A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.25. 19:45

Elnezest, de ez szerintem nem elmelet. Egy elmeletnek illik osszhangban lenni a megfigyelesi tenyekkel (l. galaxisok tavolodasa), es nem art legalabb egy jelenseget elorejelezni, aminek kimutatasaval ellenorizheto.
A masik lehetoseg, hogy lemaradt egy szmajli a hozzaszolas vegerol.

--mpt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.04.26. 16:41

mondjuk, mivel némelyik galaxis bár távol van, de közeledik, az ugye nyílván nem jelenthető ki, hogy minden galaxis távolodik. valamint a nagyon távoli galaxisok nem is távolodnak (vagyis vöröseltolódásuk nem a távolodás sebességének köszönhető), hanem valójában a köztünk lévő tér növekszik, gondolom én. tehát én nem spekulálnék a galaxisok sajátmozgásával, mert az olyan, amilyen (az androméda mozgása ugye épp nagyon nem jó nekünk). mert ha két gx egymáshoz képest mozog a térben, az nem ugyanaz, mintha a két gx közötti tér mérete változik. :roll:
nincs aláírás
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.04.26. 21:06

A kis számú közeledő extragalaxis a helyi (Lokális) halmaz tagja, amelyhez a Tejútrendszer is tartozik. A lokális halmazban a kb. 25 megmért sebességű közóül nagyjából a fele közeledik, fele távolodik. A lokális halmazon túl nincsen tudomásom közeldő galaxisról. Lehetséges, hogy egy galaxis halmazon belül a egyes tagok a halmaz többi tagjához viszonyítva közelednek. De az egyész halmaz sokkal nagyobb sebességgel távolodik, tehát ezek is távolodnak, csak a többi halmaz-taghoz képest kisebb sebességgel.
A vöröseltolódás Doppler-effektustól ered. Ezt a rádió- és ibolyántúli mérések is igazolják, mivel az eltolódás más hullámhosszokon is a Doppler-eltolódásnak megfelelő mértékű. Azt nem tételezhetjük fel, hogy van még egy hullámhossz-eltolódási törvény, amely pontosan olyan mértékű hullámhossz változást ad, mint a Doppler-törvény! Valóban nem minden extragalaxis vöröseltolódását mérték meg. De ha pl. tízezer galaxisból 9000 távolodó, akkor joggal vélhetjük, hogy a többi ezer is távolodik. BQ
Kovács Csaba
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.04.25. 18:50

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Kovács Csaba » 2010.04.27. 13:34

Miért nem elmélet? Miért zárja ki hogy a galaxisok távololodása azt hogy az összes galaxis mozoghat körgyűrű pályán egy tényleg komolyabb nagyságú égitest körül. Az nem elmélet hogy egy galaxis csak úgy lebeg a térben és közben magáról még forog is. Szerintem azzal magyarázható a távolodás hogy a csillagok vagy feketejukak égése közben nagymennyiségű anyagot vesztenek így lazul az egész rendszer és távolodnak egymástól a galaxisok mert kisebb a tömegük és a tömegvonzás is. Véleményem szerint az a furcsa hogy a galaxisoknak az elhelyezkedése nagyjából egyenlő távolságra van és ha ősrobbanásról beszélünk akkor kellene lennie egy középpontnak, de a galaxisok mérete meg naggyából meg megegyezik, és egymástól hasonló távolságra vannak, így szerintem inkább ezt azt magyarázza hogy nincsen közéépontja a galaxisrendszernek hanem az összes körgyűrűn mozog, ami biztosítja azt hogy ne ütközzenek és így nem alakúl ki a galaxisok között nagyobb tömegvonzás hogy összeolvadjanak.


------------------------------------------
Elnezest, de ez szerintem nem elmelet. Egy elmeletnek illik osszhangban lenni a megfigyelesi tenyekkel (l. galaxisok tavolodasa), es nem art legalabb egy jelenseget elorejelezni, aminek kimutatasaval ellenorizheto.
A masik lehetoseg, hogy lemaradt egy szmajli a hozzaszolas vegerol.

--mpt
------------------------------------------
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.04.27. 13:59

Picit olvass utána a dolgoknak szerintem először (fekete lyukak "égése"; galaxisok eloszlása; stb... az ősrobbanásnak _nincs_ középpontja; a galaxisok fejlődésének pedig úgy tűnik, velejárója az ütközések - összeolvadások folyamata; nem tudom, honnan olvastad, hogy a galaxisok mérete megegyezik, stb...)
Kiindulópont pl. Dávid Gyula előadásai: http://www.mcse.hu/multimedia/

--mpt
pont
Hozzászólások: 91
Csatlakozott: 2009.10.06. 20:41

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pont » 2010.04.28. 11:31

off
Kovács Csaba írta: ..... és így megmagyarázható az a dolog is hogy mitől ver pl. a szív, hogy honnét kapja az energiáját, pl. ha sokkal nagyobb égitestek akkora belsőmagrobbanással rendelkeznek ami szívműködést idézhet elő, vagy biztosít annyi energiát a térben hogy ez lehetséges legyen.


elektromos impulzusokból ami a test több funkciójában is megjelenik és az agy termeli- szabályozza többek közt más szabályozó rendszerekkel együtt...

belső univerzumunk ugyanazzal a fizikával működik... és de közelebbi példával - mégsem gondolom hogy fecskék repülésétől ( mozgás )függne a halak ivása hiszen nagyon túlontúl esetleges lenne a halfajnak a létfenntartás, az egyedek létszámától ( táplálék )már inkább .

on
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.04.28. 11:42

"feketejukak égése közben nagymennyiségű anyagot vesztenek így lazul az egész rendszer" :lol:
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2010.04.28. 16:15

Kovács Csaba írta:Véleményem szerint az a furcsa hogy a galaxisoknak az elhelyezkedése nagyjából egyenlő távolságra van és ha ősrobbanásról beszélünk akkor kellene lennie egy középpontnak, de a galaxisok mérete meg naggyából meg megegyezik, és egymástól hasonló távolságra vannak, így szerintem inkább ezt azt magyarázza hogy nincsen közéépontja a galaxisrendszernek hanem az összes körgyűrűn mozog, ami biztosítja azt hogy ne ütközzenek és így nem alakúl ki a galaxisok között nagyobb tömegvonzás hogy összeolvadjanak.


ajánlom figyelmedbe ezt az oldalt:

http://www.atlasoftheuniverse.com/sattelit.html

és itt kezdd el nyomkodni a zoom out gombot. (meg persze alatta végigböngészni amiket ír). meg fogsz lepődni mennyire változatos a galaxisok mérete és egymáshoz viszonyított távolsága.
nincs aláírás
Kovács Csaba
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2010.04.25. 18:50

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Kovács Csaba » 2010.05.06. 10:41

Csak arra az elméletre gondoltam hogy ha a galaxisok mozognak akkor az összes galaxis keringhet egy tényleg nagy égitest körül (mint pl. Az ötödik elem c. filmben lévő óriásgömb), mert akkor mi indokolja a mozgásukat. Nem lehetséges hogy a mozgásuk olyan mintha körpályán mozognának? Elég sok van egy helyen, és nincsen egy galaxisnál nagyobb objektum sem, ezért talán lehetséges hogy az összes kering egy szuperfeketejuk körül. Csak erre gondoltam. És egy ilyen feketelyukbolygó okozhat akkora energiafelszabaduzlást ami magyarázatot adhat arra hogy mitől működik magától a szív és hogy honnét kap energiát egy izomköteg hogy magától működjön 100 éven keresztül ami elméletileg lehetetlen.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2010.05.06. 11:27

Kovács Csaba írta:...egy izomköteg hogy magától működjön 100 éven keresztül ami elméletileg lehetetlen.


Szerintem ne keverjuk a dolgokat. Ezt pl. ki mondta, hogy lehetetlen? Nehany milliard ember szive (nem beszelve tobbszaz milliard mas elolenyrol) csak mukodik? Ne adj nekik enni, zard el oxigentol: megall. Pedig a galaxisok meg mindig mozognak...
(a "feketelyukbolygo" "energiafelszabadulasat" ne kommentaljuk)

--mpt
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”