A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.02. 18:44

SzittyaG írta:Egy alapvető kérdésem lenne: miből feltételezzük azt, hogy az univerzumunk 13,7 milliárd éves? Sajnos sok helyen kerestem a választ, de még nem találtam meg, gondoltam majd itt ;)


A mikrohullámú háttérsugárzásban megfigyelhető, az iránytól függő roppant kicsiny (10^-5 nagyságrendű, ha jól rémlik) eltérések mértékéből és az eltérést mutató foltok méretéből, valamit ezek eloszlásából következtették ki. A pontos részleteket talán DGy majd leírja :)

SzittyaG írta:Másik kérdésem: Ugyebár elméletileg 93 milliárd fényév univerzumunk mérete, (bár ezt sem tudom miből következik!?) de nem láthatunk 13,7 milliárd fényévnél tovább, hiszen az azontúli anyagi világ fényei még nem érhettek ide (ez úgy lehet, ha jól tudom, ahogy relativitás elméletből vezették le: a tér és az idő tágulása gyorsabb volt az ősrobbanáskor a fénysebességnél) ha univerzumunk valóbban ennyi idős?


Az első kérdésre nem tudom a választ. A másodikra: igen, volt az Ősrobbanást követően egy töredékmásodpercig tartó inflációs fázis, amikor roppant rövid idő alatt roppant nagy mértékben tágult a világ.

SzittyaG írta:Esetleg ha kapcsolódó anygot tudnátok ajánlani, megköszönném :)


http://tudasbazis.csillagaszat.hu/ illetve
http://www.mcse.hu/multimedia -> Dávid Gyula előadássorozatai

--mpt
Szunyogapa
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.01.24. 19:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Szunyogapa » 2011.03.03. 16:21

attila dezső írta:Itt a példa, amikor két ember hibásan gondolkodik! Ha pedig egymásra találnak csak erősítik egymásban a hitet. Még egyszer, nem a hvg-ből kellene tájékozódni ebben a kérdésben! MEgvannak a rendes források, amit már ezerszer közzétettek itt! Talán inkább azzal kellene kezdeni..


Először is nem érdekel a hvg.
Másodszor rendes forrás is megvolt.
Harmadszor, ha két ember találkozik lehet alapít egy új vallást. Az egy napos vagy a több ezer éves közösség tagjai gondolkodnak hibásan?

Az én hitemet D.Gy. előadása is csak erősítette...

-Szunyog-
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.03. 16:31

Szunyogapa írta:Harmadszor, ha két ember találkozik lehet alapít egy új vallást.


Hat az lehet, csak ha vallasrol beszelunk, nincs sok ertelme az erveknek es a megfigyeleseknek.

Ugy tudom, lesz uj DGy-eloadassorozat, gyere el, ha teheted, lehet majd nyilvan kerdezni is, hatha ott a kozvetlenebb beszelgetesbol konnyebb tisztazni a dolgokat.

--mpt
attila dezső
Hozzászólások: 448
Csatlakozott: 2010.01.16. 18:12

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: attila dezső » 2011.03.03. 16:56

Szunyogapa írta:Harmadszor, ha két ember találkozik lehet alapít egy új vallást. Az egy napos vagy a több ezer éves közösség tagjai gondolkodnak hibásan?[/color]
Az én hitemet D.Gy. előadása is csak erősítette...

-Szunyog-


A vallás az nem gondolkodás, hanem hit kérdése. :) Ezek szerint rossz helyen jársz! :D
Szunyogapa
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.01.24. 19:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Szunyogapa » 2011.03.03. 17:21

attila dezső írta:A vallás az nem gondolkodás, hanem hit kérdése. :) Ezek szerint rossz helyen jársz! :D

Az csak egy példa volt a többség és kisebbség viszonyáról...

mpt írta:Hat az lehet, csak ha vallasrol beszelunk, nincs sok ertelme az erveknek es a megfigyeleseknek.

Ugy tudom, lesz uj DGy-eloadassorozat, gyere el, ha teheted, lehet majd nyilvan kerdezni is, hatha ott a kozvetlenebb beszelgetesbol konnyebb tisztazni a dolgokat.

--mpt

Tudtommal a Biblia tele van megfigyelések leírásával. De ez mind lényegtelen.
Az előadásokon viszont szívesen ott lennék és szívesen megvitatnám a dolgokat személyesen.
Környezetemben sajnos nagyon keveseket érdekel a dolog
:-(.

-Szunyog-
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.04. 16:31

pasztoyg vagyok.sziasztok
Dávid Gyulának, persze a többiek előtt sem titok:

"Tisztelettel köszöntök mindenkit, aki megtisztel azzal, hogy elovassa alábbi okfejtéseimet.

Az úgy történt, hogy betegeskedtem egy keveset, és ágybanfekvés közben rámszabadult a laptop, benne a csillagváros fórummal. Benne MFZ által jegyzett NAGY BUMM elmélet és az UNIVERZUM című provokatív vitairat"
igy tehát a márc 11-i hozzászólásomat hirtelen felindulásból írtam, anélkül hogy a többi 23 oldalt elolvastam volna.
Most már nem pont úgy festene az irat. DGY-nek köszönet, sokat tanultam, ez nem nyalás, az "érthetetlenségen" ne hezitálj. Hogy segíteni, tanítani akarsz abba az is belefér, hogy nem mindenki érti meg. Én is megpróbáltam közérthető lenni, "ezen a Földön járni, ez sem tetszett mindenkinek. Pedig csak Hunadmin töménytelen zagyvaságával vitáztam egy kicsit. Nem osztatlan sikerrel:

e: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

HozzászólásSzerző: Nabla (Nabla) » 2011. március 2., szerda 7:36
Kedves Pasztoyg!

Három dimenzióban gondolkodva rengeteg logikai hibát ejtesz... :geek:


Nabla (Nabla)
Kérlek Nabla. ha a rengeteg logikai hibából néhányat felsorolnál, az segítene nekem is, a többieknek is. Megvitatnánk, okulnánk belőle. De azért kösz, hogy rámírtál legalább tudom, hogy valaki elolvasott.


Hogy a HVG-t megvédtétek, kösz, de hát ők is csak idéznek, átvesznek szakcikkeket neves szakorgánumoktól. Akik néha csak azért publikálnak 'új elméleteket", mert kötelező nekik bizonyos számú
megjelenés.

: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

HozzászólásSzerző: Dávid Gyula (dgy) » 2010. június 30., szerda 16:35
Előző cikkemet sajnos olyan érthetetlenül írtam meg, hogy láthatóan egyetlen szó sem ment át belőle.
Sorry.
:(
dgy


Dávid Gyula (dgy)

naszóval, az előző gondolatom folytatása: az a cikk igen igen nívós volt, szerintem pont azon a határon,
amikor valaki még nem akar a mások számára érthetetlen egyenletlevezetésekkel villogni, de azt érzékeltette, hogy például csillagászati kérdésekkel, -pláne elméleti-csak úgy lehet értelmesen, "gazdagodóan" beszélgetni, netán tanítani, tanulni, ha az olvasó megérti, hogy ehhez bizony matematika, és elvont gondolkodásmódra való képesség nélkül nem érdemes hozzáfogni.

lesz majd komoly kérdésem a fekete lyukakról, de azt a kérdést előbb meg kell fontolnom. Várnak, szerbusztok
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.04. 17:43

Pl. azt kene legeloszor atgondolni, hogy ez nem egy meglevo terben levo robbanas volt. Maga a ter tagult, igy nincs a tagulasnak kozeppontja - vagy ha ugy tetszik, minden pont kozeppont. Mindenhonnan nezve ugyanazt latnank: minel tavolabb van tolunk valami, annak gyorsabban tavolodik (klasszikus pelda: felfuvodo pottyos lufi felszine mint 2 dimenzios vilag).

--mpt
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.04. 22:28

szerzö:pasztoyg
kedves mpt, nekem az előbb vetették a szememre a háromdimenziós térben elkövetett logikai hibákat, úgyhogy kérdeznék néhányat:
attól, hogy a robbanás nem meglévő térben történt, de a tágulás létrehozta a teret, hol következik az, hogy a létrehozott, tehát meglévő térnek nem lehet középpontja? Tiltja az Eistein-i relativitás elmélet, hogy a térrel együtt annak közepe is létrejöjjön, majd konstans viszonyítási pontként szerepeljen?
A Hubble- féle tágulási egyenlet mihez képest állapít meg sebességet és távolságot?
A távcsövünkbe érkező fénysugár mentén értelmezendő. Ez logikus.Mi van a többi irányokkal?
Hogy bárhonnan (nem pedig mindenhonnan) nézvén ugyanazt látnánk?
Nézd meg kérlek a http://www.atlasoftheuniverse.com/galaxy.html oldalon a közeli Univerzum térbeli térképet, majd hasonlítsd össze a mi csillagos egünk látványát a Virgó csillaghalmaz egyik bolygójáról látható égbolttal. És meséld is el, vagy hozd el a fényképeket.
A felfúvódó lufi példáját sem érzem logikusnak, hiszen ez azt sugallja, hogy az Univerzum héjként tágul.
Mely esetben viszont csak a lufi síkjában lennének galaxisok? , "belül", meg "kívül" már nem lenne tér,illetve még nem lenne tér, és csillagok sem. A távcsövek azonban minden irányban találnak, sőt a NASA "mélyég" felvétele szerint a tér nagyon is tele van, ott is ahol üresnek gondolták.
Ha viszont "csak a tér tágult",akkor a "tér" régebben szűkebb volt.Ez eddig logikus?
A szűkebb térben ugyanez az anyagi világ volt benne? Ez még logikus?
A tágulás, szűkülés, folyamatok, melyeket vektorokkal lehet leírni, matematikailag.Ez még logikus?
Ha a "lufi felszínén" tágulunk, hogy lehet hogy a lokális galaxishalmaz "egyedeinek" fele közelit hozzánk? mert szerintem akárhány dimenzióban, vagy modellben ez nem logikus. Ámbár a hiperbola modell felől nem vagyok biztos.
kösz pasztoyg.
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.04. 23:06

pasztoyg. bocs, elfelejtettem valamit, a lufi felszínén lévő világ nem kétdimenziós, hanem háromdimenziós. Ez geometria, meg matematika. Kéretik megnézni a gömbfelület egyenletét. Aki a logikai és vitakészségemre kíváncsi, az játsszon egy kicsit.Szív küldi szívnek szívesen:
x=1-sin fí van a klaviatúrán görög fí betü billentyű?
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.05. 00:11

Szerző: Attila Dezső (attila dezső) » 2011. március 2., szerda 18:40

SzittyaG írta:Egy alapvető kérdésem lenne: miből feltételezzük azt, hogy az univerzumunk 13,7 milliárd éves?



Több forrásból: a tágulási sebességből, a szupernovák fényességét mint távolságlétrát használva, a kozmikus háttérsugárzásból. Tehát elég szilárd lábakon áll. Azaz több egymástól független "paraméter" egész jól egybevág. Részletesen mcse.hu médiatár Dávid Gyula

ami a szilárd lábakat illeti:
a galaxisok fénye színképéből becsült (Doppler effektuson alapuló) galaxis-távolodás sebesség becslés eredménye hogyan adja az Univerzum tágulási sebességét?
A nagyon távoli galaxisokban fellobbanó szupernóvák becsült valódi fényességének összevetése egy közelebbi szupernóva valódinak "kinevezett"--ez a jelzőgyertya--szupernóva etalon fényességével,
majd a halványodás (látszólagos fényesség),alapján megbecsülni a távolságot,
a kozmikus háttérsugárzás egy része visszaverődik a csillagközi térben "lebegő" hidrogénfelhőkről, gerjeszti azokat, rádiócsillagászok érzékelik, hibahatár, távolságbecslés, arról most hosszú lenne beszélni, hogy egy lokális "bazinagy" gravitációs anomália, pl az Einstein kereszt, mennyire csapja be a jelenleg csupán becslést becslésre halmozó csillagászt. Egyébként ez semmit nem von le az igyekezetük értékéből, és az irántuk érzett tiszteletünkből.

Szerző: Orbán Gergely (SzittyaG) » 2011. március 2., szerda 18:30
Egy alapvető kérdésem lenne: miből feltételezzük azt, hogy az univerzumunk 13,7 milliárd éves? Sajnos sok helyen kerestem a választ, de még nem találtam meg, gondoltam majd itt ;) Másik kérdésem: Ugyebár elméletileg 93 milliárd fényév univerzumunk mérete, (bár ezt sem tudom miből következik!?) de nem láthatunk 13,7 milliárd fényévnél tovább, hiszen az azontúli anyagi világ fényei még nem érhettek ide (ez úgy lehet, ha jól tudom, ahogy relativitás elméletből vezették le: a tér és az idő tágulása gyorsabb volt az ősrobbanáskor a fénysebességnél) ha univerzumunk valóbban ennyi idős?
Esetleg ha kapcsolódó anygot tudnátok ajánlani, megköszönném :)

naszóval...elméletileg 93 mrd fényév-----az nem az Univerzum becsült mérete, hanem egy logikai következtetésen alapuló látóhatár-távolság
kb:ha egy nagyon messzi galaxis nagyon gyorsan és GYORSULVA TÁVOLODIK TŐLÜNK, akkor felgyorsul annyira, hogy a hozzánk képest észlelt relatív távolodási sebessége eléri a fénysebességet. Ezen gyorsulva távolodás közben persze jó messzire elmegy. Azon túl nem látjuk, nem észleljük.Na, ez a gömbként felfogható észlelési távolság a (becsült) 93 mrd fényév.

Nem azért nem látunk 13 mrd fényévnél távolabbra, mert az anyagi világ fényei MÉG NEM ÉRHETTEK IDE ?????, hanem azért, mert ahhoz nagyobb átmérőjű, vagyis fényérzékenységű és felbontóképességű távcső kell.Egyébként épülnek már.
Tudomásom szerint a letávolabbi "bemért" kvazár a 6030 Mpc (kb. 19,65Mrd fényévre van a Földtől,
ami ugye több, mint 13 Mrd fényév, mégis észleljük a "tőle" indított fénysugarat.
Ja, még egy fogalmazási hibára figyelmeztetnék: a "fénysugara elért minket, tehát olyan régen volt"..
lehet, hogy a fénysugár már milliárd évekkell ezelőtt elért minket, csak nem észleltük.
Szóval a becslés, meg a szilárd lábakon álló elméletek elférnek egymás mellett.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”