Távolság

Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.07.11. 14:50

Kedves Balázs!
Ha több ilyen kérdés is van, vagy lesz, akkor javaslom felkeresni az alábbi oldalt.

http://kozmoforum.hu/index.php

Nálam sokkal felkészültebb, szakavatott csapat szívesen megválaszolja a felmerült kérdéseket.
Üdv,
L.
aPeti
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.06.21. 01:11

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: aPeti » 2014.07.11. 18:32

És mi van akkor, ha számolunk a következő jelenséggel: az Androméda ha hozzánk közeledik, minden időpillanatban közelebbről ér ide hozzánk a fénye, vagyis egyre rövidebb idő alatt. Ami azt jelenti, hogy (ha az imént említett Lorentz-transzformációból "adódó" időlassulással most nem számolunk) az Androméda általunk megfigyelt jelenségei egyfajta gyorsult időben mutatkoznak. Erre jön rá még a hozzánk képesti mozgó rendszer látszólagos, viszonylagos időlassulása. Igaz? Azért kérdem, mert nem találkoztam még rel. elm-el foglalkozó témákban ezzel a dologgal, látszólagos időlassulás ide vagy oda, hogy ha egy rendszer eltávolodik tőled, akkor látszólagosan (távolodási sebességgel egyenes arányban) lassul a megfigyelhető ideje számunkra, s ha közeledik hozzánk, akkor pedig gyorsul a látszólagos ideje, mivel mint fentébb említettem a fotonoknak egyre hosszabb, majd egyre rövidebb utat kell bejárniuk. (Hozzávéve a színkép eltolódását is.)
Létezik-e ez a fajta látszólagos idő jelenség, és szoktunk-e számolni vele esetleg?
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.07.11. 20:16

Nem. Nem.
Nincs sem gyorsuló sem lassuló jelenség.
Talán ismét egy példa segíthet.
Egy a Földről indított szonda távolodik tőlünk. A kommunikáció természetesen rádión történik. A protokoll szerint az információ x byte-os csomagokban érkezik. Ha a szonda már nagyon messze van akkor a földi parancsra küldött válaszára egy hetet kell várni, OK! De amikor a válasz megjön az adatcsomagok a protokollnak megfelelően, azonos időközönként és x byte-os csomagokban érkeznek a távolságtól függetlenül. Nem azért lassul a kommunikáció mert akkor már csak bitenként érkezik az adat.
Ugyan ez a helyzet ha közeledik felénk a szonda, a csomagok mérete nem változik, nem fognak összenyomódni, az adatcsomagok nem fognak összekeveredni.

De mint azt már Balázsnak írtam igazán szép és egzakt válaszokat ne tőlem várjatok, hanem a belinkelt fórumon.

Üdv,
L.
aPeti
Hozzászólások: 13
Csatlakozott: 2012.06.21. 01:11

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: aPeti » 2014.07.13. 20:11

De TéeFffHá:
Az adatcsomag is egy bizonyos idő alatt keletkezik, mely közben pl. ha távolodik a jeladó, akkor az első jel a vevőhöz (hozzánk, a Földhöz) közelebb kerül elküldésre, mint az utolsó jel. Ha a műhold közeledik, akkor pedig ellenkezőleg. Tehát az adatcsomag első és utolsó jele megérkezése között eltelt idő az odafele úton annál nagyobb, minél nagyobb a műhold hozzánk képesti sebessége, illetve minél hosszabb idő alatt kerül leadásra az adatcsomag.
Ha pl. a jelvevő a Földön egy igen messze látó távcső, a jeladó pedig a műholdon egy óra, akkor ha távolodik tőlünk a műhold, akkor a másodpercmutató mozgása által leadott jelek a műhold távolodásával egyre messzebb keletkeznek a szemlélőtől, a jeleknek egyre nagyobb távolságot kell megtenniük, vagyis egyre hosszabb idő alatt érkeznek meg - végső soron ez látszólagos időlassulást jelent. A műhold közeledésénél pedig fordított a helyzet. De ez a jelenség egy elküldött, majd visszatérő műhold esetén kiegyenlíti önmagát, nem jár időparadoxonnal (ikerparadoxonnal), független tulajdonképp a relativitástól. Csak arra vagyok kíváncsi, ha jól látom az imént felvázoltakat, hogy létezhet-e ez a jelenség, és ha igen, számon van-e tartva, illetve számolnak-e vele. Bár ha igen, gondolom a "relativitásos" számításokat nem bonyolítják a dologgal.
Ezt a dolgot egyébként azért "erőltetem", mert ha pl. az Androméda most látott képéből akarunk következtetni a jövőre, akkor közeledésével ez a jelenség is fellép, vagyis ha közeledik, akkor a benne megfigyelhető folyamatokat kicsivel gyorsított időben láthatjuk. (Bár attól még nem fog előbb megérkezni, ez a vicc! Csak távolodó tárgy = lassított felvétel, közeledő tárgy = gyorsított felvétel.)
Dlajos
Hozzászólások: 628
Csatlakozott: 2011.09.08. 06:07

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Dlajos » 2014.07.13. 20:33

Már utaltam rá, hogy az ajánlott fórumon szívesen állnak rendelkezésedre.
Most csak annyit teszek hozzá, hogy az álalad felvázolt "jelenséget" a Michelson–Morley-kísérletet 1887-ben cáfolta.
Ez igaz a szondára is és az Androméda esetére is. Az elektomágneses hullámok terjedési sebessége nem változik attól, hogy az objektum közeledik vagy távolodik tőlünk.
Ezt már annyiszor bebizonyították, hogy már nincs miről beszélni ebben a témában.
Sajnálom...
Üdv,
L.
anak1n
Hozzászólások: 4
Csatlakozott: 2014.11.16. 07:49

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: anak1n » 2014.11.16. 07:59

Elegendő lett volna annyit mondani neki, hogy az idődilatáció egyenletében a sebesség előjele eltünik a négyzetre emelés miatt. Mindegy hogy a test közeledik vagy távolodik , az ideje lassulni fog számunkra.
A Dopplernél ez nem így van,
Dzsek
Hozzászólások: 12
Csatlakozott: 2013.07.30. 12:06

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Dzsek » 2016.01.06. 15:03

Üdvözletem!

Valamiért még mindig nem tudok új topikot nyitni, így kénytelen vagyok belekontárkodni máséba, ezért elnézést.

Olvasgattam ma egy kicsit a kvantumfizika témakörben és belebotoltam a Schrödinger macskája gondolatkísérletbe. Ehhez kapcsolódik a NIST 1996-os kísérlete is ugyebár:

https://hu.wikipedia.org/wiki/Schr%C3%B6dinger_macsk%C3%A1ja

A kérdésem, hogy hogyan vizsgálhatták a mikro- és makrovilág határát?

„Megfigyeltük, hogy a távolság növelésével párhuzamosan, a külső környezeti tényezők változásának hatására a szuperpozíció koherenciája exponenciális ütemben csökkent, mígnem összeroppant, és az ion az egyik lehetséges állapotba került.” – mondta David J. Wineland, a kutatócsoport egyik tagja.

A (bevallottan kissé hiányos) tudásom szerint - a határozatlansági elv értelmében - maga a megfigyelés az, ami az egyik állapotba "taszítja" az ionokat. Tehát nem láthatták azt a határt, amelynek az "egyik oldalán" szuperpozícióban, míg a "másik oldalán" alap- vagy saját állapotában van a berilliumion.

Vagy valamit nagyon félreértettem?

A választ előre is köszönöm,
L.B.
szabiku
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.09.16. 20:56

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: szabiku » 2016.12.09. 20:25

Dzsek írta:A (bevallottan kissé hiányos) tudásom szerint - a határozatlansági elv értelmében - maga a megfigyelés az, ami az egyik állapotba "taszítja" az ionokat. Tehát nem láthatták azt a határt, amelynek az "egyik oldalán" szuperpozícióban, míg a "másik oldalán" alap- vagy saját állapotában van a berilliumion.


Igen, jól gondolod szerintem is.
Olvastam Wigner Jenő Szimmetriák és reflexiók című könyvét, abban nagyon jól le van írva a kvantummechanikai mérés hasonló problémája.

Ezen a fórumon nem lehet topikot nyitni??
géza
Hozzászólások: 1646
Csatlakozott: 2015.03.21. 16:46

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: géza » 2016.12.10. 09:34

Werner Heisenberg neve is emlitésre mélto, "neki adatott meg az áttőrés élménye. Az ő eredményeit teljesitette ki Born, Dirac, Neumann és Wigner" irta már Marx Győrgy is.
szabiku
Hozzászólások: 11
Csatlakozott: 2016.09.16. 20:56

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: szabiku » 2016.12.10. 20:07

Igen, több ember nevéhez fűződik a kvantummechanika teljes alapja, amely meglehetősen bonyolult.
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”