A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Szunyogapa
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.01.24. 19:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Szunyogapa » 2011.01.26. 18:57

A lufis magyarázatot ismerem, de az nem megfelelő, hiszen a lufin egy időben látjuk az összes pöttyöt.
Ha a lufi méretét összevetjük a nagy egészével, akkor a lufihoz képest a fény (szinte) nem véges sebességű sugárzás, míg a valóságban vélhetően nincs ilyen.
Tehát a kérdés még mindig nincs megválaszolva: miből következik a gyorsuló tágulás?


-Szunyog-
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.01.26. 19:16

Szunyogapa írta:...
Ha a lufi méretét összevetjük a nagy egészével, akkor a lufihoz képest a fény (szinte) nem véges sebességű sugárzás, míg a valóságban vélhetően nincs ilyen.
Tehát a kérdés még mindig nincs megválaszolva: miből következik a gyorsuló tágulás?




Ez tokmindegy, hogy a lufin mennyi pottyot latunk, siman elkepzelheto olyan informacioaramlas (feny terjedes), ami reven nem latjuk be az egeszet.

Az idezett reszt nem is ertem.

A gyorsulo tagulas meg mindig a mar emlegetett szupernovas vizsgalatokbol kovetkezik.

David Gyula vonatkozo eloadasait megnezted mar? http://www.mcse.hu/multimedia/

--mpt
véjani
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2010.11.03. 20:40

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: véjani » 2011.01.26. 21:10

Szunyogapa írta:Az is érdekelne, de inkább az, hogyan következik a (egyre)távolabbi galaxisok (egyre)nagyobb sebességéből, hogy gyorsulva tágul az univerzum.
Hiszen ezt szerintem akkor lehetne megállapítani, ha egy olyan "sugárzást" vizsgálnánk ami nem véges sebességű. Mert ugye amikor egy távoli objektumot vizsgálunk akkor nemcsak térben, hanem időben is messzire tekintünk vissza.
Egyszóval nekem ebből az következik, hogy, ha időben haladunk visszafelé akkor egyre gyorsabban mozgó galaxisokat, objektumokat látunk. Tehát ebből logikusan és egyértelműen következik, hogy az univerzum tágulása lassul.

Ja és a gyorsuló tágulást Hubble "mondta":
Hubble-törvény:

Edwin Powell Hubble amerikai csillagász 1929-ben figyelte meg, hogy minél távolabb van tőlünk egy galaxis, annál nagyobb a vöröseltolódása, azaz annál nagyobb sebességgel látszik távolodni. A Hubble-törvény szerint a galaxisok távolodási sebessége arányos a távolságukkal.


-Szunyog-

Nekem is van ilyen problémám, nem tudom az irányt az ősrobbanástól erre vagy vissza ,mert ugyan az, vagy mégse ?
véjani
Hozzászólások: 30
Csatlakozott: 2010.11.03. 20:40

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: véjani » 2011.01.26. 21:40

Bárhonét nézünk mindég ugyanazt látjuk, gyorsuló tágulást
A hozzászólást 1 alkalommal szerkesztették, utoljára véjani 2011.01.26. 23:01-kor.
Szunyogapa
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.01.24. 19:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Szunyogapa » 2011.01.26. 22:00

véjani írta:Ha az ősrobbanástól nézünk az univerzum után vöröseltolódás,ha innen nézzünk az ősrobbanás felé vöröseltolódás. szóval ez nekem sok és mindig az fog maradni.


Erre talán lehet magyarázat az, hogy, ha "visszafelé" nézünk akkor a mi galaxisunk halad gyorsabban mint a "mögöttünk" lévő, ha "előre" nézünk, akkor az "előttünk" lévő halad gyorsabban mint mi, ha pedig oldalra akkor azok a galaxisok oldal irányba távolodnak, a tágulás sebességétől, irányától és mértékétől függetlenül, és ezért nem lehet megállapítani a középpont irányát.

Ez szerintem ennyire egyszerű. De szóljatok, ha tévednék.


-Szunyog-
Szunyogapa
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.01.24. 19:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Szunyogapa » 2011.01.26. 22:18

mpt írta:Ez tokmindegy, hogy a lufin mennyi pottyot latunk, siman elkepzelheto olyan informacioaramlas (feny terjedes), ami reven nem latjuk be az egeszet.

Az idezett reszt nem is ertem.

A gyorsulo tagulas meg mindig a mar emlegetett szupernovas vizsgalatokbol kovetkezik.

--mpt


Épp az a lényeg, hogy a fény, mint információ továbbító ehhez egyszerűen túl lassú és nem láthatjuk egy időpillanatban az összes (vagy legalábbis elég) galaxist, függetlenül a távolságuktól.
A lufi pedig a fény lassúsága miatt nem mérvadó példa, nem a 2D-3D elvonatkoztatás miatt...
Pl.: vegyünk a lufin két egymástól elég távoli pontot. A két pontról egy időben indul a fény és egy időben is éri el a szemlélőt. A valóságban pedig a két galaxisról egy időben kiinduló fény akár évmilliárdos késéssel érheti el a szemlélőt. Persze ez csak egy nézőpont, de így szemlélve teljesen rossz a lufis megközelítés. Persze egy olyan emberkének aki már azon is elcsodálkozik, hogy a Napunk ugyanolyan csillag mint az égen lévő többi annak a lufi több mint tökéletes...
Ezekre a szupernóvás vizsgálatokra lennék kíváncsi. Mert hát értem én, hogy abból következik, de HOGY?


-Szunyog-
KoviP
Hozzászólások: 64
Csatlakozott: 2010.11.15. 22:04

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: KoviP » 2011.01.27. 00:04

"A felhőkön és a süvöltő szelen túl, az égbolt sarka mögött terül el a kozmosz. Végtelen és titokzatos, csalogatva hívogat, mintha folyton azt kérdezné: kik vagyunk e Földön és miért?"
fred741
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.01.27. 13:38

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: fred741 » 2011.01.27. 13:46

Sziasztok!

Uj vagyok meg itt, de van egy kerdesem, es gondoltam ti talan tudtok segiteni.

Felfedeztek egy uj galaxist, mint valoszinuleg mar tudjatok:
http://index.hu/tudomany/2011/01/26/a_v ... llagaszok/
vagy
http://www.news.com.au/technology/sci-t ... 5995240242

Az irjak,h 13.2 milliard fenyevre van tolunk, es az univerzum ~200 millios koraban keletkezett.
A vilagegyetem tagulasa miatt valoszinuleg akkor meg mi is kozelebb voltunk, es ha akkor elindul rola a feny, akkor hogy lehet, hogy ilyen sok ido kellett neki,hogy ideerjen, hisz az univerzum nem fenysebesseggel tagul, mert akkor meg a tavoli csillagokat nem latnank? :)
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.01.27. 14:02

Mert az Univerzum tagulasa nem egyenletes sebesseggel tortenik. A tagulas nagy resze a szuleteset koveto toredekmasodpercekben, az un. inflacios korszakban zajlott, l. pl: http://tudasbazis.csillagaszat.hu/kozmo ... ell-2.html

--mpt
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.01.27. 14:06

Szunyogapa írta:Erre talán lehet magyarázat az, hogy, ha "visszafelé" nézünk akkor a mi galaxisunk halad gyorsabban mint a "mögöttünk" lévő, ha "előre" nézünk, akkor az "előttünk" lévő halad gyorsabban mint mi, ha pedig oldalra akkor azok a galaxisok oldal irányba távolodnak, a tágulás sebességétől, irányától és mértékétől függetlenül, és ezért nem lehet megállapítani a középpont irányát.

Ez szerintem ennyire egyszerű. De szóljatok, ha tévednék.


-Szunyog-


Ha meg tudod mondani, merre van a visszafele meg az elore.
Mert epp ez az a lenyeg, hogy nincs ilyen irany, es minden megfigyelo szamara egyforman nincs.

--mpt
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”