Dávid Gyula kérdések

Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.07.28. 12:13

Természetesen tudományos híreket nem a zindexen szoktam keresgélni, hanem pl. az említett hirek.csillagaszat.hu-n (is). Az origo tudományos rovatáról nem tudtam, mennyire megbízható, most hallom javasolni először. (Bár pár jó cikket ott valóban olvastam.) De ha a zindexen belebotlok valamibe, ami szemet szúr, csak megpróbálok utána járni...
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.07.28. 12:45

SzZ írta:

> De ha a zindexen belebotlok valamibe, ami szemet szúr, csak megpróbálok utána járni...

Persze, ezt kell csinálni. De a statisztikám szerint jobb elsőre nem elhinni, amit ott olvasol, mint később bosszankodni. Még mindig jól jársz, ha az utánajárás során az derül ki, hogy kivételesen igaz a hír...

Azt viszont nem tudom megérteni, hogy egy akkora cég, mint az MTI, miért nem alkalmaz egy tudományosan képzett munkatársat az ilyen jellegű hírek minősítésére, fordítására, némi utánajárásra, átfogalmazásra és kommentálásra. Szerintem megérné. Bár helyesbítést még nem láttam tőlük, most sem tartom valószínűnek, hogy kijavítják a marhaságukat... :(

dgy
vd.astro
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:20

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: vd.astro » 2010.07.28. 12:56

Azt viszont nem tudom megérteni, hogy egy akkora cég, mint az MTI, miért nem alkalmaz egy tudományosan képzett munkatársat az ilyen jellegű hírek minősítésére, fordítására, némi utánajárásra, átfogalmazásra és kommentálásra.


Kötelezni kellene őket erre.
vd.astro
Hozzászólások: 19
Csatlakozott: 2009.09.14. 14:20

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: vd.astro » 2010.07.30. 12:59

Kedves DGY! Létezik valahol valamilyen formában angol-magyar / magyar-angol fizikus (esetleg csillagász) szakszótár? Másik kérdés: Einstein beleesik a fekete lyukba témájú (és ehhez hasonló) pólókat merre lehet beszerezni?

(Remélem ilyen jellegű kérdések még nem voltak ebben a topikban :-) )
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.07.30. 14:23

VD kérdezte:

> Létezik valahol valamilyen formában angol-magyar / magyar-angol fizikus (esetleg csillagász) szakszótár?

Egy régi kedves tanítványom, Piróth Attila (egyebek között a Jackson: Klasszikus elektrodinamika és az Einstein csodálatos éve c. könyvek fordítója) évek óta dolgozik egy angol-magyar fizikai nagyszótáron (beleértve a határos tudományágak szókincsét is). Attila tudását és alaposságát ismerve kiváló munka, évtizedeken át használható alapmű lesz. Már csak néhány évet kell rá várni...

> Einstein beleesik a fekete lyukba témájú (és ehhez hasonló) pólókat merre lehet beszerezni?

A forrás: Magyar Fizikushallgatók Egyesülete, központi iroda: ELTE TTK, 1117 Bp Pázmány Péter sétány 1/a, 2.106 szoba. Itt lehet az einsteines, Maxwell-egyenletes és még számos más fizikus pólót (áttekintő képgyűjtemény: http://eltehb.mafihe.hu/lap/polok/) beszerezni, kb 1000 Ft/db áron. A hiányzó színeket és méreteket kívánságodra egy-két hónapon belül legyártatják. A nyári szünet miatt viszonylag ritkán vannak benn, érdemes megereszteni egy telefont: 1-3722701, vagy 1-3722500/6201, vagy levelet írni a mafihe@mafihe.hu címre (itt lehet érdeklődni arról, mikor van bent valaki), de van egy közvetlen pólós cím is: polo@mafihe.hu (mindent a fogyasztóért!).

E pólókban jól lehet villogni a bölcsészlányok előtt :)

dgy
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.30. 15:18

"Azt viszont nem tudom megérteni, hogy egy akkora cég, mint az MTI, miért nem alkalmaz egy tudományosan képzett munkatársat az ilyen jellegű hírek minősítésére, fordítására, némi utánajárásra, átfogalmazásra és kommentálásra. Szerintem megérné. Bár helyesbítést még nem láttam tőlük, most sem tartom valószínűnek, hogy kijavítják a marhaságukat..."

dgy
Dávid Gyula (dgy)

Ebben a rovatban nincs helye, de logikus a kérdés! Valaha (rendszer-fordulat előtt) az MTI-nem volt egyes témakörökre - fizika, csillagászat, kémia - agronómia, növény-állattenyésztés - gépgyártás, stb - beéllított tudósítója. Még a nagy napilapoknak is volt többnyire külsős szakírója, az Esti Hirlapnál pl. a csillagászat, geotudományok, kulturtörtlénet rovat az enyém volt, a kereskedelmet más csinálta, stb. A privatizálást követén először ezeket az embereket bocsátották el, ill. a szeződéseket megszüntették. A külföldi tulajdonosok számára még az ilyen rovatok fenntartását sem volt fontos, egyszerűen angol, német, stb. bulvárlapokból átollózott híreket adnak, rossz magyar fordításban. Egyébként akkoriban pl. a nemzetközi hírek fordítását is valamelyik szakírónak adták átolvasni, a személyes riportokat pedig telefonban vissza olvasták a nyilatkozónak. Ez mind megszűnt. Ha mégis igénybe veszik, nem fizetnek. (Egy híres hetilapunk szerkesztője fel volt háborodva, mert egy speciális kép-válogatásért pénzt kértem!) Sok jószándékú lap fizetne de nincsen miből.
Hát így állunk. Lajos.
orhazoli
Hozzászólások: 73
Csatlakozott: 2009.09.16. 17:44

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: orhazoli » 2010.07.30. 16:05

Én csak annyit fűzök hozzá, hogy évekkel ezelőtt felajánlottam a saját szakértelmemet (fizika, űrkutatás, csillagászat). Megmutattam az illetékesnek valamennyi szakmai elismerésemet. Mire azt mondta az illető, hogy ez semmit sem ér!
24 éven át dolgoztam a sajtó területén.....

Kiszel Vili mondta anno, hogy mikor lesz jó helyzetben a magyar csillagászat? Ha a miniszter csillagász lesz!
Jó lenne!


Ozo
astrohist
Hozzászólások: 3230
Csatlakozott: 2009.10.01. 20:27

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: astrohist » 2010.07.30. 17:25

No, akkor a téma lezárásához. (Egyébként Orha Zoli kompetens ebben, a TV-ben én nem voltam otthon). A Magyar Rádiónál a tudományos rovatvezetője, Simonffi Géza, fizikus volt, a helyettese földrajz-biológia szakos. Persze ez is megszűnt.
De nem is ez az érdekes, hanem hogy azért régen sem volt jobb sokkal a közoktatás. A hatvanas évekbe, az ekkor éppen aktuális tanterv módositás megbeszélésére az érdekelt miniszter egy tanácskozást hívott össze, ahol is a fizikai tudományokat az egy szem Öveges bácsi képviselte. Hát persze a humán szakosok mind maguknak csikarták ki az óraszamokat, matekból pl. az ellipszisből annyi maradt, hogy az egy zárt görbe, majdnem olyan mint egy kör, csak be van lapítva. (Ez persze most egy kis irónia.) Történt ez akkor, amikor a Föld körül egyre másra kezdtek keringeni a mesterséges égitestek, ellipszis pályán.Hanem Öveges addig rágta a miniszter fülét, míg pótlólag meghívták pl. Marx Györgyöt, Kulin Györgyöt, meg még egy kémikust. Ők elé már kész tényeket tártak, alig sikerült egy-két órát bőviteni a mat-fiz-kémia óraszámokon.
No de ne siránkozzunk! Arra való ez a rovat is, hogy legalább az érdeklődők ismeretét bővitse-foltozza.
(Azért írtam itt most ezekről bővebben, hogy d.gy. kicsit kikapcsolódhasson.) BQ.
dgy
Hozzászólások: 467
Csatlakozott: 2009.09.22. 15:00

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: dgy » 2010.07.30. 18:42

BL írta:
> a hatvanas években [...]
> matekból pl. az ellipszisből annyi maradt, hogy az egy zárt görbe,
> majdnem olyan mint egy kör, csak be van lapítva. (Ez persze most egy kis irónia.)

Hát ez már egy kissé később történhetett. Amikor én a hatvanas években gimibe jártam, az abszolút sima matek tanterv alapján, egy humán jellegű gimnázium rajztagozatán (!) majdnem egy hónapig foglalkoztunk a kúpszeletek egyenleteivel, érintőivel stb. No meg persze differenciálni és integrálni is tanultunk.

Amikor viszont a kilencvenes évek elején ugyanott matekot tanítottam, az ellipszisről már tényleg csak a definícióját és az egyenletét tartalmazta a tankönyv. Az is igaz viszont, hogy egy akkori matekdolgozat egyik feladatából rögtön dal is született, el is énekeltük rögvest. Lásd: http://ludens.elte.hu/~gaabi/
A dalgyűjteményben a "Fizikus dalok" között a "Néhány érdekes matematikai tétel (és folyományaik)" című nótát érdemes keresni. (Algebrai vénájúaknak "A ferdetest románcát" ajánlom.)
:)
dgy
Avatar
SzZoli
Hozzászólások: 1544
Csatlakozott: 2009.09.07. 10:41

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: SzZoli » 2010.07.31. 16:17

"Egyébként akkoriban pl. a nemzetközi hírek fordítását is valamelyik szakírónak adták átolvasni, a személyes riportokat pedig telefonban vissza olvasták a nyilatkozónak. Ez mind megszűnt. Ha mégis igénybe veszik, nem fizetnek."

L.: http://comment.blog.hu/2010/07/28/egy_i ... yet_csinal

Ebben a blogbejegyzésben nem is a félrefordítás ténye a szomorú ("Roger kapitány"), hanem a több száz hsz. között akad pár fordítóé, aki megerősíti, hogy a szaklektorálás gyakorlatilag eltűnt, mások - diákok - pedig leírják, hogy bagóért, a tőlük "elváható" alacsony színvonalon fordítottak ker. TVknek ezt-azt.

Amúgy az ántivilágot nem sírom úgy általában vissza, kivéve pl. a könyvek színvonalát. 89-90 környékén a színvonal drámaian zuhanni kezdett. Szerintem innen kezdve a lektorokat egyszerűen megspórolták. Egyik jellemző példa: kb. 90-91-ben jelent meg a Püski kiadónál - a szerzőt azt hiszem Ábel Andrásnak hívták - egy könyv a Manhattan projektról. Minden oldalán több helyesírási hiba díszelgett. Volt benne jópár nyilvánvaló szakmai hiba is. Mire végigolvastam, a könyv egyszerűen a lapjaira hullott. Legszívesebben kihajítottam volna a kukába.

Hát ezt hozta a nagy és dicső szabadságunk.
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”