A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.15. 21:11

mpt írta:
pasztoyg írta:...

Szóval az, ha én most azt mondom, hogy minden proton piros, az elektronok meg zöldek, az nem elmélet.

pasztoyg írta:...az én köszöneteim nem jól íródnak? Sehol nem látom nyomukat.


A hozzászólás fölött, az "idézet" gomb mellett jobbra van egy kéz, felfelé mutató hüvelykujjal, az a köszönetnyilvánítás-gomb.

--mpt


pg.: megnyomtam a felfelé mutató hüvelykujjat, erre az a piszok lefordult utána. Talán elfáradt?

És hát lenne itt egy elgondolás, ami, elméletileg megoldást kínál-hat-na az Ösrobbanás nem megfejtett első 10-34 mp-e előtti gondra, hogy HONNAN, MIÉRT, kérdésekre, a MIKOR az visszatérő ciklus,nem kellene a Teremtőt zaklatni, önmagától megoldódna a kérdés, hogy miért forog, és kering minden objektum (ugye, erre sincs pillanatnyilag magyarázat), magyarázatot adna a folyamatos távolodást tápláló energiaforrásra.....és, .......nagyon bátortalan elképzelésem szerint ---ez viszont bizonyítható, már ma is vagy ellenbizonyítható csak rá kellene venni a NASA-t
a gravitáció titkát is megoldaná, mely szerintem a forgás által is keletkezhet??? magyarázatot adhat az Univerzum méretét illető óriási eltérésekre --ti. mindegyik igaz lehet egyszerre--, megmagyarázná, hogy nagy léptékben, általában egységes, kicsiben viszont összevissza helyen és méretben és formában a galaxisok, hogy miért látunk kb. 12 Mrd fényévnyire "visszafelé" annyi kvazárt, majd elfogytak,..

...tudjátok, hogyan működik egy aktív galaxismag? Vajon mióta létezhet ilyen, mekkora lehetett az "ŐS" szülő galaxis amely az előttünk létezhetett "régi" Univerzumot beszívta, majd új formában kilőtte? Megvan az Antiuniverzum (sokak kedvelt témája) a másik oldalon?
Azt gondolom, esetleg a 10-34.-ik mp. modellje ráilleszthető lenne a jet indítófelületére, de ehhez DGY: kellene.
a nejem unokatestvére Los Alamos-ban fényfizikus. Hát, nagyon csóválta a fejét, de nem nevetett.
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.15. 21:30

ferenc lovró írta:szerintem az egész félreértés onnan adódik, hogy Dobszay úr félreértette az ősrobbanás kifejezést, és egy meglévő térben történő anyagi robbanást feltételez. pedig ha jól tudom az ősrobbanást már a kezdetektől valójában a teret és időt létrehozó robbanásként jellemezték. a tér pedig tágulhat fénysebességnél gyorsabban, fokozódó tempóval is akár ha kedve tartja, egyelőre úgysem tudunk vele mit kezdeni, maximum elutazni egyik pontjából a másikba.


ha azt tekintjük térnek, --nesze neked altreal-- amit anyag vagy annak klónja az energia tölt ki,-- fenntartván, hogy az energia és sugárzás is anyagi alapú-- na szóval akkor hogy a fenébe keletkezhetne ott tér, pláne gyorsabban, a fénysebességnél ahol "ezek" nincsenek???
Na , persze, ha kedve tartja, az más!!!
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.16. 07:58

pasztoyg írta:
ferenc lovró írta:szerintem az egész félreértés onnan adódik, hogy Dobszay úr félreértette az ősrobbanás kifejezést, és egy meglévő térben történő anyagi robbanást feltételez. pedig ha jól tudom az ősrobbanást már a kezdetektől valójában a teret és időt létrehozó robbanásként jellemezték. a tér pedig tágulhat fénysebességnél gyorsabban, fokozódó tempóval is akár ha kedve tartja, egyelőre úgysem tudunk vele mit kezdeni, maximum elutazni egyik pontjából a másikba.


ha azt tekintjük térnek, --nesze neked altreal-- amit anyag vagy annak klónja az energia tölt ki,-- fenntartván, hogy az energia és sugárzás is anyagi alapú-- na szóval akkor hogy a fenébe keletkezhetne ott tér, pláne gyorsabban, a fénysebességnél ahol "ezek" nincsenek???
Na , persze, ha kedve tartja, az más!!!


Kép
nincs aláírás
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.17. 22:03

Pape írta:
mpt írta:2. lezajlik az inflacios korszak egy toredekmasodperc alatt, mar ebben a pillanatban a mi helyunk (mert ugye Tejutrendszer ekkor meg sehol sincs) es a kerdeses galaxis kozott fenyevek milliardjai lehetnek


Így természetesen érthető.
De pl. a népszerű ismeretterjesztő műsorokban mindig azt mondják, hogy a felfúvódás során az univerzum egy atomnál kisebb méretűről hirtelen egy galaxisnál is nagyobbra nő. De nem azt mondják, hogy a felfúvódás során az univerzum egy töredékmásodperc alatt eléri mai méretének 80%-át (mpt hsz-éből ha jól értem ilyesmire lehet következtetni). Ezek szerint az utóbbi a helyes.


pg.: már megint jár az agyam, ahogy visszafelé olvasgatok----szóval azt sugallni, hogy az ősrobbanás inflációs fázisának töredék másodperce alatt a két keletkezési hely között fényévek milliárdjai voltak???
---meg hogy töredékmásodperc alatt elérte mai méretének 80 %-át?????
---és azóta mit csinált 13 milliárd év alatt ???? nem durva ez egy kicsit?

asszem DGY. már figyelmeztetett, iszonyú óvatosan kell bánni a ---volt, van, ott, akkor, stb fogalmakkal
de a "helyünk" megfogalmazás tetszik, találó lehet. ha a térrel az időt is figyelembe vesszük, nota bene "az" a 200 millió éves galaxis franc tudja hol van azóta, a fénye "akkor" indult el, lehet, hogy mér rég elszenderült, energiasugárzássá vált, mit tudom én --és bárki-- MAJD-- esetleg sok milliárd évvel később kezdett a Tejútrendszer keletkezni, ki tudja, ki,mi,által, mikor szétszórt gáz és anyagfelhőkből. (amelyek "akkorra" már tényleg marha messze lehettek
Pl. "mi" lehetünk "unokák", akár harmadik generációs "felépült" galaxis.
Szal. azt akarom mondani, hogy a fejlődést ne így egyszerűsítsük.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.17. 22:22

pasztoyg írta:pg.: már megint jár az agyam, ahogy visszafelé olvasgatok----szóval azt sugallni, hogy az ősrobbanás inflációs fázisának töredék másodperce alatt a két keletkezési hely között fényévek milliárdjai voltak???
---meg hogy töredékmásodperc alatt elérte mai méretének 80 %-át?????
---és azóta mit csinált 13 milliárd év alatt ???? nem durva ez egy kicsit?


Nem egeszen sugallat, lasd: http://en.wikipedia.org/wiki/Inflation_%28cosmology%29:
"extremely rapid exponential expansion of the early universe by a factor of at least 10^78 in volume"
(itt ugye terfogatrol van szo, de visszaszamolva meg igy is minimum 10^26-szoros linearis valtozasnak felel meg. Utanaszamoltam: ha el nem vesztem a nullakban, akkor 1 meteres tavolsag ezzel az arannyal kb 105 millard fenyev tavolsagra pattan ki.)

Ezt kovetoen a jelenlegihez hasonlo sebesseggel folytatta a tagulast, l: http://tudasbazis.csillagaszat.hu/kozmo ... ell-2.html

Nem sugalltam semmit, ezt mondjak a teoriak.

A hozzaszolas tobbi reszet nem is ertem.

A mi Galaxisunk valami 9 millard eves (l: http://en.wikipedia.org/wiki/Milky_Way#Age) szo sincs itt semmifele unokakrol.

Az elmeletek szerint a galaxisok fejlodesuk soran kisebb rendszerekbol alltak ossze, tobb tucatnyi rendkivul halvany, most letezo kisero torpegalaxisrol tudunk a Galaxis eseteben is, belsejeben pedig valaha letezett torpegalaxisokbol szarmazo csillagaramlatokat is azonositottak.

--mpt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.18. 09:13

pasztoyg írta:
Pape írta:
mpt írta:2. lezajlik az inflacios korszak egy toredekmasodperc alatt, mar ebben a pillanatban a mi helyunk (mert ugye Tejutrendszer ekkor meg sehol sincs) es a kerdeses galaxis kozott fenyevek milliardjai lehetnek


Így természetesen érthető.
De pl. a népszerű ismeretterjesztő műsorokban mindig azt mondják, hogy a felfúvódás során az univerzum egy atomnál kisebb méretűről hirtelen egy galaxisnál is nagyobbra nő. De nem azt mondják, hogy a felfúvódás során az univerzum egy töredékmásodperc alatt eléri mai méretének 80%-át (mpt hsz-éből ha jól értem ilyesmire lehet következtetni). Ezek szerint az utóbbi a helyes.


pg.: már megint jár az agyam, ahogy visszafelé olvasgatok----szóval azt sugallni, hogy az ősrobbanás inflációs fázisának töredék másodperce alatt a két keletkezési hely között fényévek milliárdjai voltak???
---meg hogy töredékmásodperc alatt elérte mai méretének 80 %-át?????
---és azóta mit csinált 13 milliárd év alatt ???? nem durva ez egy kicsit?


miért gond, ha töredékmásodpercek alatt tágul fényéveket a tér? tudjuk netán, hogy mi a tér tágulásának maximális sebessége? mondhatjuk azt szembemenve a tapasztalattal, hogy nem jöhetett létre ekkora tér ilyen gyorsan? netán valahol láttunk már teret létrejönni ami alapján mondhatunk bármit is, hogy mi fér bele a fizika törvényeibe és mi nem?
nincs aláírás
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.18. 13:49

2. lezajlik az inflacios korszak egy toredekmasodperc alatt, mar ebben a pillanatban.....

pg.: már megint jár az agyam, ahogy visszafelé olvasgatok----szóval azt sugallni, hogy az ősrobbanás inflációs fázisának töredék másodperce alatt a két keletkezési hely között fényévek milliárdjai voltak???
---meg hogy töredékmásodperc alatt elérte mai méretének 80 %-át?????
---és azóta mit csinált 13 milliárd év alatt ???? nem durva ez egy kicsit?
[/quote]

miért gond, ha töredékmásodpercek alatt tágul fényéveket a tér? tudjuk netán, hogy mi a tér tágulásának maximális sebessége? mondhatjuk azt szembemenve a tapasztalattal, hogy nem jöhetett létre ekkora tér ilyen gyorsan? netán valahol láttunk már teret létrejönni ami alapján mondhatunk bármit is, hogy mi fér bele a fizika törvényeibe és mi nem?[/quote]

pg.:mi az, hogy szembemenve a "tapasztalattal", én azt gondolom, hogy nekünk elképzeléseink, elméleteink,matematikai egyenletlevezetéseink vannak, azokat próbáljuk igazolni, amennyire tudjuk.
De hogy tapasztalatunk lenne a nagy bumm lefolyásának részleteire, hát ????
még azon is viták vannak, hogy mit nevez-hetünk térnek.
Ami a terjedési sebességet illeti,TISZTELETBELI TANÁRUNK DGY, arra vezet bennünket, hogy az univerzum .
..nagy léptékben.. meglepően izotróp, homogén, egységes szerkezet, stb, szóval becsületes egyszerűséggel lett megalkotva.

Most nem akarok elkanyarodni, de milliomod másodperc alatt ekkorát alkotni,,, ALKOTÓ kellett hozzá....

Szóval a sebesség,:a tágulás sebessége lehetett sacc per kb 10 a valahanyadikon, azután hirtelen megállt a tágulás. Miért, szembejött a vonat??..... és még áll a kérdés, a MARADÉK 13 MRD évben nem tágult, csak 20 %.ot miközben a legtávolabbi szupernóvák meg a fénysebesség 90 % -val távolodnak most is --- hát---

Én csak azt irtam, hogy legyünk a gondolatmenetben kicsit következetesebbek. És persze, azok a fránya külföldi cikkek, azokba nincsen szenzációhajhász egyed? ----
DGY?: azokat a ... verni kellene valamivel ami kemény és dudoros...
[/quote]

kezdem komolyan venni mpt. szavait, egy elmélet felállitásának vannak feltételei, ezeket a komolyabb gondolatoknál is lehet alkalmazni.
mpt
Hozzászólások: 1313
Csatlakozott: 2009.09.07. 09:46

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: mpt » 2011.03.18. 14:40

Én most már belezavarodtam, miről is beszélünk valójában. Amúgy mi éppen a DGy-féle kiváló előadássorozatból építkezünk, kár, hogy ez a jelek szerint "nem megy át."

A kronológiát és a korszakok időtartamát se én vagy mi találtuk ki, nálunk sokkal okosabb és a témában összehasonlíthatatlanul elmélyültebb szakemberek. Az, hogy mit csinál a világ - a legjobb elméletek szerint -nem függ attól, mi tetszik nekünk vagy mit tartanánk logikusnak.

Ha nem egy töredékmásodpercig tartott volna az inflációs korszak, akkor már nem kéne alkotó? Hogy jön ide az időtartam???

Az egész tényleg kezd parttalanná válni.

--mpt
ferenc lovró
Hozzászólások: 336
Csatlakozott: 2010.01.21. 17:44

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: ferenc lovró » 2011.03.18. 15:20

pont azt próbálom írni, hogy a tér tágulására NINCS más tapasztalatunk csak amit látunk. mert nem láttunk még másik teret létrejönni. ne keverjük a fénysebességet a tér tágulásával, semmi köze a térBEN mozgó dolog sebességének ahhoz, hogy maga a tér mit művel. mivel nincs tapasztalatunk arra nézve, hogy egy tér mennyi idő alatt (ez az idő kifejezés is nem tudom mennyire értelmezhető, nem kaptam még rendes választ arra, hogy a korai időszakban vajon az idő hogy viselkedett) jön létre, és mekkorára képes inflálódni ezalatt a periódus alatt, ezért nem mondhatjuk ki, hogy á, a mi terünk sokkal nagyobb lett mint szabadna. és emögé feltétlenül egy alkotót vizionálni az pedig végképp érthetetlen.

de én ehhez a témához sem értek, tehát ha hülyeséget írok nézzétek el nekem. de legalább sokakkal ellentétben nem próbálom meg magammal sem elhitetni, hogy én tojtam a teret, és mindent tudok a világ keletkezéséről. :)
nincs aláírás
pasztoyg
Hozzászólások: 61
Csatlakozott: 2011.02.27. 18:59

Re: A NAGY BUMM elmélet és az Univerzum

Hozzászólás Szerző: pasztoyg » 2011.03.18. 16:12

Astrojan írta:
Szunyogapa írta: ..nem vagyok meggyőzve a gyorsuló tágulásról. Sőt! Most kezdek csak igazán hinni benne, hogy lassul!
Lassul. A gyorsabb tágulás régebben volt....

.....A robbanás..... mert így nem okoz problémát az extrém távoli kvazárok fénysebességet többszörösen meghaladó sebessége, amit persze egyre extenzívebben megfigyelnek, intenzív fejvakargatás közben...
.
pg.: csak egy pillanat, mert ez a c négyzet engem érdekel, fogok "értekezni" róla, de beleakadtam abba, hogyan lehet a fénysebességet meghaladó sebességgel távolodó kvazárt megfigyelni?
....másik kérdésem: (lehet, itt is az újságIrók a hibásak) CSODÁS ŰRTELESZKÓP FÉNYKÉPEZI A VILÁGÚRT
demó kép mellékelve, körben forog, közben tengelye is forog, "felvetiti" a csillagos eget egy gömbfelületre sok szelet eredményeképpen, Demó: középen a röntgentávcső, kicsit messzebb a Tejut, még messzebb a galaxisok, még messzebb a távoli galaxisok, bazi messze a kvazárok, legmesszebb, ahová még ellátni, a nagy bumm egész égboltot betöltő maradvány háttérsugárzása. Beleképzeltem magam a távcsőbe, és rájöttem baj van,mert a nagy bumm háttérsugárzás maradéka a gömb minden irányában KIFELÉ VAN A LEGMESSZEBB,
ESZERINT A GÖMB KIVÜL ROBBANT BE GÖMBFELÜLETEN ÉS MI VAGYUNK LEGBELÜL.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”