A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Teafil
Hozzászólások: 24
Csatlakozott: 2010.12.16. 16:11

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Teafil » 2011.02.14. 13:14

Sziasztok!

Egy kis segítségre lenne szükségem.
Nagy vöröseltolódás esetén (pl. Z=8) hogyan lehet kiszámolni a távolodási sebességet?
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.02.14. 14:15

Talaltam egy ilyet:

ha megvan a voroseltolodas (z), akkor legyen A = (z+1)^2
ekkor a tavolodasi sebesseg fenysebesseg = 1 egysegben kifejezve:

Kód: Egész kijelölése

      A-1
v =  ----
      A+1


azaz z = 8-ra v = 0,97561c adodik...
rabir
Hozzászólások: 45
Csatlakozott: 2011.02.25. 22:22

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: rabir » 2011.02.25. 22:50

Na igen... De tökmindegy mi a ma hivatalosan elfogadott verzió, mindenki hiheti azt, ameik neki a legjobban tetszik. Ma még úgyse tudjuk mi az igazság, lehet sose fogjuk megtudni. Amugy ki tudja mennyi igaz ebből hiszen még töredékét se ismerjük a világnak.

A teremtő:
Lehet létezett isten de én főként azért nem hiszek benne mert akkor isten ki/mi és mikor teremtette? Mert szerintem kétirányú végtelen NINCS tehát valami létezhet a végtelenségig, de nem létezhetett a végtelenség óta. Mindennek keletkeznie kellett valamikor.

És itt a relytély.. hogy az anyag mikor és hol keletkezett, az is lehet hogy egy örökös ciklusban él a világ, tehát valamikor a nagggggggyyyyyyyyyyoooooonnnnnnnn távoli jövőben minden anyag, antianyag dimenzió stb. valami fursa erő hatására visszamegy az időben...
De ez felvet mégegy kérdést hogy ez mikor kedődött.. A világrol Milliárd x Milliárd kérdés is kevés lenne hogy megértsük...
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.01. 20:53

Tisztelettel köszöntök mindenkit, aki megtisztel azzal, hogy elovassa alábbi okfejtéseimet.

Az úgy történt, hogy betegeskedtem egy keveset, és ágybanfekvés közben rámszabadult a laptop, benne a csillagváros fórummal. Benne MFZ által jegyzett NAGY BUMM elmélet és az UNIVERZUM című provokatív vitairattal.

A topik elég nehezen követhető gondolatsor-t vezet fel, térben és időben erősen csapkodva, sőt, a beleszőtt témák is nagy rugalmasságra vallanak. Némely állítása szerintem kifejezetten provokatív. Talán így akart minnél több embert vitára hívni.

Nos, én sorompóba állnék, ha elfogadtok egy –csillagász-ujságirónak—nagyon fiatal-kezdő gyakornokot. Ha lehet, akkor olvassátok tovább.

A leghevesebb olvasóimat előre kérem, ne akarjanak máglyára küldeni. ( GO.BRU., GAL:)

Gondolataim csak kevésbé kuszák, mint az alapirat, próbálom követhető fonalra fűzni.

Remélem ARIADNE mindig a közelben lesz.



Szóval . a 3. sor. Semmiben a semmi közepén megjelent egy pici pont ami felrobbant…

. idézet-ből csak a felrobbant kifejezés igaz. Az összes előtte leirt peremfeltétel,, hát nem -így-

szerepelnek az általánosan ismert elméletben.



Egyet kell értenem dgy- vel, -de csak ebben----az ezután következő spekuláció szó-csavarás, -de néhány észrevételt megér

Míg el nem felejtem, a leginkább elfogadott elméletek versenyében a membránelmélet a dobogós. Kár hogy dgy ezt meg sem említette!



Miért lett volna az a pont gombostűfejnyi? Miért ne lehetne csillagászati léptékben nagyon kicsi

mondjuk 1 ly ---(fényév)---sugarú ?

Az elég kicsi ahhoz képest, hogy az angol Wikipédia-ban a megfigyelhető univerzum sugara 14GPS

Kb. 46.5 mrd ly?? Eszerint a tágulás tetemes, 4,65x10 10-en, jogos a robbanás kifejezés.



Szóval: a 16. sor ha a tér és az idő elválaszthatatlanok--- ezzel egyetértek---akkor a tágulás mértékét véve adott időegységben, és a gyorsulást véve mint állandót, az így kapott egyenlettel visszaszámolva

megkapjuk az univerzum születésének pontos dátumát. Persze, meg azt is, hogy hány éves a kapitány?

Mi az, hogy az így kapott egyenlettel? És honnan meg miből visszaszámolva? A magyar Wikipédia szerint az univerzum legtávolabbi galaxisa az UDFy galaxis, csak? 13 mrd ly-re van (??) Az univerzum tágul, (de akkor most 13mrd ly ,vagy 46 mrd ly? )

Ezt bizonyítja a távoli galaxisok fényének vöröseltolódása. De hogy gyorsulva tágulna?



Na itt álljunk meg egy kevest, és vegyünk egy egyenest, mely mentén a mai tudásunk szerint csak, szóval csak és kizárólag egyenletes mozgás létezik, mindaddig, amíg azt külső erő meg nem változtatja.

Ha az univerzum egy kicsiny központ hirtelen kitágulása következtében keletkezik –még most is-

és ezen elv mentén --de csak ezen elv mentén--- elfogadjuk, hogy gömbszimmetrikusan növekszik,

akkor a kezdetben minden részecske—melyek milyenségét még nem ismerjük—egyenesvonalú egyenletes mozgással elkezdett távolodni, de nem –minden galaxisok szerelmére-nem gyorsulva.



Kis kitérés---szóval a 21. sor ezért gömb alakúak a bolygók is, mert felveszik a tér formáját

Én meg azt hittem, hogy azért, mert a kihűlés előtti állapotban mindet eleme—atomja—energiaminimum szinten próbált meg elhelyezkedni, ennek pedig matematikailag egyetlen lehetséges megoldása van: adott ponttól a lehető legrövidebb, és egyben egyenlő távolságban lenni. Ezt a formációt hívják gömbnek.



Na, térjek vissza a gyorsulva tágulás „megvitatásához”

Itt több gond van egyszerre, és ez bizony elég hosszú gondolat lesz, de szerintem megéri, hátha én is provokálok valakit

Első fő gond:.

Idézet:HVG, tudomány 2010. okt. 21 Megpillantották az univerzum legtávolabbi objektumát.

A cikkből: „ezzel az eszközzel akár a 13,4 mrd fényév távolságú galaxist is láthatjuk majd…. Amelyek a Nagy Bumm után már 300 millió évvel keletkeztek”

Idézet: Wikipédia: Világegyetem Jelenlegi ismereteink szerint a világegyetem kora 13,7 mrd év. A legtávolabbi ténylegesen megfigyelt objektum, az IOK-1 galaxis mintegy 13 mrd fényévre van tőlünk.

.

Ezek a cikkek, megállapítások nem csak azt sugallják, hogy tér és idő kézenfogva járnak, és egymás értelmét adják, hanem a teljes azonosságukat is sugallják, mégpedig a térbeli megfigyelő nézőpontjától teljesen függetlenül.



EZ, SZERINTEM, ÓRIÁSI FÉLREÉRTÉSEKRE AD-(hat)- OKOT.

Lássuk először az idő-távolság összefüggést a gömbszimmetrikus—(nak)- képzelt Univerzumban:

Minden gömböt át lehet szelni tetszőleges fősíkkal. ( Amely átmegy a gömb közepén )

Tegyük meg. Képzeljük el, hogy a Föld (a Nappal és a Tejútrendszerrel együtt ) ennek a körmetszetnek a jobb oldalán helyezkedik el, kb. 5,5 millrd fényévre a központtól. ( Ahol ugye a Nagy Bumm volt )

Ha innen nézelődünk, akkor a tőlünk legtávolabbi objektumnak kutya kötelessége a körmetszet másik oldalán lenni .És persze az Univerzumnak is pont az ellenkező oldalán, hiszen ettől a legmesszebb. Miért jó ez? Mert a másik irányba - pont ellenkezőleg- is a Nagy Bumm- ból indult az anyag (?)

És milyen messze van? Kb. 13.5 mrd fényév. Miért? A reletiv sebességkülönbség miatt. (vöröseltolódás’)

.Vágod már a lényeget? Az azonos irányú, de ellenkező értelmű vektorokat ki kell vonni egymásból!

Ha az IOK-1 13,5 mrd fényévre van. de ugyanabból a pontból indult el, csak pont az ellenkező irányba akkor—namivan akkor—az IOK-1-nek csak kb. 8 mrd fényévnyi idő kellett ahhoz, hogy odaérjen, vagyis onnan jöjjön a fénye!

Ezen egyszerű számítás szerint akkor az Univerzum csak kb. 8 mrd éves.


Második fő gond

A Wikipédia Kvazár szócikke azt írja: „ a legtávolabbi kvazárok a fénysebesség több mint 90%-át

kitevő sebességgel távolodnak tőlünk „

Ehhez vegyük most hozzá, hogy az Univerzum gyorsulva tágul. (állítólag)

A, ha gyorsul, akkor régebben lassabb volt, kevéssé gyorsan távolodott a galaxis (pl. 80%-os fénysebességgel

B, ha gyorsul, akkor „jövőre” egyre gyorsabban fog távolodni a galaxis, (pl. 95%-os, majd

96%-os, majd 97%-os, majd 98%-os, majd 99%-os fénysebességgel!!!



Tessék nekem megmondani, mi lesz akkor, amikor a gyorsulva tágulás miatt fellépő gyorsulva távolodás sebessége eléri a fénysebesség értékét? (ami ugye a 100%-os érték)

FÉLREÉRTÉS NE ESSÉK! NEM ARROL VAN SZÓ, HOGY A GALAXIS ABSZOLUT SEBESSÉGE (már persze a Nagy Bumm középponthoz képest) ELÉI A FÉNYSEBESSÉGET!



Csupán a relatív sebességkülönbségről beszélek, ez pedig fizikailag teljesen reális lehetőség;

A Föld megy -a fenti példa szerint- az Univerzum „jobboldalán” kifelé pl. 40%-os fénysebességgel,

a „szökevény” legtávolabbi galaxis távolodik az Univerzum ellenkező oldalán 60%-os fénysebességgel

az ELLENKEZŐ irányba. Mi történik? Nem jut el hozzánk a fénye! Nem tudjuk észlelni! Ez pedig bizony azt jelenti, hogy Ö nem fog létezni. Az általunk megismerhető Univerzum,--- amit ugye tudományos eredményként, esetleg tényként könyvelnénk el---nem a távcsöveink teljesítőképességétől függenek, hanem az észlelési határtól, amit pedig a gyorsulva táguló Univerzumban a relatív fénysebesség-különbség fog behatárolni.

Ha valaki arra kíváncsi, hogy mi van arrébb egy kicsit, nincs más dolga, mint a fénysebességnél gyorsabb valamivel utazni. Ezt hívják gondolatnak. Aki pedig rászánja magát, elmehet az Univerzum

„baloldalára”, mondjuk 5 mrd fényévre. Ott bizony egy új részekkel gazdagodott „táj” lesz és a „baloldalról” 5 mrd fényévnyi rész leesik.

Aki pedig még bátrabb, elmegy „balra” sokkal több, mint 13,7 mrd fényévre, és visszanézve már „nem fog létezni” a Tejútrendszer, és persze a Föld sem!

Biztos, hogy kell nekünk a gyorsulva táguló világegyetem modellje???



Pasztoyg üdvözül mindenkit, jó időutazást kivánok!
Nabla
Hozzászólások: 17
Csatlakozott: 2010.11.22. 12:00

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Nabla » 2011.03.02. 07:36

Kedves Pasztoyg!

Három dimenzióban gondolkodva rengeteg logikai hibát ejtesz... :geek:
Szunyogapa
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.01.24. 19:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Szunyogapa » 2011.03.02. 16:50

@Pasztoyg: üdvözlöm a hozzászólásod és teljesen egyetértek veled, mivel már egy ideje én is ezt -egy részét- próbálom itt elmagyarázni, de ilyen jól nem sikerült.
Nekem három dimenzióban is teljesen jól érthető.
Persze az nem biztos, hogy az IOK-1 pontosan az ellenponton van, de attól az elképzelés jó.
Le a gyorsuló univerzummal!


-Szunyog-
maro
Hozzászólások: 289
Csatlakozott: 2009.09.21. 10:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: maro » 2011.03.02. 18:10

Csak két megjegyzésem lenne:
1. Az ősrobbanásnak nem volt közepe. Ezt már többször elmagyaráztuk, hogy nem olyan mint amikor a Halálcsillagot fölrobbantják. Ebből következik, hogy nincs sík, ami átmenne a közepén és nincs tőle jobbra és balra. Ebből következően a többi okfejtés is hibás.
2. A Wikipediát, de különösen a HVG-t nem feltétlenül olyanok írják, akik értik is az egészet. A újságírók a legrosszabbak (tisztelet a kivételnek), mert úgy adják elő mintha értenék. De nem.
SzittyaG
Hozzászólások: 3
Csatlakozott: 2011.02.26. 11:45

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: SzittyaG » 2011.03.02. 18:30

Egy alapvető kérdésem lenne: miből feltételezzük azt, hogy az univerzumunk 13,7 milliárd éves? Sajnos sok helyen kerestem a választ, de még nem találtam meg, gondoltam majd itt ;) Másik kérdésem: Ugyebár elméletileg 93 milliárd fényév univerzumunk mérete, (bár ezt sem tudom miből következik!?) de nem láthatunk 13,7 milliárd fényévnél tovább, hiszen az azontúli anyagi világ fényei még nem érhettek ide (ez úgy lehet, ha jól tudom, ahogy relativitás elméletből vezették le: a tér és az idő tágulása gyorsabb volt az ősrobbanáskor a fénysebességnél) ha univerzumunk valóbban ennyi idős?
Esetleg ha kapcsolódó anygot tudnátok ajánlani, megköszönném :)
Bocsi hogy belekontárkodtam mélytudományos eszmefuttatásaitokba, de valahol fel kellett tennem ezt a kérdést :roll:
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.03.02. 18:31

Szunyogapa írta:@Pasztoyg: üdvözlöm a hozzászólásod és teljesen egyetértek veled, mivel már egy ideje én is ezt -egy részét- próbálom itt elmagyarázni, de ilyen jól nem sikerült.
Nekem három dimenzióban is teljesen jól érthető.
Persze az nem biztos, hogy az IOK-1 pontosan az ellenponton van, de attól az elképzelés jó.
Le a gyorsuló univerzummal!


-Szunyog-


Itt a példa, amikor két ember hibásan gondolkodik! Ha pedig egymásra találnak csak erősítik egymásban a hitet. Még egyszer, nem a hvg-ből kellene tájékozódni ebben a kérdésben! MEgvannak a rendes források, amit már ezerszer közzétettek itt! Talán inkább azzal kellene kezdeni..
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.03.02. 18:40

SzittyaG írta:Egy alapvető kérdésem lenne: miből feltételezzük azt, hogy az univerzumunk 13,7 milliárd éves?


Több forrásból: a tágulási sebességből, a szupernovák fényességét mint távolságlétrát használva, a kozmikus háttérsugárzásból. Tehát elég szilárd lábakon áll. Azaz több egymástól független "paraméter" egész jól egybevág. Részletesen mcse.hu médiatár Dávid Gyula előadások.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”