Dávid Gyula kérdések

Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.27. 11:33

Obszidián írta:Engedd meg, hogy mint laikus feltegyek egy pár kérdést amire én nemtudok
önmagamnak válaszolni:
1. Alig tudunk még valamit a világegyetem mibenlétlről. Csak a közlmúltban
fedeztük fel a háttérsúgárzást. A közelmúltban tudtuk meg, hogy kvarkokból
épül fel a proton. Negyven év kutatása eredményeként az elmúlt évban megmértük
a Higgs-bozon tömegét. Ami, sokkal kisebb mint amit a standard modell megjósolt:
A 125 GeV/c^2, ami kb. 133 proton tömegének felel meg. Hol tévedtünk?


Sehol. Egyszerűen a megfelelő berendezések nem léteztek, amikkel ezeket a jelenségeket felismerhették volna. A Higgs-bozont a hatalmas nagy tömege miatt nem tudták felfedezni, mert az LHC előtt egy gyorsítónak sem volt kellő energiája ahhoz, hogy olyan folyamatokat tudjon létrehozni, ami megkelti a Higgs-bozont (fedezze a 125 GeV/c^2 nyugalmi energiáját).
A kozmikus sugárzás esetén, pedig úgye Penzias és Wilson ,akik a kürt alakú rádióantennájuk érzékenységét akarták úgy megnövelni, hogy folyékony héliummal (ha jól emlékszem) lehűtötték, hogy a berendezés saját hőmérsékletéből adódód rádióhullámhosszon fellépő zaját kiküszöböljék. Ekkor vették észre, hogy valamilyen zajt ekkor sem tudtam kiküszöbölni, viszont az antenna annyira hideg volt, hogy a berendezésekből nem származhatatott ez a zaj. Utána jutottak arra a felismerésre, hogy ez a világűrből származik. Így fedezték fel véletlenül a mikrohullámú háttérsugárzást. Ha nem lettek volna a technikai fejlesztések, akkor nem fedezték volna fel.
Gell-Mann elég korán felismerte, hogy a kvarkmodellel a hadronokat lehet rendszerezni, "periódusos rendszerhez" hasonlóan lehet csoportosítani őket (csak ezek súlyábrák). A kvarkok konkrét felismeréséhez is kellett egy elektrongyorsító, amin kimérték, hogy a protonon mélyen rugalmatlanul szóródó elektronok három ponszerű, tört töltésű objektumon szóródtak. Furcsa volt, hogy a kvarkokat miért nem lehet kiszabadítani a hadronok börtönéből. Először azt vetették fel, hogy a kvarkoknak hatalmas a tömege ahhoz, hogy szabad állapotban rájuk találjanak (mint ami a Higgs-bozon esetén is volt), és a világűrbe küldött műholdok vizsgáltál is a kozmikus sugarakat, hogy nincs e bennük tört töltésű szabad kvark. A QCD elmélete viszont kistömegű (8-10 MeV) u és d kvarkokkal, és a kvarkbezárással dolgozott, meg is magyarázta, hogy a kvarkbezárás mögött mi van.

Obszidián írta:2. Mi inditotta el a "semmiből" a világegyetem létrejöttét? Mi volt az ok, ami létrehozta
a világegyetemet. Tudom, hogy ez bugyuta kérdés, de meddig volt szingularitásban
az univerzum "anyaga"?


Ne tudom, és szerintem a tudomány mai állása szerint senki sem tudhatja.
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.27. 12:30

Obszidián írta:3. A kezdetek kezdetén csupán energia volt. Egyes hipotézisek azt állítják, hogy az
anyag akkor jött létre, amikor megjelent a Higgs-mező. Ez hozta létre a fermionokat.
A Higgs-mező akkor jött létre, amikor kellően lehült az univerzum. Miért nem maradt
meg mondjuk foton állapotban az univerum? Gondolom, hogy kvantumfizikailag
nem mond ellent az egyre lehülő univerzumban a fotonok állandósága.
Habár, Einstein sem tudta lenyelni a békát, ami a kvantumfizikát illeti.

Úgy tudom, hogy amikor a Higgs-mező lehűlt akkor fázisátalakuláson esett át, és a felszabaduló latens hő keltett mindenféle részecske-antirészecske párokat. Ezek elkezdtek szétsugározódni, és valamiféle, eddig be nem bizonyított jelenség miatt maradt a részecskékből egy kicsi többlet. Ebből áll jelenleg a világegyetem. Viszont nagyon sok sugárzás (foton) keletkezett az annihilációból. A kvarkok hadronokba rendeződtek, de azok közül a protonok maradtak meg, mert az a legkönnyebb barion (barionszám megmaradás miatt nem bomolhat el). A protonok és elektronok plazmája jött létre, ebbe bele volt csatolva a foton, ebből a plazmából nem tudott kijutni, a plazma átlátszatlan volt (mint a gyertyaláng). Úgy tudom ez a sugárzás dominálta korszak. Amikor a plazma nagyon lehűlt, és az elektron és a proton hidrogénatommá egyesült, akkor a fotonok kiszabadulhattak, mintegy szétváltak az "anyagtól". Ettől kezdve lett a világegyetem átlátszó, a világegyetem tágulása során, ahogy egyre inkább lehűl, úgy csökken a háttérsugárzás maximumának frekvenciája. Ez az anyagdominált korszak.

Obszidián írta:4. Miért csak a "mi" világegyetemünkről beszélünk? A szuper univerzum elmélet
sok hasonló világról szól mint amilyenben mi élünk. Lehet, hogy vannak olyan
kölcsönhatások az univerzumok között, amit nem ismerünk, nem tudjuk a jelenlegi
műszereinkel mérni...


Ilyen elméletekkel nem foglalkoztam soha. Nem tartom valószínűnek, hogy ezek az elméletek a valóságban megvalósulhatnak.


Obszidián írta:Nem bánnám, ha a hozzászólasidat így kezdenéd :
JELENLEGI TÚDÁSUN ÉS ISMERETINK SZERINT !
Kösz a megértésed.


Azért nem szoktam ezt odaírni, mert csak olyan témában igyekszem írni, ami a jelenlegi tudomány számára elfogadott tény. Nem vonzanak a számomra túlságosan elrugaszkodott elméletek, mint a húrelméletek, vagy a párhuzamos univerzum elméletek stb.
Amikor híres kutatócsoport a neutrinóról azt mérték, hogy gyorsabban terjed a c-nél, egyből azt gondoltam magamban, hogy marhaság, valamit elszúrtak. Viszont volt olyan húrelméletes tanárom, aki azt állította, hogy extradimenziók bevezetésével lehetséges c-nél nagyobb terjedési sebesség. Mások szerint a c-nél nagyobb sebesség nem ellenkezik a specrellel. Oké, de miért csak a kitüntett neutrinóknál. Ha ezekben az extraD-os elméletekbe ilyen mérési hibák beleilleszthetők, akkor mennyire lehet őket komolyan venni? A kísérleti részecskefizikusok meg eléggé tartozkodóak voltak. Szerencsére kiderült, hogy egy optikai kábelt rosszul kötöttek be, és az a jelekben olyan fázistolást okozott a neutrinóhullámokban, mintha azok hosszabb utat tettek volna meg ugyanannyi idő alatt.
Kicsit olyan ez, hogy érthetetlen okból még mindig nem tudnak dönteni abban, hogy a neutrinó Dirac vagy Majoranna fermion. Pedig Toró Tibor. Neutrinó című könyve tárgyalja a sok kísérleti bizonyítékot, hogy a neutrinó Dirac fermion. Másrészt, hogy gondolhatják azt, hogy minden fermion Dirac-típusú, és van egy kakuktojás, ami Majoranna-típusú. A Standard Modell sokkal összeszedettebb elmélet, szigorúbb struktúrájú annál, hogy ilyen különbségek fellépjenek. De fontosabb kérdés, mint a c-nél nagyobb sebesség kérdése esetén: ha van c-nél nagyobb sebesség, vagy léteznek Majoranna-fermionok, akkor miért csak a neutrinóknál? Hogy csak egyféle részecskére vonatkozik valami, az sokkal nagyobb kaliberű problémát, kérdést vett fel, mint az a probléma, aminek a megoldására ezt a modellt felvetették.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.12.27. 13:32

Köszi, hogy ilyen gyorsan válaszoltál.
Nagyon sokszor gondolkodtam azon, hogy miértis annyi az amennyi ;)
Például a legkisebb stabil fermion tömege, mármint az elektron-neutrió
tömege miért pontosan 9,4 x 10^-37 kg. / ez 10 a minusz 37-en akar lenni!/
Vagy a mostanság felfedezett Higgs részecske miért 133 proton tömegének
felel meg. Ha, a legfrissebb kutatási eredményeket vesszük figyelembe,
ahol 5 Higgs részecskéről beszélnek az elméleti fizikusok, hogy egyáltalán
matamatiki formába önthetsök a CERN-ben "elért" eredményeket, akkor még
olyan messze vagyunk a valóságtól, mint Makó Jeruzsálemtől!
Ha figyelemmel kiséred a projektet, akkor csak valamikor 2014-ben kerül
sor arra, hogy ellenőrizzék azt, hogy gyáltalán melyik Higgs részecske
villant fel annyi időre, hogy egyáltalán detektálni tudták a létezését.
A Planck idő mint olyan 5,39x10 ^-44 sekundum. Viszont, a Higgs részecske
ha jól tudom, akkor valahol 10^-18 sekundumig "élt". Vagyis, a Planck időhöz
viszonyítva nagyon hosszú ideig létezett. Remélem, hogy a közeljövőben
megtudjuk, hogy ezzel kapcsolatban mi az igazság.
Nagyon tetszenek a hozzászólásaid. Remélem, hogy a jövőben is
ilyen aktív leszel.
Obszidián.
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.27. 15:31

Obszidián írta:Köszi, hogy ilyen gyorsan válaszoltál.
Nagyon sokszor gondolkodtam azon, hogy miértis annyi az amennyi ;)
Például a legkisebb stabil fermion tömege, mármint az elektron-neutrió
tömege miért pontosan 9,4 x 10^-37 kg. / ez 10 a minusz 37-en akar lenni!/
Vagy a mostanság felfedezett Higgs részecske miért 133 proton tömegének
felel meg.

Szívesen! :)
Ezek az adatok a Standard Modell szabad paraméterei, amiket nem lehet sehonnan sem kiszámolni. Legalábbis a Standard Modell nem tudja. Egy jövőbeni, Standard Modellt magában foglaló új elmélet viszont kapcsolatot teremthet a megfelelő tömeg, és csatolási állandók között. Sok ilyen modellt alkottak, csak nincsenek olyan kísérleti eredmények, amik túlmutatnának még a Standard Modellen.

9,4 x 10^-37 kg tömegérték nem csak az elektron-neutrinó tömegének felső becslése?
Úgy tudom, hogy a neutrinók tömege olyan kicsi, hogy jelenleg is csak felsőbecsléseket tudnak rájuk adni.

Obszidián írta:Ha, a legfrissebb kutatási eredményeket vesszük figyelembe,
ahol 5 Higgs részecskéről beszélnek az elméleti fizikusok, hogy egyáltalán
matamatiki formába önthetsök a CERN-ben "elért" eredményeket, akkor még
olyan messze vagyunk a valóságtól, mint Makó Jeruzsálemtől!


Csak akkor létezik 5 Higgs-bozon, ha igaz a szuperszimmetria elmélete. Ez egyáltalán nem biztos, hogy létezik. Sőt egyes adatok azt mutatják (Bs mezon bomlása), hogy a Standard Modell "legegyszerűbb" SUSY kiterjesztése biztosan nem jó. A mostani Standard Modellnek csak 1 féle Higgs-bozon kell, de az már megvan. :)


Obszidián írta:Ha figyelemmel kiséred a projektet, akkor csak valamikor 2014-ben kerül
sor arra, hogy ellenőrizzék azt, hogy gyáltalán melyik Higgs részecske
villant fel annyi időre, hogy egyáltalán detektálni tudták a létezését.


Ha találnának más Higgs-t is, akkor a SUSY bizonyítékait találnák meg. Van olyan barátom, aki az RMKI gridesei között dolgozik, és ők a SUSY-t várják. Én nem hiszem, hogy Szuperszimmetrikus Standard Modell létezik. Nem a szuperszimmetriával lenne baj, mert más fizikai jelenségekben létezik, hanem azzal, hogy a szuperpartnerek tömege óriási, így túl erős explicite sértés jellemezné. Ha van valami szimmetria, akkor szerintem elvárható, hogy explicit (vagyis nem spontán) csak kicsit legyen sértve, mert az explicit sértés a mozgástörvényeket sérti.
Létezik magfizikai szuperszimmetria, de az úgy tudom teljesen sértetlen:
http://www.atomki.hu/fizmind/harmonia/harmonia.html

Illetve a QCD szellemtereire is a szuperszimmetria igaz. Egyetemen a QCD kurzuson, és a rácstérelmélettel foglalkozó doktorandusz ismerőseimtől sem kaptam kielégítő választ. Csak a funkcionálgenerátoros tárgyalásban megjelenő determináns átírását mondják, de ez nem mondja el pontosan, hogy mi is a szellemtér, mit csinál. Jegyzetekben hangsúlyozták, hogy a szellemterek a mezők nemábeliségével kapcsolatos. De miért? Mert a funkcionálgenerátorral perturbatívan, és a hagyományos téroperátorokkal perturbatívan számoló eljárás létezik, a QCD-ben inkább az előbbit használják, mert azzal könnyebb magasabb rendben számolni, csak a terek szerint kell deriválni a generátorfunkcionált, és a J=0-t kell venni. De nekem homályos volt a két tárgyalás közötti átjárás. Kiderült, hogy a generátorfunkciónál, az S-mátrix vákuumvárható értéke, ami minden információt tartalmaz a mezőkről, csak pályaintegrálos alakban van felírva, nem téroperátorosan. De a kettő ekvivalens egymással.

Kinyomoztam, hogy a szellemtér azzal kapcsolatos, hogy a gluonok nulla normájú skaláris polarizációja az önkölcsönhatás miatt kölcsönhat a transzverz polarizációkkal. Ilyen a foton esetén nincs, mert nincs ott önkölcsönhatás, és emiatt a nulla normájú longitudinális polarizáció nem szól bele a fizikai jelenségekbe. Viszont a különöző színtöltésű gluonok önkölcsönhatása ilyen "nemfizikai" állapotokat összeköthet fizikailag mérhető transzverz polarizációs állapottal "nemfizikai" csatolás lenne közöttük. Viszont a skaláris és fermionikus tulajdonságú szellemtér szuperszimmetrikusan ki tudja oltani a skalár gluonnak a fizikai folyamatokhoz való járulékát. Vagyis szuperszimmetrikusan oltják ki egymást a "nemfizikai" állapotok, és ezért tényleg nincs probléma. QCD SU(3)-as BRS szimmetriája igazából a szuperszimmetria egy példája. A gyenge kölcsönhatás különböző elektromos töltésű vektorbozonjai is önkölcsönhatnak egymással, így a skaláris polarizációjuk kölcsönhatása a transzverz polarizációjukkal ott is probléma. De mivel a gyenge kölcsönhatás SU(2) szimmetriájú, ott a szellemterek is SU(2)-es szimmetriájúak, ott is a BRS szimmetria müködik, ami igazából SUSY.

http://www.scholarpedia.org/article/Bec ... n_symmetry


Régebben azért akartam hinni benne, mert a Patkós Inflációs kozmológia című könyvében úgy írt a SUSY-ról, hogy általa a bozonok és fermionok nullaponti energiáit pontról pontra kiejti a szuperpartnereik ellentétes előjelű nullaponti energiái. Mert egy bozonnak a nullaponti energiája pozitív, míg a fermionnak negatív. Egy bozon szuperpartnere fermionikus, egy fermion szuperpartnere bozonikus, így ha a SUSY sértetlen, akkor a nullaponti energiák kiejtik egymást. Igen, de következetes kvantálás során fel sem léphet nullaponti energia. Ha klasszikus térmennyiségeket kvantáljuk, és végigszámolunk mindent, és csak a végeredményben cseréljük ki a Hamilton-sűsűrségfüggvényt, a téroperátorokat tartalmazó Hamilton-sűrűségoperátorra. Vagyis csak téves kvantálási eljárással jelenhetnek meg nullaponti energiák (ha a klasszikus térmennyiségeket már az elején kvantálják, és úgy akarják kihozni a Hamilton-sűrűségoperátort).
Azért sem kell nullaponti energia, mert a téroperátorokban síkhullámok szerepelnek és nem Hermite-operátoroknál ( az előbbi esetben a frekvencia helyfüggetlen konstans, míg az utóbbi esetben a frekvencia helyfüggő).
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.27. 15:42

Obszidián írta:A Planck idő mint olyan 5,39x10 ^-44 sekundum. Viszont, a Higgs részecske
ha jól tudom, akkor valahol 10^-18 sekundumig "élt". Vagyis, a Planck időhöz
viszonyítva nagyon hosszú ideig létezett. Remélem, hogy a közeljövőben
megtudjuk, hogy ezzel kapcsolatban mi az igazság.


A Planck-idő egy karakterisztikus időként használható, de szerintem nem szabad túl komolyan venni. Olyasmi, mint a szintén különböző állandókból származtatott klasszikus elektronsugár. Sok képletben megjelenik, de ettől még nem az elektron sugara, csak a klasszikus elektrodinamika (Thompson-modell) karakterisztikus hosszasága. A kvantumelmélet és a gravitáció feltételezett kapcsolata nem készpénz, az egyesített elméletek Planck-hossza, és Planck-ideje akkor nyerne garanciát (egyáltalán, mint karakterisztikus hossz fogalomként), ha ezekig az energiákig kísérletileg elérnénk.
Obszidián
Hozzászólások: 166
Csatlakozott: 2013.03.27. 03:12

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Obszidián » 2013.12.27. 16:49

Megköszönöm a részletes és aprólékos válaszodat.
Így, valamivel tisztább a kép számomra is.
Mégegyszer kösz.
Obszidián.
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.27. 18:46

Obszidián írta:Megköszönöm a részletes és aprólékos válaszodat.
Így, valamivel tisztább a kép számomra is.
Mégegyszer kösz.
Obszidián.


Nagyon szívesen, máskor is! ;)
Banzai
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2011.12.04. 17:06

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Banzai » 2013.12.27. 21:35

Köszi szépen a válaszokat, azért továbbra sem hagylak :)

Aurora írta: Az általános relativitáselméletből következnek a gravitációs hullámok, semmi köze a kvantált jelenségekhez, ami kiváltja a virtuális részecskéket és a kvantumfluktációkat. .

Ezt nem bátorság egyértelműen így kijelenteni? Nem pont erről (is) szól a kvantumgravitáció? Attól, mert változik a tér metrikája lehet még hatással kvantumos jelenségekre nem? Én pl, azt sem értem, hogy tud a tér-idő ilyen módon energiát szállítani?

Banzai írta: Az élethez kellett a szén. Ez pedig a szupernováknak köszönhető, a szenet magfizikai folyamatok hozták létre. Amiben erős és gyenge folyamatok játszódtak közre.

Ez is oké, de az általunk ismert világunk folyamatait többnyire az elektromágnesség szabályozza. Testünk, földünk, anyagaink térfogatának 99,9999..%át elektromágneses energia tölti ki. Egyszer egy okos ember azt mondta hogy világunkban (hétköznapi életünkben – kivéve paksot meg hasonlókat) bármely esemény visszavezethető 3 egyszerű folyamatra.(1, egy elektron elnyel egy fotont, 2, egy elektron kibocsát egy fotont 3, nem emlékszem mi volt :)) Az életet is ’csupán’ az elektronpályák átrendeződése mozgatja. Továbbra is érthetetlen, hogy ez az alapkölcsönhatás hogyan hozhat létre egy ilyen bonyolult világot. Egy egyszerű kölcsönhatásból hogy lesz pár mrd év alatt ADY-vers, meg szerelem, meg olyan intelligencia, ami lokálisan meg akarja változtatni a higgs-mezőt, vagy szimulálni akarja az univerzumot?

Nyilván ezek főként filozófiai kérdések és nem kapcsolódnak szorosan az elméleti fizikához de azt gondolom érdekes. Ha azt tekintem, hogy elvileg mindent leírhatunk matematikával, bár még nem tudjuk teljesen megtenni, és egyes elméletek szerint a világ nem más, mint a matematikába 'töltött' energia. Akkor adódik a kérdés, hogy kialakulhat-e, mateknak egy olyan bonyolult részstrktúrája ami elkezdi önmagát vizsgálni?

Elnézést előre is azoktól akik szerint ez zagyvaság... :)
Aurora
Hozzászólások: 130
Csatlakozott: 2013.01.04. 02:32

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Aurora » 2013.12.28. 00:53

Banzai írta:Ezt nem bátorság egyértelműen így kijelenteni? Nem pont erről (is) szól a kvantumgravitáció? Attól, mert változik a tér metrikája lehet még hatással kvantumos jelenségekre nem? Én pl, azt sem értem, hogy tud a tér-idő ilyen módon energiát szállítani?


A kvantumgravitáció arról szól, de a gravitációs hullámok a nemkvantált áltrel által megjósolt klasszikus hullámok. Olyanok, mint a Maxwell elmélet klasszikus elektromos hullámai. Az áltrel megjósolja a gravitációs hullámokat, ami a téridő metrikájának a hullámzása. A gravitáció annyira gyenge "kölcsönhatás", hogy még a klasszikus hullámait sem tudták közvetlenül kimutatni.
A kvantálás sokkal, később gigantikus energiákon lenne csak észrevehető. Itt a gravitonnak, a gravitációs hullámoknak a kvantumjait kellene kimutatni. De még magát a gravitációs hullámokat sem tudták...

Én sem tudom, hogy tud energiát szállítani. Nem tanultam semmilyen kurzuson áltrelt, csak bevezetőket hallgattam.

Banzai írta:Ez is oké, de az általunk ismert világunk folyamatait többnyire az elektromágnesség szabályozza. Testünk, földünk, anyagaink térfogatának 99,9999..%át elektromágneses energia tölti ki. Egyszer egy okos ember azt mondta hogy világunkban (hétköznapi életünkben – kivéve paksot meg hasonlókat) bármely esemény visszavezethető 3 egyszerű folyamatra.(1, egy elektron elnyel egy fotont, 2, egy elektron kibocsát egy fotont 3, nem emlékszem mi volt :))

Ez az okos ember, nem R.P. Feynman volt? :D

Banzai írta:Az életet is ’csupán’ az elektronpályák átrendeződése mozgatja. Továbbra is érthetetlen, hogy ez az alapkölcsönhatás hogyan hozhat létre egy ilyen bonyolult világot. Egy egyszerű kölcsönhatásból hogy lesz pár mrd év alatt ADY-vers, meg szerelem, meg olyan intelligencia, ami lokálisan meg akarja változtatni a higgs-mezőt, vagy szimulálni akarja az univerzumot?

Feynman írta, hogy ezek valóban benne vannak az egyszerűen felírható alapegyenletekben. Csak nagyon bonyolult kihozni belőlük. Mert az egyenleteket mindig könnyebb felírni, mint megoldani őket. A réseken elhajló elektromágneses hullámok tisztességes számolása is iszonyatosan bonyolult, vagy gondolhatok a héliumatom számolására. Pedig nem is 6*10^(23)-on számú vízmolekula tulajdonságait, turbulenciáit akarjuk kiszámolni, vagy Ady szerelmi életét akarjuk kiszámolni. Pedig ezek még a klasszikus elektromágnesség és a nemrelativisztikus Schrödingeregyenletből kiszámíthatónak kellene lennie.

Banzai írta:]Nyilván ezek főként filozófiai kérdések és nem kapcsolódnak szorosan az elméleti fizikához de azt gondolom érdekes. Ha azt tekintem, hogy elvileg mindent leírhatunk matematikával, bár még nem tudjuk teljesen megtenni, és egyes elméletek szerint a világ nem más, mint a matematikába 'töltött' energia. Akkor adódik a kérdés, hogy kialakulhat-e, mateknak egy olyan bonyolult részstrktúrája ami elkezdi önmagát vizsgálni?


Szerintem ezek nagyon fontos kérdések. És igazából, hogy ahelyett, hogy a részfizes fizikusok, húrelméleteket, meg egyéb elvadult elméleteket számolnak, a jelenlegi Standard Modellt is népszerűsíthetnék azzal, hogy megprobáljanak kiszámolni olyan feladatokat, amik rámutatnának arra, hogy a Standard Modell tényleg mindent leír a világban.
Banzai
Hozzászólások: 84
Csatlakozott: 2011.12.04. 17:06

Re: Dávid Gyula kérdések

Hozzászólás Szerző: Banzai » 2013.12.28. 02:08

Aurora írta:Ez az okos ember, nem R.P. Feynman volt? :D

De ő volt! :)

Aurora írta: Pedig nem is 6*10^(23)-on számú vízmolekula tulajdonságait, turbulenciáit akarjuk kiszámolni, vagy Ady szerelmi életét akarjuk kiszámolni. Pedig ezek még a klasszikus elektromágnesség és a nemrelativisztikus Schrödingeregyenletből kiszámíthatónak kellene lennie.

Persze nyilván minden kiszámítható elvileg. Ha megvan minden egyenletünk, meg egy ügyes kvantumszámítógépünk, akár percek alatt kijön. :) Nem is ez a kérdés, hanem az hogy miért jön ez ki belőle. Miért képződnek szerveződések, és egyre bonyolultabb fraktálszerű struktúrák. Én csak arra tudok gondolni, hogy, nyilván azért mert ez bele van kódolva az alapokba. Amit mondtál: benne van az egyenletekben. Nyilván durva megfogalmazás de pl az intelligencia jelensége, benne kell hogy legyen az alapokban valahogy. A kölcsönhatásokban , az építőkövekben, vagy magában a matematikában. Fogalmam sincs hogyan. Ezek a struktúrák nyilván valahogy a rendszer emergens jelenségei, de valahol mélyebben vannak kódolva. Nem azt mondom, hogy az erős kölcsönhatás, és a elektromágneses vicceket mesélnek egymásnak, vagy hogy egy diff. egyenlet megoldja a másikat. :)
Aurora írta: Szerintem ezek nagyon fontos kérdések. És igazából, hogy ahelyett, hogy a részfizes fizikusok, húrelméleteket, meg egyéb elvadult elméleteket számolnak, a jelenlegi Standard Modellt is népszerűsíthetnék azzal, hogy megprobáljanak kiszámolni olyan feladatokat, amik rámutatnának arra, hogy a Standard Modell tényleg mindent leír a világban.


A SM szépen leírja a házunkat a kertet, meg buksi kutyát, de semmit nem mond a városunkról, meg arról hogy miért 200 négyzetméteres a kert, meg ki volt a kutyánk papája. Ezért nem lehet elítélni a fizikusokat, hogy tovább akarnak menni . A SM-nek számtalan hiányossága, és problémája van, nem beszélve a 19 vagy hány szabad paraméteréről. Muszáj kutakodni, az már más kérdés, hogy nem szabad, hogy az elméleti fizika egyfajta vallássá alakuljon át (lásd. Smolin könyve).
Abban igazat adok hogy a SM-t sokkal jobban kellene népszerűsíteni. A közembernek fogalma sincs az egészről, de nem is érdekli őket. Ha 100 embert megkérdeznél, hogy hány alap kölcsönhatás van, kb 0,1 tudná a választ. Az emberek el vannak foglalva a virtuális kis álomvilágukkal, élik a kis rajzfilmjüket és nem nagyon érdekli őket hogy milyen is a világ igazából, nyilván tisztelet a kivételeknek. (pl, ez a közösség)
Lezárt

Vissza: “Elméleti kérdések”