Távolság

Joeh
Hozzászólások: 2
Csatlakozott: 2011.08.28. 10:43

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Joeh » 2017.04.23. 17:58

Így van!
A nap 8 percnyire van, a legtöbb távcső jóval többet tud, akkor ezen az elven a jövőbe kéne látni a nap esetében?!
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: dgy » 2020.03.28. 10:22

Nem tudom, aPeti itt van-e még a fórumon. Én csak most botlottam bele 2014 július 11-i és 13-i cikkébe, melyeket Dlajos kapásból cáfolt, aztán az ügy elült.

Pedig a cáfolat hibás, a Peti által leírt látszólagos időgyorsulás és időlassulás valóban létezik, sőt ez van a Doppler-effektus hátterében is. Ami - a közhiedelemmel ellentétben - nem hullámtani, hanem tisztán kinematikai jelenség.

Mindezt igen részletesen, számításokkal és sok szemléltető ábrával leírtam a Fizikai Szemle 2019/7 számában, "A szuperszóniius mentőautó" című cikkben. (A Fizikai Szemle minden cikke a járványra tekintettel mindenkinek ingyen letölthető.)

dgy
Avatar
Attila
Hozzászólások: 4277
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:18

Re: Távolság

Hozzászólás Szerző: Attila » 2020.03.28. 19:41

D.Laci írta:
2017.04.23. 14:17
"Tehát akkor a távcsővel nem láthatóak előbb az események, csak több eseményt láthatuk."

Ezt a mondatodat a magam részéről nem is tudom értelmezni.
Pedig szerintem érthető (többéves kérdések most érnek el a karanténba...). :lol:

Én tudom értelmezni: egy távcsővel több éjszakai égi objektumot láthatunk, mint szabad szemmel, hiszen jelentősen alacsonyabb (vagy magasabb - attól függően, hogy a magnitúdó értékre, vagy a fényintenzitásra értjük-e) a HMG-je. Több csillag pedig több eseményt jelent az égen.

MDA
Egy mérés nem mérés, két mérés fél mérés; három méréssel már lehet kezdeni valamit...
Válasz küldése

Vissza: “Elméleti kérdések”