algor írta:Igen, az magasság marad. De lényeg az, hogy a különböző javítások és redukciók még nagyságrendileg sem közelítik meg a 18 m-es távolságot, legfeljebb néhány cm-t jelenthetnek.
Azt hogy hogyan történt a mérés és a számítás a föld alatt, nem részletezi a cikk, amiket leírtam csak általános dolgok.
Tételezzük fel, hogy a GPS referencia pontok és az "adó" illetve a vételi oldalon az ottani GPS referencia és a "vevő" egymáshoz képesti pozicionálása tökéletesen pontos.
Tételezzük fel, hogy a GPS pontok műholdas távolságmérese is tökéletes, minden hibával javított érték.
Tételezzük fel azt is, hogy a részecske futásidejének mérése is tökéletesen pontos.
A kapott eredmény azt mutatta, hogy 60 ns -al korábban érkezett a részecske, azaz mintha túllépte volna a legnagyobbnak elfogadott sebességet, a fény vákumban történő terjedésének sebességét.
A részecske tudja a fizikát! Pontosan azt teszi, amit kell, és ha ez így van, okkal kereshetjuk a méréseinkben a hibát!
Az a csoport, aki a GPS antennák és az "adó" illetva a másik helyen a GPS antennák és a "vevő" egymáshoz képesti helyzetét meghatározta, figyelembe vette, hogy a magasság függvényében a Föld középpontjához képest rövidültek a mért távolságok. Ezzel az új értékkel számoltak, amely a geoid felületre történő transzformációval javított érték a vevő illetve az adó helyszíneken. Ez eddig tökéletes.
Az adás helyén lévő GPS antennákhoz képest a vétel helyén lévő GPS antenna távolságát kell mérni, és ezt természetesen légvonalban, mert mint ahogy a fény, úgy ez arészecske is egyenes vonalban terjed. Ezt a két antenna közti távolságot is tökéletes pontosan megmérték.
Akkor semmi probléma, ezt a távolságot kell az adó és a vevő helyszínére számított, GPS - "adó", illetve a GPS - "vevő" geoidra transzformált értékeivel összeadni. Ez nyílván az "adó" és a "vevő" távolságát adja ki.
Valóban így van ez? Nincs itt valahol hiba? A részecske ugyanis gyorsabbnak mutatkozik a fénysebességnél?
Szerintem több helyen is becsúszhat hiba. Arra gondolok, hogy az adó, és a vevő helyszín közelében 3D rendszerben mértek, és a kapott értéket utólag transzformálták geoidra, mind a két helyszínen. Nem korrigáták a magasságot, hiszen azt nem kell.
algor írta:Igen, az magasság marad. De lényeg az, hogy a különböző javítások és redukciók még nagyságrendileg sem közelítik meg a 18 m-es távolságot....
A GPS antennák távolságát eleve légvonalban mérték, a köztük lévő képzeletbeli egyenes mentén.
A két végén lévő pontot korrigálták a geoidra transzfolmált x,y,z értékekkel, ahol a z nem változott!
Igen, és itt lehet elkövetni a hibát, ugyanis a két végpontra helyezett z iránya nem merőleges a köztük húzódó egyenesre, azaz itt három koordináta rendszer keveredhetett össze!
Ha a Z hajlásszögét is figyelembe veszem, akkor a magasság, itt a mélység változásával a végponti geoidra transzformált értékeket újra transzformálni kell, a z hajlásának függvényéban. Amennyiben a mélységi z érték függvényében transzformált, megrövidült értékekkel számolnának az "adó" és a "vevő" távolsága esetén, lehet, hogy pontosan annyival rövidülne a köztük számolt távolság, hogy a részecske sebessége pontosan fénysebességnek adódna! Számításaim alapján, a 60 ns időeltérést akkor kapom, ha a GPS antenna és az "adó", illetve a GPS antenna és "vevő" magassági különbsége 150 méter. Ebben az esetben az adó és a vevő közelebb kerül 18 m-rel, tehát nem megy gyorsabban a részecske a fénysebességnél.
Korábbi bejegyzésemben megtalálható a számítás, amely 140 m antenna-adó/vevő távra vonatkozott.
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!