A fekete lyukak és az idő

Pepos
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2011.05.11. 17:09

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: Pepos » 2011.10.06. 21:55

Kukac írta:A Higgs bozon(t)tal, ahogy írtad az lesz majd a gond, hogy nem pont akkora lesz a tömege és nem pont akkora lesz a töltése (vagy az energiája), mint az elméletben ideális volna. Akkor pedig majd kell egy mégújabb elmélet és egy mégujabb részecskre (vagy valami új, kozmológiai konstans mint a Relativitás elméletben), amit majd magyarázunk jobbról balról. Én erre számítok.


A higs reszecsket en ugy emlekszem hogy azert keresik mert az ad tomeget mas reszecskeknek tehat sulyt, hameg valaminek sulya van az attol van hogy a gravitacio hat ra. A gravitacijo meg Einstein szerint attol van hogy a teridot eltorzitjak a nagy egitestek pl a nap... tehat akor a relativitas elmelet, es a higs elmelet kulon kulon kell venni, Einstein elmelete a vilagurre es urben hato gravitacijo, a higsz meg a kis targyakra valo gravitacijo pl a foldi gravitacio ra lehet erteni alkalmazni, nade ha igy van miert van ketfele gravitacijo? fura

A masik a feketelyukakho fuzodo hozzaszolasom:D Amit az idorol beszel es a fekete lyukakrol Stephen Hawking a letezik e isten cimu dokumentumfilmben nem tudom latatok e mar a lenyeg hogy kisilabizalja hogy fizikailag ugy ahogyan az altalanos ember elkepzeli hogy egy tronszekben ul es onan iranyitja a vilagot ilyen ISten nincsen:) de ahogy oda eljut akkora butasagokat mond hogy az nem igaz orarol meg idorol, amikor a relativitas elmeletben Einstein leirja hogy az ido es a ter az egy es ugyanaz, idorol beszelunk mert igy hatarozta meg az ember azt ahogyan a foldnevu bolygo egyszer megkeruli a napot meg a salyat tengelye korul ahogy forog, nade ahogyan az orat meg az idot elkezdi ott oszekotni a feketelyukal egyetemben hat en neztem nagyokat, biztos okos ember de nem ert valamit es probal magyarazni olyasmit amit a normal gondolkodasu ember meg felfog:) olvasgattam eshat par ember beis vette amit elmondott es leirt Hawking de butasag.:) Az idot ne fizikalizaljatok mert nem letezik az IDO szot az ember talalta ki, mar irtam miert:) olyan mint a szerelem szo, szerelmesnek mondjuk magui\nkat amikor egy lany megtetszik nekunk es vonzodunk hozza stb na ugyanez van az idovel:)

Ha letezik egyaltalan feketelyuk, es azert fekete mert a fenyt elnyeli es nem verodik visza rola, es a gravitacijoja hatalmas akkor tenyleg mint ahogyan leirta az egyik hozaszolo, megnyujthatja ugy a teret hogyaz egy masik dimenzioba vezet de kitudja, ezt enis most csak kitalaltam dehat ha Hawking megteheti enis:DD
lacus66
Hozzászólások: 193
Csatlakozott: 2010.10.20. 10:00

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: lacus66 » 2011.10.07. 06:40

Kedves Pepos!

Több szerénységet....

:!:
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2011.10.07. 14:03

Pepos írta:... ... Az idot ne fizikalizaljatok mert nem letezik az IDO szot az ember talalta ki
:?: :roll:
1. Mijaza gravitacijo
2. Azt a szót, hogy krumplihámozás is az ember találta ki, igaz, ettől még lehet nem szeretni
jobarát
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.02.18. 22:51

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: jobarát » 2012.02.19. 00:13

Stephen Hawking is csupán fantáziál fikciói vannak. Mi az hogy lelassul vagy megáll az idő a fekete lyuknál?

Először is mi az idő azt kellene meghatározni az elméleti fizikusoknak. Mert ez eddig fogalmakkal játszanak behelyettesítve valamit egyenleteikbe helyette, mert valójában se az időt se a gravitációt nem határozták meg--de azért szorgalmasan kimondják.

Einstein idő elmelére se jó. az idő gyakorlati használatára kitalálták az órát az itt a Földön és a Föld energetikai térségében még használható is. De abban a pillanatban amikor kilépnek a Föld gravitációs és mágneses kisugárzásának zónájából, az idő megszűnik. Ezt megírtam pár éve a NASA nak és az EU s űrközpontba is, hogy erre kell számítaniuk, hogy az idő megszűnhet. Az pedig az éltre életveszélyes, mivel az élő szervezet biológiai-órája a Földi Nagy-Időnek függvényében ketyeg.

Van a felszíni idő sebesség, a repülő magasságában kicsit gyorsabb, az űrállomáson lassult--- De például a Földünk belseje felé haladva fokozatosan lassul, majd a Mag előtti üres-Térben már nincs IDŐ!
honnan tudom? mert jártam ott....olvass bele a blogomba, ird be a keresőbe ezt a fejezetet igy hamarabb megtalálni -- • 2. fejezet. Létezni a Mindenségben üdv. viktoria
greg
Hozzászólások: 6
Csatlakozott: 2011.06.07. 03:06

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: greg » 2012.02.19. 00:58

jobarát írta:Stephen Hawking is csupán fantáziál fikciói vannak. Mi az hogy lelassul vagy megáll az idő a fekete lyuknál?

Először is mi az idő azt kellene meghatározni az elméleti fizikusoknak. Mert ez eddig fogalmakkal játszanak behelyettesítve valamit egyenleteikbe helyette, mert valójában se az időt se a gravitációt nem határozták meg--de azért szorgalmasan kimondják.

Einstein idő elmelére se jó. az idő gyakorlati használatára kitalálták az órát az itt a Földön és a Föld energetikai térségében még használható is. De abban a pillanatban amikor kilépnek a Föld gravitációs és mágneses kisugárzásának zónájából, az idő megszűnik. Ezt megírtam pár éve a NASA nak és az EU s űrközpontba is, hogy erre kell számítaniuk, hogy az idő megszűnhet. Az pedig az éltre életveszélyes, mivel az élő szervezet biológiai-órája a Földi Nagy-Időnek függvényében ketyeg.

Van a felszíni idő sebesség, a repülő magasságában kicsit gyorsabb, az űrállomáson lassult--- De például a Földünk belseje felé haladva fokozatosan lassul, majd a Mag előtti üres-Térben már nincs IDŐ!
honnan tudom? mert jártam ott....olvass bele a blogomba, ird be a keresőbe ezt a fejezetet igy hamarabb megtalálni -- • 2. fejezet. Létezni a Mindenségben üdv. viktoria

Te, és mit írt vissza a NASA? Tényleg tök kíváncsi vagyok.
jobarát
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2012.02.18. 22:51

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: jobarát » 2012.02.19. 09:12

Gergely mit írtak vissza? Semmit. Aztán megírtam akkor tájt geológus professzornak hogy milyen a Föld belseje, hogy nagyon tévednek, mert a Bolygónk belülről kifelé melegedett az idők folyamán és pár ezer év és nem lehet majd a felszínen életet találni--ezt megírtam a NASA nak is egyébként.

Mit gondolsz a prof. mit válaszolt? " Nem kell félni Isten megsegíti az emberiséget" --

akkor be is fejeztem több évre ismét hallgattam.

aztán tavaly, mivel van két csodálatos unokám, azt gondoltam csak közzéteszem, mert az életünk folytatódik és ne hogy csak a világ 1 %-a húzza el a belét ha találnak egy élhető bolygót végre és megalkotják a megfelelő űrhajót is. S a tömegembert itt felejtenék egy izzóvá vált platnin olyan lesz a földünk mint a Vénusz vagy a Merkur sajnos.

Ha többre vagy kíváncsi gyere olvass bele a blogomba. ird be a keresőbe a fejezet cimet és úgy hamarabb megtalálod. üdv. viktoria 2. fejezet. Létezni a Mindenségben
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: mpt » 2012.02.19. 09:23

Kedves Viktoria!

Elnezest, ez nem az a fajta forum.
Hasonlo hozzaszolasokkal a temaval foglalkozo forumokat lenne celszeru felkeresni, itt szeretnenk a csillagaszattal, (elfogadható szinten) megalapozott tudományos elméletekkel (és nem megálmodott elképzelésekkel) foglalkozni.
(Ez vonatkozik a tobbi temara adott hasonlo hozzaszolasokra is).

koszonettel
--mpt
bergerj
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2012.02.19. 23:09

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: bergerj » 2012.02.20. 01:04

A lényeg az anyag sebessége lelassul vagyis önmaga körül forog de az anyag süruség igen nagy a fekete lyuk elér egy bizonyos tömeg sűrűsödést létrejön a gravitációs torzulás ,létrejön egy szakadás amitől megszűnik létezni eben a formában az anyag .
hunor pető
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2012.04.25. 19:34

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: hunor pető » 2012.04.26. 20:45

Minden tiszteletem Lukács Béláé, de szerintem ellentmondás van, Az Utazások térben, időben és téridőben című művében. A górcső alá vett rész itt található: http://mek.niif.hu/00500/00569/html/index.htm#37

Úgy vélem, hogy a 9 ábra hibás, s a görbe valójában csak alaposan megközelíti, de valójában nem metszi a 2m szaggatott vonallal bejelölt egyenest. A szakasz utolsó bekezdése szerint a fekete lyuk 10^63 év után elpárolog. Na most ezt az időpontot jelöljük be a 9b ábrán. Definiáljunk a két megfigyelő saját ideje között egy függvényt, melyet úgy kapunk, hogy egymás mellé téve a 9a és 9b ábrákat a könyvbeli módon a 9b-n ábrázolt görbe minden pontjához hozzárendeljük a 9a ábra azon pontját, amit a 9b ábrán kiválasztott ponton átmenő 2m-mel (és így az saját idő tengelyekkel is) párhuzamos egyenes a 9a ábra görbéjével találkozik. Esetünkben a 9b ábrán az elpárolgás dátumát jelöltük ki. Ehhez is tartozik egy pont a 9a ábrán még pedig 2m vonal felett. Idáig ellentmondásmentes a 9a ábra görbéjét meghúzni.

Lukács Béla (és az előadásában Dávid Gyula is) Zénón paradoxonát hozza például. Akhillész utol éri a teknőst, mert végtelen sorok összege lehet véges. Triviális példa: 1/1+1/10+1/100+... = 10/9.

Azonban ez a megfontolás keveri az összeg véges létét és annak megszerzésének módját. Ha megállsz az ajtó előtt egy méterrel és dacból nem akarsz kimenni rajta, de azért imitálnod kell a mozgást, akkor kitalálhatod, hogy mindig csak a hátra levő távolság felére lépsz előre. Hiába véges az összege az 1/2+1/4+1/8+... sorozatnak, nevesen 1, e gondolatkísérletben bármeddig az ajtón belül maradsz. Szabad akaratodból.

A trükk az, hogy hiába tudod, hogy Akhillész mikor éri utol a teknőst/mikor keletkezik a fekete lyuk, azaz jön létre az esemény horizont, az adott időpont nem jön el soha, az ugyanis csupán a végtelen átdefiniálása. A 9b ábra órája így ketyeg. 1 2 3 4 5, míg a 9a ábráé így: 1 1,1 1,11 1,111 A 9b óra a végtelenbe divergál, míg a 9a óra 10/9-hez konvergál. Azonban egyik óra sem éri el saját határértékét, ami az egyik esetben végtelen a másikban 10/9. Így értem a végtelen átdefiniálását. Nem érheted el, hogy valami megtörténjen az idő átdefiniálásával.

Több fórumozó feltette a kérdést, hogy ismerünk-e a kétféle Pauli kizárási elven túl mást is, ami megakadályozná az esemény horizont, s ezáltal a fekete lyuk létrejöttét. Azt a választ adták, hogy nem. Az áltrel keretei között tényleg nem. Na de a Pauli-féle kizárási elvek sem az áltrel részei. S ténylegesen ismerünk olyan elvet, ami végső gátja az esemény horizont létrejöttének. Ez pedig a Heisenberg-féle határozatlansági reláció. Aki olvasta Hawkingtól a Mindenség elméletét, az ismeri a történetet, amikor rádöbben, hogy a fekete lyukak nem teljesen feketék, hanem fekete testek. Beszédes dolog, hogy a Schawarzschild sugár nem csak az eseményhorizont mérete, de egyben az a minimális méret is, hogy a test még fekete testként legyen képes sugározni. Ám ha már ilyen kicsi lenne a mérete, akkor nem maradna mozgástér a kvantumbizonytalanságnak. Ezért ez az állapot csak megközelíthető.

Nagy Attila hozta azt a példát, ahol Hawking űrhajósa 11:59:57 11:59:58 és 11:59:59-kor kibocsátott jeleit rendre fogja a távoli megfigyelő, ám a 12:00:00-kor küldeni szánt jel már nem indul el, mert létrejött az eseményhorizont és nem engedte el. Módosítsuk úgy a gondolat kísérletet, hogy az úrhajósnál legyen egy stopper, amit akkor indít el, amikor az eseményhorizont kialakulásáig a hátra levő idő 10/9s, a küldjön jelet, amikor az óra 1 1,1 1,11 1,111 stb értékekhez ér. Ezen jelek rendre megérkeznek a távoli megfigyelőhöz Mégpedig kalibrálható úgy a történet, hogy az ő stoppere az első jelet 1 időpontba vegye majd rendre 2 3 4 stb. időpontokban. Ekkor nyilván tartozik időpont a 10^63 évhez is. Ekkor is vesz jelet. Ez viszont azt jelenti, hogy a fekete lyuk feloszlott mielőtt létrejött volna.

Történetileg számomra a sorrend a következő volt. Először megállapítottam, hogy azok akik Zénón paradoxonát azzal intézik el, hogy ógörög filozófus nem tudta, hogy végtelen sor összege lehet véges, keverik az összeg létét, s annak tényleges összegzéssel való kiszámíthatóságát. Megláttam a kapcsolatot a fekete lyukkal és annak esemény horizontjával, s ezért tagadtam azt. Ezután olvastam, hogy lát a fekete lyukak nem is olyan feketék sugároznak. Hawkingnál persze előbb létre jönnek, így egy trükk kell, hogy sugározhassanak. Azonban Occam borotvája is azt mondja, hogy egyszerűbb az a magyarázat, ahol a fekete lyuk állapot meg van közelítve, de mivel sosincs elérve így mindig van, bár egyre brutálisabb szökési lehetőség. Itt kell megjegyezni, hogy az ilyen objektumok annyira megközelítik a fekete lyuk állapotot, hogy azon objektumok amik gravitációs hatásuk révén jelöltek a címre, azok mind mind beleférnek. Ezek ugyanis arra építenek, hogy a jelenséget csak összeomlott neutroncsillag okozhatja, s mivel nincs már fék, az objektum csak fekete lyuk lehet. Ám van fék. Így azután történetileg számomra nem okozott meglepetést az index két cikke: http://index.hu/tudomany/urkutatas/blackhole190/ és http://index.hu/tudomany/nolyuk/
főleg az elő tetszett. Tudom Dávid Gyula az index helyett az origót preferálja, de nyilván a cikkeket egyesével kell minősíteni, s ha kedve lesz nyilván megteszi. Ezután a legkisebb csodálkozást sem éreztem, amikor a Scientific American egy címlapján ezt olvastam: Black stars not holes. (2009 október) Fekete csillagok és nem lyukak. (fekete csillag: fekete lyuk eseményhorizont nélkül.)

Hogy pedig Zénón paradoxonhoz is ajánljak olvasnivalót: http://www.mathpages.com/rr/s3-07/3-07.htm A szerző itt elmagyarázza miért félrevezető a kezdő analizisbeli előadási mód, hogy Zénón nem tudta, hogy...

Még egy fontos dolog. Az áltrel egy folytonossági elmélet. Ám a fentiek jól példázzák ennek korlátait. A kvantumosság tehát a világnak nem egy lehetősége, hanem szükségszerű tulajdonsága. Akhillész azért tudja megelőzni a teknőst, mert mind a mozgása, mind az órája kvantumos. A 1 1,1 1,11 1,111 stb értékekből csak végeset érint, s ugrásokban halad. Így véges számú „lépésben” megelőzi a teknőst.
hunor pető
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2012.04.25. 19:34

Re: A fekete lyukak és az idő

Hozzászólás Szerző: hunor pető » 2012.05.06. 17:08

Dávid Gyula 2011-es előadássorozatában az „Ahol az Úristen nullával osztott” című részben 1:59:00-től van egy idekapcsolódó szakasz. Az előadó felvázolt egy ábrát, melynek a kezdete a 9a ábrának felel meg (Lukács Béla ábráival vetve össze), de azután, drasztikus változás történik, s a grafikon a 9b ábra szerint folytatódik. Szerintem azonban ez sem egy jó megoldás. Nincs ilyen törés a látványban. A látvány végig ugyanazon függvény szerint erősödik, s ezt Lukács Béla 9b ábrája jól demonstrálja.. Az végkifejlet viszont úgy tűnik engem igazolt, a 9a ábra hibás Lukács Bélánál. Dávid Gyula szerint sem esik be semmi a lukba. S itt fejti ki, hogy más dolog egy matematikailag definiált megoldása az áltrelnek, ami esetünkben a Schwarzschild megoldás, s egészen más egy fekete lyukat tényleg létrehozni, amire nincs megoldásunk.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”