Az élet keresése a világegyetemben

Sphaerion
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.29. 20:18

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: Sphaerion » 2014.10.16. 03:27

Oké, megpróbálom más irányból megközelíteni a kérdést. Minél több egységből akarunk valamit összerakni, annál nagyobb a lehetséges kombinációk száma. Ezt a kombinatorika jól leírja. A Wikipédiából lopok ide egy példát:
“Hányféleképpen sorakozhatnak fel egy egyenes sorban egy 26 fős osztály tanulói? Az osztálynak mint 26 elemű halmaznak 26! permutációja van, azaz ennyiféle sorrend lehetséges.”
Ha jól számolom, 403 291 461 126 605 635 584 000 000 féleképpen…
Itt 26 elemről van szó. Most gondoljuk meg, hogy az emberi agy 10 milliárd idegsejtet tartalmaz, egy emberi test pedig több billió sejtből áll. Arra vonatkozóan, hogy egy egyszerű sejt hány atomból/molekulából áll, nem emlékszem adatra, de feltehetjük, a nagyságrend a legkevésbé sem marad el a fentebb említettektől. A pontosság kedvéért hozzá kell tenni, hogy a fizikai/kémiai/biokémiai törvényszerűségek nyilván nem tesznek lehetővé tetszőleges kombinációkat, tehát itt csilliárdnyi matematikailag lehetséges kombinációt kiejtenek, de még mindig csilliárdnyi bent marad a kalapban.
Az a kijózanító tény következik ebből, hogy semmiféle “szuperszámítógéppel” nem tudjuk kiszámolni, hogy az anyag építőkövei hogyan, milyen módokon összekapcsolódva milyen lehetséges formákat hozhatnak létre. (Pl. ha most nem az evolúció 3,5 milliárd, hanem az evolúció 8,5 milliárd évéről beszélhetnénk, milyen megjósolható és egészen elképesztő, megjósolhatatlan élőlényekről lehetne tudomásunk?)

Van egy másik érdekes kérdés is ezzel kapcsolatban. A rövid és talán közismert állítás: az egész több, mint a részek összege (összessége). Eredetileg ez az ún. Gestalt-pszichológia köréből származott, de kiválóan alkalmas általánosításra is. Azt akarja megfogalmazni, hogy bizonyos összetett rendszerekben megjelenhet minőségileg új tulajdonság. Ami nem (nem feltétlenül) következtethető a részek ismeretében. Pl. az élet legalapvetőbb egysége alatt leginkább az egyes egyedet szokták érteni. Azonban az egyed minden tulajdonságának ismeretében sem következtethető ki/értelmezhető sok egyed feletti szerveződési szint tulajdonsága. Mint például a szaporodási ráta, természetes szelekció, génáramlás, vagy számos populációdinamikai paraméter.
A kedvenc, leegyszerűsített példám a repülőgép. A repülőgép rendelkezik egy olyan tulajdonsággal, amellyel a részei önmagukban nem; nevezetesen hogy repül. Itt tehát megjelenik a szerveződésben egy minőségileg új tulajdonság.
Tegyük fel, hogy nem ismerjük a repülőgépet. Nem tudjuk, hogy egy több tonnás fém szerkezet képes lehet a repülésre. De ismerünk minden ma ismert fizikai törvényt. Most megkapjuk egy repülőgép minden egyes alkatrészének pontos műszaki leírását. Többszázezer alkatrészről van szó. (nem bajlódunk a szükségtelen dolgokkal, mint kárpit, ülések, furcsa WC, büfékocsi, mosolyra fagyott arcú stewardessek) De nem kapjuk meg a gép teljes összeszerelési útmutatóját!
Kérdés, hogy valaha, a többszázezer alkatrész lehetetlenül sok kombinációja vizsgálatával pusztán elméletileg rájöhetnénk-e, hogy a szerkezet egy bizonyos elrendezésben repülni fog?
Őszintén szólva én nem hiszem. De még ha rájöhetnénk is, ez nagyságrendileg sem fogható az élő rendszerek bonyolultságához.
Nos, szeretem az egyértelmű kijelentéseket.
Kijelentem: a jelenlegi tudásunk alapján NEM jósolhatóak meg egyéb, ma nem létező vagy nem ismert élőlények,
NEM jósolhatók meg titokzatos, nálunknál valahogyan szervezettebb fokon álló élőlények, társadalmak, civilizációk.
A jelen tudásunkból NEM következik, hogy létezhetne a szerveződésnek nálunk magasabb szintje, de az sem, hogy nem. Ha létezik, halvány fogalmunk sincs róla, hogyan, mit kéne keresni.

Kizárólag a saját bioszféránk empírikus tapasztalataiból tudunk (van értelme) kiindulni. Ennek és a fentieknek alapján ha életet akarunk találni, vizet kell keresnünk. Ha intelligens életet, akkor esetleg prímszámokat. De ez utóbbi még megérne egy külön fejezetet.
(ami pedig a fekete lyukakat illeti, nekem úgy rémlik, ez eredetileg elméleti konstrukció volt, “kijött” az einsteini egyenletekből 1916-ban)
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.10.16. 08:38

[quote="Sphaerion"]
Nem adom fel! A Fekete lovagot nem lehet legyőzni!
"Nos, szeretem az egyértelmű kijelentéseket.
Kijelentem: a jelenlegi tudásunk alapján NEM ":j...
-Ezt én úgy írtam, hogy nem rég még azt sem tudtuk...

"A jelen tudásunkból NEM következik, hogy létezhetne a szerveződésnek nálunk magasabb szintje, de az sem, hogy nem. Ha létezik, halvány fogalmunk sincs róla, hogyan, mit kéne keresni. "
- Mi az a nálunk magasabb szerveződés? Ha 20Mill. fényévre egy bolygón CO kering a valamilyen csatornákban és dínó kölykök rolleroznak egy ottani óvodában nekik a mi létünk ugyan olyan abszurd lehet,
de mégis vagyunk. A Pándy meggy nem rég talán a legjobb meggyfajta volt, pedig semmi előre leírt kritérium nem szólt róla. Pándy kapitány valahol talált egy csemetét- vadon egy neki ízlő fa alatt elhozta, elterjedt. Ma már nemesítik a gyümölcsöket
Sphaerion
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.29. 20:18

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: Sphaerion » 2014.10.16. 13:02

A fentebb töredékesen idézett mondatom értelmezhetően így hangzik: Kijelentem: a jelenlegi tudásunk alapján NEM jósolhatóak meg egyéb, ma nem létező vagy nem ismert élőlények
Vénkertész írta: -Ezt én úgy írtam, hogy nem rég még azt sem tudtuk...


Lássuk, miről árulkodik ez a mondat? Ez lényeges és szerintem a megismerés, tudományfejlődés szempontjából alapvető jelentőségű. Pszichológiailag is releváns. Sugall valamit. Azt sugallja, hogy idővel bármi lehetségessé válik, bármi elképzelhető és valóra válhat. A lehetőségek korlátlanok, csupán az idő szab határt. Ha pedig így van, teljesen hiábavaló tudománnyal foglalkozni, hiszen bármi és bárminek az ellenkezője is megtörténhet. Csak idő kérdése. Népszerű és közkeletű nézet. Nem kell hozzá gyakorlatilag semmilyen tényanyag tudás.
A nem tudásból az emberi fantázia és kreativitás ösvényei indulnak, hogy véget nem érően tekeredve keresztezzék egymást és elvesszenek valahol a távoli jövőben…
De lássuk, mi a baj az idézett mondattal?
Megpróbálom megfogalmazni. Fentebb éppen azt taglaltam, hogy szinte végtelen számú szerveződési lehetőség áll az anyag rendelkezésére. Miután kétségkívül vannak fizikai, kémiai, biológiai törvények, ezért az anyag matematikailag tetszőleges szerveződése nem lehetséges. A sok elméleti kombinációból kevesebb, de szintén igen sokféle szerveződés lehetséges. Azaz a természeti törvények puszta létezése igencsak beszűkíti a lehetőségeket. Amelyek száma még így is rendkívüli.
A közkeletű tévedés ott van, hogy a tudományos szemlélet képes mindenkor megmondani, hogy mi lesz, mikor, hol?
Valójában ennél sokkal unalmasabb és kevésbé látványos eredményei is vannak. Képes megmondani, hogy mi nem lehet, mikor hol? Vagyis képes arra, hogy az elméletileg létezhető összes állapotból kiszűrjön nem lehetséges állapotokat.
A tudomány jelenlegi állása szerint nem lehetséges szerves élet egy CO légkörű bolygó felszínén.
Ez nyilván megnehezíti a mai sci-fi írók dolgát, de amennyire látom, az írók gyorsan alkalmazkodnak a változó körülményekhez.
Vénkertész írta:Pándy kapitány valahol talált egy csemetét

Erről a szentpétervári Kunstkamera jut eszembe…
Avatar
tobe_
Hozzászólások: 2112
Csatlakozott: 2013.01.02. 00:10

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: tobe_ » 2014.10.16. 15:16

Még egy sakk játszmát se könnyű megtippelni, mi lesz a vége. :)
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.10.16. 22:27

Jó, megpróbálok egy kicsit komolyabb lenni. ( Még a nem komoly részhez: a CO-t a vér helyettesítésére írtam nem a lég kőrre, de ez sem könnyíti meg a sci-fi írok munkáját)
Ezt még leírom, aztán tényleg békén hagylak.
Van egy kert Márti néni kertje, tele mindenféle érdekes és szép növénnyel, virággal, bokorral. (férje Szani bácsi az ország egyik legnagyobb botanikusa volt) A néni minden növényt ismer, tudja melyik mit szeret oda ülteti, variálja: tehát a következtetéseit a megfigyeléseiből vonja le és nem a következtetéseiből származnak a megfigyelései- nem tudományosan, de még sem feleslegesen. Én kertész vagyok, a biológiát nem részleteiben látom, hanem egyben, kert formájában. A zoknis példádra visszatérve: ha egy zoknit kell megkeresni egy lakásban, főleg úgy, hogy nem is tudod, hogy a zoknit kell, akkor nem a zoknit kell keresni, hanem a lakást átlátni. Jó, én sem tartom valószínűnek, hogy tele vannak a mennyi kocsmák, de azt sem tartottam, hogy kb 500mil. fényévnyi galaxishalmazban tartunk valamerre a Nagy vezető után. (Vagy mi.)

Tényleg nem akarok Veled kötözködni, de életjeleket a földi élttől eltérő szerveződés ( nem tudok ilyet, nem sci-fin szocializálódtam)is produkálhat, ezek érzékelésére viszont csak úgy van mód, ha tényleg ott vagyunk és figyelünk, megfigyelünk.
Áldás.
Sphaerion
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.29. 20:18

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: Sphaerion » 2014.10.27. 02:53

Vénkertész írta:Még a nem komoly részhez: a CO-t a vér helyettesítésére írtam nem a lég kőrre, de ez sem könnyíti meg a sci-fi írok munkáját

Jézusúristen...

Bizonyos értelemben mindannyian Márti néni szép nagy kertjében élünk. És ez jól is van így...

Aktuális cikk:
http://www.origo.hu/tudomany/vilagur/20 ... gokon.html

Nem értek ugyan egyet a cikk minden megállapításával, de alapvetően jól leírja a lényeget.

A földi élettől eltérő szerveződés...? Hát igen, ELMÉLETILEG lehetséges. De GYAKORLATILAG ma senki sem tudja megmondani, hogy milyen nem ismert lehetőségek vannak, milyen tulajdonságokkal, az hogy néz ki, hogy lehet rábukkanni?
Egyelőre nem kell még több ezer, tízezer fényévnyi távolságra kutakodnunk, hogy meglepő, nem ismert életformákra bukkanjunk. Hihetetlen önteltség lenne, ha azt gondolnánk, hogy erre képesek vagyunk. Nem, nem vagyunk... Ha víz, vagy oxigén nyomait fedeznénk fel egy távoli bolygón, az a jelenlegi ismereteink alapján okot adhatna ugyan az izgalomra, de hogyan tovább...?
Még "itthon" is van mit felfedezni, mondjuk Márti néni hátsó kertjében:

http://www.ng.hu/Fold/2010/04/Megnyilt_ ... _bukkantak

Ha biztosra akarunk menni, az intelligencia nyomait kutatjuk. Ha az életet a vízzel köthetjük össze, akkor az intelligenciát a matematikával. Ha életet akarunk találni, a legokosabb, ha vizet keresünk. Ha értelmes életet, akkor mondjuk prímszámokat, mint talán már korábban is írtam.

Sem ezt, sem azt nem találtuk még meg. Továbbra is az tehát a legnagyobb kérdés, hogy az anyag élő állapota valami baromi nagy kozmikus véletlen, a körülmények hihetetlenül és szerfelett valószínűtlen konstellációjának a következtében alakult ki, vagy pedig az anyag szerveződésének "normális", bizonyos feltételek mellett törvényszerűen bekövetkező állapota?
Ezt jelenleg nem tudjuk.
Ha abból indulok ki, hogy az ember "trónfosztása" a tudományos ismereteink gyarapodásával párhuzamosan évszázadok óta zajlik, nem lenne meglepő, ha kiderülne, hogy élet, sőt értelmes élet nem csak itthon alakulhatott ki. Mindenesetre bizonyítékunk egyelőre nincs erre.

Az önteltségünkből következik, hogy azt gondoljuk, a magasabb rendű kognitív agyi funkciók csak nekünk, embereknek vannak "fenntartva". Ennek a mítosznak az eloszlatására:
A videón az Ayumu nevű öt éves csimpánz látható, a rövidtávú memóriát vizsgáló feladat megoldása közben. Ayumu sorra verte a feladatban az egyetemistákat.
Nem írom le a szabályokat, mert gyorsan egyértelművé válik, ha megnézitek.
Mit gondoljunk ezután az intelligenciáról...? Nehéz definiálni...
https://www.youtube.com/watch?v=JkNV0rSndJ0
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.10.27. 22:21

Sphaerion írta:[

Jó, akkor még sem hagylak békén.

"Bizonyos értelemben mindannyian Márti néni szép nagy kertjében élünk. És ez jól is van így..."
-Márti néni kertjében Márti néni él, és azt Ő építgeti a nem tudományos, de mégsem fölösleges megfigyelései szerint. Megint mások más és más rendszer szerint összeállított kertekben élnek, dolgoznak,máshogy építik. Ha tudja valaki, hogy egy növény eleve mit szeret és olyan helyre ülteti az is egy módszer (japánkertek, angolkertek, stb), de az is Márti néni elve alapján alakult ki, de ha nem is tudod, hogy milyen elven készült akkor is látod a különbséget a kert és a szeméttelep között, tehát látod, hogy értelem alkotta.

"A földi élettől eltérő szerveződés...? Hát igen, ELMÉLETILEG lehetséges. De GYAKORLATILAG ma senki sem tudja megmondani, hogy milyen nem ismert lehetőségek vannak, milyen tulajdonságokkal, az hogy néz ki, hogy lehet rábukkanni?"
-Na, ja.

"Még "itthon" is van mit felfedezni, mondjuk Márti néni hátsó kertjében"
-Mondjuk, én is inkább errefelé tendálnék, persze attól még benne lehet más vas is a tűzben

"Ha biztosra akarunk menni, az intelligencia nyomait kutatjuk."

-Amit most írok lehet kifogja verni a biztosítékot Nálad is és másoknál is, de azért leírom: szerintem az intelligencia jelen van az egész Univerzumban, vagy nevezzük aminek akarjuk és ha egy "véletlenszerű" szerveződés képes abszorbeálni akkor ott értelemmé fejlődhet legyen az egy kék moszat vagy egy fekete lyuk. Jelen estben eddig erről csak a Föld esetében tudunk, lehet tényleg nincs is más, de az intelligencia (nevezzük azt a kékmoszat esetére is, pl. a vírus képes befolyásolni az ember viselkedését is) nem anyagi
( vagyis eddig nem bizonyított szerintem) megnyíllvánulás, tehát nem egy egy szupernóva robbanás öröksége, mint az ásványi kincseink.

"Továbbra is az tehát a legnagyobb kérdés, hogy az anyag élő állapota valami baromi nagy kozmikus véletlen, a körülmények hihetetlenül és szerfelett valószínűtlen konstellációjának a következtében alakult ki, vagy pedig az anyag szerveződésének "normális", bizonyos feltételek mellett törvényszerűen bekövetkező állapota?"
-Ez nemkérdés, ez van. Szerintem egyenlőre tök mindegy, figyelni kell a legapróbb részleteket is és nem találgatni és fel fogja tárni a titkát a nagy kérdés. Az én két fő észlelési területem a Nap és a gömbhalmazok. Egy-egy halványabb gömbhalmazt van, hogy egy hónapig is bámulok. Minden derült éjjel. Eleinte örülök, hogy megtalálom egyáltalán, majd egyre több részlet jön elő, míg a végén szétesik csillagokra
Nem a csillagokat keresem benne, hanem a halmazt nézem. (még a rendőrnek is úgy adtam oda a személyimet, hogy azt sem néztem, meg, hogy rendőr-e)

"Mit gondoljunk ezután az intelligenciáról...? Nehéz definiálni..."
-elbújik a fény elől, mert zavarja, vagy éppen felé igyekszik- házat épít magának, mert fázik- megváltoztatja a bolygója mozgását, mert úgy jó neki, stb.


https://www.youtube.com/watch?v=JkNV0rSndJ0
Sphaerion
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2014.09.29. 20:18

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: Sphaerion » 2014.11.13. 04:01

No, konkrét kérdést most ugyan nem tettél fel, azonban a megjegyzéseidből implicite arra következtetek, hogy valami misztikus és gyermeteg hit él benned az emberiség és általában az intelligencia természetfeletti mibenlétét illetően. Nem vagy vele egyedül. Nagyon sokan osztják ezt és az ehhez hasonló nézeteket.

Én nem.

Határozottan azt gondolom, hogy mindenféle természetfeletti beavatkozás feltételezése nélkül is magyarázható az élet és az értelem jelenléte. Hogy ez mennyire valószínű? Vagy éppen valószínűtlen? Hát ennek a kérdésnek az eldöntésében bizonyosan segíthetne, ha földön kívüli élet nyomaira bukkannánk. Vagy éppen földön kívüli értelem nyomaira.

Ugyanakkor jó, ha tudatosítjuk magunkban, hogy még ha létezik is ilyen, ennek a felfedezése, egyértelmű bizonyítása – úgy tűnik - jelenleg meghaladja a képességeinket. És ez talán így marad még egy jó ideig.
Talán ünneprontó leszek, de azt kell mondanom, hogy tulajdonképpen lehetséges, hogy soha nem bukkanunk élet nyomára a világegyetemben, még akkor sem, ha létezik. Máshol. Mert a világegyetem túl nagy. És a lehetőségeink ehhez képest túl szerények.

A Márti nénis metafora értelmezése úgy látom eléggé félrecsúszott. Mindegy.

"Továbbra is az tehát a legnagyobb kérdés, hogy az anyag élő állapota valami baromi nagy kozmikus véletlen, a körülmények hihetetlenül és szerfelett valószínűtlen konstellációjának a következtében alakult ki, vagy pedig az anyag szerveződésének "normális", bizonyos feltételek mellett törvényszerűen bekövetkező állapota?"
-Ez nemkérdés, ez van. Szerintem egyenlőre tök mindegy, figyelni kell a legapróbb részleteket is és nem találgatni és fel fogja tárni a titkát a nagy kérdés.

Hát pedig szerintem továbbra is ez a legnagyobb kérdés, egyáltalán nem tök mindegy, sőt ez lenne a lényeg. A LEGNAGYOBB kérdés. Ezért költünk dollár/euro milliárdokat, ezért dolgoznak ezrek, sőt tízezrek a világon, a legtöbb űrmisszió jelenleg erről szól. Erőnk és anyagi lehetőségeink végső megfeszítésével éppen erre a kérdésre szeretnénk választ kapni. Kialakulhatott-e az élet a Földön kívül…? Vagy ha erre nem is kaphatunk gyors választ, de legalábbis kialakulhattak-e az élet építőkövei a Földön kívül? Ezek a legfontosabb kérdéseink és talán belátható időn belül közelebb kerülhetünk bizonyos válaszokhoz.
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2014.11.13. 10:28

"Hát pedig szerintem továbbra is ez a legnagyobb kérdés, egyáltalán nem tök mindegy, sőt ez lenne a lényeg. A LEGNAGYOBB kérdés. Ezért költünk dollár/euro milliárdokat, ezért dolgoznak ezrek, sőt tízezrek a világon, a legtöbb űrmisszió jelenleg erről szól. Erőnk és anyagi lehetőségeink végső megfeszítésével éppen erre a kérdésre szeretnénk választ kapni. Kialakulhatott-e az élet a Földön kívül…? Vagy ha erre nem is kaphatunk gyors választ, de legalábbis kialakulhattak-e az élet építőkövei a Földön kívül? Ezek a legfontosabb kérdéseink és talán belátható időn belül közelebb kerülhetünk bizonyos válaszokhoz."

No, azért ez így túlzás. Pillanatnyilag ott tartunk, hogy szeretnénk megismerni általában a világot és a világmindenséget, úgy ahogy van, egészében. Az élet keresése ennek az egyik szelete. Benne van a programban, de azért sok más mindnre is választ, vagy pontosítést várunk.
'Az ürmissziók" kegnagyobb része nem erőől szól!
"Erőnk és anyagi lehetőségeink végső megfeszítésével éppen erre a kérdésre szeretnénk választ kapni."
Ez így általánosítva éppen nem helytálló!
Azért nem ártana, ha az "élet keresésének" kérdését kissé szerényebben tárgyalnánk. Sok minden van a mikro- és makrovilág kutatásában, ami másra irányul. - BQ.
Avatar
Vénkertész
Hozzászólások: 247
Csatlakozott: 2013.08.18. 23:52

Re: Az élet keresése a világegyetemben

Hozzászólás Szerző: Vénkertész » 2014.11.13. 20:04

Szia Zsolt, örülök, hogy elő kerültél!

[quote="Sphaerion"]No, konkrét kérdést most ugyan nem tettél fel, azonban a megjegyzéseidből implicite arra következtetek, hogy valami misztikus és gyermeteg hit él benned az emberiség és általában az intelligencia természetfeletti mibenlétét illetően. Nem vagy vele egyedül. Nagyon sokan osztják ezt és az ehhez hasonló nézeteket.

Én nem.
-Én sem. Vagy legalább is nem én. Mit nevezel természetfeletti beavatkozásnak? "Márti néni kertjét" a keresés egyfajta módjának próbáltam leírni. Nem rég szkifi volt az, hogy más bolygók is lehetnek, aztán "végig" néztünk a galaxisunkon és nesze! Jó, itt tényleg zoknit kerestünk. Amit meg régebben írtam, hogy nem a jelenséget (életet) kell keresni, hanem annak következményeit arra példa a sötét anyag és a sötét energia. Azt sem látjuk,nem érzékeljük, de azt igen, hogy a látható és érzékelhető objektumok másként működnek, mint ahogy a Nagykönyvben meg van írva. Na most ez természetfeletti jelenség, vagy csak eddig nem tudtunk róla? Az "emberfeletti" és a "természetfeletti" nem ugyan az.

"Határozottan azt gondolom, hogy mindenféle természetfeletti beavatkozás feltételezése nélkül is magyarázható az élet és az értelem jelenléte. "
"Továbbra is az tehát a legnagyobb kérdés, hogy az anyag élő állapota valami baromi nagy kozmikus véletlen, a körülmények hihetetlenül és szerfelett valószínűtlen konstellációjának a következtében alakult ki, vagy pedig az anyag szerveződésének "normális", bizonyos feltételek mellett törvényszerűen bekövetkező állapota?"
-Ez nemkérdés, ez van. Szerintem egyenlőre tök mindegy, figyelni kell a legapróbb részleteket is és nem találgatni és fel fogja tárni a titkát a nagy kérdés.

-Jó, akkor találgass! Adj nevet minden mütyürnek és akkor létezni fog, addig, míg más át nem nevezi.

A gyermekded hitről pedig egy Weöres Sándor idézet jut eszembe:

"A hullámokat az számlálja, aki sötétben hallgatja a hullámverést, és nem az, aki látja a tengert."
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”