Miért tudunk tapsolni???

Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Attila » 2009.09.07. 20:21

Találós kérdésem:

Ismeretterjesztő előadások alkalmával gyakran elhangzó hasonlat, hogy világunk felépítése makro és mikro szinten jelentős hasonlóságokat mutat.

Pl. a világegyetemünk anyageloszlása igencsak egyenetlen: az anyag jelentős része az Univerzum méreteihez képest igen pici térrészekben koncentrálódik (mint csillagok, bolygók). Ugyanakkor ezen kozmikus testek közötti térrész gyakorlatilag üres (az intersztelláris látható és sötét anyag sűrűsége elhanyagolható az égitestekéhez képest). Ezért, ha pl. két galaxis összeütközik, akkor az őket alkotó csillagok igen kis hányada ütközik ténylegesen. Inkább "átmennek egymáson", amíg a gravitáció következtében csillagaik el nem vegyülnek teljes mértékben egymással (kivéve a kilökődött példányokat...).

"Na, mostan."

A mikrovilág felépítése - legalábbis ebből a szempontból - nagyon hasonló. Az anyagszerkezet atomjai többnyire pl. kristályrácsok rácspontjaiban helyezkednek el, amelyek atomi léptékkel nézve jókora távolságban vannak egymástól (de az amorf és folyékony, légnemű, stb. állapotban sem "egymás nyakán" ülnek). Sőt, maga az atommag is igen kis méretű az elektronpályákhoz képest. A helyzet tehát - ebből a szempontból - gyakorlatilag analóg, mint a galaxisok esetében; azaz itt is a tér nagy része "üres".

DE AKKOR MIÉRT TUDUNK TAPSOLNI???

Azaz a két kezünk atomi struktúrái miért nem mennek át egymáson, mint az ütköző galaxisok csillagai, amikor tapsolás közben összütjük a tenyerünket?

Lehet, hogy így működik a faljáró???

:shock: :lol:

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
bcsego
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2009.09.07. 14:46

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: bcsego » 2009.09.07. 21:17

Szia Attila!

Jó, hogy kiírtad ezt ide. ;)
Elég meglepő szokott lenni az emberek számára ez a jelenség, hogy akkor a tárgyak miért nem esnek át egymáson.
10 éve nem olvastam kvantum-mechanika könyvet, de én a megfejtést az az elektromágneses kölcsönhatásban látom.
Ha tudsz többet, pontosabbat, szofisztikáltabbat ne habozz, érdekel!
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Pape » 2009.09.08. 18:30

Attila írta:DE AKKOR MIÉRT TUDUNK TAPSOLNI???

Azaz a két kezünk atomi struktúrái miért nem mennek át egymáson, mint az ütköző galaxisok csillagai, amikor tapsolás közben összütjük a tenyerünket?

Lehet, hogy így működik a faljáró???

:shock: :lol:

MDA


Hát mert a kezeink (és azok atomjai) nem rendelkeznek elég mozgási energiával. :)
90/900 refraktor
Dani
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2009.09.13. 15:58

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Dani » 2009.09.13. 16:27

hmm ez érdekes, várjuk okos emberek magyarázatát :D
lehet hogy a bőrben sűrűbben vannak az atomok vagy nagyon hülye vagyok? :P
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.09.14. 10:59

Biztos, hogy van köze hozzá, a már említett elektromágneses kölcsönhatásnak. Amikor egyik kezem atomjait közelítem a másik kezem atomjaihoz, akkor az elektronok közötti taszítás a közeledéssel négyzetesen növekszik. (de adok 10%-ot arra, hogy nem is, mert köbösen). És ez a taszítás nem csak az atomok közvetlen környezetét érinti, hanem a közöttük levő részt is, mert elektromos vezető lévén bennem az elektronok szabadon elmozdulhatnak. Ilyesfajta taszítás nincs a galaxisok ütközése esetében. Szerintem.
DBenny
Hozzászólások: 20
Csatlakozott: 2009.09.14. 18:10

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: DBenny » 2009.09.14. 18:32

Ez olyan mint a dongó ugyanis a dongó szárnyának felülete nem elegendő ahhoz hogy repüljön de ezt ő nem tudja és repül :D lehet hogy az ember is ilyen fizikai képtelenség :?:
Avatar
Balage
Hozzászólások: 176
Csatlakozott: 2009.09.07. 21:15

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Balage » 2009.09.14. 23:08

Kirami írta:mert elektromos vezető lévén bennem az elektronok szabadon elmozdulhatnak

Két fadeszka nem elektromos vezető, az elektronok nem mozdulhatnak szabadon, mégse nyúlsz át rajtuk...
Benei Balázs
110/800 Tal Newton
Kirami
Hozzászólások: 227
Csatlakozott: 2009.09.07. 15:09

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Kirami » 2009.09.15. 12:06

Akkor elmozduló elektronok storno.
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.16. 21:08

Megoldás: az összeütköző galaxisok csak a Hubble távcső optikai hibáiból adódnak, a valóság viszont az, hogy a galaxisok mint a kezünk összeérnek, és aztán "szétpattannak". Ilyenkor csak egy nagy durranás hallatszik (hasonló a tapshoz). :D

Ez az információ szigorúan titkos, és ezért kérek mindenkit, hogy ne terjessze... :P
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Zoli
Hozzászólások: 134
Csatlakozott: 2009.09.09. 21:03

Re: Miért tudunk tapsolni???

Hozzászólás Szerző: Zoli » 2009.09.17. 09:26

Fizika tanárom szerint a sebességtől függ. Ha fénysebességgel összeütközetnénk két kezet, akkor azoknak az részecskéi is nagyrészben elmennének egymás mellett, mint a galaxisok. Most kitaláltam, hogy kiszámolom ezt az aránypárt (tenyér, galaxis métere, sebességük), mert méterükhöz képest nekem úgy tűnik mint ha a galaxisok sem mozognának olyan gyorsan, valamint ha belegondolok, a galaxisok nagyon lassan haladnának, akkor sem történne az mint a tenyerünkkel, csak lassabban menne végbe (szerintem, mert lehet hogy ez csak azért ven, mert túl gyenge a fantáziám, és nem tudok néhány dologt elképzelni ebben az elméletben)... :shock:
Amcsüdv, Zoli (13 T)
"Milyen sivár az a kor, melyben könnyebb egy atomot szétrombolni, mint egy előítéletet!" A. Einstein
http://www.universe.eoldal.hu
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”