A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

meunier
Hozzászólások: 239
Csatlakozott: 2009.09.15. 13:21

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: meunier » 2011.05.03. 12:11

Nem kell bocsánatot kérned, csak azt akartam megelőzni, hogy elfajuljon a finnugorok vagyunk, nem vagyunk azok vita, mert egy idő után már nem a száraz tudományos tényekre támaszkodva folyna a vita, hanem átcsapna érzelmi, politikai stb. vitába is. ;)

Amúgy az analógia szerintem egész jó. :)
TMB 100/800 APO, Lunt 60Ha, SW 200/1000N, Heq-5
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.05.03. 12:41

Szerintem is hagyjuk meg a nyelvrokonsag kerdeset a szakertoknek :)
Amugy en is beszelek finnul.

--mpt
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2011.05.03. 15:33

Halló, mindannyian: tényleg nem ide való a nyelvrokonság kérdése, de nekünk mégis egy parányi közünk van hozzá. Nevezetesen: nem a derék Schölzel volt az "atyja" - nála ez csak egy ötlet -, hanem a CSILLAGÁSZ MATEMATIKUS SAJNOVICS NEP. JÁNOS, és nem utolsó sorban MAXIMILIAN HELL, akik a Vénusz-átvonulás expedició során személyesen találkoztak lappokkal. (Mellékesen: sem Hell, sem Sajnovics nem tudott lappul, finnül. Ennyivel elmaradtak -mpt- mögött!) És talán azért is tanulságos, mert amikovagy 25 évvel ezelőtt egy német nyelvész-geográfus házaspárnak beszéltem Sajnovicsról, akkor azok azt mondtaák, hogy érthető Sajnovics eredménye, mert matematikus képzetsége révén a nyelv szerkezetében is a törványszerűséget kereste. Egyébként az egész témát, de a beszélgetés utolsó leveleit is - ha még van megjegyzés - áttehetnék a Csillagászat történet topicba! B.
Szunyogapa
Hozzászólások: 41
Csatlakozott: 2011.01.24. 19:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Szunyogapa » 2011.05.03. 17:34

Off
lgb írta:...

Nem vagyunk mi rokonságban sem a finnekkel sem a sumérokkal.
Részletek itt.
/Off

-Szunyog-
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.05.03. 18:48

A megoldás szerintem valahol Gazda István előadásában említett, ősi közös rokon. Az előadás megtalálható a médiatárban (http://www.mcse.hu/multimedia/).
De ez már tényleg nem tartozik, térjünk vissza a topichoz.

--mpt

Ps. Privátban vagy más topicban szívesen beszélgetek a finn nyelvről, akit érdekel :)
skywalker
Hozzászólások: 7
Csatlakozott: 2011.05.21. 21:47

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: skywalker » 2011.05.21. 22:05

Sziasztok! Még új vagyok itt , de a félszem hamar elmúlt ahogy olvasgattam ezt a fórumot. Úgy látom túl nagy baromságot már én sem kérdezhetek . :)

A kérdés:
Mi van, ha világegyetem még is statikus csak valami kegyetlen nehéz objektum száguldott végig az egészen és ez húzta szét. Ugyanúgy beilleszthető a lufi effektus csak most ne felfújva képzeljétek el hanem mondjuk, hogy bele ejtünk egy 1 kilós vasgolyót. Az eredmény ugyan az. A súlytól távolabb elhelyezkedő felrajzolt pontok megnyúltak és eltávolodtak egymástól és a golyó környékén látszik besűrűsödni.
Norbi
Hozzászólások: 55
Csatlakozott: 2010.11.07. 20:52

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Norbi » 2011.05.22. 12:38

skywalker írta:Sziasztok! Még új vagyok itt , de a félszem hamar elmúlt ahogy olvasgattam ezt a fórumot. Úgy látom túl nagy baromságot már én sem kérdezhetek . :)

A kérdés:
Mi van, ha világegyetem még is statikus csak valami kegyetlen nehéz objektum száguldott végig az egészen és ez húzta szét. Ugyanúgy beilleszthető a lufi effektus csak most ne felfújva képzeljétek el hanem mondjuk, hogy bele ejtünk egy 1 kilós vasgolyót. Az eredmény ugyan az. A súlytól távolabb elhelyezkedő felrajzolt pontok megnyúltak és eltávolodtak egymástól és a golyó környékén látszik besűrűsödni.


Olvasgathattál volna picit többet a fórumban!Ezzel a stílussal még sokra viheted itt!

Üdv!

Norbi
hunadmin
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.03.20. 20:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: hunadmin » 2011.07.09. 17:20

Csak egy laza elméleti kérdés: Mekkora a fény sebessége a vasban? Ugye vákumban 300ezer km/s vízben 225ezer km/s, tehát a vas eléggé sűrű közegnek vehető, egyszerűsítsük nullára vagy ahhoz közeli értékre benne a fény terjedési sebességét. Tehát ha egy gyémántfúrót beleütök, akkor a fúrófej kvázi átlépi a fénysebességet.
Nekem a lufis-modell valami ilyesmi magyarázat az univerzum tágulására. Mint amennyire köze van a lufis szemléltetésnek a témához, annyira van köze a fúrófejnek a fénysebességhez.
Kukac
Hozzászólások: 950
Csatlakozott: 2011.05.06. 18:32

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: Kukac » 2011.07.10. 01:14

hunadmin írta:Csak egy laza elméleti kérdés: Mekkora a fény sebessége a vasban? Ugye vákumban 300ezer km/s vízben 225ezer km/s, tehát a vas eléggé sűrű közegnek vehető, egyszerűsítsük nullára vagy ahhoz közeli értékre benne a fény terjedési sebességét. Tehát ha egy gyémántfúrót beleütök, akkor a fúrófej kvázi átlépi a fénysebességet.
Nekem a lufis-modell valami ilyesmi magyarázat az univerzum tágulására. Mint amennyire köze van a lufis szemléltetésnek a témához, annyira van köze a fúrófejnek a fénysebességhez.


1. Attól, hogy a vasban a fény nem megy keresztül, még nem lesz a fénysebesség nulla a vasban. A fény terjedési sebessége és a fénysebesség nem ugyan az.

2. Ugyanezen analógiával, ha egy hangszigetelő hungarocellbe belenyomod az ujjad, akkor átléped a hangsebességet, mert a hungarocellben a hang nem terjed?
hunadmin
Hozzászólások: 58
Csatlakozott: 2010.03.20. 20:14

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: hunadmin » 2011.07.10. 14:55

Lényege az volt, hogy írhattam volna higanyt is vagy más olyan anyagot ahol a fény jóval lassabban terjed, tehát a fénysebesség jóval kisebb az adott közegben. De a fény terjedése,sebessége mindenképpen benne van. Tehát a kérdés , hogy milyen anyagban terjed a leglassabban a fény, és mi van akkor ha ebben az anyagközegben más anyag lépi át az abban terjedő fény sebességét, vagy akár annak az anyagközegnek egy anyagdarabkája. És a következő kérdés, mi van akkor ha nem anyag, hanem energia lépi át az abban a közegben terjedő fény sebességét.

Ez a kísérlet szerintem elvégezhető. És ha tudjuk hogy ebben a változatban átléphető a fénysebesség, akkor az is kézenfekvő hogy a vákumban haladó fény sebessége is átléphető. És innen már nem vagyunk messze attól a választól, hogy mindezt hogyan.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”