Pulzárok és magnetárok

Bence
Hozzászólások: 184
Csatlakozott: 2009.09.24. 18:57

Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: Bence » 2010.09.25. 10:17

Pulzárok és magnetárok, mindkettőről hallottam, olvastam már, de kb. ugyan azt.Mégis mi a különbség a kettő között?
Bence
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.09.25. 19:49

Pulzárok:igen kicsi (10 km nagyságrendű), nagy anyagsürüségű, gyorsan pörgő neutroncsillagok. Szupernova maradványok, de talán a fehér törpék végállapotai is lehetenek pulzárok. Igen erős mágneses térrel rendelkeznek, amely mai ismereteink szerint dipol jellegű (mint ha a csillagban egy nagy mágnesrúd lenne, két szemben fekvő pólussal), a mágneses "tengely", vagyis a pólusok helyzete nem esik egybe a forgás tengelyével. Ezért azoknál a pulzároknál, amelyeknek a forgási tengelye közel merőleges a látóirányunkra, a forgás során hol az egyik, hol a másik mágneses pólus billen jobban a Föld irányába. Az erős mágneses tér a pólusoknál beszippantja a környező csillagközi anyag atomi részecskéit, amelyek ott rendkivül felgyorsulva erős és jellemző rádiósugárzást bocsátanak ki. Az erős mágneses térben száguldó részecskék a sugárzást egy nagyon keskeny kúp alakú térbe bocsátják ki. Amikor a pörgés során egyik vagy mágneses pólus, és ezekkel együtt a sugárzás kibocsátás kúpja közel a Föld (Naprendszer) irányába mutat, a pulzár észlelt rádiósugárzása (ill. más elektromágneses) megerősödik, amikor más irányba mutat, gyenge vagy nem is észlelhető. A mágneses tér és a környező gázfelhők kölcsönhatása érzékelhető módon fékezi a pulzárok pörgését.
Magnetárok: ma még kevésbé ismerte természetűek, úgy látszik, hogy rokonok de nem azonosak a pulzárokkal. Neutroncsillagok, rendkivüli mágneses térrel, amelyeben a környező térből beáramló részecskék felgyorsulva nagyon nagy energiájú röntgen- és gamma-sugárzást bocsátanak ki. A forgási sebességük másodperc nagyságrendű. Nem tisztázott, honnan erednek azok a részecske felhők, amelyek a magnetárok sugárzását szolgáltatják, lehetséges, hogy a neutroncsillagon lezajló kitörésszerű folyamatokból származik. A magnetárok nem a pulzárok egyfajta változatai, de egyesek feltételezik, hogy a neutroncsillagok fejlődésének egy szakaszát jelentik, az újonan kialakuló neutroncsillagokból képződnek (Duncan és Thompson), és a kétféle objektum egymást követő fejlődési szakaszt képviselhet. BQ
rabir
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2011.02.25. 22:22

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: rabir » 2011.02.25. 23:05

Én úgy tudom, hogy a magentárok is szupernóva maradványok, csak az szabja meg , hogy a csillag milyen nehéz (mekkora volt a tömege) volt.
Tudomásom szerint a magnetárok rendelkeznek a legnagyobb mágneses erővel a világban, annyira, hogy akár több millió kilométerről kitépik a vérből a vasat...
De nem tudunk róluk túl sokat.
Hyperion85
Hozzászólások: 95
Csatlakozott: 2011.01.20. 00:40

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: Hyperion85 » 2011.04.05. 00:28

Üdv.!!!

Szerintetek előfordulhatnak a Magnetároknak van kisérőjük ? Szerintem lehetséges, bár sokat nem tudunk ezekről a objektumokról...itt most arra az aszteroidára gondolok amit a Galileo-űrszonda felfedezett mellette egy kis holdat, még 1993-ban.Ki gondolta volna, hogy e kis kóbor sziklák körül lehetséges kisérő( ? )Pedig van ! Mért ne lehetne épp magnetárok körül....
Sziasztok...
Hyperion85. :roll: :mrgreen:
rabir
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2011.02.25. 22:22

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: rabir » 2011.04.09. 12:24

Persze hogy lehet a magnetáok körül is.... (szerintem)
De lehet hogy a nagy mágneses erő miatt a fekete lyukakhoz hasonlóan mindent elnyel.... Főleg a sok fémet tartalmazó égitesteket....márpedig sok ilyen van.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.04.09. 15:51

Picit pontosítsunk: a fekete lyuk sem nyel el mindent, csak ami elég közel jut hozzá. Pont úgy, mint minden gravitáló test, pl. a Föld is csomó mindent magához vonz, ami elég közel kerül hozzá.

--mpt
rabir
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2011.02.25. 22:22

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: rabir » 2011.04.11. 13:53

Igaz, nem mindent nyel el....
Az mennyire verné ki néhány tudósban a biztosítékot, ha olyan fekete lyukat találnánk amelyiknek bolygói vannak....
Az akréciós korongnak is lehet olyan része, ami nem zuhan bele a fekete lyukba
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: dgy » 2011.04.11. 14:42

rabir írta:I
Az mennyire verné ki néhány tudósban a biztosítékot, ha olyan fekete lyukat találnánk amelyiknek bolygói vannak....

Semennyire.
dgy
Ksl
Hozzászólások: 102
Csatlakozott: 2009.09.07. 12:29

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: Ksl » 2011.04.11. 14:42

Bence írta:Pulzárok és magnetárok, mindkettőről hallottam, olvastam már, de kb. ugyan azt.Mégis mi a különbség a kettő között?
Bence


Több mint tíz éve fordítottam a Sky and Telescope-ból, de a lényege ma is helyes:

http://astro.u-szeged.hu/ismeret/neutron/neutron1.html

Ksl
tobe
Hozzászólások: 851
Csatlakozott: 2010.10.28. 20:20

Re: Pulzárok és magnetárok

Hozzászólás Szerző: tobe » 2011.04.11. 15:08

Elérhető olyan program valahol, amivel ilyen szimulációkat lehet futtatni sima PC-n ?
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”