Spektroszkópia

Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.07.07. 10:54

Minél többet gondolkodom rajta, annál kevésbé értem, hogyan jönnek létre az abszorpciós vonalak :oops: . Van ugye egy anyag (elem), és az bizonyos hullámhosszú fotont elnyel, ezzel egy elektronja gerjesztett állapotba kerül. Aztán jönnek újabb fotonok, és előbb-utóbb az összes atom gerjesztett állapotba kerül, mondjuk úgy, telítődik. Innen kezdve ez az adott energiájú foton nem nyelődik el jobban, mint a többi, el kellene tűnnie az abszorpciós vonalnak. Igaz, az elektron visszaugorhat a helyére, ismét lehetővé téve a foton elnyelését, de közben ugyanilyen fotont ki is sugároz.

Hogy is van ez?
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.07.09. 18:46

SzZ írta:
> Abszorpciós vonalak keletkezése ?

A mechanizmus leírásában igazad van, DE egy dolgot felejtesz el: az eredeti sugárzás nem izotróp, egy adott irányba halad (pl a csillag felszínéről kifelé). Az elnyelt fotonok ebből a sugárnyalábból fognak hiányozni. A gerjesztett elektronok visszaugrásukkor viszont véletlenszerű irányba bocsátják ki a (kb) ugyanolyan frekvenciájú fényt. Fotonnyelven úgy is el lehet mondani a dolgot, hogy a rezonáns frekvenciájú fotonok az atomokkal ütközve kiszóródnak az eredeti nyalábból. A fotonok száma és a hordozott energia megmarad, csak az előrehaladó nyaláb lesz bizonyos frekvenciákon halványabb.

Izotróp sugárzás esetén, pl egy egyensúlyban levő homogén gázfelhő belsejében nincsenek abszorpciós vonalak: a sugárzás minden irányba egyformán terjed, egyforma valószínűséggel nyelődik el, és ugyanúgy, minden irányba egyforma valószínűséggel bocsátódik ki, pótolva az elnyelt fotonokat.

dgy
Pape
Hozzászólások: 450
Csatlakozott: 2009.09.07. 18:05

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: Pape » 2010.07.17. 22:05

Ez tanulságos volt. Köszönet érte!
90/900 refraktor
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.07.18. 16:11

Én is köszönöm, mint azt az ezt kifejező ikonra kilkkeléssel meg is tettem.

Egy relativitáselméletről szóló remek kis könyv olvasása során felmerült bennem a kérdés: a gravitációs vöröseltolódás milyen obejektumok esetében mérhető meglevő eszközeinkkel? (Tudom, nem elméleti fizikai kérdés :) ) Csillagoknál - nem hinném. Fehér törpénél, vagy neutroncsillagál talán már észlelhető? Vagy csak fekete lyuk esetében? (Amiből persze nem jut ki fény, de a körülötte levő akkréciós korongot alaposan "megdolgozza" a gravitáció.) Nem tudom viszont, egy ilyen, anyagbeáramlás által felhevített akkréciós korongból származnak-e bizonyos elemekre jellemző színképvonalak (megkockáztatom, ha igen, akkor azok emissziós, nem abszorpciós vonalak).

A távoli galaxisok vöröseltolódását lehet-e csak a tőlünk való távolodás számlájára írni, vagy egy gx is hozzájárul a sok millió csillagnyi gravitációval a relativisztikus, gravitációs vöröseltolódáshoz? Ha igen, mennyire vagyunk képesek eldönteni, melyik hatás milyen mértékben járul hozzá?

Hozzáértő válaszát várom oly nagyon... 8-)
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.07.18. 17:59

SzZ írta:
> a gravitációs vöröseltolódás milyen obejektumok esetében mérhető meglevő eszközeinkkel?
> Csillagoknál - nem hinném.

A csillagoknál az a gond, hogy melegek, ezért a gyorsan rohangáló atomok sebessége miatti Doppler-eltolódás következtében a spektrumvonalak elmásznak eredeti helyükről. És mivel az atomok minden irányba mozognak, ráadásul véletlenszerű sebességgel, az egyetlen éles spektrumvonal helyett egy széles, nem pontosan definiált helyzetű vonalat észlelünk. Ez a Doppler-kiszélesedés a legtöbb csillag esetében jóval nagyobb, mint a gravitációs vöröseltolódás, ennek ellenére az utóbbi is észlelhető, azaz megfelelő matematikai módszerekkel kielemezhető a mérési adatokból.

De mondok egy a csillagoknál jóval kisebb tömegű gravitáló objektumot, ahol a gyengébb gravitációs tér ellenére is kimérték a gravitációs vöröseltolódást, mégpedig nem is mostanában, hanem 1959-ben! Az illető objektum a Föld. A gravitációs potenciál okozta frekvenciaeltolódást elképesztően kicsi, 22,5 méteres függőleges távolságon mutatták ki. Ehhez persze nagyon keskeny rezonanciavonal kellett, hiszen a kis magasságkülönbségen csak parányival változott a frekvencia. Ezt a nagyon éles rezonanciát az atommagok gamma-sugárzása produkálta, és a Mössbauer-effektus segítségével tudták kimérni. Durván arról van szó, hogy az atommag két energiaszintje közti átmenet során nagyon élesen meghatározott frekvenciájú gamma-fotont bocsát ki. Ezt a gamma-forrást egy egyetemi víztorony tetején helyezték el. Amíg a foton "leesett" a torony tetejéről az aljára, egy kissé megnőtt a frekvenciája (a gravitációs tér "munkát végzett" a fotonon, ennek nőtt az energiája, ezzel az energiával arányos frekvenciája is). Így a foton kicsúszott a nagyon éles rezonanciából, ezért a fenti mintával azonos, de a torony alján elhelyezett atommagok már nem tudták elnyelni. Egy ilyen negatív eredmény persze még nem lenne elég annak pontos meghatározására, hogy pontosan mennyivel is tolódott el a frekvencia. A Pound-Rebka-kísérlet zsenialitása abban állt, hogy ezt az eltolódást az akkoriban frissen felfedezett Mössbauer-effektushoz használt eszközökkel pontosan meg tudták határozni. A Mössbauer-technika abban áll, hogy a mintákat igen kicsiny (néhány cm/s vagy még sokkal kisebb) sebességgel mozgatják, ez egy extra Doppler-effektust jelent, és eltolja a rezonanciafrekvenciát. A mozgatás sebessége finoman, kis lépésekben változtatható. A mérés során a lassan mozgó mintából kibocsátott, és az álló mintán áthaladó gamma-sugárzás intenzítását mérik. Ha eltalálják azt a sebességet, amelynek megfelelő Doppler-effektus mintegy "visszatolja" a gravitációs kék- (vagy vörös-)eltolódás által megváltoztatott frekvenciát, akkor helyreáll a rezonancia, és a minta elnyeli a sugárzást, az áthaladó intenzítás lényegesen lecsökken. A mozgatási sebesség függvényében ábrázolva az áteresztőképességet jellegzetes görbét kaphatunk, ami pontos méréseket tesz lehetővé. (Megjegyzés: a helyzet ennél kissé bonyolultabb,, mert a kibocsátott gamma-foton kissé visszalöki a kibocsátó atommagot, ez is Doppler-eltolódást okoz, hasonló jelenség történik a foton elnyelésekor is, a mérés elemzése során ezeket is figyelembe kell venni - de ezek ismert, és jól számolható hatások.)

Az 1959-ben a Harvard egyetem tornyában elvégzett kísérlet során a gamma-sugárzás forrását Fe-57 atommagok szolgáltatták, a fotonok energiája 14 keV volt. A szükséges mozgatási sebesség a 10^-6 m/s, azaz a mikron/s nagyságrendbe esett. Ezt igen ravaszul érték el: a sugárzó mintát egy elektromágneses hangszóró mozgó membránjára szerelték, és a hangszórót különböző frekvenciájú, illetve különböző amplitúdójú árammal gerjesztették. A kísérletet elvégezték úgy is, hogy a forrás volt a torony tetején, a detektor pedig a földszinten, ekkor a leeső foton energiája nőtt (gravitációs kékeltolódás), illetve a forrás és a detektor felcserélésével is (ekkor gravitációs vöröseltolódás lépett fel, a felfelé mozgó foton energiája csökkent). A sokszorosan ellenőrzött kísérlet pontosan az einsteini általános relativitáselmélet által megjósolt eredményt szolgáltatta. Azóta a gravitációs vöröseltolódás nem az elméleti fizikai vagy csillagászati spekulációk, hanem a laboratóriumban által igazolt szilárd kísérleti tények közé tartozik.

Irodalom:
http://en.wikipedia.org/wiki/Pound-Rebka_experiment

dgy
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára dgy 2010.07.18. 18:26-kor.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.07.18. 18:23

SzZ írta:

> A távoli galaxisok vöröseltolódását lehet-e csak a tőlünk való távolodás számlájára írni,
> vagy egy gx is hozzájárul a sok millió csillagnyi gravitációval a relativisztikus, gravitációs
> vöröseltolódáshoz? Ha igen, mennyire vagyunk képesek eldönteni, melyik hatás milyen
> mértékben járul hozzá?

A gravitációs vöröseltolódás képlete (viszonylag kis értékekre érvényes közelítés) z = GM/Rc^2, ahol G a gravitációs állandó, c a fénysebesség, M a gravitáló objektum tömege, R a sugara. Ha elővesszük a fekete lyuk gravitációs sugarának képletét: r = 2GM/c^2, láthatjuk, hogy z = r/2R, azaz a Schwarzschield-sugár és a valódi átmérő hányadosa. A Nap esetén a Sch-sugár 1,5 km, a Nap átmérője 1 500 000 km, hányadosuk 10^-6, azaz milliomod résznyi. Ekkora tehát a Nap felszínéről kiszabaduló sugárzás gravitációs vöröseltolódása. Mivel a legtöbb objektum messze nagyobb, mint a saját Sch-sugara (különben fekete lyukká válna) - kivételt jelentenek természetesen a fekete lyukak - , ezért hasonló, igen kicsiny, de 1-nél mindenképp jóval kisebb érték várható a csillagok és a galaxisok esetén is.

A kozmológiai vöröseltolódás ezzel szemben a távoli objektumok esetén jóval nagyobb 1-nél (az észlelések már 8 és 9 között járnak!), ezért mellette a gravitációs eltolódás elhanyagolható. (Más rovatban már részletesen volt arról szó, hogy z>1 miért nem jelenti azt, hogy az objektum gyorsabban mozog a fénysebességnél.) A pontosabb számítások során természetesen figyelembe kell venni ezt az eltolódást is, de a kozmológiai eredményeket nem befolyásolja lényegesen.

A fekete lyukak közvetlen közeléből, ahol a gravitációs vöröseltolódás közelít 1-hez, csak a forró akkréciós korongokból érkezik sugárzás. Itt a nagy hőmérséklet miatt már nincsenek atomok, ezért vonalas színkép sem várható. A forró plazma által kibocsátott (folytonos színképű) sugárzásra vonatkozó számítások során természetesen figyelembe veszik a gravitációs vöröseltolódás miatti frekvencia- (és intenzitás-, szögeloszlás- stb-) torzulást is.

dgy
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.18. 19:53

Gravitációs vöröseltolódás: kevéssé ismert, hogy a Nap fotoszférájából kilépő sugárzás gravitációs vöröseltolódásának észlelésére épült fel 1925-ben a potsdami Asztrofizikai Obszervatóriumban a 21 m magas "Einstein-torony", amelynél egy fix, 40 cm-es, 14,5 m fókuszú objektivbe két (egyenként 85 cm-es) mozgó síktükör vetiti folyamatos napfényt. A sugárnyalábot azután a torony aljában beépített, állandó hőmérsékletű pincébe vetítették, itt azután rendkívül nagy felbontású spektrográfokba lehetett vezetni. Az érdekes, áramvonalasan kiképzett betontorony tervezője E. Mendelsohn volt, máig a toronyteleszkópok legszebb példája. Az áramvonalas alak részben a kor építészeti stilusának terméke, de főleg arra szolgál, hogy a szélnyomás ne okozzon lengéseket (mint ahogyan pl. a Wilson-hegyen előfordult). Einstein szakmai ellenfelei remélték, kimutathatják hogy nem létezik a gravitációs vöröseltolódás. Csak éppen az okozott csalódást az "anti-Einsteinistáknak", hogy a rendkíül erős gázmozgások Doppler-efektusa, az aktiv területek mágneses terének Zeeman-effektusa az elvileg számított gravitációs vöröseltolódást kb. két nagyságrenddel felűlmúlják, ezért a fotoszféra-kromoszféra jelenségek okozta szinkép-eltolódások elfedik a gravitációs hatást! Ma is munkaképes, bár közben a potsdami intézet csillagászati részlege megszünt, most múzeum. A dolog humora hát ott volt, hogy az Einstein-torony mérései nagyot lendített a napfizika ismeretén - főleg a mágneses terek részletes vizsgálatán -, csak éppen arra nem volt alkalmas, amiért építették. Amikor az 1980-as években ott jártam, éppen felújítás alatt állt, de az egyik kisebb (vizuális beállítású) spektroszkóppal bemutatták a H-alfát. Háááát... szép görbe volt az éppen beállított nap-felületi rész áramlásainak hatására. Egyébként amint "dgy" leírta, a gravitációs hatást végül mégis toronyban mutatták ki, de nem az "Einstein-toronnyal". - BQ
middletom
Hozzászólások: 1
Csatlakozott: 2011.02.01. 10:10

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: middletom » 2011.02.02. 09:21

Chou órája: Nem látom a megvitatott témák között. Szerintem érdemes foglalkozni vele!

A kísérletről publikált anyagokban számos prekoncepció, csusztatás és elvi hiba van. A nagyszerű eszköz és annak újszerű képességei azonban megérdemlik a részletesebb analízist. Ezzel 2010-ben kimutattak 33 cm magasságkülömbséget és 10 m/s sebességet.

Ch1.) "Most igazolták Einstein jóslatát!" -hírdette a média. Nem most! A magasság
hatását az órák járására már rég bebizonyították. Az újabb kísérlet csak
megerősítés.

Ch2.) Csou igen jó eszközt alkotott meg 2005-ben, és ügyesen használta fel Einstein ninbuszát 2010-ben.Jól tette! Azonban homályosan fogalmaz, és kísérletei nincsennek összhangban a relativitáselmélet aktuális problémáival.

Ch3.) Chou úgy nyilatkozott, hogy új alu atomórájával már 10 m/s
sebességet is sikerült kimutatnia. De eszébe nem jutott mondani, hogy
keleti vagy nyugati irányba haladt. Ugyanis Hafele (és állítólag
Einstein) határozottan más- és más értéket várt a kétféle esetben. Persze Csou-nak nem kell értenie a rel-hez. No de ott van a
Science Magazine "veterán editora", aki már 3 évtizede körülrajongja
Hafele dolgozatát, most meg szemrebbenés nélkül leközöl egy hiányos adatot, a 10 m/s skalár számot.

Ch4. Chou órája nem óra, bár mindenki annak nevezi. Nem tudja mérni az időt. Ez nem lekicsinylő megállapítás. A voltmérő sem óra, de az is igen hasznos. A Chou-óra a gravitációs- és mozgási energiát képes megmérni.

Ch5.) Az általa használt látható fény frekvenciája (mondjuk 10exp15 Hz) meghaladja
a mai IC-k képességeit. A cézium alacsonyabb frekvencián sugároz. A
10exp10 Hz-ből már lehetk 1 Hz-t csinálni elektronika segítségével,
ami maga a SI időegység, a pontos 1 másodperc. Ez a jelenleg elterjedt cjzium atomórák alapja.

Ch6.) A Chou-óra lényege az információ-morzsákból kirakva a következő:
Van két teljesen azonos doboz - "A" és "B" - Melyekben gerjesztett alu ionok azonos frekvenciájú fényt sugároznak. A "B" fényét
egy 75 méteres üvegkábel vezeti az "A"-hoz. Ez a kábel mozgatható,felcsavarható stb. - ettől még az optikai hossza nem változik.
A két fénysugarat egy ernyőre vetítve azok azonos fázisban erősítik egymást, ellentétesben kioltják. "Fényes - sötét -fényes" - ez a változás vonul át az ernyőn, ha valamelyik doboz fénye eggyel többet rezeg. Az ernyőt nyilván opto-elektronika figyeli és mini-számítógép analizálja. Evidensnek tűnik, hogy beépítettek szöveges tájékoztatást valamint fény- és hangjelzést is . Az utóbbiakat, valamint az "A" dobozt célszerüen egy nagyobb dobozba rakták bele.
A két fénydoboz változatlan ütemben dolgozik, ha azonos fizikai környezetben tartjuk őket. Példáúl egymás mellett fekszenek a padlón.

Ch7.) Ha a "B"-t feltesszük az asztalra, akkor az kicsit felgyorsul, mert lecsökkent gravitációs mezőbe került. Számításom
szerint ez 0,11 fs/másodperc. Szemléletesebben mondva, egy fázis
(1 rezgés) 9 másodperc alatt vonul át az ernyőn.


Ch8.) A közzétett 10 m/s érték kimérése egyszerűnek tűnik. Gépkocsival kell hajtani egyenes úton egy adott égtáj irányába, a hátsó
ülésen a "B" dobozzal. A Tudomány hivatalos véleménye szerint a korábbi atomóra kísérlet (Hafele - Keating) jó volt. Eszerint viszont nem nindegy,hogy Keletnek vagy nyugatnak tartunk, mert más-más ritmusban ketyeg az óra. Ugyanis a +/-10- hez hozzá kell adni a földfelszin sebességét (Washingtoné pl 370). Meglehet, hogy Chou ezt nem tudja, és lapít az "össze-vissza" eredményei láttán.

Ch9.) Az általam számolt
kijelzés-változás az égtájak szerint:
(Sietés vagy késés 1 másodperc alatt
femto-szekundumban.)

K-nek haladva: -41 fs/s D-nek haladva: -0,5 fs/s
Ny-nak haladva: +40 fs/s
É-nak haladva: -0,5 fs/s
ÉK-nek haladva: -28 fs/s

Bizonyára akad valaki itt a Fórumon, aki a fenti számokat leellenőrzi.

2011 01 Middletom
rabir
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2011.02.25. 22:22

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: rabir » 2011.04.13. 10:34

Kicsit eltérek a témától,én azt nem értem hogy egy közeg miért is átlátszó....????
Hogy megy át az atomokon, vagy közöttük a fény egy sűrű közegben pl üveg
Avatar
Imre
Hozzászólások: 1799
Csatlakozott: 2010.12.29. 14:18

Re: Spektroszkópia

Hozzászólás Szerző: Imre » 2011.08.04. 22:29

Tisztelt tudós Urak!

Kérdésem lenne, amire nem találom a választ, már hosszú ideje. Hátha valaki tud segíteni, vagy egy tudományos linket adni, hogy végre megtudjam, hogy létezik-e valai, ami a fénnyel szemben nemlineáris tujajdonságokat mutat, - egy hasonlattal élve, mint a félvezetők az elektromos árammal szemben, ha erre megy, akkor átereszti, ha fordítva, akkor csillapítja? Magyarul, létezik-e olyan valami, ami a fénnyel szemben ilyen egyik irányból vezetem, másikból nem vezetem tulajdonságokat mutat? Köszönettel: Imre
Ne azt sorold, hogy mit, miért nem lehet, hanem főként azt, hogy mit hogyan kell tenni a cél érdekében!
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”