a sötét anyag és a sötét energia felfedezése miatt. Te pedig, kedves Tuarego, inkább becsukod a szemed és befogod a füled, hogy még véletlenül se kelljen az ósdi világképeden változtatnod. Hogy ez miért jó neked, az számomra rejtély.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.06.02. 17:15

Tuarego írta:Ismereteim szerint volt már olyan szaktekintély, aki úgy tudta modellezni részecskefizikailag az Ősrobbanás kezdeti folyamatait (Weinberg: Az első három perc), hogy nem számolt rejtélyes sötét anyaggal és sötét energiával. Nem is számolhatott, mert ezeknek a fizikai tulajdonságait a mai napig nem ismerjük, így a részecskefizika nem is tudja őket figyelembe venni.

Tévedés.
Azért nem számolt ezekkel, mert akkoriban semmi olyan ismeret nem volt, ami szükségessé tette volna ezek figyelembe vételét. Olyan "régi" időszakról van szó, hogy akkor a jelenlegi ismereteink századrésze állt csak a kutatók rendelkezésére. Például, még az inflációs kozmológiát sem dolgozták ki. 1977-ben született a szóban forgó könyv!
De veled ellentétben Weinberg professzor úr követi a tudományos haladást, és ebben a tankönyvében már azokat a dolgokat is figyelembe veszi, amiket te makacsul tagadni és figyelmen kívül hagyni igyekszel:
http://books.google.hu/books/about/Cosmology.html?id=nqQZdg020fsC&redir_esc=y
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.06.02. 19:32

Tuarego írta:De kérdezem: minden atomot, minden rejtett tömeget végig tudtak már számolni az egész Univerzumban?
Csak kérdezem például: jelenleg hogyan képesek megbecsülni az inaktív fekete lyukakban rejtőző tömegeket?

Gravitációs lencsézés. Az a szép benne, hogy mindent megmér az adott térfogaton belül, legyen az akármilyen fiktív "inaktív fekete lyuk".

Itt egy cikk egy galaxishalmaz vizsgálatáról:
http://xxx.lanl.gov/pdf/astro-ph/9801193v2

Én nemcsak hogy az össztömeget tudták megadni a háttérgalaxis képének torzításaiból, de még a galaxishalmazon belüli tömegeloszlást is:
Kép
Fig. 1.— [Color Plate] The reconstructed total mass density in CL0024, shown as a color-coded mass image. Dark matter is shown in orange. Mass associated with visible galaxies is shown in blue. Contours are at 0.5, 1, and 1.5 times the critical lensing density, with the heavier contour at the critical lensing density. This image is 336 h^−1 kpc across. North is up and east is left.


Tuarego írta:Amíg az ilyen és hasonló kérdésekre nem tudunk megnyugtatóbb választ adni, addig nem lehet pontos átlagos anyagsűrűséget megállapítani az Univerzumra.

Ahogy a fenti példa mutatja TUDUNK megnyugtató választ adni.
És ha veszed a fáradságot, és néhány ilyen "erős lencsézéssel" megmért galaxishalmaz tömegét és térfogatát elosztod egymással, akkor - feltételezve, hogy az univerzum homogén módon éppen ilyen galaxissűrűséggel van kitöltve - kaphatsz egy FELSŐ HATÁRT az univerzumban található gravitáló anyagmennyiségre. Csodálkoznék, ha egy ilyen felső határ kiadná a kritikus sűrűséget! Valószínűbb, hogy még így kezelve az univerzumot kitöltő anyagot, alatta marad a kritikus sűrűségnek, és akkor még nem is vettük figyelembe a galaxishalmazok közötti nagy üres részeket.

Na, ennyit az univerzum anyagsűrűségének meghatározásáról. Lehet ugyan álmodozni, de a tények azok szigorúak. Megmérték a gravitáló anyag mennyiségét az univerzumban, és kevésnek bizonyult a kritikus sűrűség eléréséhez. Nincs itt sehol elrejtve plusz anyag, amit egyesek odaképzelnek, hogy a fixa ideájuk teljesüljön.
korei
Hozzászólások: 47
Csatlakozott: 2009.11.19. 21:50

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: korei » 2013.06.02. 21:03

Bar folyamatosan kovetem, nem kivanok bekapcsolodni meg kibic szinten sem a Rigel-Tuarego vitaba, de neha elofordul, hogy valamelyik allitassal kapcsolatban probalok az interneten tajekozodni. Igy akadtam a kovetkezo internetcimre, ami az ELTE Csillagaszati Tanszekenek a honlapja.
http://astro.elte.hu/icsip/kozmologia/i ... dmann.html
Azert hoztam ide, hogy hatha hasznat tudjatok venni a vitaban, amely ugy nez ki, hogy nehezen akar befejezodni, mert mindket vitazo mereven ragaszkodik az allaspontjahoz.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.06.02. 23:02

Tuarego írta:Konkrétan nem lett megmérve, mert közvetlenül gyorsulást egyik vizsgált objektumon sem tudtak kimutatni. Távolságokat, luminozitást, vöröseltolódást mértek bizonyos szupernóvákon és egyéb objektumokon, elméleti görbékre, diagramokra, modellekre próbálták ezeket illesztgetni, s ebből vontak le bizonyos következtetéseket a gyorsuló tágulásra.
Tehát egy indirekt módszerrel állunk szemben, ami magában rejtheti a téves értelmezés lehetőségét is (ld. Hetesi Zsolt felvetéseit). Ezért semmiképp sem tartom indokoltnak azt a magabiztosságot, amit sokan (itt is) harsognak, vagyis hogy a gyorsuló tágulás ki van mérve...

Konkrétan egyszer ebben az életben olvasd el végre ezt a cikket: http://arxiv.org/pdf/1204.2272.pdf
Pusztán a látszófényesség-távolság és a vöröseltolódás adatpárok megfelelő feldolgozásával MODELLFÜGGETLENÜL kiszámítottak dinamikai adatokat. Pont azt, amit te hiányolsz olyan makacsul.

És légy szíves, ne nevettesd ki magad olyasmivel, hogy elvárod a távoli galaxison a gyorsulás közvetlen mérését. Eleve nem a galaxis gyorsulásáról van szó, hanem az univerzum tágulásának a gyorsulásáról.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.06.02. 23:12

korei írta:Igy akadtam a kovetkezo internetcimre, ami az ELTE Csillagaszati Tanszekenek a honlapja.
http://astro.elte.hu/icsip/kozmologia/i ... dmann.html

Ugyanott Precíziós kozmológia - Jelenlegi mérések
Mert ugyanis a precíziós kozmológia korát éljük, amikor kutatócsoportok tucatjai többszáz földi és számos űrbe telepített műszerrel pontosan megméri az univerzumot. Lehet, hogy a XX. század nagy részében a kozmológia alaptalan fantáziálás volt a fizikai ismereteink extrapolálásával, de ez bizony megváltozott. Már nem lehet kötetlenül bármit elképzelni. Már adatunk van arról, hogy milyen az univerzum, így pedig a kitalált modelleknek kutya kötelességük ezeknek az adatoknak megfelelni. Persze a laikus továbbra is szabadon fantáziálhat kedvére, őt nem kötik ezek a mérési adatok. De akkor ne csodálkozzon, ha a szemébe mondják, hogy téved.
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.06.03. 09:35

Tuarego írta:Ellentmondást látok abban, hogy egyfelől nagy magabiztossággal nyilatkozol arról, hogy a csillagászok, fizikusok minden hagyományos (barionos) anyagot ki tudnak mutatni, vagy pontosan megbecsülni, még az olyan nagyon kis térfogatban rejtőző és láthatatlan objektumokat is, mint az inaktív a fekete lyukak.
Másfelől viszont ugyanezen csillagászok, fizikusok nem tudják kimutatni, megtalálni azt a hatalmas és (topológiailag) nem is rejtőzködő szubsztanciákat (sötét anyag és sötét energia), ami szerintük a világegyetem 95%-át alkotja. Ha az előzőek szerint ennyire ügyesek, akkor hogy a hétfájdalomnak nem tudták még eddig kimutatni azt, ami szinte elárasztja a világot, s ott kell lennie mindenütt?!...


Nincs itt semmi ellentmondás.
Egy dolgot azért tudunk a sötét anyagról és a sötét energiáról: nem lép kölcsönhatásba a közönséges anyaggal, kivéve a gravitációs hatását. Elég nehéz kimutatni olyan dolgot, ami esetleg a négy ismert kölcsönhatásból csak a gravitációban vesz részt! Ugyanis mi a búbánattal mutatod ki? Lősz rá egy fotont? Nincs töltése, a foton úgy átszalad rajta, mintha ott se lenne. Raksz az útjába valami nagyon sűrű cuccot? Minek? Se a gyenge kölcsönhatásban, se az erősben nem vesz részt a cuccon áthaladó "sötét" részecske, úgyhogy semmi olyan változást nem okoz a detektor anyagában, ami kimutatható lenne. Ez a probléma a "sötét" dolgokkal. Csak a gravitációjuk a számunkra észlelhető, de mivel a gravitáció a leggyengébb kölcsönhatás, az is csak akkor észlelhető, ha csillagászati mennyiségekről van szó a "sötét" dolgokból.
Ezt hogy nem lehet megérteni?

Másrészt pedig ez a válasz arra is, hogy 1977-ben Steven Weinberg semmit sem hibázott, amikor nem vette figyelembe a "sötét" dolgokat az univerzum kezdetére vonatkozó számításaiban. Azokat ugyanis nagyon óvatos duhajként az első századmásodperctől kezdte, és mivel a "sötét" dolgok nem vesznek részt a három legfontosabb anyagi kölcsönhatásban, biztosan állíthatjuk hogy az univerzum addigi korára már régen kiléptek a termikus egyensúlyból és teljesen függetlenül fejlődtek a barionos anyagtól. Azaz Az első három perc-ben ismertetett anyagi fejlődés szempontjából nem oszt, nem szoroz, hogy milyen és mennyi "sötét" dolog van még az univerzumban. (Pont úgy, ahogy a gravitációs hullámok sem befolyásolták a közönséges anyag fejlődését, mert azok is jóval korábban lecsatolódtak.)
Rigel
Hozzászólások: 212
Csatlakozott: 2012.03.03. 16:43

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: Rigel » 2013.06.03. 14:30

Kukac írta:Rigel, kérnék valamit tőled.

Ne válaszolj többet Dr. Ego-nak.

Rajtam nem múlik. Van annyi önuralmam, hogy abba tudjam hagyni a meddő vitát, abból meg nem csinálok ügyet, hogy enyém legyen az utolsó szó.

Kukac írta:Amiket írsz, viszont ne hagyd abba, mert nagyon érdekes és olvasmányos is. Kérlek folytasd a kozmológiai ismeretterjesztést, mert nagyon sokat lehet belőle tanulni.

Ez viszont már ellentmondásos. Csak úgy magamnak nem írogatok szabadidőmben semmit (inkább olvasok), tehát kellenek a külső impulzusok a dologhoz. Az én eseteben ezek általában olyan mások által írt hibák, amikről elég nagy bizonyossággal meg vagyok győződve, hogy nagyjából helyesen tudom, és ha kijavítom a hibás információt, akkor nagyon nem lövök mellé.

Kukac írta:Én adnék neked egy külön rovatot, "Kérdezd Rigel-t" címmel.

Isten ments! Nincs semmi szakirányú képzettségem, és eddig is már a pengeélen táncolok: bármikor megtörténhet, hogy leírok egy akkora bődületes marhaságot, hogy a valódi hozzáértők ledorongolnak miatta.
Sőt, az elmúlt napok termésében is már lehet olyan "pontatlanság", hogy mondjuk dgy a fejét fogja...
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: A Nagy Bumm elmelet kerdojelei.

Hozzászólás Szerző: dgy » 2013.06.03. 15:28

Rigel írta:
Sőt, az elmúlt napok termésében is már lehet olyan "pontatlanság", hogy mondjuk dgy a fejét fogja...
Szó sincs róla, minden nagyon korrekt és érthető, nagy élvezettel olvasom, ráadásul örülök annak, hogy (akárcsak az elmúlt néhány évben) nagyon sok mindent megírsz helyettem, így nekem nem kell nekiveselkednem. Ráadásul az az érzésem, hogy beléd sokkal több türelem és megértés szorult, mint belém, ezért ugrasz neki újra meg újra ugyanazon dolgok reménytelen elmagyarázásának. Vígasztaljon az a tudat (magamat is ezzel szoktam vígasztalni), hogy bár az aktuális "vitapartner" meggyőzése (belső szellemi ellenállása miatt) lehetetlen, a többiek, a hozzászólások kívülálló és logikusan gondolkodó olvasói sokat tanulnak az írásaidból.

Sok sikert és további türelmet!
dgy
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”